Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Prosba o určení

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosba o určení

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím zde jsoucí a opět prosím o zařazení...nějak v tý tabulce tápu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tvoje groše sú absolútna bomba, aspoň prvé dva. Asi ti ich nikto neurčí, nie sú totiž popísané. začnem tretím; Castelin ho nepozná, popisuje ho Vorlová ako groš č. 12. Ona nemá krásne vykreslenú ružičku na reverze ako tvoj groš, ale bude to jej groš 12 - hranaté lístky ružice, nie oblé.
Prvé dva groše sú fantastická vec - nikto nepopisuje groše Jána Luxemburského s rozdeľovacím znamienkom trojlístok medzi IOHANnES PRIMVS, aspoň myslím že ešte publikované nie sú. Ja som mal presne tento tvoj prvý variant, zaujímavá minca. Prvá a druhá minca nesie leva typu Hána I., teda starého václavského leva, prvá minca je však zaujímavá tým, že sa mi zdá že nemá rubnú značku? Alebo je tam torzo značky medzi koncami chvosta? Zaujímavé, skús nafotiť toto miesto detailne, zaujíma ma to. Drzuhý groš má rubnú značku polľaliu evidentnú - oba prvé groše by som chronologicky zaradil do začiatku vlády JL.
Asi som to celé popísal trochu chaoticky, tak zhrniem;
prvé dva groše sú veľmi vzácne, nie sú popísané (myslím že sa presne o týchto grošoch píše jedna štúdia z pera jedného prispievateľa na tomto fóre ;)), sú to veľmi vzácne groše, tretí groš je popísaný Vorlovou, ale jedná sa o vzácnejší groš navyše v peknom stave. Gratulujem ti a stav sa, že sa ti určite ozve jacx... 8)
Moderátor
zdravím
a jak píše kolega Archy - mám se ozvat - činím tedy tak

ano jsou to vzácné varianty - první a druhý kus - nejsou to ale unikáty
- mám již podchycené obě varianty a ještě řadu dalších s trojlístkem ve vnitřním lícním opise (ve jménu panovníka) - jen sehnat trochu více času a vůle a dokopat se k tomu už to sepsat

ten druhý kousek má relativně slušnou zachovalost krom excentrické ražby na líci a ten první má bohužel dost setřelou kresbu lva i koruny

poslední kus - jak také popsal Archy - je známá záležitost, sice ne běžně, ale vyskytující se var. Hásková 52
mám

díky za fotky zde - mohu si je stáhnout do databáze ?
Registrovaný uživatel
Když jsem viděla ten první, hned mne napadlo, zda to není nějaký vtip- úžasem jsem nechápala.. Prostě gratulace k zajímavým mincím!
Jacx- hurá na to, už se těším na počteníčko...
Registrovaný uživatel
Tak opět zdravím , děkuju za příspěvky...potěšily :oops: ...zkusím poslat onen detail..., asi bych si tipnul na znaménko nad uchem lva...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to jacx: foto určitě k dispozici, možná bych mohl poslat lepší ...jen sem sem je musel zmenšovat natřikrát
Registrovaný uživatel
Asi sem poplet druhou a první...tak pro jistotu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Mám veľmi silný dojem, že lev na prvej minci bude hybrid medzi levom typu I. a III. (u Hánu), možno to dobre nepopisujem, ale mám ten dojem. Týchto levov som pozoroval výlučne na typoch Cast. 28 (prikladám foto); majú niekoľko spoločných čŕt:
- kruhová rubná značka medzi koncami chvosta
- lev podobný typu I. s hlavou tvaru trojuholníka (pri troche fantázie) s vrcholmi v spodnej čelusti, ňufáku a uchu
- písmeno S v slove GROSSI s výrazne ostrými patkami v tvare harpúny.
(Všetko sú to moje výrazy, zrejme nie som "odborný", ale hádam som pochopiteľný).
Čiže myslím, že pri tvojom prvom groši sa nejedná o najstaršieho, tzv. václavského leva typu Hána I., ale zvláštneho nepopísaného leva, ktorý bol pozorovaný na variante 28. (spolu s levom typu II.). Tento nepopísaný typ leva nie je žiadna rarita, na 28-mičke sa vyskytuje s levom typu II. v pomere (zhruba) jedna ku dvom, ale zaujímavé je, že na žiadnom inom variante som ho nepozoroval.
Ešte by ma zaujímalo, či niekto súhlasí s mojim názorom na tohto leva, lebo je tu možnosť že zle vidím (tvoj lev nie je dobre dorazený).


Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Když jsme u toho, kde se vlastně dopátrám vzácnosti různých tipů?...Jestli můžu požádat, které jsou tak nejběžnější a naopak třeba ty nejvzácnější...a kam třeba zařadit ty zmiňované 28-ičky...?
Moderátor
Medzi bežné môžeme zaradiť Cast. 1, 28, 36, 47 - to sú skutočne najbežnejšie groše Jána Luxemburského. Ostatné mince v Castelinovej typológii sú vzácnešie (viac či menej), niektoré v rámci typológie sú vyložene vzácne (rada IV. napr...). nedá sa to takto jednoducho rozpísať, treba sa tomu dlhodobejšie venovať a prídeš na to sám. Inak keď si pozrieš Vorlovú, tam je na výskyte jednotlivých typov v náleze pekne poukázané, ako zhruba sa tieto typy vyskutujú aj mimo tohto nálezu.
Registrovaný uživatel
Nojo , ono se Ti řekne Vorlová , ale mě trvalo tři neděle, než sem se dopídil Castelina...nakonec to bylo tady...(pod svícnem největší tma...) a teda sem tomu i rád, protože tou cestičkou sem poznal spoustu věcí a i na ty kouzelný kolečka se najednou člověk zakouká úplně jinak , než jen stříbro na prodej...tak jdu na další tůru
Moderátor
To máš pravdu, bez literatúry to nejde a absolútne súhlasím, že pri štúdiu sa dozvieš oveľa viacej ako si pôvodne očakával. Tak držím palce a choď na ďalšiu túru... okrem iného je to zdravé. :D
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
To máš pravdu, bez literatúry to nejde a absolútne súhlasím, že pri štúdiu sa dozvieš oveľa viacej ako si pôvodne očakával. Tak držím palce a choď na ďalšiu túru... okrem iného je to zdravé. :D

tak tak.....já taky cestuju...... :mrgreen:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pražské groše » Prosba o určení

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1