Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Původ lva na rubu 500/1923(9) a motivy ABCo obecně

Vykupminci.cz
Numisargo

Původ lva na rubu 500/1923(9) a motivy ABCo obecně

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
U státovky 1.000 Kč I. emise (resp. u 1000/1932) je vcelku známým faktem, že rytina žneček, kterou použila ABNCo. na rubovou stranu, byla použita i na jiných bankovkách - viz
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/1000-1919-motiv-abnco_post_-105833#post105833.

ABNCo. však tiskla i jiné československé peníze. V článku ve výše uvedém vlákně je na poslední straně zmínka o tom, že motiv dítěte z rubové strany státovky 500Kč, II. emise je použitý na bankovce 5 pesos El Banco de Londres y Mexico (1906/1913). Má být součástí větší rytiny. Snažil jsem se někde najít název této rytiny, abych podle něj mohl dohledat, kde ještě byl tento motiv použitý, což je postup, který fungoval u tisícovky a rytiny žneček. Bohužel jsem zatím nebyl úspěšný (pustí se do toho někdo další?).

Našel jsem ale jinou zajímavou věc - a sice původ lva, který je na levé straně rubu 500/1923(9). Kupodivu se jedná o část rytiny Britannie se lvem, jak je patrné z přiloženého obrázku. Vždycky mně zaráželo, že rub této pětistovky působí jako podivný slepenec - teď snad je vysvětlení: lev je levá část jedné rytiny, dítě pravá část jiné rytiny.

V této souvislosti mně napadá: kde je použitý motiv glóbu z lícní strany 1000/1919? (Jistě, nevydaná bankovka 50 franků - má někdo obrázek?) Co ostatní bankovky ABNCo - třeba rub 5.000/1920 (samozřejmě bez Mostecké věže?)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A teď jsem konečně našel i rozumnou fotku celé rytiny, na které je to dítě.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
parada, velmi zajimave !!! Ty motivy z 1000/1919 a 5000/1920 si nevybavuji, ze bych nekde jinde videl, ale asi to jeste nekde pouzite bude, otazka je - kde???
Registrovaný uživatel
Težko říct. Na toho lva jsem narazil naprostou náhodou, když jsem hledal to dítě. Otevřel jsem jeden aukční katalog Mexika a tohle tam bylo hned na první stránce... Jinak - je to pokladniční poukázka.
K tomu 1000/1919 líc. Každý mluví o nevydané 1000F (někdy 50F) Banque de France, ale obrázek jsem nikde neviděl. Polabskou krajinu z líce 5000/1920 asi těžko někde použili, ale to na rubu... To by bez věže šlo.
Moderátor
u námětu polabské krajiny jsem v nějakém článku viděl původní návrh, který se lišil nejvíc tím, že místo lodi v popředí byl parník. Zkusím dohledat v čem to bylo a případně sem vložit scan ;)
Registrovaný uživatel
rytina na kartonu byla v posledni aukci u Klima ...

http://data.numfil.com/auctions/32_pis_aukce/1623.jpg
Moderátor
tak to nebyl parník, ale džunka :)

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
zaujal mě ten text - z jaké je to publikace? možná to mám doma a ani o tom nevim :)
Moderátor
acme2000 napsal
zaujal mě ten text - z jaké je to publikace? možná to mám doma a ani o tom nevim :)


Bankovka ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 29. 10. 2010, 19:39. »
Registrovaný uživatel
Přiznávám, že až teď jsem si v Bajerovi 2010 všiml u popisu hnědého legionáře věty: "... lev na rubu je podle obrazu Rosy Bernhauerové 'Lions at Home'". Nevím, kde se tato informace vzala, ale myslím, že fotka té mexické pokladniční poukázky je docela průkazná. Navíc jsem našel tento odkaz:
http://www.mainlesson.com/display.php?author=keysor&book=artists2&story=bonh&PHPSESSID=eefec1993054c0d9163ab42341a780c3
Možná to není přesně ono, paní z odkazu se jmenovala Rosa Bonheur. Obraz Lions at Home nicméně namalovala - najdete ho na té stránce. Vypadá ale úplně jinak.
Registrovaný uživatel
Tady je další motiv, paní s deštníkem na 5000 Kč /1920, použito z nevydané 100 Francs 1917
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hanes: perfektní! Dá se někde sehnat ten obrázek v lepším rozlišení? Jde mi o srovnání, jestli je to skutečně stejná rytina. Mimochodem, "s deštníkem" to asi nebude... ;)
Registrovaný uživatel
Motivy American Bank Note Company použité na našich státovkách
(malá průběžná rekapitulace, jakékoliv opravy a další informace vítány)
majkl

