Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Prezentace sbírky

Vykupminci.cz
Numisargo

Prezentace sbírky

Moderátoři: smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Rád bych na tomto místě rozvířil debatu (a získal nápady) na téma: "Jak máte uspořádanou sbírku, abyste s ní sami byli spokojení?" Nejde mi o to, jaká značka alba je nejvhodnější, ale spíše o "prezentaci" sbírky: používáte titulní listy? pokud ano, jaké? používáte album, kde jsou vidět obě strany bankovky nebo jenom jedna? jak bankovky řadíte? máte ve zvláštním albu oddělené anuláty / vzory / perforace, nebo máte za sebou všechno, co máte od jednoho typu bankovky? jak řešíte chybějící bankovku - volným místem / kopií / nějak jinak? doplňujete si album nějakými zajímavostmi? atd. atd.
Registrovaný uživatel
A když už jsem téma nakousl, podělím se o svou prezentaci: používám album, ve kterém jsou vidět obě strany bankovky. K tomu titulní listy (viz náhled) pro každé měnové období se seznamem všech platidel, příp. krátkým komentářem. Jestliže mám od bankovky více verzí - neperf., různé perforace, vzor, v hlavní části alba mám tu "nejlepší". Zvláštní kapitolu mám na perforaci NEPLATNÉ a na černotisky (víc ne, protože finance nedovolují pořizovat anuláty).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No vidím, že skončila " Okerková sezona" a začíná se opět diskutovat a to je dobře.Já osobně mám svou sbírku uloženou v albech podle období/ 1. republika, protektorát, Slovenský stát a td. Používám průhledné listy, takže je bankovka vidět z obou stran. No a snažím se ouspořádaní asi takto: 1 ks neperfrovaná bankovka/někdy více podle variant/ , za ní pokud možno perforovanou, popřípadě bankovní vzor.Pak následuje další kousek a tak pořád pryč. Chybějící kousky mají nachystanou svou prázdnou kolonku.
Moderátor
Nahodou, ja mam aj fotky :)
Nieco z mojej zbierky (album R-U + pretlace):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hezké, moc hezké fotky!
Ale jinak: dal jsem tohle vlákno schválně do rad začátečníkům, aby se na jednom místě soustředily nápady pro člověka, který má bankovky většinou v horších stavech, spousta mu toho chybí, něco má víckrát atd. atd. a chce, aby ten celek "nějak hezky vypadal" - lepší než je ve skutečnosti. Taky i z toho důvodu jsem ve svém příspěvku nahrál ten titulní list.
Registrovaný uživatel
Anuláty rovněž nesbírám. Raději nějakou hezkou perforaci si pořídím.
Moderátor
můj model je asi nejblíž k Majklovi.
Taky používám průhledné folie pro zobrazení A/R bankovky. Mezi jednotlivými stranami pak mám bílé/černé blanko listy pro oddělení.
Samotná alba mám, stejně jako tráva, vedena zvlášť na 1. rep. , Protektorát, Slov. št. ... . Protože jsou všechna alba stejně barevná (vínově červená pro ČSR, hnědá pro Německo), tak je pro rozlišení státu na hřebetu státní znak (znak ČSR, znak Protektorátu, ČSSR ...).
A konečně samotná období mám v albu rozlišena tím, že jsem si na blankolist vytiskl popis. Např. v albu 1. rep. mám Vždy uprostřed bílého blankolistu barevně vytištěn velký státní znak (Ten ze kterého vychází dnešní standarta prezidenta republiky), nad ním do půlkruhu nápis Československá republika 1918 - 1938 a dole pod znakem pak I. emise, na začátku 2. em. zas II. emise atd.
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 10. 9. 2010, 15:21. »
Moderátor
ještě co se týče uložení bankovek, tak já nejedu přesně podle Bajera, ale podle reálných variant (různé tiskárny, číslovače, papír ...)
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 10. 9. 2010, 15:31. »
Registrovaný uživatel
Už jsem viděl několik sbírek, kde byly bankovní listy prostřídany černými listy, Líbilo se mi ti, ale když teď mám 6 plných alb, tak pak by počet stuopl aspoň na 9 , to by mi už nevlezlo v bance do trezoru. Ale určitě je to s těmi listy hezčí a přehlednější. Bez listů se tam pořád motají jiné bankovky.
Moderátor
trava napsal
Už jsem viděl několik sbírek, kde byly bankovní listy prostřídany černými listy, Líbilo se mi ti, ale když teď mám 6 plných alb, tak pak by počet stuopl aspoň na 9 , to by mi už nevlezlo v bance do trezoru. Ale určitě je to s těmi listy hezčí a přehlednější. Bez listů se tam pořád motají jiné bankovky.


hmm, to je pak vskutku problém, když máš od každé bankovky od dvou kusů víc, tak se album napěchuje raz, dva :?
Registrovaný uživatel
Tiež sa mi páči keď je bankovka vidieť z oboch strán (v priehľadnom bankovkovom liste) a pritom je na čiernom podklade. Dosiahnúť sa to dá jedine tak, že madzi každým listom na bankovky je vložený čierny deliaci list. Keďže upredňostňujem výrobky od LEUCHTTURM tak som investoval 40€ do albumu (Numis) a cca 30€ do listov na bankovky. Až následne som zistil, že Lauchtturm pre variantu Numis čierne deliace listy neponúka. (lan biele). Čierne deliace listy Lauchtturm ponúka pre variantu albumu GRADE, OPTIMA, a VARIO.
http://www.leuchtturm.com/WebRoot/Store/Shops/leuchtturm_eu/PDF/mk_cz.pdf
Registrovaný uživatel
Šenfi napsal
trava napsal
Už jsem viděl několik sbírek, kde byly bankovní listy prostřídany černými listy, Líbilo se mi ti, ale když teď mám 6 plných alb, tak pak by počet stuopl aspoň na 9 , to by mi už nevlezlo v bance do trezoru. Ale určitě je to s těmi listy hezčí a přehlednější. Bez listů se tam pořád motají jiné bankovky.


