Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Vykupminci.cz
Numisargo

Pražský groš Karel IV

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Myslim, ze odbornici zaryte mlci a cekaji co Patason... :mrgreen: asi to bude vazne orisek... a nebo se nam skryte smejou... druha moznost...

btw. u toho Pavlova grose je to potiz jednak ze tam toho moc videt neni, za druhy proto, ze kopie Pinty co vlastnim je hur nez udesna... ale s tim trojlistkem presto nesouhlasim... zda se me to jako ruzice, ale pravda je takova, ze sem takovej grosovej zoufalec, ze sem snad ani nazivo trojlistek jeste nevidel... :mrgreen:

jeste chvili pockame a pak napiseme Patasonoj nekam, kde to cte ;)
Moderátor
Pinta by sa mal prekresliť, ten čo máme (máme ho asi všetci) za veľa nestojí. Preto je určovanie grošov Karla IV. pre mňa dosť bolestivé. Každopádne sa venujem hlavne Jánovi Luxemburskému a Václavovi IV. Karolovi som sa trochu vyhýbal, ale budem to musieť promptne zmeniť, čaká ma určovacia fuška aj v tejto téme.
Oliver, veľa ľudí sa asi vyhýba (alebo nevyhýba) odpovedi z toho dôvodu, ktorý som spomenul. Nemáme v rukách kvalitný scan. Nechcem teraz vyzerať ako kacír, naozaj nie, ale nebolo by dobré keby sa niekto začal venovať dôkladnému katalogizovaniu grošov Karla IV. Pinta sa mi osobne zdá dosť divoký, nič mu nevyčítam, ale napr. Hána je oveľa prehľadnejší (čo sa týka Václava IV.). Možno by si niečo také mohla pobočka dať ako svoj cieľ, urobiť aktuálnu katalogizáciu grošov Karla IV.
Ak som vyznel ako debil, tak sa ospravedlňujem všetkým. ;)
Moderátor
no, ja nemam moc kvalitne ani ty Patasonovi Vaclavy, ale uznavam, ze je to urcovani (byt tech variant je vic) o neco snazsi, mohu-li to posoudit z pohledu cloveka, ktery zkusil urcit jen par kousku (a zdaleka ne vsechny spravne)...

ja k tomu jen dodam, ze muzu zaridit kvalitni scan za podminek vsem znamym... a za predpokladu, ze bude z ceho...

myslim, ze u Karla IV. ceka jeste rada variant na objeveni, nechce se me verit tomu, ze by jeho typologie byla relativne tak malo obsahla...

mimochodem mam rozpracovany klic na urcovani ceskych denaru a az to kolega naprogramuje (pobezi to jako webova aplikace), chtel sem stejny program s mirnymi upravami aplikovat i na grose jednotlivych panovniku... podobny pocin by sel i odborne publikovat, pripadne zafinancovat nejakym grantem (zpenezit to ale nechci, bylo by to zdarma), nechcete do toho nekdo jit jako jeden ze tri spoluautoru (mame ideu, mame programatora, nemame zaruku odbornosti)...
Registrovaný uživatel
to Oliver: dobrá myšlenka. Mít ty odbornosti, šel bych do toho. Takto se jen mohu jako neodborník těšit na výsledek.
Moderátor
to Oliver : rád - moc rád - bych se přidal asi by mě to i dost bavilo, čas - při nejhorším po nocích by se snad také našel - jen mám pochybnosti o svých odborných schopnostech
Moderátor
Oliver, tú záruku odbornosti tu nájdeš dosť ťažko. Predpokladám že zrejme len Patason má skúsenosti s takýmto projektom. Možno je na podobnej úrovni ešte kekule, ale ostatní sme čistí amatéri, nadšenci bádatelia, a najskôr zberatelia. Takýto projekt si vyžaduje niečo viac. Neviem ako je Patason na tom s časom, určite ho veľa nemá, ale myslím že jediný on by bol spoľahlivým odborným grantom takéhoto projektu.
Predpokladám že tu nejde iba o to kto koľko literatúry prečítal, koľko videl fotiek, resp. niečo iné, ide tu predovšetkým o to, aby ten človek (alebo ľudia) mali k dispozícii rozsiahly mincový materiál. Literatúra v tomto prípade je iba slovo, kdežto mince, kopa mincí na porovnávanie, to má väčšiu výpovednú hodnotu. Je to práca namraky, bude toho strašne veľa, chce to veľa trpezlivosti, entuziazmu a pevnej vôle. A chce to, aby mal deň minimálne šesťdesiat hodín. Čas bude asi najväčšia prekážka.
Nepochybujem že to zvládneš, odradiť som Ťa nechcel. Všetko predsa začína najskôr stanovením si cieľa a čím viac človek chce dosiahnuť, tým viac dosiahne (aj keď v mnohých prípadoch nedosiuahne všetko čo si predsavzal). Držím palce, bolo by to fajn, dúfam že sa nájde niekto, kto Ti pomôže.
Moderátor
no pokud by se do toho chtel nekdo obout i laicky, prace by se nasla urcite...

