Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Produkcia XV.grajciarov v kremnickej mincovni v rokoch 1661-1667

Vykupminci.cz
Numisargo

Produkcia XV.grajciarov v kremnickej mincovni v rokoch 1661-1667

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pri štúdiu knihy Kazimír/Hlinka: Kremnická mincovňa 1328-1978 som narazil na tabuľku na strane 352 - Produkcia XV. grajciarnikov v rokoch 1663-1693 (Ag). Našiel som v tabuľke pár nezrovnalostí -

1.) XV. grajciare sa v kremnickej mincovni razili od roku 1661, takže prvé dva ročníky z tabuľky akosi "vypadli". Rovnako v tabuľke nie sú uvedené ročníky 1676, 1682, 1683 do 11.mesiaca, 1690, 1692, 1694, 1695, 1696. predpokladám, že autor sa nevedel dopátrať k údajom o produkcii.

2.) Čo je horšie v tabuľke je uvedený ročník 1666 s počtom kusov 1.372.934, v ktorom sa XV.grajciare nerazili. Teda aspoň som žiadny ešte nezaregistroval. Tak si myslím, že sa autorom tabuľka nechtiac posunula, čo sa pri takom množstve tabuliek, ročníkov a čísiel ani nedivím.

Otázka teraz znie, kde a ako sa autorom tabuľka posunula. Môj názor je, že prvý známy údaj mal byť z roku 1662 a nie 1663, tým pádom sa ročník 1666 posúva na 1665 a ročník 1667 je OK. Myslíte, že je to správny predpoklad ? Existuje iná publikácia, ktorá by obsahovala počet razených kusov XV.grajciarov v kremnickej mincovni pre porovnanie ?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
je zaujímavé, že to isté je okopírované aj v Hollhuberovi
Registrovaný uživatel
je ešte jedna kniha , Kremnická mincovňa od ing. Jána Horáka, ale tam som na počty xv grajciarov nenarazil.
Registrovaný uživatel
A to autori Kazimir / Hlinka neuvadeji v publikaci u takto zavaznych udaju zdroj odkud cerpali informace?
Registrovaný uživatel
ale áno. Ale to by sa tam musel niekto ísť na to pozrieť. Myslím že to bol zdroj z Maďarska, aspoň čo som čítal o poltúrach tak to tak bolo. Množstvo razených kusov odvodili od dane ktorá sa platila biskupovi , myslím/nechce sa mi to teraz hľadať/.
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
je zaujímavé, že to isté je okopírované aj v Hollhuberovi

Zaujímavé, že to Hollhuber okopíroval aj s ročníkom 1666, ktorý vo svojej knihe neuvádza :)

dula77 napsal
je ešte jedna kniha , Kremnická mincovňa od ing. Jána Horáka, ale tam som na počty xv grajciarov nenarazil.

To som urobil ako prvé, ale razené počty kusov tam nie sú :(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Dostal som nové svetlo do problematiky produkcie XV.grajciarov v kremnickej mincovni. Podľa názoru jedného našeho kolegu je možné, že tabuľka je správna a XV.grajciare boli v kremnickej mincovni razené aj v roku 1666 (poznáme 3.grajciare s týmto letopočtom, ale nie vyššie nominály ako VI. a XV. grajciare, 1/4, 1/2 a toliare). V roku 1665 bol relatívne malý počet razených mincí, tak je pravdepodobné, že razidlá s letopočtom 1665 boli použité aj na razbu počas roku 1666 až do ich opotrebovania. Následne koncom roka mohla výroba nabehnúť už s letopočtom nového roka 1667.

Nebolo by to nič neobvyklé, pretože v minulosti sa zachovalé razidlá bežne prerývali na iný letopočet a používali ďalej. Šetrilo to prácu, čas a peniaze. Podobne sa razili mince aj v novodobej histórii mincovne ako napríklad 10 Kčs s letopočtom 1993 počas roku 1992. Ako spomínal Dula nepoznáme počty kusov mincí razených s určitým letopočtom, ale len váhu spracovaného kovu resp. výšku odvedenej dane...

Vďaka Evropa ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Mince Habsburků » Produkcia XV.grajciarov v kremnickej mincovni v rokoch 1661-1667

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1