Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Razítka

Vykupminci.cz
Numisargo

Razítka

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Neuman ,neskoro ale predsa vďaka za exkurz ,nejaké R nálepky ešte nafotím.
Registrovaný uživatel
Ako som sľúbil, dávam ukážku pár nálepiek .Poprosím má niekto v PDF R nálepky Česka a popr. Slovenska ? Ak vie niekto pomôcť ,ďakujem.
/jozef49p@gmail.com / , za pomoc ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nevím zda Vám to k něčemu bude, protiže se v tom neviznám, ale narazil jsem na toto: http://odznaky.wz.cz/katalog/reko/index.htm
Registrovaný uživatel
Zdravím beem51 , tiež to musím poštudovať ,vďaka .
Registrovaný uživatel
Teď jsem to po sobě četl. Hrůza "nevyznám".
Registrovaný uživatel
Doplatní Doudlevce ad. v Dorotheu:
https://www.dorotheum.com/de/l/8038512/#
Německé adresy psané v r. 1919 a žádná kurentem!
Registrovaný uživatel
Zdravím, mohl bych poprosit o určení roku odeslání pohlednice podle foto?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
1925.
Registrovaný uživatel
Dík dejvy
Registrovaný uživatel
U příležitosti 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha provedeného našimi vojáky - Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem - dne 27. května 1942 bude ve výroční den, tedy v pátek 27. května 2022 na poště "PRAHA 85" používáno příležitostné poštovní razítko.

Více informací se dozvíte v našem novém videu, na odkazu zde:

https://www.youtube.com/watch?v=dHK8W_pp_SM
Registrovaný uživatel
Zdravim obdrzel jsem tuto zajimavou celistvost z povalecneho obdoby /2 SV. / kratce po obnoveni PU na Slovenskem uzemi ,datum.je zde 9.VIII.45 a zde bych rad poprosil o info ohledne teto obce ? CUZ na uz znarodnenem razitku C.S.P. bez datumovky uprostred ale provizorne natisknuto mimo raz. Celistvost ma i provizorni R-- nalepku ... jednoduse receno nikde jsem nedohledal tu obec CUZ ? Ale na str.2 je odesilatel kde je Cuz v okr. St.Dala kdyz jsem to zadal do google naslo me to Hurbanovo je to a sama obec CUZ ? Predem diky za pomoc.. jeste malickost tarif predpokladam ze se letecky poplatek neplatil a porto sedi ? nevim koukal jsem na tarif v tomto docala komplikovanem obdoby by mel byt 5+240 =7,40 ? Zde je vyplaceno 7k ?
Registrovaný uživatel
Foto

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nie CUZ, ale ČÚZ

https://slovnik.juls.savba.sk/?w=Dubn%C3%ADk&s=exact&c=S0b1&cs=&d=obce#

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Dubn%C3%ADk
« Poslední úpravu provedl(a) Columbo v 6. 10. 2022, 14:35. »
Registrovaný uživatel
😂Jo díky to vidím taky na razitku 👍 bohužel jsem to psal na iPad a tím ze žijí v zahraničí tak klávesnice nezná háčky a čárky tak to není možné napsat 😂 jinak jak vidíte teď píší z iPhone tak ten ma česky překladač 👍😂
Registrovaný uživatel
Tak si říkám Columbo ten by tohle určitě věděl 😂😂😂😂
Registrovaný uživatel
Jinak moc díky za pomoc tzn. Dubnik . Sk 👍
Registrovaný uživatel
Donnovan napsal
Zdravim obdrzel jsem tuto zajimavou celistvost z povalecneho obdoby /2 SV. / kratce po obnoveni PU na Slovenskem uzemi ,datum.je zde 9.VIII.45 a zde bych rad poprosil o info ohledne teto obce ? CUZ na uz znarodnenem razitku C.S.P. bez datumovky uprostred ale provizorne natisknuto mimo raz. Celistvost ma i provizorni R-- nalepku ... jednoduse receno nikde jsem nedohledal tu obec CUZ ? Ale na str.2 je odesilatel kde je Cuz v okr. St.Dala kdyz jsem to zadal do google naslo me to Hurbanovo je to a sama obec CUZ ? Predem diky za pomoc.. jeste malickost tarif predpokladam ze se letecky poplatek neplatil a porto sedi ? nevim koukal jsem na tarif v tomto docala komplikovanem obdoby by mel byt 5+240 =7,40 ? Zde je vyplaceno 7k ?

