Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Vykupminci.cz
Numisargo

Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 84 85 86 87 88 89 90 91 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Díval jsem se také, celkově dobrý dokument. Konečně někdo správně vyhodnotil i Gajdu. Štefanik byl více schopný politik, ale jeho je opravdu velká škoda. Barbare, správně jste to pochopil. Problém s Poláky byl však i takový, že Poláci vše co měli postavili na Visle proti Tuchačevskému a Šnejdárek hnal to co zbylo. Však nám to Poláci dlouho připomínali. Doufám, že to vše budou opakpobvat.
_______________
Registrovaný uživatel
Altmane, Československo-Polská válka proběhla o měsíc dříve než vypukla Polsko-Ruská válka. A tento fakt se dá všude ověřit. To je jen Polské zdůvodnění prohrané války. Takže Poláci nenasadili vše co měli na Visle:-) ale od února vpochodovali na Ukrajinu.
Moderátor
Pochopitelně máte pravdu, ale Poláci se dobře připravovali a to, že nám to dokonce v Londýně připomněli je také fakt.
_______________
Moderátor
Altmann napsal
Pochopitelně máte pravdu, ale Poláci se dobře připravovali a to, že nám to dokonce v Londýně připomněli je také fakt.

Poláci měli tu "výhodu", že po nich nikdo nic nechtěl a nikdo se jich na nic neptal a nedostali "na výběr" mezi kulkou a šibenicí. To u nás nešlo. My jsme měli buď podrobit, nebo jsme byli strůjci války. Vždyť tu potupnou Mnichovskou dohodu odvolali (spojenci) až po Lidicích.
Moderátor
Pavel_III napsal
Altmann napsal
Pochopitelně máte pravdu, ale Poláci se dobře připravovali a to, že nám to dokonce v Londýně připomněli je také fakt.

Poláci měli tu "výhodu", že po nich nikdo nic nechtěl a nikdo se jich na nic neptal a nedostali "na výběr" mezi kulkou a šibenicí. To u nás nešlo. My jsme měli buď podrobit, nebo jsme byli strůjci války. Vždyť tu potupnou Mnichovskou dohodu odvolali (spojenci) až po Lidicích.


Je třeba mít na paměti, že Poláci se pokoušeli o zabrání několikrát, zprvu po rozpadu monarchie, před Mnichovem a pak po válce. Národnostní menšiny je jedna věc, ale hutě a uhelné doly ta druhá a zásadní.. Šnejdárek, Němci a nakonec Stalin je o to připravili. Po válce padaly také argumenty jako Vratislavsko za Těšinsko..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 4. 2. 2021, 17:42. »
Moderátor
Poláci se o zabrání pokoušeli už kolem roku 1000 ... ;) A na chvíli se jim to i povedlo.
Moderátor
Pavel_III napsal
Poláci se o zabrání pokoušeli už kolem roku 1000 ... ;) A na chvíli se jim to i povedlo.


Pavle bavíme se o Československu... ;)
Moderátor
To já jen o jak dlouhodobé záležitosti se jedná! :D
Moderátor
Jsem rád za diskuzi, bohužel jen známí přátele. Já se vracím k filmu. Před rokem 1937 byl nějaký dr.Patejdl a jako poslanec měl na starost legie. Mně tuto problematiku vysvětloval také p. Patejdl, jeho synovec. Byl jsem velmi překvapen kvalitou dokumentu neb to bylo opravdu objektivní a to zde ještě byl Masaryk a Beneš popsání celkem přijatelně. Ta problematika první důstojnické hodnosti u Gajdy je stále otevřená, ale on dokázal víc než většina čs.legionářů. Krátce velel myslím 2. armádě Kolčaka.
Po válce byl boj o koryta, legionářští poručíci, kteří se stali generály se museli učit, ale ve své většině se dokázali v roce 1938 postavit na správné místa.
_______________
Moderátor
Gajda, byl velmi ambiciózní, schopný a odvážný velitel. Dalo by se říct, že ve všech směrech Každou příležitost dokázal maximálně využít. Karierista, který často riskoval a bohužel, často sázel na špatnou kartu.. V Rusku s Kolčak,či spolu se schopným Štefanikem, oba se stali hrozbou pro Masaryka a Beneše.Také stanul před soudem za údajnou vlastizradu. Ve skutečnosti se jednalo o pokus o zdiskreditování nepohodlného vojáka. Celý proces se však změnil ve směšnou frašku, iniciovanou "Hradem"
Později český fašistický politik.
Je spravedlivé konstatovat, že prvorepublikový český fašismus byl docela jiný, než německý nacismus. Český fašismus vystupoval proti Židům, ale stejně razantně také proti Němcům a odsuzoval nacismus. Český fašismus byl založen, po vzoru italského fašismu, na stavovském zřízení, které definoval právě generál Gajda ve svém trojdílném spisu: Stavovská demokracie národního státu, za což byl po válce logicky souzen.Kolaborace však nebyla prokázána, byl však odsozen na dva roky s politických oněch důvodů... Gajda podporoval i odboj. Z jeho odbojových aktivit se nedá moc dokázat, z těch prokazatelných to byla finanční pomocí českým a polským letcům prchajícím do zahraničního odboje.
Registrovaný uživatel
Menší kvízek, pro bystré oko. :mrgreen:

