Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Vykupminci.cz
Numisargo

Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Já jsem se Vás nechtěl nějak dotknout,pokud byli odvedeni a měli vojenskou knížku byli normální vojáci. Někdy si sám říkám, co museli ti chlapi vydržet a to na obou stranách. Nejsem pacifista,ale války jsem se vždy bál a bojím stále.
Registrovaný uživatel
Složky z týlu běžně bojovaly v první linii. Ale že by nahrazovaly ad hoc komanda a chodily si do nepřátelskejch pozic pro jídlo a PHM, to bude nějakej šum.
Moderátor
Altmann napsal
Já jsem se Vás nechtěl nějak dotknout,pokud byli odvedeni a měli vojenskou knížku byli normální vojáci. Někdy si sám říkám, co museli ti chlapi vydržet a to na obou stranách. Nejsem pacifista,ale války jsem se vždy bál a bojím stále.


Ne mne jste se nedotkl. Ano krom nucenych, byli také nadseni dobrovolníci zejména hlučinsko s významně silnou německou menšinou, ale pokud se jednalo o tešinsko byli to převážně Češi nedobrovolně narukovali a samozřejmě v samotných jednotkách bylo také takto přstupovano k nim.. Ti to muži rukovali až ke konci války, kdy wermacht sáhl po všem dostupným ..
Chlapi zprvu pracovali v továrnách, železárny.
Byla to zlá doba, počínaje polskou invazi při vzniku republiky, pak znovu 38, pak Němci...
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 4. 2. 2020, 11:40. »
Moderátor
Paul napsal
Složky z týlu běžně bojovaly v první linii. Ale že by nahrazovaly ad hoc komanda a chodily si do nepřátelskejch pozic pro jídlo a PHM, to bude nějakej šum.

Pavle ke konci války měl wermacht kulové, některé (většina) jednotky střadaly v zásobování a pohonných hmot.

Ze vzpomínek... Nemohl spát ani v noci, jednotky odpočívali přikopech u cest a okopech na polích, nemohli do žádných staveništ, stodol ani lesů,jelikož měli strach s bombardérů, která neustále bombardovala tyto místa, v lese při dopadu vzadlejsi bomby litaly kusy velké kusy dřeva dost daleko..
Registrovaný uživatel
Šlunzoci bojovali už od roku 1940 na západní frontě.
Ke konci války brali už i 16leté kluky.
Registrovaný uživatel
V Němci zabraném Slezsku když podepsal Volkslistu měl branou povinnost.
Takže narukoval. Ze začátku války západní fronta a od roku 1941 i východní.
Někteří které jsem znal i k válečnému námořnictvu na ponorky znal jsem 2.
Jeden byl z Karviné a druhý z Těšína.
Registrovaný uživatel
barbar já to nezlehčuju...jen to jsou věci přeci jen z doslechu..paměť je zrádná.

A že němohli spát v noci..s prominutím...to je u vojáků normální..


Pavle ke konci války měl wermacht kulové, některé (většina) jednotky střadaly v zásobování a pohonných hmot.


Nechápu, znova..Brát si jídlo a zásoby u protivníka je taky normální, Rommel žil často jen ze zásob Britů..
Nejsem Pavel, piš pomalejc, často nechápu, co chceš vlastně napsat.
Moderátor
Já se pamatuji na svého staršího kamaráda, který v šílené euforii chtěl napsat něco na téma partyzánský odboj na Těšínsku. Nakonec napsal něco jiného a i v TV vystupoval. ANO, byli tam i námořníci a na základě jejich opce to jsou v Německu stále Němci (rodově) po válce až do smrti dostávali z Německa penze dle délky nasazení i dosažené hodnosti. S tím se neradi chlubili. Já bych to nepitval, oni dostali rozkaz k nástupu, pokud nenastoupili byli dohledání, potrestáni a nastoupili k trestnému oddílu. Ti lidé to neměli lehké, ale v roce 1935 se přihlásili k Německé národnosti.
Moderátor
.......to je například případ generálmajora Antonína Sochora, který byl povolán do služby Wehrmachtu... to si lze zjistit. On nenastoupil a utekl za hranice.
Registrovaný uživatel
Nepřihlásili se v roce 1935 k Německé národnosti oni se cítili být Slezany.
Volkslistu měli 3nebo 4 tedy žádní Němci. Byl to Slezan-Čech nebo Slezan-Polák.
Ani po válce na ně nebylo pohlíženo jako na Němce.
Je si museli znovu odsloužit roky v Československé armádě.
A mnozí jich měli už 5odsloužených na frontě.
Peníze dostávali za zranění. A to podle zranění.
Pokud padl dostávala peníze žena a děti a to dodnes.
Za minulého režimu jim západní marky přepočítávali na Tuzexové bony
A poroce 1990 dostávali zase marky
Registrovaný uživatel
služba na ponorce byla obdivuhodná.. Ta úmrtnost tam byla strašlivě vysoká..
Registrovaný uživatel
Vinit vojáky za to, že bojovali na špatný straně jistě nelze...O tom se tu nemusíme bavit...
Moderátor
rebel76 napsal
Nepřihlásili se v roce 1935 k Německé národnosti oni se cítili být Slezany.
Volkslistu měli 3nebo 4 tedy žádní Němci. Byl to Slezan-Čech nebo Slezan-Polák.
Ani po válce na ně nebylo pohlíženo jako na Němce.
Je si museli znovu odsloužit roky v Československé armádě.
A mnozí jich měli už 5odsloužených na frontě.
Peníze dostávali za zranění. A to podle zranění.
Pokud padl dostávala peníze žena a děti a to dodnes.
Za minulého režimu jim západní marky přepočítávali na Tuzexové bony
A poroce 1990 dostávali zase marky


Je to tak...

