Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Přemysl Otakar II. a Václav II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Přemysl Otakar II. a Václav II.

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
4 by mohlo být to samé co 2 (tj. Cach 864) ale s dvojrázem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Asi ano, možná je i na fotce otočený, protože má "vlasy" zakončené nahoru, což je divné, takže to možná není ani hlava a možná je vzhůru nohama.
Spíše mne udivuje, že na to, jaké jsou to tenoučké plíšky, v jakém stavu se uchovaly. To je až s podivem.
Registrovaný uživatel
nevím přesně kam mám tento drobák zařadit, ale myslím si, že patří do období konce 13. století. už jsem se s touto mincí v dřívější době párkrát setkal, ale stav byl vždy velmi špatný. někdo to snad kdysi určil jako díl slezského kvartníku, já jsem ale přesvědčený, že je to nepopsaná moravská ražba za vlády Václava II. všechny exempláře této ražby, které jsem doposud viděl pocházely z Jižní Moravy. zajímalo by mě co k tomu napíší odborníci.
Váha je cca 0,3 g
Průměr 13mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
přikládám ještě jednu fotku s dalším (zlomeným) exemplářem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
naky info mam, ale pls do emailu
Registrovaný uživatel
oliver napsal
naky info mam, ale pls do emailu

alarich závin centrum.cz
;)
Moderátor
pro info: s nejvetsi pravdepodobnosti se jedna o doposud nepopsanou moravskou razbu z druhe poloviny 13. stoleti. aktualne je toto tema zpracovavano. pokud k tomu nekdo neco ma, bylo by zasluzne prispet (kvalitni fotky, metrologie, prip. zapujceni pro nedestruktivni analyzy). obecne je poznatku a informaci relativne malo a tak kazdy detail muze pomoci k lepsimu poznani (kontext, lokalita, vyskyt s jinymi mincemi atp., shoda raznic etc.). za pripadne reakce predem diky :)
Registrovaný uživatel
Přemysl Otakar II. - malý moravský brakteát C.951 0,32g, 17 mm, asi celkem běžný.
Existuje, prosím, pro tyhle ražby (obecně i konkrétně) nějaký bližší popis?
Jaká moravská mincovna se předpokládá a co je zobrazeno? (Já vidím např. dvě slepice (nebo možná dinosaury) pod palmou, ale p. Fiala viděl jistě něco jiného :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
nejpodrobneji je to asi aktualne zde:

https://www.databazeknih.cz/knihy/denary-a-brakteaty-na-morave-ve-2-polovine-13-stoleti-288567

melo by jit myslim jeste sehnat
Moderátor
pro doplneni: v uvedene publikaci je to jako typ 49, je uvedeno "dve orli hlavy od sebe odvracene, za nimi lilie"

jinak ta prace Dr. Grossmannove obsahuje citace predchozi literatury, metrologii, nalezy, pocty dochovanych kusu, sbirky a poznamky. vedle fotky byva i perovka.
Registrovaný uživatel
Díky za tip i popis, orli a lilie zní přece jen vznešeněji :-)
Moderátor
mam tam myslim chybu, maji to byt orlice, takze dve "orlici" hlavy
Registrovaný uživatel
Dobrý den všem,
určitě jste nedávno zaregistrovali tento unikátní nález z Jihlavy.
https://www.npu.cz/cs/generalni-reditelstvi-npu/inspirujte-se/93042-archeologicky-objev-vybaveni-kralovske-mincovny-ze-13-stoleti-v-jihlave
Zaujal mě nález těch terakotových pozitivních forem, které měly dle všech dostupných článků složit k odlévání razidel. Celkem mě překvapilo, že byly razidla pro brakteáty odlévány. Také se nedávno objevila prezentace nálezu tohoto razidla na hornolužické brakteáty kde je uvedeno, že jádro razidla je železné a plášť z bronzu.
https://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/razidlo-na-brakteaty-312496/
I to jihlavské razidlo vypadá dle té oxidace na nějaký bronz. Opravdu se razidla odlévala z bronzu?
Pokud k tomu bude mít někdo nějaké podrobnější info budu rád.
Děkuji.
Registrovaný uživatel
Ta Jihlava je mimořádná věc. Hodně z toho pochopíme, jak to fungovalo, pokud se dočkáme kvalitního výstupu.
A ano razidla byla i bronzová, pravděpodobně to bylo v té době velmi běžné. Ne všechna ale byla z bronzu. Zřejmě těch technologií bylo více.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
nejake vystupy "Nález vybavení královské mincovny ze 13. století v Jihlavě z pohledu archeologie, historie, geochemie, numismatiky a praktického experimentu" jiz byly prezentovany letos ve Znojmne na konferenci Numismatica centroeuropea VI (byla to celkove dobre vydarena akce)
Registrovaný uživatel
Myslím, že byla v září a já ji bohužel promeškal. Nevíte jestli existujenapř. nějaký video záznam?
Děkuji.
Moderátor
cituji doslova odpoved z FB (Archeologické výzkumy na Vysočině):

Dobrý den, z těchto přednášek nebyl pořizován záznam. Většina příspěvků bude publikována ve sbornících daných konferencí.
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
Rád Vás bych požádal o pomoc s určením tohoto pravděpodobně dobového falza pfenniku Přemysla Otakara I. (Drak). Obecný kov potažený pravděpodobně cínem nebo amalgámem s obsahem stříbra. Tipuji vzhledem k světle modrobílé barvě vrstvy.
Děkuji uctivě a přeji pěkný den.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jedná se o vídeňský fenik Albrechta II., CNA B194- nikoliv drak, ale jednorožec. Můžu se zeptat na váhu? Děkuju.

Je cerstva napsal
Dobrý den,
Rád Vás bych požádal o pomoc s určením tohoto pravděpodobně dobového falza pfenniku Přemysla Otakara I. (Drak). Obecný kov potažený pravděpodobně cínem nebo amalgámem s obsahem stříbra. Tipuji vzhledem k světle modrobílé barvě vrstvy.
Děkuji uctivě a přeji pěkný den.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
je to zcela jiste falzum, na 99 % pocinovane zarove.

https://www.academia.edu/38171241/
Registrovaný uživatel
Děkuji za určení. Ten drak měl být spíše s otazníkem.
Váha je 0,61 gramů.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5

Sběratel.com » Denárové období » Přemysl Otakar II. a Václav II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1