Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Vykupminci.cz
Numisargo

Pražský groš Karel IV

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Prosím znalce o posouzení zachovalosti, posouzení ceny a o bližší informace.
Moje odhadovaná cena by se mohla pohybovat někde kolem 1000,- až 1200,-
Jaký je váš názor, pánové?

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

na požádání umístím i odkazy s větším rozlišením.
Registrovaný uživatel
Ano, tato cena by snad mohla být dosažena, ale já bych za takovýto groš dal tak max cca 600,- Kč - přes celkově slušný stav nejsou totiž zrovna zřetelná rozdělovací znaménka vnějšího lícního ani rubního opisu, což jsou detaily důležité pro bezpečné určení typu.
Jinak zkuste poslat lepší foto, možná se mi jej podaří lépe určit. trinitr@volny.cz
Moderátor
Súhlasím s vasilliojom; tá cena by sa na tých 1000,--1200,-Kč vyšplhať síce mohla, ale ani nemusela. Tuná sa ohromne prejavuje "teória relativity". Ja mám krajšiu razbu, pre mňa osobne by táto minca mala hodnotu cca 300,-Kč. Napr. Fero nemá ešte ani jedného Karla, bol by teda za túto razbu ochotný dať 1500,-Kč.
Naozaj ťažko povedať. Nie je to minca vo výbornom (a možno ani v dobrom) so zažmúrenými očami možno v slušnom stave (samozrejme s malým s). Osobne to vidím na 500,-Kč.
Veľmi dobre sa však pamätám koľko som za svojho prvého Karla dal ja a v akej bol katastrofálnej kvalite. Nemal mi kto poradiť a trošku som zaplatil daň začiatočníka. Vtedy som si povedal, že z mojej zbierky neodíde žiaden z pražských grošov, pretože aj ten v zlom stave má pre mňa neobyčajne veľkú hodnotu - tak mám tieto mince rád. A ako to dopadlo? - tento Karel odišiel z mojej zbierky len sa tak zaprášilo - ťažko som niesol pohľad ma mincu pri ktorej som sa tak popálil.
Registrovaný uživatel
Moc děkuji pánové za vaše přízpěvky, doufám, že jich bude více. Nejsem sběratel grošů, ale čím dál tím více se zajímám! Jen tak dále, pánové. Moc Vám ještě jednou děkuji.
Moderátor
Nemáte za čo Lorde, s grošmi jednoznačne začnite, osobne sa nazdávam že sa jedná o najkrajšie obdobie Vašich národných dejín, čo sa histórie platidiel týka. S týmto mojim názorom by sa samozrejme dalo polemizovať, je to však môj názor. Pražské groše a ich diely jednoznačne odporúčam!
Moderátor
A dalsi hruza dneska, asi uz predposledni, s prosbou o urceni... jeste musim nekam vmezerit Jiriho z Podebrad... Tohle je teda samozrejme Karel IV., uznavam, ze pekne rozpatlany, ale clovek to musi zkusit... predem dik za ochotu se na to aspon mrknout

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Oliver bude to : K 4 Pinta III.a jestli 1 nebo 2 už neřeknu rozdělovací znaménko mezi REX a BOEMIE není dobře patrné (možná je na groši lépe vidět než na fotce)
u III.a/1 je tam tečka jako mezi DEI GRATIA
u III.a/2 je tam šesticípá hvězdička
mám za to že výrazně běžnější je III.a/1

Je docela hezkej myslím - hlavně má dobře patrné III. typu odpovídající tvary koruny a lva a relativně zachovalou velkou část lícních opisů
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 13. 6. 2008, 17:14. »
Moderátor
Jacx, moc a moc dekuju... omlouvam se, zkusil jsem to sam ted, abych videl, jak mi to jde, nemam bohuzel nemam original Pintu, jen nekvalitni kopii, tak se mozna zbytecne dopoustim chyb, ale zkusil jsem si ten gros poradne prohlednout a zjistil jsem nasledujici:

- lev mi prijde jako typ II (ale neni tam ta kulicka v ocase)... u typu III me zas nesedi pocet pramenu na horni tlape (mam jich tam 4 velky a jeden malej, ale u toho typu jsou jen 3 a jeden malej)...