Hledal jsem uniformy Afrikakorpsu a našel tuto fotku. Všiml jsem si jedný kuriozitky.

Tak se ukažte! ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...sundaný letadlo? :D
Registrovaný uživatel
Yes.

Asi kulometem na věži. Tím koaxiálním nebo laufem by to byla strašná haluz.
Moderátor
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/stechovice-heydrichiada-k-h-frank-archiv_2102111857_pj
Registrovaný uživatel
Jak jsem se pročítal Řecko-Perskou válkou, zaujalo mě, že se Řekové smáli Peršanům - ti nosili kalhoty. Prý je to zženštilé.... Sami měli "suknice"...

Ti by dnes čuměli. :) (sic!)

Těsně před bitvou u Thermopyl (Leonidas 300) se zase Peršané divili, proč si Sparťani češou vlasy a vousy a upravují se. Měli je za blázny.
Oni se tak chystali na smrt..
Registrovaný uživatel
https://www.ctidoma.cz/historie/nejlepsi-odstrelovac-druhe-svetove-valky-vasilij-zajcev-po-valce-vedl-tovarnu-v-kyjeve?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&fbclid=IwAR3zPSBjhdE5KGukz9bN46qIRAxn6L0UHlQL7Jb4AtsF303lNAM-fJq1tio#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=BpY9vyo22gJ-202103010921


Jo tak nejlepší? Simo Häyhä asi autorovi debilního článku nic neříká...A to proti Zajcevovi nic nemám, skopčáků odstřelil dost.
Moderátor
Simo Häyhä asi nebyl komunista!
Moderátor
Pavle III.
Netřeba nás podceňovat, byl to postavou malý muž,Simo Häyhä ale jinak výtečný odstřelovač. Pochopitelně Zajcev existoval, ale film byl hodně zkreslený ( ale pěkný). Myslím si.
_______________
Registrovaný uživatel
https://magazin.aktualne.cz/foto/obrazem-ceska-fotografie-v-datech-1839-2019/r~74b2d4a07b4b11ebb2f60cc47ab5f122/r~6d12f10e7b5911eba22aac1f6b220ee8/

Prušáci u Brna v roce 1866..To je dost raritní fotka. Vidím prvně.
Moderátor
V Rusku vyšla zajímavá a známá kniho Simonov 100 dní a dále kniha s názvem Antisuvorov. Berte jen jakési návěští.
_______________
Moderátor
Jen jako zajimavůstka.Takto v Rusku pro reklamu využívají bývalé sovětské řády. Dnes to již je možné, neb jde o řády zaniklého státu. Jsou to malé čokoládky celkem dobré, jak mi napsal kamarád( bez cukrovky)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Něco takovýho jsem někde viděl (ne s řádama SSSR)..sakra, ale nevzpomenu si.
Registrovaný uživatel
https://hlidacipes.org/masakr-na-svedskych-sancich-horsi-nez-lidice-pri-psani-jsem-zhubl-15-kilo-vzpomina-historik/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=531820&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=44aGRGbxJkF-202103201451


Nevěděl jsem,, že tam nedávno dali památník..aspoň něco..

Vrah Pazúr se těšil přízni režimu, dostával vyznamenání, dvacet let byl místopředsedou Slovenského svazu protifašistických bojovníků.


Se divim, že velitele Pazúra poslouchali ostatní vojáci na slovo, přeci jen po válce pobíjet ženy a děti za účelem zisku, to moc obdobu nemá..a ještě zametení pod koberec...děsná doba.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 20. 3. 2021, 16:09. »
Moderátor
Čokoláda je čokoládka mám na ní mnohdy strašnou chuť, ale nemohu, ani bych tam ty obrázky nemusel, ale ta hrozně krásná vůně a chuť čokolády mně pronásleduje.........
_______________
Registrovaný uživatel
Kvalitní čokoláda je zdravá.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 84 85 86 87 88 89 90 91 > »

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1