Pro paul.. Tak promiň za oslovení Pavel, nějak jsem měl za to, že se tak jmenuješ.
Poslouchej ty to bereš z jakého si striktniho pohledu, ala knižního, nebo štabniho.. ;) ale realita byla jiná kamaráde..
Ano také to tak znám, ale znám i vzpomínky vojáků, ono každá jednotka měla své...Dále k samotnému narukovaní do wermachtu, bylo to různé někteří rukovali v 42a3..
Nejsem si jist u Poláků slezanů,ti nerukovali vůbec..
Registrovaný uživatel
Vůbec, vzpomínky těch nejobyčejnějších čtu právě nejraději.
Moderátor
Praděda peníze odmítl take všichni možnost německého občanství, nerad se vracel k té době. Občas něco řekl dědovi, (synovi), když si sedli u skleničky..
Moderátor
Prosím neberte to nikdo osobně. To potom zde si nemůžeme povídat o ničem.Byla to hnusná doba a pokud to naši dědové přežili, bylo to naše štěstí. Těch pár marek co dostávali jim snad nikdo nezáviděl. V Olomouci žil pan Zankl. On byl také Němec a rukoval.Pro nás to byl pan znalec leteckých odznaků. Prostě život s námi někdy zamotá...
Registrovaný uživatel
Achjo, v Sudetech se spousta lidí hlásila nadšeně k němcům. A ten zbytek byl "přihlášen" automaticky, když měli čistý kořeny. A kdo byl schopný narukovat, ten narukoval. Na západ nebo na východ, kam bylo potřeba. I u Stalingradu češi byli.
Moderátor
U Stalingradu zahynul výkvět mládeže Vídně. To Hitlerovi dlouho nemohli Vídeňáci Adovi odpustit. :shock:

Na druhou stranu dokázali bombardováním během dvou dní v troskách Stalingradu pohřbít na 35-40 000 lidí. U Stalingradu padlo více jak milion obránců. Měl tam být památník, kde každý voják bude mít své jméno. Když hlásili Stalinovi toto číslo, řekl, že to již stačí, ale bylo to ještě více lidí. Oni byli doma. Kluci z Vídně tam nikdo nezval. Já to vidím takto jasně a zřetelně. Když tito přeživší dorazili do Berlína jistě se krutě mstili.
Nerad čtu, jak holky z Berlína trpěli, když je tito kluci špinaví komsomolci a mužici ošukali. :roll:
Registrovaný uživatel
https://www.dotyk.cz/magazin/willi-herold-20200204.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

tenhle film někdo viděl? Má to cenu?
Registrovaný uživatel
Jo v Berlíně to byl totální masakr, četl jsem i zpověď tý holky, co to popsala v knize. Ale ani už nechci vzpomínat na název knihy, špatně se to čte, stejně jako knihy o konc. táborech atd.
Moderátor
gorila napsal
Achjo, v Sudetech se spousta lidí hlásila nadšeně k němcům. A ten zbytek byl "přihlášen" automaticky, když měli čistý kořeny. A kdo byl schopný narukovat, ten narukoval. Na západ nebo na východ, kam bylo potřeba. I u Stalingradu češi byli.


Ano s naší vesnice byl jeden pán u Stalingradu, už nežije.
Od jeho vnuku, znám pár historek. Když jsme byli mladší a chodivali po hospodách, často to byly témata diskuzi..
Pamatuji se, že někde u Stalingradu se snažil přejít určitý úsek střeženy kulometným hnizdem a to za pomoci krávy , kdy se nějakým způsobem zavěsil na krávu a přešel nebezpečny úsek.. Zní to neuvěřitelně. Další příběh, vzdáleného člena rodiny, kdy skupina vojáků pochodovala v úzkých ulicích Francie , upadla mu krabička cigaret a na zemi se mu rosypali, zastavil se a sbíral je, mezitím vojáci pochodovali dal. V tu chvíli rána a na vojaky před ním se zesypala pulka baráku v ulici, ho do odhodilo a zranilo, většinu vojáku to zabilo. Da se říct, že krabička cigaret ho zachranila..
Moderátor
Jo, předává se to jako historka, která se stala dotyčnému, ale fakt se stala a to sehnutí mu zachránilo život.
Paule, ten film jsem viděl, zamotal mi dosti hlavu, ale mohu doporučit.
Víte co je hrozná tragedie. Po roce 1945 se zabíjeli děti, tedy ty malé děti, které měli Norky, Holanďanky, Polky Belgičanky,ono se o tom nepíše, snad ani nesmí, aleje to hrozné. V Rusku to bylo také tak. Je o tom zajímavé studie, ale více nevím, studii jsem někomu půjčil. Nemusíte věřit, já sám jsem byl zdrcen, když jsem to četl. Malé děti, Nejhorší to prý bylo ve Finsku!

Poznámka:
Abych nebyl fanatik,hodně dětí se ocitlo v domovech, je to tak hrozné. že sám jsem z toho celkem mimo.Hodně mimo.
« Poslední úpravu provedl(a) Altmann v 4. 2. 2020, 19:18. »
Registrovaný uživatel
barbar napsal
když dorazil pěšky ze zajateckeho tábora ...
A děda vyprávěl, že si pamatuje, když přišel snědl celý kastrol zelí.. :)

Môj jedol po ceste domov len cukrovu repu :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
Pro Altmanna..
Slyším prvně a více nechci vědět, hnus!
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 4. 2. 2020, 19:17. »
Registrovaný uživatel
U Stalingradu moc krav nebylo.. To bude smyšlenej příběh. Kráva by vzbudila u vojáků všech stran velkej zájem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > »

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1