Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » Posudek hodnoty sbírky

Vykupminci.cz
Numisargo

Posudek hodnoty sbírky

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,

dva dny jsem jako laik procházel několik tisíc známek (forum, google, katalogy), které jsme měly na půdě.
Vybral jsem jen ty zajímavější a většinou v dobrém stavu + foto jednoho většího alba. Když teď zavřu oči, vidím všude známky... už se mi o nich i zdálo :D
Každopádně jsem usoudil, že mi to určování vůbec nejde, protože když se kouknu na Burdu, jak se tam některé známky prodávají za tisíce a pak ty skoro na chlup stejné vidím za pár korun na aukru...

Můžu poprosit o posouzení jen tak letmo, jestli by ve sbírce něco stálo za to? Přemýšlím, že to pošlu i znalci v závislosti na prvotním posudku od Vás.

Počítám s tím, že to všechno můžou být jen halířové položky ;)

Album zde: https://ferril.rajce.idnes.cz/Znamky/

Velice děkuji všem, kteří se na to podívají.
Registrovaný uživatel
Podívají, to určite.. Ale mne to napr. nejde otvoriť... :roll:
-s-
Registrovaný uživatel
Jo, taky se koukám. Bude, prosím, stačit odkaz takto? Omlouvám se.

https://ferril.rajce.idnes.cz/Znamky/
Registrovaný uživatel
Je to lepšie. Zhodnotia odborníci. ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Děkuji. Chápu to tak, že sbírka není nejhorší a bylo by vhodné detailnější posouzení od znalce? Děkuji
Registrovaný uživatel
vyjadrím sa k známkam pochádzajúcim z Európy.
Nemáte medzi nimi žiadnu raritu. Sú tam známky za 1 kč, za 100 kč aj za niekoľko 100 kč. Nevšimol som si ani jednu, ktorá by stála 1000 kč, alebo viac. Sú tam aj bezcenné známky, nepredajné. Na presnejšie posúdenie je však potrebné u niektorých známok zmerať zúbkovanie, zistiť priesvitky, špirály, priečky a podobne. A to nie je možné z fotiek a z týchto už vôbec nie. Ak to urobí znalec, tak si za to dá zaplatiť a nie málo.
To čo máte, je ale pekný základ budúcej zbierky. Zatiaľ je to len kopa zhromaždených známok. Pouvažujte nad tým, že by ste sa na to dal vy, alebo niekto z vašej rodiny. Nemusí to byť teraz, známky jesť nepýtajú. Ak sa to rozhodnete predať, tak nečakajte viac, ako 2-3000 kč pri dobrej konštelácii. Prajem vám veľa šťastia v rozhodovaní.
Registrovaný uživatel
Po zběžné prohlídce si nemyslím, že je to materiál pro znalce. Nejlepší známka by byla střižená 20 Hradčany, ale nepochybně se jedná o zastřiženou zoubkovanou. Pak je tam ražený všesokolský slet. Jiné, trochu zajímavější věci, většinou nejsou poštovní známky, ale různé propagační.., zálepky apod., to u těch československých. U ciziny zas železniční kolky Bayern nebo smuteční německé kolonie, ale taky žádný zázrak. Cena za vše maximálně pár tisíc za vše nafocené (od tisíce nahoru), záleží na štěstí. Ale třeba má někdo jiný názor.
Registrovaný uživatel
kosican napsal
vyjadrím sa k známkam pochádzajúcim z Európy.
Nemáte medzi nimi žiadnu raritu. Sú tam známky za 1 kč, za 100 kč aj za niekoľko 100 kč. Nevšimol som si ani jednu, ktorá by stála 1000 kč, alebo viac. Sú tam aj bezcenné známky, nepredajné. Na presnejšie posúdenie je však potrebné u niektorých známok zmerať zúbkovanie, zistiť priesvitky, špirály, priečky a podobne. A to nie je možné z fotiek a z týchto už vôbec nie. Ak to urobí znalec, tak si za to dá zaplatiť a nie málo.
To čo máte, je ale pekný základ budúcej zbierky. Zatiaľ je to len kopa zhromaždených známok. Pouvažujte nad tým, že by ste sa na to dal vy, alebo niekto z vašej rodiny. Nemusí to byť teraz, známky jesť nepýtajú. Ak sa to rozhodnete predať, tak nečakajte viac, ako 2-3000 kč pri dobrej konštelácii. Prajem vám veľa šťastia v rozhodovaní.


