Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Občas se podaří něco najít. Jako když tadyhle přišlo z Pelhřimova. 6 let to tam leželo, pak na to prdnou výplatní otisk a pošlou k nám. K dokonalosti chybí jen to, že to mohli poslat o dva dny dřív!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jo, jo.. občas se podaří něco najít...
Třeba tato obálka... První použití v roce 2006, pak posloužila na poště pro potřeby "Zkušebního sčítání 2010" viz služební poštovní samolepka a nakonec (po 16 letech!!) se vrátila do poštovního provozu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tady si na poště 16020 Praha 600 upravili služební RR nálepku z pošty 16008 Praha 68. Asi jim ty jejich došly a než došel na poštu příděl nových, takto si vypomohli ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
MikyM napsal
Jo, jo.. občas se podaří něco najít...
Třeba tato obálka... První použití v roce 2006, pak posloužila na poště pro potřeby "Zkušebního sčítání 2010" viz služební poštovní samolepka a nakonec (po 16 letech!!) se vrátila do poštovního provozu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Tož to je ale něco! :shock:
Moderátor
Dnes něco, co na poštách už opravdu neuvidíte (leda snad, kdyby se vyklízely sklepy v Praze, Jindřichově ulici):
1.) je tak, jak vidíte (vzadu nic není), označení 11 - 063, odeslaná 15.X.70(?) na MNV ve Znojmě (poněkud nepředpisově, ale mohlo to být na P.O.BOX), černý tisk, malá dírka
2.) prakticky stejný typ obálky, jen je to už 11 - 063 A, na zadní chlopni nápis "Nezalepte! Zasuňte dovnitř!", odesláno 8.IV.72 ze Stráže pod Ralskem do Karlových Var a 10.IV.72 na OSPT Karlovy Vary (nevím, co to je za zkratku, asi okresní něco), bledý fialový tisk, malá dírka
3.) obálka z "lepšího", bílého papíru, označení taky 11 - 063 A, odeslaná poprvé 7.VI.(?) 86(? - podle logiky věci, ale je to prostě nečitelné) z Horního Slavkova do Karviné, 10.VI.86 (ovšem až na druhý pokus, první razítko je 9.VI.) z Karviné 7(?) do Havířova 1 a asi 12.6.86 doporučeně do Pradubic. Všimněte si rámečkového gumového razítka pošty Havířov 1. Za povšimnutí stojí, že razítka jsou stará, bez PSČ!! Až na to rámečkové a dokonce i R-nálepka je bez PSČ. Fialový tisk bez dírky, na zadní chlopni nápis "Nezalepte! Zasuňte dovnitř!"
4.) překvapivá přelepka označení 11-176 (III-1969) nalepená na obálce "Nádražní psaní" (tlustý červený rámeček, označení "Věc spojové služby", dlá lze přečíst že byla poslána 7.III.71 nebo 72 do "Karlovy Vary - Březová"). Z Karlových Var 8(?) ju poslaly 8.IV.72 zase na OSPT. Černý tisk, nezvyklá úprava adresních řádků.

Na Výstavišti vyčenichal MikyM. ;) - Měli jste přijít taky!

(Proč se to nahrává tak moc různě veliký netuším.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jo, jo... včera se zadařilo...
Ani to nebylo drahé, ale ani jsem si to nestačil pořádně prohlédnout, až teď, hned mi to Pavel III. zabavil.... :D

Ta zkratka OSPT:
před revolucí byla Česká pošta součástí telekomunikací a její organizační jednotky v jeden čas (ono se to tentkrát, stejně jako dnes, pořád měnilo a přejmenovávalo) byly:
MSPT - městská správa pošt a telekomunikací
OSPT - okresní správa pošt a telekomunikací
ObSPT - oblastní správa pošt a telekomunikací (kopírovalo to tehdejší kraje...)

Poštovní úředníci občas to malé b vynecávali a pletlo se ObSPT a OSPT, ale tady bych to tipoval na tu Okresní správu pošt a telekomunikací
Moderátor
No, zkratku jsem teda neznal.

Jen připomínám, že PSČ bylo zavedeno k 1.I.1973 a na té obálce je vidět, že razítka a R-nálepky bez PSČ se používala ještě 13 let(!!) poté. Ovšem jen vnitropoštovně. Na celistvostech té doby je budete hledat marně.
Moderátor
S tím si dovolím nesouhlasit.

