Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » Razítka

Vykupminci.cz
Numisargo

Razítka

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Když jsem se ptala, jestli nemá někdo razítka květin, tak sice zatim nic,ale aspoń ukázka z toho co mě zajímá.První je ideální stav.U druhého bych se chtěla zeptat, jestli je seznam takto vydaných razítek.Mám těchto a ještě vydaných na kartičkách Českosl. spoje hromadu a určitě jsou tam taková, co by mě zajímaly.No a za třetí něco pro vás skorodůchodce - Celostátní setkání pionýrů.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Něco přivezu do Zlína, jak jsem slíbil.

Pokud jde o příležitostná razítka Československa, nějaké katalogy existují. Na ČSR I vyšel před pár lety, Protektorát a Slovenský štát je v katalozích známek. Složitější je ČSR II. Na katalogu jsem začal před pár lety pracovat, ale kvůli pracovním povinnostem jsem musel tuto práci přerušit. Zdroje, o kterých vím a s kterými jsem pracoval, jsou:
- Nebeský: Československá příležitostná a propagační razítka 1919-1969 (6 sešitů)
- Katalog propagačních razítek 1970-1982
- Katalog československých příležitostných razítek 1945-1955
- Filatelistické motivy 1945, 1982-1986, 1990-1992
- seznamy příležitostných razítek z let 1972-1992
- vlastní sbírka

Jednodušší je dohledat razítka ČR od roku 1993. Jsou kompletně zpracována v publikacích Filatelistické motivy a jsou k nalezení na serveru České pošty. Obdobně slovenská razítka se dají najít na serveru Pofisu Bratislava.
« Poslední úpravu provedl(a) dejvy v 30. 1. 2010, 13:46. »
Moderátor
Ještě poznámku k tomu prvnímu obrázku. Zrovna tuto obálku bych za ideální nepovažoval, protože na známce je růže a na razítku orchidej. Nejlepší by k tomuto razítku byla známka také s orchidejí, popřípadě nějaká s neutrálním motivem (třeba výplatní).
Moderátor
U té první obálky je to jako skoro se všema razítkama.Jsou dané na nesmyslné známky.V té době vyšla pěkná serie orchidejí a razítko je na jakési kytce.Já to mám ale kvůli tomu samotnému razítku, protože ten Ophrys na známkách zas tak často není a na razítku je jenom tento.Jinak tento tořič (orchidej) má ve znaku Slovenská Chko Biele Karpaty( u nás je to znak- střevičník pantoflíček).A ten Roezl byl jeden z největších objevitelů orchidejí na světě.Popsal desetitisíce květin a také je dovezl do Evropy.No a je na prezidentovi(možná se taky obracel v hrobě, když ho tam razili).
Registrovaný uživatel
Možná trochu opožděně, ale... Pavlínko, pokud sbíráte téma květin a potřebujete ruční příležitostná razítka, zasílám Vám seznam razítek ČSR I. (1918-1939) s touto tématikou. Katalog jsem zpracoval v roce 2004, jiná ruční příležitostná razítka než tam uvedená z období I. republiky neexistují.

Co se týče možností prezentace ve sbírce: 01. výstřižek se samostatným otiskem PR, 02. výstřižek s otiskem PR na známce z ochoty (obvykle nominálních hodnot 5h - 10 h), 03. celistvost frankovaná v té době běžným tarifem s otiskem PR, 04. R-dopis frankovaný v té době běžným tarifem s otiskem PR, 05. lepší dopisy typu expres, leteckých, novinových zásilek, zásilek s ostatními typy známek (doruční, doplatní, atd.). V případě exponátu bych doporučoval buď 01 (většinou z důvodu místa na albovém listu), byť hodnocením jury asi nic moc (zřejmě takové razítko nikdy nesháněli), a v případě požadavku na vyšší medaili jednoznačně variantu 05, případně i 04 (trochu slabší v hodnocení).

