Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Prosím o radu

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosím o radu

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Je ve sbírce tolarového období velkým hříchem kombinovat jednotlivé nominály z mincoven českých, rakouských a uherských? Rád bych měl zastoupeno co nejvíce českých ražeb
řada z nich je pro mne však finančně obtížně dostupných ale nabízí se jejich doplnění ražbou např. z Kremnice. Jak to řešíte vy? Děkuji.
Registrovaný uživatel
Neexistuje žádné zlaté pravidlo, každý si může uspořádat sbírku jak uzná za vhodné ;)
Registrovaný uživatel
locusta napsal
Je ve sbírce tolarového období velkým hříchem kombinovat jednotlivé nominály z mincoven českých, rakouských a uherských? Rád bych měl zastoupeno co nejvíce českých ražeb


Ale celá problematika stojí někde úplně jinde. Pokud si zvolíte mince určitého měnového systému, které budou např. zároveň patřit do zvoleného období, či určitého státního celku, nebo k mincím určitého panovníka, pak tomuto názoru nerozumím. Ve všech případech tedy musíte zařazovat pouze ty mince, které do zvolené sběratelské oblasti patří a to bez ohledu na jejich původ, protože všechny by si měly být ve vašich očích rovny. Pokud si zvolíte pouze mince bohemiky, pak neřešte problematiku mincí z jiných mincoven atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 13. 5. 2020, 5:48. »
Registrovaný uživatel
Rád bych vytvořil sbírku , sestávající z mincí, kterýma se platilo v naší zemi od přemyslovských dob. Nezajímají mě typy, chtěl bych ale mít zastoupeno maximum nominálů jednotlivých panovníků. Denáry a groše jsou jasné, u tolarového období mám dva problémy. Některé nominály se v Kr. českém vůbec nerazily, přesto se jimi u nás platilo. Problém druhý je cena - např tolar Ferdinanda 3 ražený u nás stojí kolem sto tisíc, tolar stejného panovníka z rakouské mincovny, v krásné zachovalosti, koupím za 15 tisíc. Jeden dlouholetý numismatik mě vzal jako hosta na aukci. Líbil se mě tam krásný Leopold z Kremnice, on a jeho kolegové mě však přesvědčovali, že takto namíchané mince netvoří sbírku, aler guláš, že je třeba si vybrat ražby některé země a toho se striktně držet. Že mít třeba toho Leopolda složeného z českých krejcarů doplněného čtvrt a půltolarem z Kremnice a třeba Vídeňským tolarem je numismatický nesmysl.
Registrovaný uživatel
O chuti a o barvách se nedá přít . …antické přísloví…Zvolte svou cestu. Možná se v budoucnu změní , možná ne .Ale každá sbírka, pokuď se to nepřehání je obohacující záležitost .A s věcmi , kterým člověk rozumí se dobře žije nehledě na to , že do budoucna vám může poskytnout kromě radosti i finanční zázemí….Prostě jděte do toho :- )
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
locusta napsal
Je ve sbírce tolarového období velkým hříchem kombinovat jednotlivé nominály z mincoven českých, rakouských a uherských? Rád bych měl zastoupeno co nejvíce českých ražeb


Ale celá problematika stojí někde úplně jinde. Pokud si zvolíte mince určitého měnového systému, které budou např. zároveň patřit do zvoleného období, či určitého státního celku, nebo k mincím určitého panovníka, pak tomuto názoru nerozumím....

Už když jsem to psal, říkal jsem si: "To on se Evropa určitě ozve" :D ;)
Budování soukromé sbírky má výhradně jen jeden účel a to je dělat radost svému majiteli. I kdyby si do ní zařadil třeba knoflík ze saka ředitele pobočky České spořitelny, nikomu do toho nic není. Existují na to sice různé názory ale ne pravidla nebo dokonce předpisy. Občas se tu setkávám s výkřiky: "Toto do sbírky nepatří" a vždy mne to nadzdvihne. ;)
Registrovaný uživatel
locusta napsal
Rád bych vytvořil sbírku , sestávající z mincí, kterýma se platilo v naší zemi od přemyslovských dob.


To je právě to, že je to trochu složitější, protože na našem území se neplatilo pouze mincemi, které byly na našem území vyraženy. Např. v době konvenční měny na našem území platily všechny mince tohoto měnového systému a to bez ohledu na jejich původ-platily zde mince vyražené Ve Vídni, Kremnici, Velké Bani, Karlovském Bělehradě, Miláně, Benátkách a dalších mincovnách. Tedy nezáleží na původu ražby, ale na mincích nominálů, které patřily do daného měnového systému.