Děkuji všem za odpovědi. Musím říct, že mě známky docela zaujaly, jak jsem zkoumal tuto sbírku. Pokud bych se tomu chtěl věnovat, jak mám začít? Sice jsem na takový koníček, dle dnešních poměrů, myslím docela mladý - před chvílí mi bylo dvacet - ale láká mě to. Jsem z toho ale docela zmatený a přijde mi, že je potřeba toho hodně znát, abych byl schopen známky rozlišit. Předpokládám, že prvním krokem bude asi uspořádání sbírky (možná předělání do novějšího stabilnějšího alba/alb) a poté sbírání - ze začátku procházka na poštu? :) Je u filatelie potřeba znát i historie? Nebo to přijde s tím, jak se o známky budu zajímat? Zkusím si to vygooglit, ale byl bych rád za případné rady napřímo od Vás. Děkuji.
Registrovaný uživatel
Fugin napsal
Děkuji. Chápu to tak, že sbírka není nejhorší a bylo by vhodné detailnější posouzení od znalce? Děkuji

Ja som myslel, že ten odkaz fuguje= je to lepšie.. O známkach som nepísal, tomu nerozumiem... :)
Ale začni si s tým. Máš ešte more času niekam sa dopracovať. Alebo sa aspoň baviť.
Tu sú veľké hviezdy, poradia Ti.
-s-
Moderátor
Fugin- ano, pokud chceš o známkách něco vědět, musíš taky hodně znát. To je správně. Ti nejlepší sběratelé, mají také encyklopedické znalosti a my ostatní jim závidíme ;) S tou procházkou na poštu máš čas. Nejprve udělej pořádek s tím, co máš. Uskladnění známek je velmi důležité. Pokud se poškodí, ztratí veškerou svou hodnotu.
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za odpovědi. Musím říct, že mě známky docela zaujaly, jak jsem zkoumal tuto sbírku. Pokud bych se tomu chtěl věnovat, jak mám začít? Sice jsem na takový koníček, dle dnešních poměrů, myslím docela mladý - před chvílí mi bylo dvacet - ale láká mě to. Jsem z toho ale docela zmatený a přijde mi, že je potřeba toho hodně znát, abych byl schopen známky rozlišit. Předpokládám, že prvním krokem bude asi uspořádání sbírky (možná předělání do novějšího stabilnějšího alba/alb) a poté sbírání - ze začátku procházka na poštu? :) Je u filatelie potřeba znát i historie? Nebo to přijde s tím, jak se o známky budu zajímat? Zkusím si to vygooglit, ale byl bych rád za případné rady napřímo od Vás. Děkuji.


Samozrejme, že bez znalostí sa nedá robiť nič, ani filatelia. Na začiatok budete potrebovať katalóg, podľa ktorého zistíte, ktorý štát a kedy vydal známky, ktoré máte. Podľa toho si ich potom môžete aj usporiadať. Vzhľadom k tomu, že vaše známky pochádzajú z viacerých štátov a sú to staršie známky, tak by vám postačoval nejaký starší Ywert, alebo Michel. Mám viac starších katalógov a som ochotný vám nejaký darovať za poštovné. Ale iba ak sa skutočne rozhodnete, že do toho idete. Ja som tiež pred viac ako 50 rokmi začínal s darovaným katalógom.
A pokiaľ vám ide o vedomosti o známkach, tak si skúste preštudovať staršie príspevky na tomto fóre. Ak dosiahnete takú úroveň vedomostí, že budete chápať všetko, o čom sa na týchto stránkach diskutuje, už budete filatelista.
V prípade záujmu o ten katalog ma kontaktujte na crv4zavinačpobox.sk

