Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » Razítka - vzácná, zajímavá, krásná, defektní atd. (Votoček reloaded)

Vykupminci.cz
Numisargo

Razítka - vzácná, zajímavá, krásná, defektní atd. (Votoček reloaded)

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tyto stroje byly na území Rakouského císařství používány od desátých let XX. století, v republice jsme je "zdědili" a následně jejich počet rozšířili (ale nic velkého), postupně přešly i do období Protektorátu, kde jejich éra - se změnou tiskopisů - skončila.

Ještě malá ukázka - stroj s legendou "JIHLAVA 1 - IGLAU 1", okresní razítko (3/13), používaný v prvním období protektorátu, před výměnou razítek za německo-česká.

A ještě jeden - Moravská Ostrava 1.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ďakujem za vysvetlenie p. Neumann.
Už viem čo to je,na čo sa to používalo a ako to vyzeralo.Všetko si to do hlavy neuložím,ale to mi stačí.Nevedel som ani to..
Ešte raz ďakujem za osvetu. ;)
-s-
Moderátor
To jsem nevěděl, že to razilo všechno i s tím okresním razítkem.

A přiznávám, že jsem dofčil nepochopil k čemu ty okresní razítka vlastně slouží. Princip mi uniká. A na poštách jsou furt. A jedna co s tím souvisí - mají je všechny pošty, včetně pošt Partner?
Registrovaný uživatel
Byly zaváděny za Rakouska-Uherska jako určité kontrolní razítko, zejména u peněžních transakcí (poštovních a telegrafických poukázek) a dalších stanovených dokladů.

Bavíme-li se o území Československa či Protektorátu, razítko obsahuje dvoumístný číselný kód, rozmístěný ve čtvercovém rámečku tak, že horní jednomístné číslo udává příslušné poštovní ředitelství, spodní jedno až čtyřmístné číslo pak pořadí pošty v příslušném obvodě (ředitelství).

V období ČSR se vyskytovala následující číselná označení poštovních ředitelství:
1. Ředitelství pošt a telegrafů Praha,
2. Ředitelství pošt a telegrafů Pardubice,
3. Ředitelství pošt a telegrafů Brno,
4. Ředitelství pošt a telegrafů Opava,
5. Ředitelství pošt a telegrafů Bratislava,
6. Ředitelství pošt a telegrafů Košice, a
7. Ředitelství pošt a telegrafů Košice (pro území Podkarpatské Rusi).

- - - - - -

Mají, sám jsem měl dokonce okresní razítko na poštovně "Praha 010".
Moderátor
Tak to vím co značí dvoumístný kód (teda ne specifikaci čísel na jednotlivá ředitelství, to jsem si tak nějak nepotřeboval zapamatovat, ale to je vedlejší), ale tak nějak furt nechápu k čemu to je jako dobré. Prostě, jak se to vzorově používá a proč a nač. Chybí mi nějaký takový "návod k použití". Stačí stručně.

Já vím, že na poštách je. Jedno jsem držel v ruce asi před třema nedělama (ale nebylo co si orazit :)). A teda dostávají je i nově otevřené pošty i pošty Partner? Předpokládám, že teda jo. Případně Výdejní místa?

P.S.: Ptal jsem se na "Seznam formulářů", ale tam prý nic není. Je to vysloveně jen seznam a slouží k tomu co si pod jakým číslem objednat u MTZ (který stejně funguje prachbídně). Žádný podrobnosti.
Registrovaný uživatel
Přesnou definici okresních razítek jsem někde založil, dodám až najdu. Každopádně razítko mělo kontrolní funkci, která při pozdější kontrole (VAKÚS apod.) umožňovala dohledat příslušný poštovní úřad, a zabránit dodání "falešně vyplněných" poštovních poukázek do systému pošty.

Ještě jsem našel definici z devadesátých let na téma okresní razítko:

Okresní razítko používají jednotlivé poštovní úřady jako ruční nebo ve strojích Grafos. Ruční razítko je obdélníkové, pro stroje Grafos mají čtvercový tvar. Celkem pětimístné číslo pošty je rozděleno tak, že v horní části jsou tři číslice, v dolní části dvě (Obr.11). První číslice označuje oblast, další dvojčíslí pořadové číslo okresu v oblasti, dolní dvojčíslí je pořadové číslo pošty v okrese. Razítko určené pro orážení poštovních poukázek má po třech číslicích v horní i dolní části (Obr.12). Původních pět číslic je doplněno šestou, která je kontrolní, je vypočtena na základě předem určeného algoritmu a je určena pro potřeby výpočetní a kontrolní ústředny VAKUS.

