Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ražby související s pražskými groši

Vykupminci.cz
Numisargo

Ražby související s pražskými groši

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
včera jsem tu aukci Kazimírovým grošem celkem snadno nalezl na netu a dnes ji nemohu nalézt (ani mezi ukončenými)
také zajímavé
Moderátor
Tušíte někdo jak dopadla ta aukce krakovského groše Kazimíra, co se zde diskutoval 1.4.?
Pokud aukce ještě někde probíhá, tak klidně s odpovědí počkejte až po jejím ukončení.
Jak jsem psal jeden den jsem ji nalezl a další den již ne. Byla předčasně zrušena?
Registrovaný uživatel
Waga 2.767g.
Średnica 28x27mm

https://allegrolokalnie.pl/oferta/grosz-szeroki-krakow-kazimierz-iii-wielki

byla to celkem mela, pokud vim toz skoncil na rovnych 50t zl.
ten nize uvedeny sel prosim kde + metrologie? dík
« Poslední úpravu provedl(a) chalko v 8. 4. 2020, 21:04. »
Registrovaný uživatel
Zde:

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1466&lot=30563
Moderátor
chalko díky moc

k tomu druhému kazimírovu groši v příspěvku pod ním:
je ražený ze stejného lícního razidla, ale je to jiná varianta rubu

dražen byl - co jsem našel - poprvé v roce 2011 v Polsku (AN M. Niemczyk) a docílená cena v této aukci je nejvyšší, jakou u krakovských grošů Kazimíra nalezl - příklepnut byl za 132 250 PLN - což i s poplatky a v tehdejším kurzu odpovídá cca 950 000 CZK

podruhé byl ten samý exemplář dražen v USA v Chicagu v roce 2014 (z této druhé aukce je fotka zde na sberateli) a dosažená cena byla 28 200 USD (včetně poplatků) - takže zde se prodal výrazně levněji - cca za 570 000

metrologie uvedená u první aukce je 31,24 g a 28 mm
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 8. 4. 2020, 22:28. »
Registrovaný uživatel
jde o vládní ražbu Václava IV ??
Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ne. Jde o kruhový peníz se lvem v perlovci, patrně ražba po roce 1469 - tedy za Jiřího z Poděbrad, podle nejnovější typologie GH: P/3.
Registrovaný uživatel
Jak vam prijde tento? Pravost?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak jeden groš som aj ja našiel na webe.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Trosku ozivime tohle vlakno at nesviti porad jenom kecarna. Myslim ze tohohle italskeho zastupce grosoveho obdobi sem jeste nikdo nedaval. Robert z Anjou, Neapol, Gigliato, Gillat nebo Carlino porizeny na posledni auree. Zajimavy ze jsem se docetl ze to jsou mince z cisteho stribra.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Z čistého stříbra asi ne, to by bylo hrozně měkké a střížek by se v prstech ohýbal. Přídavek mědi ve stříbře zlepšuje mechanické vlastnosti střížku, takže je pak pevnější.
Moderátor
tim cistym stribrem se obvykle mysli tzv. kralovske stribro (Argent le Roy) o ryzosti 958/1000-965/1000, coz je z hlediska moznosti stredovekych technologii nejvyssi ryzost, ktere bylo mozne realne dosahnout.

tehdy se takove stribro oznacovalo jako 16 lotove (na coz se nekdy zapomina, a povazuje se takove stribro za stribro 1000/1000, ve skutecnosti je to ale tech cca 960/1000).

samozrejme belenim (ci nasledne korozi) se nekdy bylo mozne dostat na vyssi hodnoty (ovsem jen ve velmi tenke - mene nez vlas - vrstve na povrchu).

