Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Rakousko Merkur novinové - "očištění" známek

Vykupminci.cz
Numisargo

Rakousko Merkur novinové - "očištění" známek

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Na úvod : pustil jsem se do roztřídění rak. sbírky (na scanu je jen malá část - asi nic extra zajímavého, ale pro samovýuku....).
Mám sice Hirše i special katalog Michel, ale po pravě, nevím zda dokážu rozpoznat jednotlivé typy a druhy papíru. Asi mě čeká peklo :evil: (fakt mám někdy chuť sbírat jen námětové Mongolsko... :roll: ).
Dotazy :
a) chci od některých odělit nov. papír - věřím, že razítko zůstane v pořádku, stejně tak kvalita papíru atd. . Nebo nějaká hrozba...?
b) u jedné zelené (viz. scan 2) je zbytek nov. papíru, nálepka, i částečně původní lep a značka. Mohu vykoupáním značku poškodit ? V tomto případě nechám raději v původním stavu. Čí to je značka (Hirš ? ; no to asi ne... :) ? P.S. scan jsem trochu přibarvil, aby byla patrná značka, nálepka a nov. papír
c) proč je na někteých známkách lep, i když jsou razítkované ? Viz. poslední, čtvrtá známka ? Byla snadno odlepena z novin bez poškození ?

Za jakékoliv komentáře děkuji.
pH

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Peťas v 3. 12. 2014, 22:57. »
Registrovaný uživatel
Nebude ta značka spíš otisk z novin?
Moderátor
Koupáním známek kvůli odlepení od zbytků papíru razítko v žádném případě nepoškodíš. Ale u některých rakouských a bosenských známek, které mají lep na bázi klihu, je tato operace tak náročná a zdlouhavá, že bych si to rozmyslel. Odstranění zbytků klihu - jeho seškrábání - je práce tak zdlouhavá, že se vyplatí pouze u některých známek. Tyto bych nechal tak jak jsou. Ta značka je spíše značka majetnická a pokud se pod ní nachází zbytky původního lepu, smyl by jsi ji při jeho odstraňování i s ním.
« Poslední úpravu provedl(a) blazek007 v 4. 12. 2014, 8:24. »
Registrovaný uživatel
Děkuji velmi.
- značka se mi nezdá jako otisk novin, protože je částečně na lepu i na zbytku novin a v okolí není náznak jiného písmene
- vím že při odlepování asi stovky ks 10 H červeného Císaře Pána to nebylo snadné a zdálo se mi i u některých, že se razítko trochu rozpilo; ale třeba se mýlím

Odlepit to chci z důvodu rozpoznání typu papíru a průsvitky - alespoň myslím, že to pomůže.
Je to pro mě prostě učební materiál :)

Takže doměnka, že lep je natolik neodstranitelný, že zůstal i na orazítkovaných známkách , je asi správná ?.

No, mám co dělat. Bezduchá piplačka bez většího významu :D

P.S. jakýkoliv další komentář, rada, poznámka, vítána.
Děkuji
« Poslední úpravu provedl(a) Peťas v 4. 12. 2014, 8:55. »
Moderátor
Ta černá razítka by se rozpíjet neměla, větší nebezpečí hrozí u razítek fialových. Navíc původní lep, který je na bázi klihu, stejně důkladně neodstraníš a při sušení známek hrozí, že se přilepí k podkladovému - ssavému - papíru a máš zbytečně práci navíc, nehledě na to, že většinu známek přilepených k ssavému papíru při sušení už z něj nesundáš vůbec.
Registrovaný uživatel
Jo, přesně to se mi stalo....
Řešil jsem to tak, že podklad jsem zvolil plastovou folii a navrh jsem dal křídový papír (aby známka zůstala vyhlazená bez vroubkování/map ze savého papíru) a teprve potom bílý piják.
Spec. knihu na sušení známek se mi kupovat nechce, na těch pár nehodnotných....

Díky
Moderátor
Peťas Masařů napsal
Jo, přesně to se mi stalo....
Řešil jsem to tak, že podklad jsem zvolil plastovou folii a navrh jsem dal křídový papír (aby známka zůstala vyhlazená bez vroubkování/map ze savého papíru) a teprve potom bílý piják.
Spec. knihu na sušení známek se mi kupovat nechce, na těch pár nehodnotných....

Díky


Dobrá kniha je od Novotného: "Chemické čistenie a skúšanie známok".
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
A kdyby tu knihu někdo chtěl, nechť se mi ozve na mail ;)
Registrovaný uživatel
Ahoj, sám se vydání Merkur 1867 věnuji poměrně hodně podrobně a musím říct, že zcela správně určit některé varianty je docela oříšek :) Jak Hirš, tak Michel není pro toto vydání ta úplně správna cesta pro "dobré" určení - u Hirše je tam i několik chyb! Doporučuji spíše Ferchenbauera a dále knihu vydanou k 125 letům vydání emise 1867 - tam jsou perfektně zobrazeny jednotlivé typy.

Nicméně nejhorší je správné určení barvy - na tohle chce mít velkou základnu srovnávacího materiálu (sám mam několik tisíc kusů). Dnes si troufnu barvu určit docela spolehlivě, nicméně ze začátku to občas byla docela hadanka...

Na druhou stranu tato emise člověka může odměnit spoustou pěkného materiálu, nepřeberným množstvím variant typů, barev, kombinací... pořád je prostě i po letech co objevovat :shock:
Registrovaný uživatel
Taky jsem kdysi jeden kousek zařadil.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Díky za info.
No, nevím, zda jsem se nepustil co by začátečník do "vyšší dívčí".
Zkusím rozčlenit na maximum a pak se případně pozeptám osobně nějakého zkušeného filatelisty.
Registrovaný uživatel
dobrý večer pane kolego trochu na dálku pomohu při určování barev u této známky
nejdříve si musíte uvědomit, že tato známka platila v poštovní styku od 1867 do
1900 a tak je dobré si spojit barvu s dobou vydání pro pomoc posílám obtah z katalogu
Hirš , sám jsem tuto známku poprvé vystavoval jako exponát na výstavě v r. 1960 v Gotwaldově nyní Zlínu. Tak pokud budete chtít trochu poradit stačí mi napsat a poslat
sken zatím se mějte Jirka z Moravy / jiriwinterling@email.cz/

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já děkuji za nabídku.
Jen jsem teď kvůli pracovnímu vytížení musel dát známky stranou. :?
Ale jistě se ozvu
Registrovaný uživatel
Peťas Masařů napsal
Já děkuji za nabídku.
Jen jsem teď kvůli pracovnímu vytížení musel dát známky stranou. :?
Ale jistě se ozvu

tak co už se nějaký čas našel? já jsem bohužel již pár roků v důchodu a tak mám relativně času dost zatím se mějte Jirka z Moravy

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Rakousko Merkur novinové - "očištění" známek

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1