Ale kdo dnes ví, co byly stroje Grafos, a zatím nevím o nikom, kdo by je sbíral...
Registrovaný uživatel
1-Považujem to za peknú pečiatku-"štemplík" našeho hlavného mesta..Stará,ale pekná.
2-Mali túto pečiatku aj iné mestá? Na čo to bolo dobré? Len na listy=dopisy?
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Au!! Mohol som to zmenšiť.Sorry.. :|
-s-
Moderátor
Sice nás o tom časopis Filatelie neinformoval (nebo jsem to někde zaspal), ale podle všeho pošty partner obdržely fungl nová razítka těm starým s trubkama nepodobná. Prostě taková noumální, Úďo. Až teda na to, že jméno pošty je přímo nad datem a nevyplňuje s PSČ rovnoněrně mezikruží. Jako "nejdrtivější" doklad předkládám poštu partner Prštice (protože ju mám i s tím partnerským razítkem - takže pěkný názorný příklad), další Moravany u Brna, kde je zajímavé to, že se vypařilo ono "u Brna" - že by ho "znárodnili"?? (razítko před partnerstvím a partnerské); p.p. Vápno (to jsem ani netušil že něco takového existuje, krom vápna do malty :P ) no a na závěr, a to mi kapánek do toho nepasuje, Rosice (Rosice u Brna) - provedení je obdobné,a le partner to dle mne snad není. Navíc Rosice jsou už dost velká dědina (městys a od roku 1907 dokonce město).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Krásná práce ze zámoří.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pěkný příklad toho, že na jedné poště mohou mít dvě razítka kapánek odlišné provedení (byť ne až tak drtivé). Ale je to na jedné obálce, což je pěkné.

No a důkaz, že i v USA mají razítka (viz jiné vlákno) a ne zrovna malá. Toto má průměr cca 4,35 cm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tu sa vám darilo.Myslím výsledok. ;) Typické české štěstíčko,typická česká ulička.. :P
Ale načo tie rozdielne písmenká??
A myslím,že som niekde videl aj ďalšie.Logicky asi bolo a,b...
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Bylo toho hodně. Celkem bylo na poště "PRAHA 1" - resp. u příležitostné přepážky používáno celkem 10 razítek, s rozlišovacím označením: "a, b, c, d, e, f, g, h, ch, i" (tedy až deset poštovních úředníků či úřednic "mydlilo" jedno razítko za druhým sběratelům filatelistům, i laické veřejnosti, z ochoty i na standardní zásilky - pohledy či dopisy).
Kromě toho pošta "PRAHA 1" ještě používala propagační strojové razítko (s rozlišovacím označením "4"), obdobné bylo používáno u pošty "PRAHA 25" (s rozlišovacím označením "ch1").

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
"Mydlilo...." :P
Vďaka za reakciu Neumann..
Asi toho boli kvantá.
-s-
Registrovaný uživatel
V závěru třicátých let "kvanta" zcela určitě, ale najít řádně prošlé materiály (nebo alespoň správně vyfrankované) je docela umění. Navíc netradiční materiály - například podací lístky (u zapsaných zásilek) - s otiskem příležitostného razítka, se skutečně vyskytují zcela ojediněle.
Registrovaný uživatel
Nedal by se někde sehnat seznam těch okresních razítek požívaných za Protektorátu??
Registrovaný uživatel
Neumann napsal
V závěru třicátých let "kvanta" zcela určitě, ale najít řádně prošlé materiály (nebo alespoň správně vyfrankované) je docela umění. Navíc netradiční materiály - například podací lístky (u zapsaných zásilek) - s otiskem příležitostného razítka, se skutečně vyskytují zcela ojediněle.

