Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Padělky a podvody » PR SEZIMOVO ÚSTÍ 3.9.1948 DR EDVARD BENEŠ

Vykupminci.cz
Numisargo

PR SEZIMOVO ÚSTÍ 3.9.1948 DR EDVARD BENEŠ

Moderátoři: ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Našel jsem šest rozdílných razítek některé méně a některé podstatně včetně barev. Podotýkám, že obrázky jsou stažené z internetu tak mohou být zkreslené a já se mohu mýlit. Razítko se používalo pouze 20 minut a pak ho zabavila policie tak předpokládám, že nemohlo za tak krátkou dobu dojít ke změně barvy a opotřebení. Otisky pamětního razítka na materiálech XI všesokolského sletu 1948 jsou také podivné. Které je asi pravé?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) OskarOto v 13. 11. 2018, 1:13. »
Registrovaný uživatel
"Pravé" mohou být teoreticky všechny - další rozeznávací markanty (kromě vyznačeného "Ř") razítek je:
a) poloha písmene "E" (BENEŠ) a písmene "T" (BUDOVATEL), a
b) horní část číslice "1" (letopočtu 1948), délka a sklon "zobáčku".

Ale to nejdůležitější, NEJEDNÁ se o příležitostné poštovní razítko! Jedná se o (možná poštovní) tzv. "kašet". Znakem příležitostného (ale i standardního) poštovního razítka je datumovka (nebo napevno vyryté datum používání), což u tohoto razítka zcela chybí. Zde vyryté datum úmrtí (prezident zemřel ve své vile v Sezimově Ústí v půl sedmé večer) nelze v žádném případě považovat za datum používání tzv. "příležitostného poštovního razítka", reálněji "příležitostného kašetu". Že se s ním následně orážely poštovní známky - proč ne, sběratelsky to vypadá velice dobře.
Registrovaný uživatel
Jenže! Ty známky se měli obrážet pouze 20 minut.
Registrovaný uživatel
Ale no tak, to co snesou popisy některých aukčních položek, to skutečně stojí za to...

Číslo losu: 333 Datum: 30. 11. 2010 (30.) Pořadatel: Burda Auction
Obrázek aukčního losu Obálka k úmrtí presidenta E. Beneše, obálka s přítiskem zaslaná jako R, vylepeny zn. Pof.464-466,smuteční PR SEZIMOVO ÚSTÍ/ 3.9.1948/ Zemřel DR. Edvard Beneš president budovatel; několik drobných skvrnek v perforaci, velmi vzácný výskyt obyčejné obálky se smutečním razítkem, razítko bylo používáno na poště Sezimovo Ústí jen po dobu 20 minut!!
Vyvolávací cena: 2 000 Kč Prodejní cena: 4 393 Kč


Tedy modelová situace - bývalý prezident je po obědě (dne 3.9.1948) již v bezvědomí, kolem 15.00 hodiny přichází agonie, umírá v 18.10 hodin. Pravděpodobně již od dopoledne je ve vedlejší místnosti přítomen rytec, který má již kompletně nachystanou rytinu smutečního "poštovního" razítka, u které chybí dorýt pouze horní datum - bude to dnes, zítra, pozítří...? V 18.20 hodin je vydána tisková zpráva o úmrtí prezidenta. Tou dobou již mistr rytec cca pět minut pracuje - a kolem 18.30 hodin je doryto denní datum "3". Pak zbývá cca 10 minut na dopravu k poštovnímu úřadu "SEZIMOVO ÚSTÍ", tak abychom mohli "denní" smuteční poštovní razítko používat celých cca dvacet minut do konce pracovní doby na poště.

Pokud se tak stalo, je to smuteční (příležitostné) poštovní razítko, pokud ne, jedná se o "kašet" kterých mohlo být zhotoveno třeba pět kusů a které se v některých případech mohly dostat i do obrazu poštovní známky a navodit dojem skutečného poštovního razítka.