ryzi stribro zas az tak mekke neni (zkuste ohnout 999.9/1000 klokana), ale pro obeh se proste nehodi, snado se otira a je opravdu hodne mekke. trochu te medi tam je opravdu jen a jen ku prospechu.
Registrovaný uživatel
Díky hoši za upřesnění. I tak když dám vedle sebe několik různých evropských grosu, řekl bych že jde na první pohled poznat vyšší obsah drahého kovu.
Registrovaný uživatel
Nevím, co je 999.9/1000 klokan, ale když si olivere vzpomeneš na ten PG VJ z Markvarce, u něhož došlo k vykorodování mědi, tak ten se při tlaku na střížek ohýbal jak papír. U něj si naměřil 98% Ag + 2% Cu. To je dáno samozřejmě tloušťkou střížku, silnější mince by se mezi prsty ohnout nedala.
Moderátor
999,9/1000 klokan =
https://www.efise.cz/kategorie/stribrne-mince/australie/kangaroo-investicni-stribro-stribrna-mince-1-aud-australian-klokan-rudy-1-oz/
...což není úplně ražba související s pražskými groši :-)

k PG Vladislava co zmiňuje kacuro
Kolik mědi v něm bylo původně? Jistě o mnoho více. Takže jeho střížek v současnosti bez té vykorodované mědi byl asi porézní skoro jako houba a nikoliv pevný jednolitý materiál - to myslím mělo na "ohebnost" střížku větší vliv.
Registrovaný uživatel
To bez pochyby ano.
Registrovaný uživatel
Zase tak uhebny to není, mám repliku 3 krejcaru z 999/1000 a je to docela dost pevný, teda zkoušel jsem jen mezi prsty. Zřejmě to bylo dáno jak říká Oliver tou poreznosti po vykorodovani mědi u grose který zmiňujes.
Moderátor
ano, klokan je presne to co je v tom odkazu - s grosi to nema nic, jen je to ukazka ryziho stribra. takoveho, jake ve stredovekych mincich nenajdeme.

a presne jak to pise jacx, duvodem mekkosti toho vyzraneho grose bylo to, ze to byla stribrna houba (nebo neco jako dratenka) a nikoliv homogenni jednolita kovova struktura.
Registrovaný uživatel
Dnes probihajici kazimir kdyby to nekoho zajimalo. Ja moc temhle grosum nerozumim ale vim ze je to tady horky tema.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Koukam oproti PG se jine grosove mince evropy moc neresi. A ja mam takovy dotaz, dostal se mi do rukou Mariansky gros mesta Goslar a trosku tapu, zjistil jsem ze od roku 1505 nektere roky nesou letopocet s kolkem 7 namisto 5 tedy treba 1706 namisto 1505. Ale zadne blizsi informace k tomu. Tusi nekdo z jakeho duvodu se tak delo?? Nemam ted u sebe fotak tak pouziji nejakou ilustracni fotku, zdroj MAshop.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Co říká paleografie :

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Co říká paleografie :

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Diky, to si musim ulozit. To muselo byt pro neuceny lid dost matouci, i kdyz asi nikdo z bezneho lidu neresil rocnik na minci kdyz to bylo teprve v plenkach.
Moderátor
matouci to prijde nam, oni byli zvykli. tedy pokud vubec cist a psat umeli. zbytek mel uplne jine starosti :) navic, v roce 1506 nikdo ani trochu neuvazoval, ze by tam byl rok 1706... btw. z tehle murich nozek je aspon lepe jasne, proc se nase cislice jmenuji arabske :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Denár s českým levom (denaro con il leone), aquilejský patriarcha Mikuláš Luxemburský (1322-1358 ), nemanželský syn Jána Luxemburského a teda nevlastný brat Karla IV.
Aspoň niečo...lebo tento rok začína úplne naparádu. Jedna minca mi leží v colnom sklade, druhá cestuje už 3 týždne z Nemecka (predpokladám, že už je v čudu) a najlepšie bolo, že od Knopika som kúpil 2 mince, zaplatil a o týždeň mi napísal, že ho to mrzí, ale mince že už nemá. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zajímavá micička, gratuluju :P

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Ražby související s pražskými groši

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1