Myslel som skôr rôzne suvenírové záležitosti,také som našiel na internete a niečo (1 :) ) mám aj ja.S prešlými materiálmi to bude tak ako píšeš.Komu by som to mal veriť,ak nie Tebe.. ;)
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dr_colombo napsal
Nedal by se někde sehnat seznam těch okresních razítek požívaných za Protektorátu??


Samozřejmě dal, je součástí "MONOGRAFIE Poštovní historie 1939-1945 Protektorat Böhmen und Mähren / Protektorát Čechy a Morava", kde jsou tato razítka uvedena u každého poštovního úřadu.
První díl se zabývá obdobím předběžných poštovních razítek (tedy ještě čs. provenience), ale okresní razítka byla pouze číselná a tak byla používána po celé období Protektorátu.

První díl (včetně dotisků) je totálně rozebrán, ale ještě jsem zahlédl jeden či dva svazky v plzeňské prodejně FILAS (+420 377 320 884), tak se na ně v případě zájmu o tuto publikaci obraťte...
Registrovaný uživatel
A ještě přidávám obrázky titulních stran...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vlaková pošta? Nedarí sa mi ho nikde nájsť.Našiel som to isté číslo VLP,ale to je z roku 1919,fotku neviem ukradnúť (bola by malá),tak len text,ktorý je pri obrázku(položke) na aukcii..B16/1720 :)

...1919 firemní dopis zaslaný do Švýcarska vyfr. 2ks zn. 25h fialová s rakouským raz. VLP č.136 Veipert - Komotau 24.IX.19, přehyb v dolním okraji obálky...
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A jedno pekné na dobrú noc.. :)
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vlastne dve... ;)
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
stani napsal
Vlaková pošta? Nedarí sa mi ho nikde nájsť.Našiel som to isté číslo VLP,ale to je z roku 1919,fotku neviem ukradnúť (bola by malá),tak len text,ktorý je pri obrázku(položke) na aukcii..B16/1720 :)

...1919 firemní dopis zaslaný do Švýcarska vyfr. 2ks zn. 25h fialová s rakouským raz. VLP č.136 Veipert - Komotau 24.IX.19, přehyb v dolním okraji obálky...
-s-



K vlakové poště č. 136 lze uvést následující. Začala být provozována od 1. listopadu 1900 na železniční trati s koncovými stanicemi "Komotau" a "Weipert". Podle směru jízdy používala razítka s textem "KOMOTAU - WEIPERT" nebo "WEIPERT - KOMOTAU", doplněná o číslo vlakové pošty "136". V této podobě byla provozována až do převratu v roce 1918.
Nová československá poštovní správa tuto vlakovou poštu kontinuálně převzala (včetně poštovních razítek) a pod tímto označením "fungovala" až do roku 1919.

V roce 1919 došlo v souvislosti s připravovaným novým jízdním řádem (červenec 1919) i ke kompletnímu přečíslování provozovaných vlakových pošt na území Československé republiky (tedy jak na území Českých zemí, Slovenska i Podkarpatské Rusi), které odráželo nové státoprávní uspořádání. Z toho důvodu byla po přijetí nového jízdního řádu postupně (podle možností výroby) obměňována denní razítka vlakových pošt, navíc bylo nutno je stejně vyměnit s ohledem na nové jazykové uspořádání (tj. dominantní jazyk / místní).

Vlaková pošta "NĚMECKÝ BROD - PRAHA" resp. "PRAHA - NĚMECKÝ BROD" byla pod číslem "136" provozována na železniční trati Německý Brod-Světlá nad Sázavou-Kolín-Velký Osek-Nymburk-Praha v letech 1919-1926 a znovu v období 1929-1938.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ďakujem Neumann.Napísal si to tak,že sa to nedá nepochopiť.. ;)
Mýlilo ma,že píšu o rakúskom razítku (a je tam),aj keď už bol rok "po" RU.
Nevedel som samozrejme o tom,že si ho čs.poštová správa požičala..
-s-
Moderátor
Když už jsme u těch vlakových pošt - chtěl bych vidět (a mít :D) razítko Líšeň - Černovice a Černovice - Líšeň. Údajně by to mělo existovat.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Pokec o známkách » Razítka - vzácná, zajímavá, krásná, defektní atd. (Votoček reloaded)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1