- koruna me prijde jednoznacne jako typ I, kvuli slozitosti lilii

- pismo je charakteristicke pro typ I-III

- pismena "S" v GROSSI PRAGENSES jsou bezna

- pismena "R" a "B" jsou opet bezna (bez krouzku)

- rozdelovacim znamenkem mezi "KAROLUS" a "PRIMUS" je ctyrlista ruze

- mezi "DEI" a "GRATIA" je krouzek (zrejme plny)

- mezi "GRATIA" a "REX" je neco divneho, co neodpovida nicemu, co jsem nasel... nejvic to odpovida asi lilii, ale jako by byla obracena? je nahore uzsi nez dole... ma to moc cipu na to, aby to byla ruzice...

- symbol gotickeho krize a hvezdy me prijde nejlip jako typ 3... jak moc ostra je ta hvezda, posoudit neumim, ale kriz rozhodne odpovida kresbe u tretiho typu...

- znamenko mezi "GROSSI" a "PRAGENSES" neni vubec patrne (je nedorazene)

- rubni znacka na konci ocasu neni...


Mohl bys prosim ty (nebo kdokoliv jiny) moje zavery potvrdit / vyvratit?

Bohuzel kvalita kopie me moc nedovolila prohledavat ty varianty, ale jak se zda, mohl by to opravdu byt, jak pises, typ Pinta III. a/1

jen si nejsem jistej, zda u tohoto typu muze byt koruna typu I a lev me na typ III nesedi... souvisi to s tim?
Moderátor
Ahoj Oliver
když jsem to znovu prohlížel s tvými argumenty nejdříve jsi mě trochu zviklal ale nakonec zůstávám na svém
vezmu to popořadě podle tebe (krom lva toho nechám až na konec)

koruna - typ I. až III. má naprosto totožný tvar
- u typu I. a II. má jak na obruči tak na postranních i středové lilii patrné perly
- typ III. je zcela bez perel na obruči i liliích

na fotce žádné perly na koruně nevidím ( i když je fakt že mohou být setřelé - není někde vidět na originálu náznak perel ?)

Písmo - je totožné pro I. až III. typ
- jak správně píšeš u typu III. b - bývá kroužek u R v REX a u B v BOEMIE (nevím zda je to zcela vždy na 100% u všech III.b) a kroužek na tomto groši není
tvar písmene S na líci se mění až od IV. typu a více od typu IV.c a pak v V. typu jsou jako by více rozpitá či ledabyle provedená

písmena S na rubu jsou roztažená u I. typu a u dalších běžná - ta jsou i na tomto groši

rozdělovací znaménko mezi KAROLVS PRIMVS je čtyřlistá růžice ta je shodně u typů II.a a III.a

mezi DEI a GRATIA je kroužek opravdu vypadá jako plný - bývá tomu tak velmi často že je plný - tato značka je shodná pro typy I. až V.a

to co je mezi GRATIA a REX je opravdu lilie - takto vypadá na Karlových groších - neopovídá přesně té lilii jak je v Pintově knize kreslená (pro ilustraci se podívej na fotku na webu ČNS PG - třeba na groš K4-4 tam je lilie krásně vidět (tohle je sice typ I. ale lilie je stejná) - opět lilie je shodná pro typy I. až III.

symbol gotického kříže a hvězdy není asi moc spolehlivý znak zvláště při slabším doražení mince, ale řekl bych, že typů II. a III.a/b by měly být totožné hvězdy ostré a postavené na 2 hroty

znaménko mezi GROSSI a PRAGENSES není vidět ale u typu II a III a-b je opět totožné - má to být větší čtyřlistá růžice

rubní značka kroužek v dolní smyčce ocaasu lva není - tady přiznávám, že nevím zda musí u všech grošů II. typu být - jedná se o velmi vzácnou rubní značku
u III. typu být nemá


dosud tedy vše celkem nejednoznačné zda typ II. nebo III. - krom té rubní značky v ocase lva a jak říkám nevím zda tam u II. typu musí být na 100% vždy

důležité zda bys našel náznak perel v koruně ( ale pozor i tady mám někd pochybnosti -hlavně u korun IV. typu s mi někdy zdá že perly jsou v koruně IV. c i tam kde by být neměly)
ale opět když perly chybí znamená to, že tam nikdy nebyly nebo že jsou setřelé ?