A ještě k celistvosti prodané na aukci Burda. Je vyplacena třemi výplatními známkami emise "Prezident Dr. Edvard Beneš" (katalogové označení: CS 0464-0466), nominálních hodnot 1,50 Kčs, 2 Kčs a 5 Kčs, vydanými dne 15.02.1948 (známky platily do 31.10.1949). Celková hodnota výplatného tak činila 8,50 Kčs, přičemž poplatek za dopis v další dopravě (do 20 gramů) byl 3,00 Kčs a příplatek za službu "doporučeně" byl ve výši 5,00 Kčs. Celkem je tedy dopis "přefrankován" o částku 0,50 Kčs.

Přefrankován píši záměrně v úvozovkách, neboť známky byly "znehodnoceny" poštovním kašetem, domnívám se, že nejdříve, pak byla dopsána adresa a úplně naposled dolepena R-nálepka poštovního úřadu "Sezimovo Ústí". Tedy z mého pohledu "mache" celistvost - jednoznačně ke škodě sběratelů.
Registrovaný uživatel
Pamětní list s razítky je u B. v 56. aukci los 1584.
https://www.burda-auction.com/cz/aukce-56/show/2707/filatelie-csr-ii-filatelisticke-obory-prilezitostna-razitka/
Pražské razítko se mělo používat v den státního pohřbu v Praze a druhé razítko při následném uložení ostatků o dva dny později v Sezimově Ústí na tamním poštovním úřadě. (Československá filatelie č. 18/1948 str. 259)
Registrovaný uživatel
stefanos532- prosím, kde najdu časopis Československá filatelie č. 18/1948 str. 259. Na Filaso.cz ho nemohu najít.
Registrovaný uživatel
OskarOto : Koupit nebo půjčit. Ale v článku víc informací o těch dvou razítek není, než co jsem napsal.
Registrovaný uživatel
Moc děkuji za pomoc.
Pořád jsem ve slepé uličce. Je nějak moc druhů, tak jsem je probral. Razítko se použilo údajně jen jednou v den pohřbu pouze 20 min. Našel jsem sedm různých věcí v aukcích a většinou dost filatelisticky vylepšené. Celkem jsem určil čtyři typy razítek u jednoho typu dvě odlišné barvy. Podle rozboru Neumana jsem se rozhodnul vyřadit razítko na jím popsané celistvosti a podobné razítka. Dále jsem vyřadil razítko s odlišnými barvami.
Zatím se přikláním k razítku č. 2 je na čisté obálce nalepena pouze jedna známka s jedním razítkem.
Registrovaný uživatel
stefanos532 napsal
Pamětní list s razítky je u B. v 56. aukci los 1584.
https://www.burda-auction.com/cz/aukce-56/show/2707/filatelie-csr-ii-filatelisticke-obory-prilezitostna-razitka/
Pražské razítko se mělo používat v den státního pohřbu v Praze a druhé razítko při následném uložení ostatků o dva dny později v Sezimově Ústí na tamním poštovním úřadě. (Československá filatelie č. 18/1948 str. 259)


V Praze bylo razítko používáno na poště "PRAHA 1" v den pohřbu, tedy ve středu 8.IX.1948. Jak vyplývá z výše uvedeného textu, pohřeb v Sezimově Ústí se uskutečnil v pátek 10.IX.1948.

Pokud tedy existují razítka z pošty "SEZIMOVO ÚSTÍ" musí mít v datu používání uveden tento den. Zdá se, že většina zatím předložených "kašetů" vychází z podoby původního originálního razítka, u kterého však již bylo odstraněno datum používání (a tedy není ani na "kašetech").
Registrovaný uživatel
Ještě pro zajímavost přikládám obrázek razítka z položky 2860 z 44. aukce firmy BURDA, kde celý materiál byl popisován jako:

"2860 - Filatelie / ČSR II. / Filatelistické obory / Příležitostná razítka
1948 obálka s vylepenými zn. Dr. E. Beneš, Pof.420 a 444, znehodnocenými smutečním PR SEZIMOVO ÚSTÍ/ 3.9.1948/ ZEMŘEL/ Dr EDVARD BENEŠ/ PRESIDENT BUDOVATEL + další otisk mimo známky; vzácné razítko (!), krátce po otevření přepážky bylo zabaveno policií"


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmm, tak to je konec. To razítko za 20 minut změnilo tolikrát podobu, že se asi na tu původní nepřijde.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Padělky a podvody » PR SEZIMOVO ÚSTÍ 3.9.1948 DR EDVARD BENEŠ

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1