Razítka bez PSČ se používala i na běžné korespondenci, nejpozdější výskyt mám na dopise z roku 1994 (tedy už v období ČR).
Také na R- nálepkách se PSČ objevovalo nepravidelně a dopisů z období ČR (tedy po roce 1992) s R-nálepkou bez PSČ mám celkem dost.
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
S tím si dovolím nesouhlasit.

Razítka bez PSČ se používala i na běžné korespondenci, nejpozdější výskyt mám na dopise z roku 1994 (tedy už v období ČR).
Také na R- nálepkách se PSČ objevovalo nepravidelně a dopisů z období ČR (tedy po roce 1992) s R-nálepkou bez PSČ mám celkem dost.



Můžete sem naskenovat ten dopis z roku 1994?
(ty R- nálepky skutečně byly s i bez PSČ)
Moderátor
Razítko bez PSČ mohla být, v pozdějších letech, nouzovka - podobně jako v roce 2020. Totéž i R-nálepky? Nové se tiskly výhradně s PSČ, předpokládám.
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
dejvy napsal
S tím si dovolím nesouhlasit.

Razítka bez PSČ se používala i na běžné korespondenci, nejpozdější výskyt mám na dopise z roku 1994 (tedy už v období ČR).
Také na R- nálepkách se PSČ objevovalo nepravidelně a dopisů z období ČR (tedy po roce 1992) s R-nálepkou bez PSČ mám celkem dost.



Můžete sem naskenovat ten dopis z roku 1994?
(ty R- nálepky skutečně byly s i bez PSČ)



Mohl byste sem naskenovat ten dopis -díky!
Moderátor
Pokud ho najdu, tak určitě.
V elektronickém archivu ho nemám, takže musím najít "hmotnou podstatu". A to bude bohužel chvíli trvat, momentálně mám jiné priority.
Registrovaný uživatel
Mé nejpozději použité razítko bez PSČ. 16 let po zavedení

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji. Zajímavé. Už tím, kam zařadit poštu Chanovice... Obec neměla poštu, patřila pod Horažďovice 341 01, dnes na internetu najdete údaje o poště v Chanovicích s PSČ 341 52...
Jde o malou obec na Klatovsku, asi se tam těch 16 let čekalo až se kovové denní razítko na těch pár zásilkách denně opotřebuje, aby se udělalo nové už s PSČ ... :D
Moderátor
Karviná a Havířov jsou výrazně větší pošty. Bez ohledu na číslo.
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Karviná a Havířov jsou výrazně větší pošty. Bez ohledu na číslo.


Ano, to máš pravdu, ale máš to z těchto "velkých" pošt na vnitropoštovních obálkách, ne na běžné poště, mohlo se to používat pouze v zázemí, na vnitropoštovní poště a r-nálepky do spotřebování ...
Moderátor
Podařilo se mi zatím prohrabat krabici k zařazení. Kupodivu jsem tam pár kousků k tématu našel. Pokusím se obrázky upravit do publikovatelné podoby a dám je sem.
Moderátor
MikyM napsal
Pavel_III napsal
Karviná a Havířov jsou výrazně větší pošty. Bez ohledu na číslo.


Ano, to máš pravdu, ale máš to z těchto "velkých" pošt na vnitropoštovních obálkách, ne na běžné poště, mohlo se to používat pouze v zázemí, na vnitropoštovní poště a r-nálepky do spotřebování ...

To jo, ale jeden by čekal větší a rychlejší spotřebu. Kdežto takové Chanovice ... možná ani dnes ještě neví, že mají nějaké PSČ! :mrgreen:
Moderátor
Asi začnu vyvracet teorie o malých poštách:

Opava 8, datum odeslání 19.10.1993

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Opravdu "malá pošta" - Ostrava 1, datum odeslání 8.1.1994.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Kopřivnice 3, datum odeslání 22.10.1994.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pro zpestření poštovní OVS - Ostrava 3, datum odeslání 20.12.1994.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A jedna drobnost k R-nálepkám bez PSČ:

Ostrava 5, datum odeslání 16.11.2010!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Slušný ...

Bude exponátek? ;)
Registrovaný uživatel
Děkuji za scany zásilek, zajímavé, toto jsem netušil... aspoň mám důvod pátrat po tom, proč... pozetám se a jestli se něco dozvím, dám vědět ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... > »

Sběratel.com » Pokec o známkách » Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1