rozhodující tedy tvar lva kterému jsem se dosud nevěnoval vyjma rubní značky v ocasu

počet pramenů z nohou nepovažuji za příliš spolehlivý znak

rozhodující proč jsem usoudil na III.typ jsou tyto znaky :
tvar ocasu na jeho konci v místě kde se sbližují chomáče ocasu k sobě - zadní pramen je kratší a jeho dolní chomáče na konci více podsazené pod chomáče předníhopramene
a
napojení dolních nohou lva - u třetího typu je přes kuličku, která se jen dotýká druhé nohy a nad i pod kuličkou jsou výraznější tenké chlupy
u II. typu jsou nohy pevně napojeny na sebe a chlup je jan nad napojením a ne pod ním

na tvém groši bych řekl, že kulička je - sice trochu nedoražená či otřelá a (lev je místy a i zde s nepatrným dvourázem) a nad i pod kuličkou jsou patrné chlupy

shrnutí - díky tvaru koruny bez patrných perel a uvedeným zankům ve tvaru lva (nejistě i chybějící rubní značce v ocasu lva) jej určuji jako III. typ - a to typ III.a

A teď čekám jak někdo mé argumenty zase zcela rozhodí a já si to pak půjdu hodit.
Ne opravdu by mne zajímal názor i vás ostatních. Co vy na to ?
zd
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 13. 6. 2008, 21:41. »
Moderátor
No to jsem toho teda napsal - jestli to někdo bude vůbec mít sílu číst - snad aspoň ty Oliver to přečteš.
Moderátor
neboj, ja to ctu a uz ti i pisu, jen me to bude chvilku trvat, dekuju... :)
Moderátor
Ahoj, diky, ze tomu venujes tolik usili :)

k te korune, mas pravdu, ze perly tam asi nebyly - i kdyz o tak opotrebeneho razidla jeden nikdy nevi (nemyslim, ze mince je opotrebena obehem, ale ze se jedna o opotrebene razidlo). To, co me vedlo k zaveru, ze to je koruna typu I je to, ze jsem se dival jen na str. 15 (to je tou nekvalitni kopii literatury). Po podrobnejsim zkoumani str. 20 ti davam za pravdu. Koruna je jasna. Nejak jsem si neuvedomil, ze na str. 15 nejsou vsechny varianty...

na pismu sme se shodli uz i pred tim, to bylo v pohode, ze neni krouzek mezi "REX" a "BOEMIE" je jasne (mimochodem u toho K4-4 je), takze var. b to neni

rozdelovaci znamenko mezi "KAROLVS" a "PRIMVS" - ctyrlista ruzice se shodnem

plny krouzek mezi "DEI" a "GRATIA" taky shoda

s tou lilii mas pravdu, je to presne to, co je u toho K4-4, to je ono... akorat neni tak pekne videt

goticky kriz a hvezda... vidis, sedi to na tech dvou hrotech spis... takze podle str. 17 je to ta 3 varianta...

k tomu, jestli tam ty perly byly nebo ne, pridavam variantu, ze tam byt mohly, ale jedna se o opotrebovane razidlo... ale kdyz se na to tak divam, asi tam skutecne nikdy nebyly, v tomto ohledu je to skutecne pouze ta III

s tim lvem, dvouraz tam je, a celkem solidni... s tim koncem ocasu mas pravdu, s kulickou na noze taky, kdyz to sleduju, je to tak, souhlasim

takze resume zni, ze urceni nespochybnuju a nemam duvod ti neverit :) je to Pinta III. a/1 moc dekuju... myslim, ze by nam to moh Patason pozehnat a pochvalit te :)

btw. co to tam je za mincmistra, resp. letopocet? Ondrej z Florencie - rok 1358? nejde to uplne nejlip cist...
Moderátor
Ahoj
díky za tvé díky - docela mně to podrobnější určování (resp. snaha o něj) chytlo

také bych rád slyšel i názor někoho zkušenějšího než jsem já

mám Pintovo 2.doplněné vydání z roku 2005
a tam se píše u III. typu přesně jak říkáš - mincimistr Ondřej z Florencie 1358
Měj se
Moderátor
Supr, dik jeste jednou :)
Registrovaný uživatel
JJ, myslím, že jste to trefili III. a/1
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem super, dik za potvrzeni, parada... no ja ne, to Jacx to urcil.
Moderátor
Když už jsme u určování grošů K IV. - že to není vždy jednoduché.
Tady je taky jeden na ukázku spolu s mojí prosbou o pomoc s určením.

Obrázek vložený uživatelem

Rub - podle mne docela hezký lev, jednoznačně III. typu dle Pinty, je patrné i odpovídající rubní znaménko - čtyřlistá růžice.