Donnovan - tie dva odkazy, ktoré som priložil bola odpoveď na 3 otázky, ktoré som vyznačil hrubo. ;)
Registrovaný uživatel
Ano a jeste jednou velké diky za info 😁 jak jsem psal pro mě to bylo složité zjistit důvod ze nemám na klávesnice háčky a čárky tak google najde většinou něco jiného . Proto to posílám zde a díky vám znám odpověď takže velké dík … jeste kdybych mohl poprosit ten tarif asi odpovídá ? Abych byl v obraze do budoucna 😁🙏
Registrovaný uživatel
Donnovan napsal
Tak si říkám Columbo ten by tohle určitě věděl 😂😂😂😂

Ahoj Donnovan. Bol som zvedavý, či tá tarifa sedí. Chcel som pozrieť do katalógu Pofis 2015 (Československo 1945 - 1992) a namiesto poštových taríf som tam našiel iné "dôležité a praktické informácie", napríklad koľko stojí ktorá obežná, alebo pamätná minca ... :roll:
Čoho som sa to dožil - kde tento svet speje ... :shock: :roll: :(
Columbo bude asi musieť pátrať ďalej 8)
Registrovaný uživatel
Donnovan napsal
Zdravim obdrzel jsem tuto zajimavou celistvost z povalecneho obdoby /2 SV. / kratce po obnoveni PU na Slovenskem uzemi ,datum.je zde 9.VIII.45 a zde bych rad poprosil o info ohledne teto obce ? CUZ na uz znarodnenem razitku C.S.P. bez datumovky uprostred ale provizorne natisknuto mimo raz. Celistvost ma i provizorni R-- nalepku ... jednoduse receno nikde jsem nedohledal tu obec CUZ ? Ale na str.2 je odesilatel kde je Cuz v okr. St.Dala kdyz jsem to zadal do google naslo me to Hurbanovo je to a sama obec CUZ ? Predem diky za pomoc.. jeste malickost tarif predpokladam ze se letecky poplatek neplatil a porto sedi ? nevim koukal jsem na tarif v tomto docala komplikovanem obdoby by mel byt 5+240 =7,40 ? Zde je vyplaceno 7k ?


Dobrý večer, gratuluji k velmi hezké celistvosti. Pokusím se přidat pár informací, snad Vám pomohou.

01. Poštovní úřad/pošta CÚZ
Poštovní úřad byl v obci (spadající pod Rakouské císařství) otevřen 1. dubna 1857 pod názvem "Csuz", k další změně názvu (v rámci již Uherského království, po rakousko-uherském vyrovnání roku 1866) došlo v roce 1879 na "Csúz". V ČSR došlo ke změně názvu v roce 1920 na "Čúz", v důsledku tzv. Vídeňské arbitráže v listopadu 1938 byla obec (a tak i poštovní úřad) připojen k Maďarskému království a název se změnil zpět na "Csúz".
Po osvobození v roce 1945 se název vrátil k prvorepublikovému názvu "Čúz", od 10. července 1948 byla pošta přejmenována na "Dubník pri Nových Zámkoch", k poslední změně došlo při zavádění poštovních směrovacích čísel (PSČ), od 1. ledna 1973 zní název pošty "941 35 Dubník pri Nových Zámkoch".

02. Poštovní známky "Bratislavské vydání"
Celistvost je frankována čtyřmi nezoubkovanými poštovními známkami emise tzv. "Bratislavského vydání" hodnot 50 h (Pof. 0363), 1,50 K (Pof. 0365), 2 K (Pof. 0366) a 3 K (Pof. 0368), frankovány zleva doprava s výraznými mezerami, které by ukazovaly na filatelistický původ zásilky. Ostatně o tom svědčí i "vyskládané" výplatné.
Známky "Bratislavského vydání" byly na Slovensku dány do oběhu 30. dubna 1945, a na území Slovenska platily do 28. února 1946.

03. Výplatné - poštovní tarify
Celkové výplatné je ve výši 7 K. Vzhledem k rozměrům dopisu je předpokládám I. tarifní stupeň, tedy hmotnost do 20 gramů.
Dopis je směrován v srpnu 1945 z území Slovenska do švýcarského Bernu. Pro stanovení poštovních tarifů je třeba si uvědomit, že vzhledem k rozdílným tarifům v Protektorátu Čechy a Morava (1939-1945) a Slovenské republiky (1939-1945) i po osvobození platily souběžně, a to až 30. listopadu 1945. Kdy docházelo k určité měnové reformě (alespoň co do výměny peněz) a od 1. prosince 1945 došlo ke sjednocení všech poštovních tarifů. A rovněž začaly být vydávány další poštovní známky již se zkratkou měny "Kčs".

Tarif za dopis do Švýcarska (k datu podání) do hmotnosti 20 gramů byl ve výši 2,50 K (na území Slovenského štátu platil od 14.03.1939), příplatek za službu "doporučeně" byl ve výši 3,50 K (na území Slovenské republiky platil od 01.01.1942). Tedy celkem 6 K.
Do Švýcarska platil letecký tarif za každých 20 gramů ve výši 1,00 Sk od roku 1940, v roce 1945 - po dobu války - se letecká pošta nepřepravovala, po osvobození tarif zůstal v platnosti až do zmíněného 30.11.1945.
Vylepené poštovní známky odpovídají tarifu ve výši 7 K.