American Bank Note Company (dále jen „ABNCo.“) tiskla následující československé státovky a bankovky: 1000/1919, 100/1920, 5000/1920, 500/1923, 500/1929 a 1000/1932. Protože oba nominály 500 Kč stejně jako oba nominály 1000 Kč mají z hlediska tématu tohoto vlákna prakticky shodné provedení, budu dále hovořit pouze o „nominálu 100, resp. 500, resp. 1000, resp. 5000 Kč“.

Nominál 100 Kč

Na tomto nominálu jsou použity následující rytiny: na líci státní znak a obraz „Slovanské kněžky“, na rubu pohled na Hradčany a dvě ženské postavy. O rytině státního znaku na líci uvádí [Moravec, str. 17], že jeho autorem je Jaroslav Kursa. O obrazu „Slovanské kněžky“ je všeobecně známo, že je českého původu – jeho autorem je Mucha. O rytinách na rubu píše [Sém, str. 109], že jde o „ženy v krojích, vlevo v kyjovském (Květa Rajnišová, úřednice BÚMF), vpravo v piešťanském (M. Nováková, dcera vrchního ředitele BÚMF)“.

Nominál 500 Kč

Na tomto nominálu jsou použity následující rytiny: na líci státní znak a hlava legionáře, na rubu kompozice se symbolickou hlavou republiky, lvem a dítětem. O rytině státního znaku na líci uvádí [Moravec, str. 18], že jeho autorem je František Kysela. Autorem hlavy (francouzského) legionáře je podle stejného zdroje opět Mucha. O kompozici na rubu víme, že se skládá ze tří prvků pocházejících z různých zdrojů: o dítěti se zmiňuje článek [Tumpach, str. 70] – jde o část rytiny použité na líci mexické bankovky El Banco Londres y Mexico v hodnotě 5 pesos z roku 1913. O lvu vlevo uvádí Bajerův katalog 2010 (podle mého názoru mylně), že jde o část obrazu „Lions at Home“ od Rosy Bernhauerové. Zdůvodnění, proč si myslím, že jde o mylnou informaci, viz příspěvek 10 tohoto vlákna. Domnívám se, že ve skutečnosti jde o část rytiny „Britannie se lvem“ použité na pokladniční poukázce El Banco Central Mexicano v hodnotě 100 pesos z roku 1908. (Těžko říct, jestli obraz na této poukázce je tvořen jednou rytinou nebo jde o koláž rytiny Britannie se lvem a rytiny lodi v pozadí.) O rytině ženské hlavy žádné informace nemám(e).

Nominál 1000 Kč

Na tomto nominálu jsou použity následující rytiny: na líci „žena s glóbem“, na rubu „žnečky“. O rytině ženy s glóbem uvádí Bajerův katalog 2010, že jde „o použití námětu připravovaného původně pro bankovku 50 F Banque de France“. Ovšem 3. vydání Bajerova katalogu (1990) uvádí, že zde bylo „použito námětu původně připravovaného pro 1000 F bankovku Banque de France“. [Sém, str. 101] o nominálu 1000/1919 píše: „bankovka byla připravena pro Banque de France, která objednávku v důsledku konce války zrušila, a pak byla textově upravena na čs. státovku“. Máte někdo obrázky těchto bankovek? Rytinami na rubu se zabývá článek [Tumpach], resp. vlákno „1000 1919 motiv ABNCo“. Jde o rytinu „The Reapers“ od Alfreda Sealeyho (rytec G. F. C. Smillie), která vznikla někdy před rokem 1860. Existuje v minimálně 4 verzích a byla použita nejen na bankovkách (privátní banky USA, Mexico, Peru) ale i na akciích a dluhopisech (příklady viz vlákno „1000 1919 motiv ABNCo“).