Líc - přestože je lehce s dvojrázem v opisech a místy nedoražený tak koruna je velmi dobře vykreslená - její tvar odpovídá I. typu koruny dle Pinty (společný pro typ groše I. - III.).
Ale pozor jednoznačně jsou vidět perly na obruči i na liliích - to tedy znamená že líc neodpovídá III. typu groše karla IV.
Dle patrných rozdělovacích znamének a tvaru koruny líc odpovídá II.typu

Takže líc II. typ a rub III. typ ? Že by přechodový groš mezi Pinta II. a Pinta III ?? Co na to odborníci.

Díky.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 16. 6. 2008, 21:38. »
Moderátor
TY TO KOMPLIKUJES :)
Moderátor
Já ne to ten PREGÉŘ co vzal různá razidla.
Moderátor
Taky bych chtěl poprosit o pomoc s identifikací Karla IV.

Obrázek vložený uživatelem
Za Karolus je kroužek, Za Gratia je čtyřlistá růžice.
Připadá mi to jako typ Pinta III., ale jak víte groše nedělám. :oops:
Dík.
Moderátor
on ti nikdo neodpovedel, tak se ztrapnim ja :)

provedeni pismen "S" odpovida pozdejsim typum IV a V
evidetne otevrena koruna vyrazuje variantu IV a/1
rozdelovaci znamenko (krouzek) mezi KAROLUS a PRIMUS vyrazuje varianty V b/1 a V c
rozdelovaci znamenko (ruzice) mezi GRATIA a REX vyrazuje var. V b/2

tudiz nam zbyvaji varianty IV b/1, IV c/1 a var. V a/1-5

M ve slove PRIMUS vyrazuje var. V a/4, na zaklade tvaru pismen S lze snad vyradit i var. V a/3

z koruny se da vycist, ze neodpovida typu IV b/1

ted zbyva pet variant IV c/1, V a/1, V a/2 a V a/5... lev je u vsech techto variant stejny, takze nam neposlouzi, zda je pod nim mezi slovy GROSSI a PRAGENSES trojlistek si neodvazim 100% vyloucit, ale zda se me, ze je tam nepatrny zbytek ctyrliste ruzice, coz by vyradilo vsechny zbyvajici varianty typu V a (maji trojlistek)...

tim nam zustava jedina varianta: Pinta IV c/1

pripominam, ze toho vim o grosich prd, takze se na to pls Pavlovi nekdo mrknete...
Moderátor
Tak pridám aj ja jeden grošík na určenie.....S priateľom sme pomerne dlho diskutovali čo by to mohol byť za typ a variantu, ale nejako sa nám to neporadilo jednoznačne učiť.
Zhodli sme sa na tom, že sa jedná určite o typ Pinta I-III, podľa rozdeľovacieho znamienka medzi GRATIA a REX.
Ďalej podľa leva by to mohol byť typ III, ale pri korune sme zostali stáť.

Skrátka už sa priznávam, že ďalej neviem a poprosím Vás o pomoc pri určení.
A teraz foto:
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem

Vopred ďakujem za pomoc pri učení ;) ;)
Moderátor
lidiiii, tady je to mrtvy, Karel IV. upadl v nemilost? dva neurcene grose... :'(

jako slovo do pranice tvrdim, ze vyse uvedeny gros je prechod mezi typem II a III, koruna II a/1, lev III a/1-b/1... presneji mi to nejde... ale rekneme, ze je to II a/1 s III a/1 dohromady?

tak kuciiiiii, neblbnete, kouknete na to nekdoooo
Moderátor
Zdravím - konečně bylo trochu klidu a mohl jsem na to kouknout s literaturou v ruce

to pavelgregor (a Oliver) - ten Karel IV. zde na fóru z 1.8. je podle mne Pinta V.a/1

podle mne rubní rozdělovací znaménko vypadá spíše na trojlístek než čtyřlistou růžici - s grošem v ruce by to šlo určit asi lépe jinak koruna jasně typ IV.c nebo V. ale tvar písmene S v lícním opisu také spíše odpovídá V. typu


to facctory (a Oliver) - tady zcela souhlasím s Oliverem - podle mne také líc II.a/1 a rub III.a/1 tedy přechodový typ ?

zároveň je tenhle Karel IV. zcela stejnej s tím, který jsem sem na fórum s doměnkou že jde o přechodový typ II./III. typ dal já 16.6.2008 - je vidět o pár příspěvků výše na této stránce tohoto fóra

co na to další a určitě i větší odborníci ???
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 18. 9. 2008, 21:21. »
Moderátor
Takže žádný další názor na groše od pavelgregor a facctory ?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1