Pokud mohu napsat svůj názor, pak bych se nepouštěl do takto široké oblasti zájmu. Předně nebudete mít šanci nabýt veškeré znalosti a informace a pokud nejste maximálně finančně zajištěn, pak ani tohoto cíle nelze nedosáhnout.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Už když jsem to psal, říkal jsem si: "To on se Evropa určitě ozve" :D ;)
Budování soukromé sbírky má výhradně jen jeden účel a to je dělat radost svému majiteli. I kdyby si do ní zařadil třeba knoflík ze saka ředitele pobočky České spořitelny, nikomu do toho nic není. Existují na to sice různé názory ale ne pravidla nebo dokonce předpisy. Občas se tu setkávám s výkřiky: "Toto do sbírky nepatří" a vždy mne to nadzdvihne. ;)


Ale já jsem napsal pouze svůj názor na dotaz tazatele a pokud jsi si všiml, tazatel se zeptal a já jsem pouze odpověděl. Nebo to se již nesmí?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Děkuji za vaše názory. O platnosti mincí konvenční měny vím, nemohu však nikde zjistit, jak to bylo s platností rakouských a uherských mincí do Bílé hory na našem území?
Registrovaný uživatel
Sežeňte si bohužel již rozebranou publikaci Petr Vorel: Od pražského groše ke koruně české. Tam naleznete hledané informace. Využít můžete také Databázi mincovních reforem na stránkách cnspg.cz
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Ale já jsem napsal pouze svůj názor na dotaz tazatele a pokud jsi si všiml, tazatel se zeptal a já jsem pouze odpověděl. Nebo to se již nesmí?

Samozřejmě že smí, dokonce je to vítáno. Čím více názorů, tím je diskuze zajímavější a přínosnější.
Registrovaný uživatel
Tohle je hrozne velky rozsah, pokud vyloucis mince ktere se nepouzivali bezne k obehu, jako jsou nasobky dukatu, tolaru, parvu, grosu, mince pocetni, pametni, korunovacni, umrtni, za zasluhy, robotni znamky a ruzna exonumie atp. A budes se soustredit jen na mince statnich mincoven a nebudes to chtit od kazdeho panovnika. Muze to byt pekny prurez platebni historii. Ale i tak bude dost narocny na cas, penize i znalosti. A pokud to chces od kazdeho panovnika, i rodove, cirkevni, mestske... Tak to pro me neni moc predstavitelny, ne ze by se to nedalo. Ale.... A to nemluvim o tom ze v ruznych obdobich byli nebo nebyli ruzny restrikce k cizi mene, s cizi menou se i u nas bezne platilo, odtud mincovni zavazi. Pak pozdeji musis vzit v uvahu drzavy atp.... ,.) Good luck
Registrovaný uživatel
Já jsem ten dotaz asi položil špatně. Rozhodně nemám prostředky na dukátové ražby, ani veškeré mincovny. Šlo mi o to, mít u každého z panovníků jednu minci od každého nominálu v co nejlepším stavu, bez ohledu na mincovnu. Jestli má logiku mít vedle sebe v jedné řadě krejcary české provenience a vedle nich půltolar uherský a tolar opět třeba pražský. Ono i tak dát do kupy běžné denáry, nějaký brakteát, groše a jejich díly a u každého z Habsburků mít ukázku čtvrtkrejcaru, půlkrejcaru atd. až po tolar by mě dalo finančně docela záhul. Mě ti numismatici tehdy tvrdili, že je nesmysl mít něco z KČ, něco z rakouských zemí a Uher.
Registrovaný uživatel
Pokud chcete do sbírky zahrnout takové velké časové období, doporučuji začít s nějakým užším výsekem dějin a jak se sbírka začne postupně rozšiřovat, zvětšovat i ten časový záběr. Těch panovníků, nominálů a mincoven je hrozně moc. Ve shodě s tím, jak budete rozšiřovat období, si je můžete i postupně nastudovávat, jak psal kolega Evropa. Vzít si hned na začátek takový velký krajíc, to vás buď brzy přestane bavit, nebo budete jen shraňovat kvanta mincí, pokud na to máte, ale radost z toho mít nebudete ...
Registrovaný uživatel
Většinou se sbírá bohemika, u které pak máte větší šanci, že ji jednou zase dobře prodáte. Cizina bývá u nás sice levnější, protože jí právě moc lidí nedělá, ale zase se může stát, že pak pro ni těžko budete hledat kupce v ČR. K té bohemice si pak přikupovat třeba jen na ukázku sem tam nějakou cizí ražbu, pokud bude za výhodný peníz. Sbírat tak velký časový i uzemní prostor je opravdu závazek na celý život.
Registrovaný uživatel
P. Kacuro děkuji za shrnutí. Dovolím si nesouhlasit pouze u vašeho názoru na likviditu zahraničních mincí a to konkrétně uherských. Jedná se o mince z regionu, který postupně dohání životní úroveň Západu a očekávám, že se to projeví i u cen kremnických ražeb. Jako bývalý filatelista jsem něco obdobného zažil u čínských a ruských známek, kdo za komunistů levně nakoupil, neprohloupil. Je fakt, že u Uher se jedná o nepomněrně menší trh, přesto si myslím, že se tento efekt také projeví, byť jistě v menší míře.
Registrovaný uživatel
locusta napsal
Je fakt, že u Uher se jedná o nepomněrně menší trh, přesto si myslím, že se tento efekt také projeví, byť jistě v menší míře.