hmm, to je pak vskutku problém, když máš od každé bankovky od dvou kusů víc, tak se album napěchuje raz, dva :?
Když vezmete jednu neperforovanou , jednu a více perforovaných, tak to přibývá rychle. U Slovenského štátu mám systém např. Neperforovaná, specimen nahoře, 1-2 x specimen dole.
Registrovaný uživatel
Já funguju bez dělících listů (ale je to dobrý nápad - možná zavedu!) ve 2 albech Importa formátu cca A4. Důsledkem je, že když vypustím nekolkované R-U, tak se celé Československo včetně titulních listů a "reálných variant" s vynechaným volným místem na to, co chybí (včetně 5.000/1919 8) ) systémem "v hlavním albu od každého 1 kus" vejde do jednoho - i když plného - alba. Ve druhém mám ČR a další věci - NEPLATNÉ, černotisky, zajímavosti ... a spoustu volného místa. ;) Alba ve stejné barvě, přičemž na hřbetu jsem si pohrál s Photoshopem a soutiskovými značkami z Kulhánkových bankovek - CS a ČR.
Registrovaný uživatel
Ahoj, mám bankovky uložené jako numpszi, jen nemám žádnou zkušenost s listy - používám kapsové BBB folie a nevím, zda časem nezačnou tvrdnout, nebo se bankovky nezačnou lepit na folii, nebo dokonce z folie stopy na bankovkách. Máte někdo zkušenosti z tímto druhem kapsových folií ??
Moderátor
kapsy tu používáme všichni, značky typu Leuchtturm a spol. jsou OK ;)
Registrovaný uživatel
Tak tu koukám na vaše skvělé výtvory a nápady,mě napadlo před nějakou dobou tisk hlavních stránek na různá období takto a aby listy byly pevné, jsou v laminátoru zalisované.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vypadá to dobře....chválim! ;)
Registrovaný uživatel
namiesto znaku rakusko-uhorska si si vytlacil znak rakuskeho cisarstva ....
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Viacerí tu avízovali, že majú spravené niečo podobné. Ak by bolo možné priložiť foto, bolo by to skvelé. Niečo na inšpiráciu pre nás ostatných, ktorý sa možno pohrávajú z touto myšlienkou. Šenfiho prevedenie tiež znie zaujímavo. :D
Registrovaný uživatel
Mám to hodně podobné jako Stanos1 ;) Jen snad s tím rozdílem, že mezi jednotlivé listy dávám proložky.
U nouzovek se kterýma začínám mi zatím stačí malé erby do albových listů k jednotlivým kouskům.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zbierka čs. bankoviek 1918-1993 a sl. bankoviek 1993-2008
Album a listy zn. Leuchtturm, používam aj čierne medzilisty, na ktoré z druhej strany lepím samolepiace štítky (Avery a Herma) so stručným info o každej bankovke, jednotlivé obdobia oddelené veľkou nálepkou so znakom
Bankovky radím podľa nominálu, nie podľa dátumu vydania, kvôli mojej úchylke mať všetko zoradené od najmenšieho po najväčšie...:-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Super chlapi, ďakujem. Ak sa pridajú aj ďaľší, budem ďakovať ďalej. :D
Moderátor
pre Babulika, su to listy Numis? mas to skvelo vyriesene a som zastancom mat i popis v albumoch a nie len nahadzane...
Registrovaný uživatel
babygulka napsal
pre Babulika, su to listy Numis? mas to skvelo vyriesene a som zastancom mat i popis v albumoch a nie len nahadzane...


Je to LEUCHTTURM, ale určite nie NUMIS. LEUCHTTURM robí 4 druhy albumov vhodných pre bankovky: OPTIMA, NUMIS, GRADE a VARIO. NUMIS je z nich rozmerovo najmenší a napríklad Londýnska emisia 100, 500 a 1000 Kčs by sa do listu s trolkapsou nezmestili, lebo v prípade listu NUMIS je výška jednej kapsy pri trojkapsovom liste len 70 mm. Ja som si vybral od LEUCHTTURMU práve typ NUMIS kôli tomu že ako jediný z ich ponuky je ponúkany s doskami z pravej kože. Teraz banujem kôli tomu že je rozmerovo najmenší a niektoré rozmernejšie bankovky nemôžem do albumu poukladať tak ako by som si predstavoval. Čo sa týka veľkosti tak najväčší z ich ponuky je GRADE potom nasleduje VARIO, OPTIMA a ako som písal najmänší je NUMIS. Ďaľšia nevýhoda NUMISU je, že originálne medzilisty ponúkajú len v bielej farbe. Pri GRADE, VARIO a OPTIMA sú aj čierne medzilisty. Ale to sa dá samozrejme ľahko vyriešiť náhradou za neoriginálne medzilisty.
Registrovaný uživatel
Optima je formátem v pohodě a album se dobře všude vejde také(typ vario už mi přijde na výšku moc velké album...).

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Prezentace sbírky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1