Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rakousko » Rarita z Rychlých šípů

Vykupminci.cz
Numisargo

Rarita z Rychlých šípů

Moderátoři: babygulka, kolo101, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jeden z příběhů Rychlých šípů je o tzv. "rakouské pětihaléřové modré", kterou tajným roztokem měnil z "rakouské pětihaléřové zelené", Venda a prodával ji za 5Kč.

I když se tento příběh z první republiky zdá být jakoby vymyšlený autorem, přesto se tato chemicky upravená falza vyskytují i v dnešní době.

Popis rarity je i na Internetu v sekci zajímavosti:

tzv. Padělek barvy

Chemicky upravená barva ze zelené na modrou u poštovně použité 5 h výplatní známky emise 1908.

http://www.rakouskeznamky.cz/zajimavosti.htm

Takto ta známka vypadá:

Obrázek vložený uživatelem

Dostal jsem je s jinými rakousko-uherskými známkami ale nevím jak a čím se ta barva mění. Na internetu byla zmínka i o tom, že chemická reakce poškodí pojivo v papíru a ten ztratí pevnost a zkrabatí se.

Tyto známky však nejsou nijak poškozené a vypadají normálně.

Mám jen dva kusy - má o ně někdo zájem ?

cenobita@centrum.cz
« Poslední úpravu provedl(a) cenobita v 22. 10. 2011, 11:34. »
Moderátor
K této změně barvy není třeba žádné dlouhé pokusy, pravděpodobně stačí namočit do "vhodného" rozpouštědla.
Registrovaný uživatel
Zdravím

Nevíte čím se ta barva dá změnit ? V RŠ o tom zmínka není. Docela by mě to zajímalo ale nevím jaké bylo to "vhodné" rozpouštědlo. Jediná informace co jsem našel je toto:

Protože oxidační činidlo a teplota poškodí pojivo v papíru a ten ztratí pevnost a zkrabatí se. Nepočítejte s nějakým kouzelným roztokem alá příběh z Rychlých šípů, kterak Venda podfukář prodával rakouské zelené pětihaléřovky chemicky změněné na modro.
Moderátor
odfarbene v Čikuli ako 13K Kosicke vydanie do farby 1.50K...
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rakousko » Rarita z Rychlých šípů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1