Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rakousko » rakouské telegrafní

Vykupminci.cz
Numisargo

rakouské telegrafní

Moderátoři: babygulka, kolo101, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Prosím, nevíte jak rozlišit první 1-9 a druhou 10-17 serii těchto známek?
V obyč katalogu michel se uvádí
Kresba stejná, nicméně StTdr.
nikde jsem nenalezl co znamená zkratka StTdr..
děkuji pokud někdo napíše.
Marek
Moderátor
prvni emise je 1873 a je tistena knihtiskem, druha emise je 1874-5 a je tistena meditiskem.
meditisk je pochopitelne velmi ostry a kontury rytuny jsou ciste, ... knihtisk je vice jakoby "hrubsi zpracovani"
pokud ani to nestaci, najdete si znamku se zoubkovanim LZ 12:13 nebo 10 1/2 : 13 a mate jistotu meditisku.
Opacne LZ 9 : 10 1/2 mate jistotu knihtisku.
tim padem mate srovnavacky. doporucuji dobry skener a rozliceni 600dpi+ anebo jeste lepe digitalni mikroskop.
urcite to casem !do oka" date

pekne vanocni svatky
JS

p.s. Michel na Rakouko nepouzivam. jsou tam chyby a nekdy i nesmysly.
Moderátor
jeste info: StTdr. znamena zkratku pro Stichtiefdruck. to je jedna z technik meditisku.
Kazdopadne ta blbost ... v Mi. je uvedene, ze tato prvni emise je Stdr. ( Steindruck - kamenotisk ), coz neni pravda. Tiestena je knihtiskem.
Registrovaný uživatel
díík !!
také přeji hezké svátky
neuvedl jsem zoubkování, což jsem asi měl. Ovšem u mého rozměru je u celé serie zoubkování 10 1/2, které michel uvádí u obou dvou serií.
JO, pokud bych měl prokazatelné srovnávačky, asi bych to dal, mikroskop mám, ale takto nemám podle čeho.
Toto je jedna

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
obyčejný měditisk, navíc s přetiskem, cena pár korun až desetikorun
Moderátor
OKI,

pokud delata Rakousko, tak urcite mate emisi 1908 Jubilejni. Hodnoty 1H az 35H jsou tisteny knihtiskem ( Buchdruck ), hodnoty 50H az 10K jsou tisteny meditiskem (Kupferdruck, nebo take psane jako Stichtiefdruck ).
pokud se na ne podivate mikroskopem, tak poznate rozdil. chcet to se trosku podivat vice a vsimat si vsech rytych casti.
pokud obratite meditiskove hodnoty rubem nahoru, mel by jste videt jakokdyby protisknute reliefy. Ale ne vzdy je to videt.
jeste existuji novotsky na 10K a ty jsou tistene knihtiskem. to je dalsi pomucka.

no a potom by jste to uz mohl poznat. Ale pozor, telegrafni znamky maji i pri knihtisku celke dobrou kvalitu. Ale poznat to jde.
Registrovaný uživatel
děkuji, dobrý tip,,
vše meditisk, děkuji za uvedení do obrazu. Marek
Moderátor
Na to ani mikroskop není potřeba. Měditisk je obecně "mnohem hezčí" a povrch je "hrubý" - prostě jsou tam plastické ty rýhy a často jsou vidět krásně i na rubu. Kamenotisk je úplně plochý a knihtisk prakticky plochý. Když má člověk dvě různé (stejné) známky, pozná to bez problémů. Existují sice výjimky, kde to bývá horší (maďarské telegrafní fillérové, především ty s výrazným razítkem), ale většinově to není problém.
Registrovaný uživatel
Ještě jednou děkuji i Pavlovi, vzhledem k poměrně krátké době po kterou se známkami zabývám jsou pro mne všechny výše uvedené informace pozitivní a zajímavé.
Snad jen jednu výhradu bych měl k poznámce ohledně případné ceny.
Ve svých příspěvcích, které zde mám se cenami vůbec nezabývám. Jde mi o poznání a schopnosti známky determinovat. Pokud se zajímám o hodnotu, stačí mi podívat se na
picclick.com
kde je i nástřel na nejvyšší i nejnižší nabízené hodnoty.
Pomocí diskuze jsem se ubezpečil, že nejde o známky první serie. Je ještě otázka, jestli je přeražení specimenem pravé, nebo ne.
Nicméně i z této determinace mi vyplývá , že orientační hodnota celé serie se nabízí a i prodala v rozmezí mezi 50-200 USD podle stavu. Já sám mám známky ** v perfektním stavu, takže bych bral u sebe minimální hodnotu ve střední výši řekněme 100USD. Může mne mrzet, že nejde ani o jednu známku první serie, kde některé by šly katalogově o dvě nuly nahoru, ale mne spíše těší, že jsem se dobral faktu.
A ještě závěr. Na tomto foru se dočítám od jiných zcela jistě mnohem znalejších filatelistů, jak hodnotí známky s jakousi skepsí. že nemají cenu, korunovou, halířové. I u těch mých zaznělo mylně že pár korun, či desítek korun.
Ale vzhledem k tomu, že jsem mimo jiné kdysi přednášel i ekonomii , či postaru i specielně třeba zbožíznalectví vím,
že jakoukoli veřejnou poznámkou o nízké hodnotě produktu si jako prodejce sám sobě snižuji i svou hodnotu produktů blízkých.
A zejména ve filatelii by se nikdo neměl bát vyzdvihovat hodnotu i u obyčejných známek, není třeba psát, že dnes nemají hodnotu. Ale mají a dle mého názoru člověka, který sleduje poslední dva roky pernamentně jakékoli nabídky jak na aukcích, tak na prodejních sajtech, tak rostou pernamentně a rapidně.
A vzhledem ke dvoum aspektum , a) covidu b) cenně PHM je zřejmé, že hlavní zábava lidí našeho věku- cestování se značně zredukuje a nahradí ji něco jiného. A zcela nepochybně ji nahrazuje již opět i starý koníček- známky...
Takže zhodnocujme si i své známky tím, že ve svých reakcích je hodnoťme vždy pozitivněji, respektive nadsazeněji nad katalogem.
Ale to by byla již diskuze v jiném vláknu, proč jsou ceny katalogu diametrálně odlišné. Naše katalogy například totiž mají neustále spíše sociálního, než obchodního ducha. Na rozdíl třeba od Italů, kteří byly vždy obchodníci na prvním místě i před vírou.
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
Věděl by někdo co je tohle?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pečetka (nebo jak jest název úřední) na telegram. Se tím prostě vzadu přelepily chlopně (poskládaný formulář) a bylo.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rakousko » rakouské telegrafní

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1