Nominál 5000 Kč

Na tomto nominálu jsou použity následující rytiny: na líci obraz polabské krajiny a portrét ženy, na rubu rytina ženy s rohem hojnosti na pozadí Mostecké věže. O rytině polabské krajiny hovoří článek v příspěvku 7 tohoto vlákna, jde o přepracovanou rytinu domácího původu. O portrétu ženy píše [Sém, str. 110], že je to „hlava dívky v táborském kroji (Lída Rašínová, dcera min. fin.)“ – šenfi, bylo by možné zveřejnit celý článek? Rytina na rubu je podle všeho koláží dvou rytin – ženy a Mostecké věže. O rytině věže není nic bližšího známo. Zdá se, že rytina ženy byla původně zamýšlena pro bankovku 100 F Banque de France z roku 1917 (byl by lepší obrázek?)

Literatura:

Bajerův katalog (vydání 1990 a 2010)

[Moravec] Jaroslav Moravec: Alfons Maria Mucha a tvorba československých papírových platidel. MR 2010, katalog 32. písemné aukce papírových platidel

[Sém] Julius Sém: Papírové peníze na území Československa 1762 – 1975. které vydání, nevím, použit brettův sken z elektronické knihovničky na numpsziho stránkách

[Tumpach] Vojtěch Tumpach: Aplikace půvabných „žneček“ na naší státovce 1000 Kč z roku 1919, další údaje neznám
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Hanes: perfektní! Dá se někde sehnat ten obrázek v lepším rozlišení? Jde mi o srovnání, jestli je to skutečně stejná rytina. Mimochodem, "s deštníkem" to asi nebude... ;)


Lepší obrázek, jsem nenašel, je to vytažené z WPM II
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Přiznávám, že až teď jsem si v Bajerovi 2010 všiml u popisu hnědého legionáře věty: "... lev na rubu je podle obrazu Rosy Bernhauerové 'Lions at Home'". Nevím, kde se tato informace vzala, ale myslím, že fotka té mexické pokladniční poukázky je docela průkazná. Navíc jsem našel tento odkaz:
http://www.mainlesson.com/display.php?author=keysor&book=artists2&story=bonh&PHPSESSID=eefec1993054c0d9163ab42341a780c3
Možná to není přesně ono, paní z odkazu se jmenovala Rosa Bonheur. Obraz Lions at Home nicméně namalovala - najdete ho na té stránce. Vypadá ale úplně jinak.

Obraz "Lions at home" se dá najít na výše uvedeném odkazu, ale pro jednoduchost ho přikládám. S našimi pětistovkami nemá společného vůbec nic. Je ovšem použitý na jiné mexické bankovce, a sice starší vydání 500 pesos El Banco Londres y Mexico (na 5 pesos téže banky je to dítě).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Velmi zajímavé čtení. děkuji za nové poznatky a gratulji majitelům k pěkným kouskům. Jem tak dál.
Registrovaný uživatel
Zdeňku, majitelem té pětistovky nejsem (mimochodem, teď je právě tento kousek na ebay k mání za "pouhých" 1.750 USD). Ale ocenil bych tu pokladniční poukázku - ovšem té existují 2 kusy. ;)
Registrovaný uživatel
Až teď jsem si všiml jedné zajímavé souvislosti. Už nevím, kdo sem ten obrázek dával, ale dá se to tu na fóru někde dohledat. Rytina je stejná jako na tom pětipesu z příspěvku č. 2.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kanadské prázdniny děvčátka z rubu 500/1923 - rok 1909.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Původ lva na rubu 500/1923(9) a motivy ABCo obecně

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1