04. Použitá podací poštovní razítka
Poštovní známky jsou znehodnoceny dvěma otisky ručního denního razítka tzv. I. typu "ČÚZ * Č. S. P. *" s rozlišovacím označením "a", přičemž chybí tzv. datový můstek.
Toto denní razítko bylo poštovnímu úřadu přiděleno Hospodářskou ústřednou pošt v Praze v roce 1920, jako jediné. Z toho lze usuzovat, že se jednalo o velmi malý poštovní úřad. Po přidělení nových razítek standardně cca do tří dnů vracely poštovní úřady razítka původní (stará), v tomto případě uherské provenience.
Vzhledem k již zmíněné Vídeňské arbitráži v roce 1938 bylo území jižního Slovenska a jižní části Podkarpatské Rusi předáváno Maďarskému království. Pošta obvykle pracovala až do posledního dne, často docházelo i ke komisionálnímu předání, přičemž československá poštovní správa standardně odvážela veškeré poštovní ceniny a vzorce a další inventář (zejména denní razítka, orážecí stroje, služební a přídavná razítka). Tak se stalo i v tomto případě a razítko "skončilo" na pobočce Hospodářské ústředny v Bratislavě.
Vzhledem k nedostatku kovů za války došlo k tomu, že si pracovníci Hospodárské ústredny - teď již Slovenské pošty - často "půjčovali" mechanické kovové díly. A tak "zmizel" i datový můstek.
Po osvobození bylo poštovnímu úřadu odesláno archivované razítko, vzhledem k absenci datového můstku zřejmě i s gumovým datumovým razítkem, které tuto vadu napravovalo.
Gumové razítko s datem "-9. VIII. 1945" je oraženo mezi oběma otisky denního ručního razítka.
Zároveň je na místo papírové doporučené nálepky (R-nálepky) oraženo (na levé spodní části adresní strany obálky) provizorní gumové razítko obdélníkového tvaru s písmenem "R" v levé části, v pravé horní části je název poštovního úřadu "ČÚZ", ve spodní části pak prostor pro ruční vepsání podacího čísla zapsané zásilky, v tomto případě "59".

05. Poštovní provoz - přeprava zásilky
Vzhledem k tomu, že chybí přídavná razítka, nelze leteckou přepravu potvrdit. Dopis byl přepraven po trase "Čúz - Bratislava - Bern", případně "Čúz - Bratislava - Praha - Bern", přičemž poslední část trasy mezi územím Československa a Švýcarska mohla být realizována i prostřednictvím železnice. Osobně bych se k této variantě klonil. Ale není to nic proti ničemu, v případě leteckých zásilek platilo u čs. pošty pravidlo, že se letecké zásilky přepravují nejrychlejším způsobem, což velmi často bylo právě prostřednictvím poštovních železničních kurzů.

06. Poštovní provoz - dodání poštovní zásilky
Jak z přední, tak i zadní strany obálky lze zjistit zajímavosti při jejím dodání. Po příchodu do Bernu bylo na zadní stranu obálky otištěno příchozí poštovní razítko pošty "Bern 1" s doplňkovým označením "BRIEFAUSGABE" a dopis byl přeposlán k doručovacímu poštovnímu úřadu "Bern ?" s doplňkovým označením "BURGER...".
Tam byla dodací poštou zjištěna změna adresy - viz ruční přeškrtnutí a doplnění jiné ulice. Dopis byl vrácen na centrální poštovní úřad "Bern 1" (viz razítko s doplňujícím textem "BRIEFAUSGABE"). Následně byl následující den dodán doručovacímu poštovnímu úřadu "Bern 6" s doplňkovým označením "KIRCHENFELD".



Tolik v rychlosti, omlouvám se za případné překlepy a některá bernská razítka jsem úplně z obrázků "nedal" (proto otazník či tečky). Každopádně ještě jednou velká gratulace k této celistvosti, byť jistě filatelisticky ovlivněné. Ale krásné, správně frankované, řádně prošlé poštovním provozem.
A taková jistě ve sbírce najde své důstojné místo.
Registrovaný uživatel
Dobrý večer pane Neumann 😁 tedy NAPROSTO OHROMUJCI -ÚŽASNÉ .. takové informace jenom když to čtu tak mám obrovskou radost a jsem šťastný . Opravdu respekt a velké díky myslím ze díky vám se zde na fóru a nejen zde muže hodně filatelistu dozvědět spousty cenných informaci takže mooooc děkuji
Registrovaný uživatel
OK, OK, není zač, rádo se stalo.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Razítka

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1