Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Specializace, DV, VV » Průsvitky

Vykupminci.cz
Numisargo

Průsvitky

Moderátoři: ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Citovat
Pořád se v tom trochu plácám. Zakoupil jsem l. benzín a průsvitky nacházím bez problému jen to určování. Jediné povědomí o typu průsvitek ČSR I mám ze zoubkoměru Pofisu kde jsou vyobrazeny průsvitky P1-P8 viz foto. Toto zobrazení je průsvitka celeho archu nebo jedné známky? Je ještě více druhů průsvitek než tyto a jsou k nalezení v nějakém katalogu.


Ja som s tym nemal problem, ak si všimneš štyri priesvitky sú zvislé a štyri vodorovné, to sa mi určovalo veľmi jednoducho, hlavne podľa tej čiary s vlnovkou, či čo to je (zrejme stonka :D ) . Ak máš určené toto, zostávajú už len štyri možnosti, ale ani to nebol problém - napr. už spomínaná "vlnovka" na čiare sa začína raz horným oblúkom, raz dolným (resp. ľavým a pravým pri zvislej priesvitke). Zároveň aj listy na reliéfe sú skrútené raz doľava, raz doprava. Ja som si prešiel asi 30 Masarykov (lekársky benzín, čierna miska) a priesvitku som určoval okamžite. Priesvitky mám v katalógu Pofis, ale aj na zúbkomere ako ty, a je ich skutočne iba osem.
Registrovaný uživatel
No jo ono se to učit na jedný známce asi moc nejde :). Teď jsem zjišťoval asi 20 kousků a je mi to jasný :).
_______________
P.
Moderátor
Já můžu pouze napsat svůj postup u známek ČSR I:
- nejprve najdu dlouhou částečně vlnitou čáru, z toho zjistím směr (vodorovná nebo svislá)
- hledám stonek s kličkou, podle směru kličky určím polohu průsvitky
Moderátor
Všem benzinovým alchymistům:

Pokud dáváte do benzínu známky tištěné barvou citlivou na benzín, tak se už s nimi pomalu rozlučte. U ČSR I je to především fialový Masaryk (a obecně fialová barva je velmi citlivá na benzín).
Registrovaný uživatel
Dejvy, nevies ako je to so skodlivostou na farbu znamky u Trichlorotrifluoroethanu?
Registrovaný uživatel
Ja som to použil na zeleného a červeného Masaryka, na maďarské turuly a na Jamajku od Viktórie po tridsiate roky, ale všetky to prežili. Ale vďaka za upozornenie, radšej si vždy skúsim zistiť, akú tie známky majú citlivosť na benzín. Ten benzín bol fakt už riešením z núdze, väčšinou sa mi priesvitky podarí identifikovať bez problémov aj bez benzínu, problémom bol ten Masaryk a zopár iných známok. Kedysi som si kúpil aj malú UV lampu Leuchturm, ale nič mi nepomohla, to už som ľahšie zistil priesvitku proti svetlu či na obyčajnom čiernom podklade
:-)

Citovat
Pokud dáváte do benzínu známky tištěné barvou citlivou na benzín, tak se už s nimi pomalu rozlučte. U ČSR I je to především fialový Masaryk (a obecně fialová barva je velmi citlivá na benzín).

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Specializace, DV, VV » Průsvitky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1