Vám aj všetkým záujemcom o tieto stránky prajem Šťastný a veselý rok 2021, plný zdravia, pohody a spokojnosti.
Registrovaný uživatel
A pokiaľ vám ide o vedomosti o známkach, tak si skúste preštudovať staršie príspevky na tomto fóre.
Nejsem filatelista, ale fórum čtu. Pro začátečníka bych doporučil tyhle 2 články. Pěkně ukazují o čem filatelie je.
https://rakouskeznamky.cz/mm-popis-kvality/
https://rakouskeznamky.cz/modry-merkur-typologie/
Registrovaný uživatel
A tahle kniha je pěkná.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ja jsem take dostal kdysi darem starsi katalog. byl to Yvert a byl to pro mne jako vstup do jineho sveta.

ten clanek

https://rakouskeznamky.cz/mm-popis-kvality/

berte jako vseobecne uznavane a respektovane urceni pomeru kvalita / cena. treba si to sist stale dokola,protoze toje alfa a omega "vymny" ( pres penize ) vsech znamek.
ve 20 letech jste mlady, o je fakt, ale pokud vas po pohlti, tak si muzete byt jisty, ze vam to nikdy neuskodi, ale naopak pomuze.
a napriklad v duchodu ( ten mate sice daleko, ale zivot utece jako voda ), nebudete hledet do bedny, chlemtat pivo a hadat se s manzelkou, alebudet mit sveho konicka, kery vam otevre netusene moznosti seberealizace

mnoho stesti a dobre rozhodnutu.

( konicek nemusi byt vzdy jen filatelie a je to tak, ze filatelie je kralem vsech sberatelskych oboru )
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za pomoc. Na katalogy se podívám a v případě zájmu dám vědět. Jen bych se zeptal k tomu prvnímu kroku - uskladnění známek, co nyní mám. Mám je z toho staršího alba z roku 1920 předělat do nového alba? Ty nápisy ve starém albu jsou zpracované pěkně, ale není zde riziko nějakého poškození vzhledem ke stáří alba? Cítím, že bych to měl radši v novém. Děkuji
Registrovaný uživatel
Určitě k poškození dojde. Známky jsou tam přilepené zezadu nálepkou, (což byla bohužel dřív taková moda), nebo možná ještě hůř.

Vzhledem k ceně bych vybral pár lepších kousků a zbytek hodil do kamen, nebo dal na Aukro od korunky a začal znova.
Registrovaný uživatel
Pre Fugina

pokiaľ neplánujete začať so zbieraním známok, tak s nimi nič nerobte. Nevytrhávajte ich zo zošitov ani z nálepiek a ani ich neprekladajte. A to, či je nejaká známka minimálne trochu drahšia ako nula, zistíte iba z novšieho katalógu. Som ochotný vám pomôcť aj s novším katalógom Staré katalógy sú vhodné len na to, aby ste vedeli, kedy, aká známka bola vydaná, v akej sérii, s akým zúbkovaním a prípadne s akou priesvitkou. Úplne postačí, aby ste do konečného rozhodnutia, či idete do zbierania, alebo nie, uchránili známky pred vlhkosťou, nadmerným suchom, poškodením, alebo zašpinením. Narábajte s nimi až potom, keď sa rozhodnete. A ak to budete predávať, tak to predávajte tak, ako to je.
Moderátor
Známky (nálepky) - odtrhávat nálepku ze sešitu (alba). Roztrhnutý papír alba ničemu nevadí, roztržená známka je na nic.