1938
38/119 PRAHA 31: VI. Mezinárodní kongres pro léčivé, aromatické a příbuzné rostliny * VIéme Congrés international pour les Plantes médicianales, aromatiques et similaires *
(barva: modrá, používáno od 15.09. do 17.09.1938),
38/081 TRHOVÉ SVINY: 500 let městem (+ motiv znaku s pětilistou růží)
(barva: modrá, používáno od 01.07. do 31.07.1938),

1937
37/078 ČESKÁ SKALICE: Celostátní jiřinkové oslavy 1837-1937
(Barva: pomerančová/zelená/fialová - tříbarevné, používáno od 22.08. do 05.09.1937),

1936
36/130 PRAHA 83: I. celostátní výstava zahrádkářů
(barva: zelená, používáno od 26.09. do 29.09.1936),

1921
21/019 BRNO: Všezahradnický veletrh * Č.S.P. * a
(barva: černá, používáno od 14.08. do 21.08.1921).

To je z ČSR I. vše s touto tématikou. Příjemnou zábavu při shánění do sbírky.
« Poslední úpravu provedl(a) Neumann v 16. 10. 2010, 3:42. »
Moderátor
A vy v noci nespíte? ;) Děkuji za seznámek.Buď se v tom tak vyznáte, nebo jste si dal tu práci to najít v katalogu.Těmi mě zásobil Dejvy(Nebeský a jiné) a mám je přečtené.Abych pravdu řekla, tak nejsem takový sběratel, abych brala vše od květin.Kupuju si jen věci, které mohu užít ve svém exponátu a těch je opravdu málo.S tím hodnocením od jury máte pravdu.Jenže jsem limitovaná místem.Je mi 15 let a mohu mít jen 4 rámy a už tak mám exponát napráskaný, že místo na další celistvosti prostě není.A obávám se, že sebelepší obálka s razítkem třeba jiřinkové oslavy asi nebude tím pravým pro jurymany v Indii, nebo Japonsku :).A také u mne jaksi padá požadavek na vyšší medaili-dali mně naposled velké zlato(91) a to je pro mě splnění snu a nevím, jestli ty body kdy překonám.U razítek taky vidím jiný problém.Ohodnoceny jsou nezřídka 5-ti kačkama, ale sežeňte je!!! :roll: Naposled jsem měla trauma s Komenským-Fulnek, které mně potom půjčil na jednu akci Dejvy.Asi by mě zabil, kdybych ho nějak poškodila. :mrgreen:
Moderátor
Ale nezabil :lol:
Registrovaný uživatel
Pro "pavlinka"

K hodnocení exponátu blahopřeji, poslední dobou se na výstavy nějak nedostávám (naposledy jsem se byl podívat v Hluboši a to už je také nějaký čas...). Pokud máte více materiálu - což zůžit téma a pustit se do jednorámového exponátu? Téma se určitě nějaké najde - například "Rostliny ve znacích měst České republiky".

Zkusil jsem nástřelem najít co by se do toho exponátu hodilo:
Na známkách Československa (1945-1992) například: 1990 Pof. 2935 Soběslav (růže), 1985 Pof. 2682 Havířov (růže), 1982 Pof. 2527 Nové Město nad Metují (lekno s kořeny), 1968 Pof. 1715 Ostrava (růže),
1951 Pof. 0612 Ostrava (růže).
Na firemních výplatních strojích České republiky (1993-2010) například: motiv stromy (Jilemnice, Horní Lideč, Orlová, Semily, Vrchlabí, Bruntál, Vrchlabí - další varianta), motiv růže (Ostrava, Police nad Metují), motiv lekno (Nové Město nad Metují), motiv vinná ratolest (Židlochovice), motiv kopřiva (Kopřivnice)... A hromada dalších jen hledat a hledat…
Na příležitostných R-nálepkách České republiky (1993-2006) pouze jedna: P-RN CR 02/004 514 01 JILEMNICE 1: 50 let Klubu filatelistů (+ městský znak se stromem).
Kromě toho se rostliny ve znacích měst mohou vyskytovat jako doplňující motiv na mnoha FDC, a samozřejmě na příležitostných razítkách poválečného Československa a možná i České republiky.

Ale to byl jen jeden nápad na jednorámový exponát. Jinak se obávám, že skutečně poslední dobou funguji jako netopýr - snad neupadnu do zimního spánku. To by tak ještě scházelo...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o známkách » Razítka

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1