V dnešní době-v případě mincí Habsburků-část sběratelů poptává pouze ražby své provenience (čeští sběratelé sbírají pouze bohemiku, slovenští a maďarští sběratelé pouze uherské ražby atd.), ale je zde druhá nemalá skupina, která buduje svoje sbírky v celkovém sortimentu mincí. Pak si myslím, že již v dnešní době přestávají existovat pouze regionální trhy-i když jistá specifika budou přetrvávat i nadále-a jsme součástí jednoho velkého trhu a to bez ohledu na hranice. Je samozřejmě jisté, že čeští sběratelé budou i nadále preferovat české ražby atd., ale pokud budeme vlastníky i "cizích" ražeb, pak v době neexistujících hranic není nic těžkého tyto ražby prodat v místech, kde jsou tyto mince více poptávané. Např. pokud budu mít mimořádně vzácnou vídeňskou ražbu, pak je pouze otázkou času navštívit Vídeň a tuto minci poskytnout do aukční nabídky. Nehledě na to, že např. mezinárodní aukce sledují všichni sběratelé z celého regionu a jsou ochotní zaplatit kteroukoli hodnotnou minci a to bez ohledu na místo původu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
locusta: no, mám spíš opačné zkušenosti a zrovna právě s uherskými mincemi. Když jsem je chtěl po několika letech prodat, nikdo je za mou pořizovací cenu nekoupil ...
Moderátor
turtleoverhead napsal
Evropa1 napsal
locusta napsal
Je ve sbírce tolarového období velkým hříchem kombinovat jednotlivé nominály z mincoven českých, rakouských a uherských? Rád bych měl zastoupeno co nejvíce českých ražeb


Ale celá problematika stojí někde úplně jinde. Pokud si zvolíte mince určitého měnového systému, které budou např. zároveň patřit do zvoleného období, či určitého státního celku, nebo k mincím určitého panovníka, pak tomuto názoru nerozumím....

Už když jsem to psal, říkal jsem si: "To on se Evropa určitě ozve" :D ;)
Budování soukromé sbírky má výhradně jen jeden účel a to je dělat radost svému majiteli. I kdyby si do ní zařadil třeba knoflík ze saka ředitele pobočky České spořitelny, nikomu do toho nic není. Existují na to sice různé názory ale ne pravidla nebo dokonce předpisy. Občas se tu setkávám s výkřiky: "Toto do sbírky nepatří" a vždy mne to nadzdvihne. ;)


Souhlasím, souhlasím také s kacurem a Evropou. MŮJ NÁZOR Důležité je si pořídit minci-e, která je atraktivní a v budoucnu prodejná to znamená kvalita musí být maximálně úměrná výskytu trhu.
Lépe řečeno pokud se jedná o minci běžného a vzácnějšího výskytu měly by být ve špičkové kvalitě zachovalosti. Pak jsou mince vzácné ojedinělého výskytu malých nákladů,či dochováni,které mnozí z nás ve sbírce nevlastní na tož ve špičkové kvalitě a rádi by doplnili mezery ,zde se přikloníme k horší zachovalosti, však pozor i zde je třeba se řídit samotnou poptávkou trhu a přehledem jejího výskytu za určitou dekádu let..
Dále máme,, velmi vzácné raritní mince,, zde je třeba brát minci dle mého vyhradně jako investici, znát její minulost, znát jakousi hranici limit své invetice, dbát na maximálním kvalitu, znát problematiku správneho uskladnění, což by se samozřejmě mělo týkat všech minci..
V každém případě bez patřičných znalosti a zkušenosti vam doporučuji se prozatím vyhnout vzácných či velmi vzácným kusů..
Je třeba začít studiem mumizmatiky a poté postupné základní sbírky..
Jinak přeji hodně štěstí a pozor na padělky... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 14. 5. 2020, 18:15. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Prosím o radu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1