Mladý nejste. Já začínal ještě v čapali! ;)

Začínal jsem klasicky - řečeno po slovensky "z každého rožku trošku". Historii je zapotřebí znát, ale to dost přijde při sbírání (já taky netušil, že Rumuni okupovali Budapešť a vlastně to nevěděl nikdo, ve škole se to neučilo a vzhledem k jiným událostem - Slovenská republika rad - to je pro našince nepodstatné, byť to mělo souvislost, o které se nemluví). Co sbírat, to záleží na tom, co se bude nejvíc líbit, co nejvíc zaujme. To je individuální. Ovšem jsou tu experti, kteří budou tvrdit, že sbírat má smysl jen vzácné a drahé známky, to je investice. Na ty bych ale nedal. Jednak na to většina lidí nemá a dvak, do sbírky patří i to "levné", které se ale taky mnohdy hledá dost špatně.
Registrovaný uživatel
pokud mohu mluvit za sebe, tak pro začátek lze určitě doporučit například Československo II. (tedy roky 1945-1992), známky jsou dostupné, základní i vcelku levné a pro naučení se terminologie, získání znalostí atd. si myslím i vhodné...

navíc k tomu má člověk tak nějak osobní vztah (naše území) a dozví se ledacos z naší novější historie (např o převratu v 48, o měnové reformě v r.53, o komunismu jako takovém...), na těch známkách je to krásně vidět...

je také dobře vidět, jak se docela dlouho dařilo vedle ošklivých bolševických známek propašovat do edicí i úžasné rytecké umění našich opravdu špičkových umělců... někdy mám pocit, že to snad dělali schválně, aby ty rozdíly ještě víc vynikly :))

klíčem k úspěchu jsou, jak píšou i ostatní, znalosti - to nějakou dobu trvá a je potřeba si pořídit k tomu i literaturu, především katalogy (něco najdete na internetu oficiálně, ledacos i ne až tak oficiálně - např. na uložto...), a časem i monografie... literaturu lze půjčit i v místní knihovně, pokud jsou ty věci nedostupné / drahé (funguje i meziknihovní výpůjční služba, vaše knihovna si to půjčí v jiné v čr když něco sama nemá...)

pro začátek stačí zásobníky, časem je dobré pořídit alba, skladovat vždy nastojato a při pokojové teplotě (ne sklep, garáž či půda...)

přeji mnoho zábavy a rozšíření obzorů, protože především o tom filatelie je :))
Moderátor
... a občas něco v literatuře nenajdete vůbec a to je pak prostor pro vlastní bádání! :D
Registrovaný uživatel
Děkuji moc všem za odpovědi. Musím z Vašich příspěvků usoudit, že to nebude jednoduché, ale každý koníček vyžaduje určitou úroveň znalostí, které většinou přijdou postupně časem. Také děkuji za nabídku katalogů, ale zkusím si najít nějaké sám, zde nechci nikoho obtěžovat. V nynější sbírce mám také několik stovek známek z Československa II., ale jsem více nadchnutý do dřívější doby (do 1945). Pokusím se známky lépe uskladnit a poté začnu s katalogy. Uvidím, kam mě to potáhne, ale chci směřovat - i v případném zkoumání historie - do doby ukončení WWII. Starší známky z této doby, které mám, na mě (i skrz mé zkoumání hodnoty) dosti promluvily. Děkuji
Registrovaný uživatel
Určitě nikoho neobtěžujete, tohle fórum má sloužit k výměně informací.

