Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Vykupminci.cz
Numisargo

Pražský groš Karel IV

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 66 67 68 69 70 71 72 73 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Originál kutnohorská ražba to není
takže - falzum / imitace - dobové?
Registrovaný uživatel
Ano,můj skromný názor je že se jedná o dobová falza.
Řada jich byla z jedněch želez,řada ze stejných jiných.
Třeba se ozve některý z kupujících členů fora.
Moderátor
predpokladame s kolegyni ze se jedna o dobove napodobeniny, prosim pripadne vlastniky techto razeb, aby zvazili jejich zapujceni k nedestruktivnim analyzam, vim ze toho byl kotel. mohlo by jit samozrejme i o nejaky novodoby vtipek, ale k tomuto se zatim nepriklanim. pokud by o tom mel nekdo nejake dalsi informace, budou vitany. btw. nevite co je s prodejcem? nejaky kousek jsem take vydrazil, zaplaceno mam a zasilka nikde, uz to bude 14 dni, ani odpoved na dotaz (prosim pripadne reakce na email, zde to asi neni vhodne resit detailne). aby to nebylo stylem sbal prachy a vypadni :twisted: :twisted: :twisted:
Registrovaný uživatel
Zdravím přátelé
Mohl by mě někdo prosím mrknout na Karlíka?
Mám dilema. Pinta 2005 - V.b/1 nebo III.c/1?
U pětky tam nesedí Ska a rozhodně tam není PRA ? S.
Taky si nejsu jistej, jestli je rubní znamínko troj nebo čtyřlístek.
Křížky mezi KAROLVS a PRIMVS to rozhodně nejsou a mezi DEI a GRATIA je kroužek.
Nebo mám jenom velkou fantazii. Dík

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Moderátor
mezi KAROLVS a PRIMVS je podle mě jen jeden kroužek - celkem zřetelně je to vidět na první - celkové fotce a řekl bych i na tom detailu
rubní rozdělovací znaménko (z těchto fotek) asi určit vůbec nelze
z rubního opisiu je vidět jen část, ale co vidím mi dává normální smysl
z GROSSI - je vidět aspoň část od všech liter
z PRAGENSES vidím konec G - pak E N S - část S - a prostorově by mi tam vyšlo normální celé PRAGENSES

var. III. c neexistuje - asi bylo myšleno IV. c
V. b má mít dva kroužky buď ve vnitřním nebo ve vnějším lícním opise a to tady podle mě není

je to prostě Pinta IV. nebo V. a - blíže nevím
Registrovaný uživatel
Moc děkuju.
Zatím používám typologii pana Pinty v PDF z roku 2005 a tam III.c/1.
Tím (PRA ? S) byla myšlena chyboražba ve slově PRIMVS jako je u V.b/1. Za toto opomenutí se omlouvám.
Rubní rozdělovací znamínko už líp vyfotit nejde.
A nemůžu si pomoct, ale já znamínko mezi KAROLVS a PRIMVS vidím takhle. Nechci se ale hádat, možná je jenom můj optický klam..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Moderátor
Připouštím, že křížek by tam být mohl, možná - dle polohy - spíše dva, ale ani kroužek (jeden) nadále nevylučuji.

Spíše by to mělo být patrné v reálu při pozorování mince pod lupou s různým úhlem dopadu světla, než tady ze dvou fotek (1x celek a 1x detail).

Pokud potvrdíte křížek, pak se jasně posouváme k var. V. c

Tyoplogie z roku 2005 již není zrovna aktuální, od jejího vydání publikoval V. Pinta další dvě typologická zpracování (2010 a 2015).
viz: https://cnspg.cz/index.php?section=14&articleID=127&action=showFull
Registrovaný uživatel
Děkuju za nazor.
O nové typologii vím a knihu mám už objednanou.
Při dalším zkoumání, sem zjistil, že je mezi DEI a GRATIA kroužek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Moderátor
MatesOnd napsal
Při dalším zkoumání, sem zjistil, že je mezi DEI a GRATIA kroužek.


Což by vylučovalo variantu V. c, a tedy to, že mezi GRATIA a REX bude křížek, resp. dva křížky.