reknu to jinak - naprosto jasne. sou tyto dve moznosti:

bud by tou treti osobou musel bejt nekdo, kdo v brandzi neco znamena (Patason) a nebo nekdo, kdo v teto oblasti pracuje ci studuje a dal by tomu zaruku odbornosti a i formu (sepsat o tom clanek apod. - to uz neni takovej problem). pro tohodle tretiho cloveka to bude vyznamne z hlediska jeho publikacni tvorby a mozna nebude v jeho zajmu tam privitat ctvrteho spoluautora... pokud jemu to vadit nebude, tak uz nikomu (pro me takova publikace vyznam s ohledem na zamereni nema) a je (jsou) vitani i dalsi nadsenci... vyhoda teto alternativy je, ze ona chybejici osoba muze ze sve pozice zazadat o grant (staci maly) a prace nas vsech se muze alespon castecne zaplatit

druha moznost je ta, ktera doufam dopadne urcite... a to ta, ze proste nikdo z odborniku zajem nema, takze to splacam ja pouze dle sveho uvazeni a schopnosti, nebude z toho financne ani publikacne pro nikoho nic, ale ja si splnim svuj cil (sen)... i v takovem pripade bych ale neodmitl pomoc nekoho dalsiho, byt ne odbornika... takze jacx, muze byt, ze se te za nejaky cas zeptam, jestli se jeste citis na to do toho jit... prace je vic nez dost (bohuzel ne jen na tomto)... a pokud clovek musi myslet na to, ze se ta typologie bude menit, musi to byt promyslene...
Moderátor
no ja v prvni fazi prilis nepocitam se studiem skutecneho materialu... proste nechci objevovat objevene... vezmu typologii, vyclenim charakteristicke znaky, priradim variantam... neco na styl klice k urcovani mineralu (to znate jiste vsichni)... neminim chodit s kladivkem a hledat nove mineraly... vyuziju co je zname - to bude zaklad... a na tom se pak muze stavet dal... vclenit do toho prip. nove varianty, nove typologie, vedle perovek zaradit ukazku dobre zachovale nebo naopak otrele razby... to vse je otazkou entuziazmu nebo prip. i penez... a hlavne casu...
Moderátor
Budeš ho potrebovať naozaj veľa. ;) Nevzdaj to.
Moderátor
to vim bohuzel a vidim, jak zoufale malo ho mam... s tim co musim venovat praci (zdaleka to neni 8,5 hod. denne) je to beh na dlouho trat... jak sem rikal, mam rozpracovane denary a brakteaty... je to docela silene... nastesti mam hotove vsechny perovky ve vektoru (viz napr. tady)... to byla prace na cca tyden... je jich neco malo pres 1000...
Moderátor
Hmmm to je pekné a zaujímavé. Niečo podobné sa budem musieť naučiť, budem to potrebovať k tomu nálezu grošov. Toto by bola dobrá pomôcka (pre mňa) pri určovaní, musím si takéto "veci" porobiť ku každej minci. Ako sa to volá? "Perovky"? 8)
Moderátor
perovka jako perokresba (spravneji)... ja jsem je pouze prevedl do vektoru z jiz existujiciho rastru (tj. nekreslil sem to samozrejme, to by bylo na rok, ne na tyden - i tak sem toho moc nenaspal) a pak jsem je upravil pro format vhodny pro web (vyhoda je v tom, ze ty obrazky maji cca pouze 12 kB jeden a tak je cela databaze velka asi 12 MB; kdyby to byly rastry, velikost by byla nekolikanasobne vyssi). umet nakreslit opravdu slusnou perovku nejake mince je skutecne zalezitost umelecka... najedne strane je treba mit dostatecny cit pro detail, na strane druhe je ale treba umet zjednodusit... pravda ale je, ze lze pomerne uspesne vyuzit i PC a i v pomerne primitivnim programku ziskat velmi slusny vysledek...
Moderátor
Ja som to chcel prekresľovať na pauzák zo skenu mince. :roll: Primitívne? :oops: :o Mám sa ešte čo učiť.
Moderátor
Archypov, nemyslim, ze by to bylo nejlepsi reseni... i kdyz k cili by asi vedlo... a mozna by bylo i rychlejsi...