Pokud to chcete sbírat jako generální sbírky (všechny známky z daného období na daném území - což jsem tak nějak pochopil) a zaměřit se na naše území (což dělá většina začínajících filatelistů - pokud nesbírají témata jako třeba letadla, zvířata... to zvažte), tak začít se určitě dá poměrně snadno i s obdobím protektorátu čechy a morava (1939-45) pokud vás to bude bavit víc, tam jsou dražší pouze první přetisková série a připouštěcí terezínská nálepka (+ nějaké kupony), známek není mnoho a posbírá se to celkem snadno... pěkná základní sbírka bezvadných známek bude klidně za 2-3tisíce korun, pak to lze různě doplňovat kupony atd...

pro toto období je navíc volně dospuný "kapesní" katalog od Pofisu, pro začátečníka stačí, ke stažení zde: https://www.frantisekbenes.cz/katalog-protektorat-cechy-a-morava-1939-1945/

paralelní období na Slovensku - tzv. Slovenský Štát (1939-45) už je náročnější, ale i tady se dá posbírat za pár tisíc korun pěkná základní sbírka, i zde je volně ke stažení kapesní katalog od |Beneše:
https://www.frantisekbenes.cz/katalog-slovensky-stat-1939-45/

obě tato období bych se snažil už od začátku sbírat v kvalitě ** (tedy bezvadné s lepem bez nálepek), u těch přetiskových sérií se asi dá přimhouřit oko a vzít to v kvalitě * (čistá s lepem a nálepkou)
pro potěchu oka lze samozřejmě sbírat i razítkované, záleží na vkusu každého... (tyto jsou až na výjimky za zlomky cen čistých, prodává se to na kila za pár korun)...

Československo I. (1918-1939) bych pro začátek rozhodně nedoporučoval, hned první série Hradčan je náročná znalostně i finančně a navazující přetiskovaná PČ1919 se vpodstatě posbírat komplet nedá a je jedno kolik máte peněz... pro toto období platí, že hezká základní gen. sbírka je tak za 30tisíc (a to bude dost děravá a dražší položky budou na nálepkách!), okolo 100tisíc už to bude celkem pěkně zaplněné a kompletní sbírka je tak za milion a víc (bez rarit), sbírá se to roky, musí se čekat na dražby a existovat jich bude jen pár...

např. i tento exponát ČSR I.: http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=362&lng=CZ (pokud je v kvalitě **, tak odhaduji cenu k milionu korun) je značně nekompletní... takhle nějak vypadá hezky uspořádaná generální sbírka na albových listěch (tedy nikoliv v zásobnícíh)

no a rakousko-uhersko (1850-1918) je kapitola sama pro sebe, to si ani takhle netroufám jednoduše shrnout... moc hezký exponát (pro inspiraci) má tenhle mladý sběratel z Jihlavy: http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=264&lng=CZ

na exponetu najdete mraky dalších inspirací, jak mohou vypadat hezké sbírky... (spíše celistovstí a specializace - což je poslední dobou trend, generální sbírky jsou spíše pro staromilce - třeba pro mě :))

ještě jednou příjemnou zábavu :)
Moderátor
Sbírat se dá ledacos. Třeba automatové. Je to sice moderní*, ale je to celkem zajímavé a většinově relativně levné. akorát se to poměrně blbě shání.

*Pokud vezmeme automatové známky s hodnotou, dotiskovanou automatem. Známky, které prodával automat (nebo byly původně určeny k prodeji v automatech) jsou taky snadno dostupné, ale tam to chce už i nějaké ty "extrabuřty", bez toho to není ono. Ovšem první extra automatová, v zásadě úplně obyčejná známka (10 fill Ženci), ale s perfinem (to jsou ty dírky v obraze) AUT, tak ta je absolutně nedostupná a tím i velice drahá.

Jiní sbírají Afghánistán (viz Chlubírny), tam už to je vysloveně o vědomostech (jenom najít na těch známkách co to je za hodnota!) a někteří přetisky (jako třeba já) a to je džungle přímo pralesní. Akorát, pokud to jsou evropské přetisky, to je líp čitelné než rozsypaný čaj. :)

Jsou lidi, kteří sbírají známky s motivem železnice a železniční známky. Taky zajímavé. Zkrátka, sbírat se dá v zásadě cokoliv a jakkoliv, jen to chce tomu dodat nějaký smysl a řád.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » Posudek hodnoty sbírky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1