Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Vykupminci.cz
Numisargo

Pražský groš Karel IV

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pinta V.c z konce vlády, cca 1376-78.

Ty jsi teda škrt, takový ošklivý kousek chceš darovat k vánocům? Ježíšek má určitě na hezčí ;)
Registrovaný uživatel
Ďakujem, beriem to ako kompliment. :lol:
Bol v lote, tak som rozmýšľal, čo s ním. Chlapec nám každú chvíľu s dedkom niečo vyrába, tak ma napadlo, že by som mu mohol niečo vymyslieť a vyrobiť ja.
Mám takú fajnú čerešňovú dosku, do tej mu ho šikmo zapustím po 45 stupňami, zrovna sa skryje ten nedorazený okraj a pred neho mu nalepím štítok s popisom. V izbe má sklenenú vitrínu, kde má svoje poklady a stále pýta niečo nové.
Deti teraz učíme my a ja mám na starosti matiku, fyziku a hlavne dejepis, pričom sa priznal, že ho to odo mňa baví viac ako od učiteľa. Takže najslávnejšiu stredovekú mincu a stručnú históriu jej razby už dávno pozná, aj najväčšieho českého kráľa. A to datovanie je už len taký bonus, lebo je presne o 600 rokov starší ako tata. :D
Registrovaný uživatel
Hi folks! Recently I came across these PGs of Charles IV. Did I attribute them correctly? Thanks for your assistance.

LINK to the full-size image: https://drive.google.com/file/d/1HNmglW2RDrrRjH4zoHjFNIqhb6rtVQPd/view

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Alex_Da v 10. 12. 2020, 23:16. »
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Ježíšek má určitě na hezčí ;)


Verím, že chlapec bude spokojný a že bude iskrička v oku. No, teším sa jak malý Branko. :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
:) Paráda.
Registrovaný uživatel
Ak sa dá, poprosím o bližšie určenie. Toto mi ešte moc nejde. Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pinta (2015) IV.d/1
Registrovaný uživatel
Zdarec všici
Mám ve sbírce tuto mrtvolku a dovolil sem si ju určit jako P. V.c/3.
Trefil sem nebo su totálně vedle?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
totálně vedle nejste
Akorát já bych si vystačil s určením: Pinta V. c
v těch tvarech písmen S si myslím (možná se mýlím) moc vyznat nejde a málokterý groš pak lze určit přesně na variantu a navíc u tohoto kusu není vidět, jak je psáno slovo PRIMVS
P.S. prosím upravte si (zmenšete na maximální rozměry 65x65 pixelů) velikost avatara - rozhazujete to zobrazení stránek
Registrovaný uživatel
jacx napsal
totálně vedle nejste
Akorát já bych si vystačil s určením: Pinta V. c
v těch tvarech písmen S si myslím (možná se mýlím) moc vyznat nejde a málokterý groš pak lze určit přesně na variantu a navíc u tohoto kusu není vidět, jak je psáno slovo PRIMVS
P.S. prosím upravte si (zmenšete na maximální rozměry 65x65 pixelů) velikost avatara - rozhazujete to zobrazení stránek


Děkuju, už sem si to v albu upravil.
Vycházel sem z Ska v KAROLVS.
Registrovaný uživatel
Jsem proti vám naprostý amatér. Chtěl bych se zeptat, proč má můj lev jen dva zuby?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poprosím určiť tento grošík. Vopred vďaka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zřejmě Pinta III.a/1
Registrovaný uživatel
meganissi napsal
Chtěl bych se zeptat, proč má můj lev jen dva zuby?


Má tam i náznak třetího zubu. Víc se jich zkrátka do té tlamy nevešlo. Nehledal bych v tom žádnou záhadu.
Registrovaný uživatel
Víš jak je starej? Mu vypad.
Registrovaný uživatel
Děkuju. Když jsem si prohlížel literatury, přiřadil jsem ho k typu V. Na obrázcích jsou všechny žřetelné a bylo mi divné, že zde jsou dva zcela zřetelné a třetí je neznatelný. Při hloubce ražby jsem si myslel, že je nepravděpodobný takový velký rozdíl.
Registrovaný uživatel
U typu 5 je důležité se podívat na hlavu lva, pokud trčí nahoru přes perlovec je to jasný typ 5, pokud je mezi grossi a pragenses trojlístek bez stopky, je to zase jen pětka. Naopak je-li mezi Karolus a primus tento křížek je to typ 3, pokud je tam i tento typ lva, který je podobný až do konce vlády Karla. S křížkem jsou jedničky i dvojky, ale ty jsou poměrně řídké a navíc mají jiného lva nebo kroužek ve smyčce ocasu. Kniha z Aurei od V. Pinty, je velmi přehledně udělaná....
Registrovaný uživatel
Dnes jsem koupil od jednoho dobrého člověka hezký groš Pinta II. s hladkou korunou bez perel. Jinak jsem se díval ve sbírce a koruna hladká vede nad korunou s perlami 3 ku 1

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím pánové.
Mám ve sbírce tento zajímavý kousek.
Už jste se takovým razidlem někde setkaly? Nikde jsem nic nedohledal...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Moderátor
krásnej kousek
vypadáto na Pinta IV. a - opisová varianta / koruptela - misto PRIMVS PRIIIVS
Registrovaný uživatel
Koupeno před cca. 12ti lety z Polska, byl to nějaký větší nález.
Mě se podařilo koupit už jen zbytek, asi 150 grošů. Bohužel se mi z prodejce nepovedlo dostat nějaké informace.
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Registrovaný uživatel
měl by někdo foto grošíku s pěkně vyraženým opisovým znaménkem trojlístek u typu Pinta V.a? a prosím o názor na ten níže s kroužkem, je to trojlístek nebo čtyřlístek? takhle vymydlený jsem totiž ještě neviděl díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
trojlístek
foto celého groše by nebylo?
Registrovaný uživatel
bylo bylo.. jen ho musím najít :?
Registrovaný uživatel
Epesní detail znaménka. Takto zřejmě vypadal původní vzor tohoto rozdělovací znaménka. Pak se razidla zanášela a poškozovala, takže ty detaily jako je tečka a dělící linka mezi jednotlivými lístky zanikly a později už se možná do razidla vybíjela zjednodušená forma znaménka bez těch detailů.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1