A to by nás vrátilo zase zpět k úvaze, že:

jacx napsal
je to prostě Pinta IV. nebo V. a - blíže nevím
Registrovaný uživatel
Podle Pinty V. a: "Vstupuje-li hlava do perlovce více než korunou, jedná se bezpečně o některou z variant Karlových grošů V. typu." (Pinta 2016). Řekl bych, že to bude ten případ.
Registrovaný uživatel
Jeden slušný Karel z víkendového výletu za husity

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
denar - ano velmi povedený kousek
Pro jistotu: vidím dobře na rubu trojlist mezi GROSSI a PRAGENSES ?
Registrovaný uživatel
řekl bych že nedoražený trojlístek

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
Vypadá to tak.
takže: Pinta V. a 1 (2?, 3?)
- s těma Skama mám problém
Registrovaný uživatel
jacx
MvK

Pánové děkuju za odpovědi.
Knížku už mám na cestě, tak už dál nebudu otravovat. 😉
Mějte betelné den 🤟
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Registrovaný uživatel
Přidám taky jednoho pěkného Karla. Použiji fotky prodejce, protože ač lidí fotit umím mince mi prostě pořád nejdou a nejdou. Mám takový pocit že stejný typ jako denarovo?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Otravnykomar napsal
... Mám takový pocit že stejný typ jako denarovo?


Vypadá to tak
Registrovaný uživatel
Zdravím, přátelé...
Jenom dotaz jestli jsem správně určil.
Pinta IV.a

Díky W.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Co na nej rikate? Sincona 22./23. ted v listopadu. Moc tomu nerozumim, je t original, nebo kopie z 19.stoleti? O tom popisu uziti ani nemluvim, jako ze se to na trzistich pouzivalo jako referencni kus?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sincona už různé tlusté groše prodala. Jak pravé tak falešné, tak si vyber. No, ale myslím že i tak si s koupí této mince nemusíš dělat starosti...
Registrovaný uživatel
Nedávno jsem ho viděl v Národním muzeu na té numismatické výstavě, co tam teď je. Je tam vystavený a je fakt pěkně tlustý :-)
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
Sincona už různé tlusté groše prodala. Jak pravé tak falešné, tak si vyber. No, ale myslím že i tak si s koupí této mince nemusíš dělat starosti...

Koupě mě netrápí, spíš věci okolo techto mincí, moc toho o tom nevim a rád bych věděl. Kdysi jsem viděl dva v jedny soukromí sbírce a sám majitel mi řekl že neví jestli jsou vůbec nějaký pravý Nebo je to čirá fantazie, měl radši dva kdyby náhodou alespoň jeden byl. Ptám se proto že ta mince vypadá jako novorazba a i t cosi píšou o sbirce z 19st. Ale moje němčina i translator stojí za prd
Registrovaný uživatel
Pravost této mince je na diskuzi předních znalců z oboru numism. jak z Nár. musea tak dalších, porovnat s jiným kusy z Vídně či jestli ho mají u nás. Razilo se to v mincovně na objednávku panovníka pro reprezentaci či šlechtici jako dárky, po zaplacení ag a ražebného to asi nebyl problém vyrobit. Běžnější jsou až ražby Vladislava II. tyto staré jsou opravdu vzácné....Možná se tu nějaký střelec najde, co ti řekne pravá nebo levá, ale razítko pod to nedá
Registrovaný uživatel
Před pár lety byl tento kus též stažen z aukce s tím,že je podezření,že je falešný.Měl jsem ho v ruce a mě se nezdál a nezdá.Měl jsem v ruce zaručeně pravého Václava IV.,Jiřího z Poděbrad a Vladislava II. a vypadá to jinak-hlavně hrana
Registrovaný uživatel
Prodejce přece uvádí že jde pravděpodobně o práci z 19.stol.

Tento samý totožný kus prodal ten samý prodejce v říjnu 2018....s dovětkem že jde o práci z 19.století (bez toho "pravděpodobně")
Přesto se docílená částka vyšplhala až na 32.000 CHF+%.
Spolu s ním byl dražen i tlustý PG.Václava IV. (76,30gr.)..šel za 80.000CHf.+%.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 66 67 68 69 70 71 72 73 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1