nezkousel jsem, takze profik by se me mohl vysmat - pisu pouze svuj nazor, jak bych sel na vec ja:

jako nejlepsi cestu bych videl kvalitni digitalni foto mince v solidnim rozliseni, pak na ni "rucne" (ale v PC) obtahnout kontury - samozrejme ve vektoru !!! a po zoptimalizovani vyslednou konturu ulozit... odhaduji to tak na 3-4 hodiny jedna mince... po ziskani cviku si myslim tak okolo 2 hodin prace na jedne... samozrejme i s ohledem na obtiznost...

existuji i algoritmy, ktere umi vyhledavat kontury, slo by toho asi vyuzit, clovek by si ale musel pohrat s vhodnym nasvicenim mince... a musel by byt o tridu az o dve lepsi grafik...

nic panove, je patek, nevim, co v tuhle hodinu jeste delam v praci, kor kdyz zitra mam vlastne polopracovni cely den taky (kdo ste z Brna, muzete se prijit podivat, prispejem tam taky s troskou do mlyna s nakou tou chemii), takze si jdu nakoupit nejake zasoby na vikend...
Moderátor
Dík všem, kteří se věnovali mému grošíku.
Moderátor
to oliver : ozvi se, když to jen trochu půjde a budu schopen s něčím pomoci rád tak učiním

to pavelgregor : nemáš zač - zajímal by mne i názor ostatních (a nejen kovaných odborníků) na tvůj ale i faccotryho a "můj" "přechodový" typ groše

Neříkejte, že nikdo nezkoušíte určit si je blíže ?
Registrovaný uživatel
To All: Uf, vy jste se rozjeli... Myslím, že máme silné téma na řešení do Hory... já na ty grošíky mrknu, ale jen co mi vyjde trocha času. Jinak Karel je z hlediska typologie opravdu až překvapivě jednoduchej. Mám sice Pintovu chronologii trochu překopanou a už jsem mu jí dal k dispozici s návrhem, že to spolu opublikujeme, ale žádná zásadní změna tam není - jen jiná typová struktura (logičtější - podle kresby lva, nikoliv podle rozdělovacích znamének).
Pokud se Oliverova projektu týká, rád podpořím cokoliv, co bude mít hlavu a patu, takže se těším, že mě Oliver v Hoře do projektu zasvětí...
Archy: všichni, kdož nejsme zaměstnanci nějakého numismatického pracoviště, jsme amatéři. Profíků je v tejhle republice jen pár...
Moderátor
patason napsal
já na ty grošíky mrknu, ale jen co mi vyjde trocha času...


super, rád počkám na konečné slovo :D ....a myslím že pavelgragor , oliver , jacx tiež.....vopred vďaka....
Moderátor
Patason: Dobre vieš ako to myslím. Vo veľa prípadoch sa amarérsky správajú aj pracovníci oficiálnych inštitúcií (a nielen numizmatických, vedel by som Ti rozprávať... ;) ), kdežto veľa "amatérov" sa správa oveľa profesionálnejšie. Určite so mnou budeš súhlasiť. :)
Registrovaný uživatel
Dobrý večer kolegové sběratelé. Dovoluji si Vás požádat o bližší určení groše Karla IV. Domnívám se že se může jednat o typ Pinta V.a/1 , ale nejsem si úplně jistý. Děkuji.
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Druhý pokus:
http://img42.imagevenue.com/img.php?image=39393_Karel_IV._Av_122_687lo.JPG
http://img23.imagevenue.com/img.php?image=40474_Karel_IV._Rv_122_759lo.JPG
Moderátor
to Denarius : ožnosti jsou
Pinta IV.c/1 nebo V.a/1 jednoznačně by to rolišilo rubní rozdělovací znaménko - to ale není vidět - nebo je tam náznak čtyřlisté růžice ??

dle tvaru písmene S v llícním opisu lze skutečně usuzovat na typ Pinta V.a/1
byla-li by robním rozdělovacím znaménkem čtyřlistá růžice pak Pinta IV.c/1
Moderátor
Patason: zkusim neco do KH nachystat - aspon na papir. Nema to byt nic svetobornyho... ale je to vec, ktera tady podle meho nazoru chybi.

ten Facctoryho gros me zajima predevsim... co z neho vyleze...
Moderátor
ten můj (o několik řádků ve fóru výše) je stejnej jako facctoryho - řekl bych
Registrovaný uživatel
Díky jacx. Rubní rozdělovací znaménko tam nedoražením není ani v náznaku, zůstanu tedy u Pinta V.a/1.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1