Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Raznice středověkých mincí.

Vykupminci.cz
Numisargo

Raznice středověkých mincí.

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pazoure, to by na tom středověkém hrádku museli být schopni tímhle "metarazidlem" vyrazit jedním úderem perfektní obraz do jiného železného razidla.
Je něco takového možné?
Registrovaný uživatel
Hrádek se datuje od půlky 13.století zhruba do konce 15, nic významného pro historii. Pokud se raznice fakt týká Václava ll. panuje do roku 1305, určitě se ví, do kdy se razily jeho mince. Pochybuji, že by byla dílna zrovna tam, ale jak je raznice rozklepaná, tak úderú bylo dost. A co se dělalo s raznicemi po ukončení výroby? Možná pouhý "suvenýr" :mrgreen: a my teď z toho máme hlavu do čtverca :D
Registrovaný uživatel
Dovolím si opět oponovat...zcela jistě jde o Václava IV.
Registrovaný uživatel
Zatím nikdo Václava ll. neurčil, zkusím lepší fotku, ta levá strana je hodně nečitelná :twisted:
Registrovaný uživatel
takové krátké zamyšlení: na tom opačném konci se do toho poměrně dost bušilo, to je krásně vidět. Takže to sloužilo k ražbě toho obrazu. Tedy pečetítko můžeme nejspíš škrtnout (alespoň v té podobě, jak si ho představujeme my-do vosku). "Master die" jak píše turtleoverhead to také nebylo. To se tehdy vůbec nepoužívalo na to nebyly technologie. Obraz se do razidel ryl a puncoval přímo a to poměrně jednoduchými punci. Problém je ten pozitivní obraz. To je dost složitá výroba odebrat okolní hmotu, aby vznikl obraz. Pak zbývá např. varianta cejchování např. do dřeva nebo kůže tím, že by se to nahřálo, ale proti této teorii zase svědčí to, že se do toho určitě bušilo. Pak opravdu logicky zbývá ražba do tenkého plechu. Zde je zase potíž ta, že tvarově to jako brakteátové razidlo nevypadá. Chybý tam ten klasický zvýšený brakteátový okraj. Navíc i brakteátová razidla byla negativní. A pak absence numismatického materiálu z období brakteátového (ale to není problém, prostě se ještě nenašlo, nebo nedochovalo). Každopádně se možná něco ukáže, až dojde (což předpokládám) k odborné konzervaci.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
« Poslední úpravu provedl(a) denar v 1. 1. 2017, 12:12. »
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Dovolím si opět oponovat...zcela jistě jde o Václava IV.


To určitě ne, hned za tím EZLAVS je vidět další S(ECVND...). Ta pořadová číslovka nemusí být vypsaná celá, může být zkrácená.

Každopádně mincovní razidlo to nejspíše nebude, jak už jsem psal. Mohla to být například nějaká kovářská značka, která byla ražena do nějakého železného předmětu k označení "královského majetku", nebo něco podobného. Nevím, jestli k tomu jsou nějaké analogie, k tomu by se měli vyjádřit odborníci i z dalších oborů .... Znám se s jedním "odborníkem" přes středověké zbraně a zbroj, po svátcích se ho na to poptám ...
Registrovaný uživatel
teda já tam dvě S za sebou nevidím, ale možná je to tím, že ta fotka je trochu rozostřená a možná má Kacuro k dispozici ještě jiné foto.
Pazoure která písmena tam ty přečteš? My to můžeme jen hádat z fotky.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Dobrá,nebudu se přít.
Část z toho co máš za další"S" jsou rozdělovací znaménka.
"T" pak začíná na tom samém místě jako"T" u grošů V.IV.

Ale nezbude počkat dokud předmět neprojde vyčištěním,konzervací..
Registrovaný uživatel
Pazoure k mincovním razidlům mám nějaký článek. Můžu ti ho poslat. Když tak mi napiš na mail, co mám dole. Ale osobně si myslím, že to nejspíš mincovní razidlo není.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Digitály jsem zrušil, fotím jen mobilem, je to teď lepší? Čitelnější to je z fotky, než z raznice. Kacuro, myslels "zbrojíře" P.Ž.?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
teď bych z té druhé nové fotky řekl, že by tam to druhé S mohlo být a navíc na zhruba 9. hodině nejspíš vidím CV. Takže snad opravdu SECVNDVS. Třetí fotka je jasně čitelná :-)
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Pazoure mohl bys tu druhou fotku oříznout tak, aby tam zůstalo opravdu jen to razidlo a nahrát znovu?
Registrovaný uživatel
Zde pěkně prosím i s nějakým filtrem ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No jo, chtělo to zůstat u těch foťáků :), je to mázlý. Ale třeba tam ještě někdo něco najde.
Pravdu máš, že to rozložení písma v opisu sedí přesně na groš WII.
Registrovaný uživatel
Ještě jedna věc, těch 20mm je vnější rozměr raznice, kolik je mezi venkovníma konturama písmen? Fyzicky groš nevlastním, ten, co je tady, jsem sice našel, ale daroval.
Registrovaný uživatel
Jeden kus jsem změřil a vnitřní perlovec má 13 mm, střední 19 mm. Nicméně raznice lícní strany groše byla vždy celistvá, celý obraz se do střížku razil najednou.
Registrovaný uživatel
Jen jestli to vůbec sedí rozměrově, naměřil jsem mezi spodkama protilehlých písmen jen 12mm.
Registrovaný uživatel
Mně se líbí ty úvahy o královské signatuře do plechu, to by vysvětlovalo to pozitivní razidlo. A vnější opis z groše by tam byl zbytečný, to jsou vlastně jen takový reklamní kydy :)
« Poslední úpravu provedl(a) elsky v 1. 1. 2017, 20:14. »
Registrovaný uživatel
Co takhle pásy cudnosti :D , ale těch muselo být, podle toho rozklepaní :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Zaručeně značkové zboží, na nedělním trhu ve slevě :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Poslední pokus, jeden foťák jsem zprovoznil, ale zas, makro z ruky :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Náboje vystříleny? :D Jelikož nejsem numismatik, tak se ještě zeptám: po brakteátovém období není žádná jednostranně ražená mince pozitivní raznicí? Potom by to muselo vskutku být značení královského majetku, jak psal Kacuro. A jak jsem uvažoval hned z kraje - ražba pouze do tenkého kovu, čitelný vystouplý text - v tom případě mě napadá jen brnění a ty pásy cudnosti :D . Zřejmě předám "forézním vyšetřovatelům" ať zjistí celý opis, složení kovu a zapátrájí, co se mohlo v tý době takto puncovat.
Registrovaný uživatel
No jo, ale muselo by to být tenoučký, aby vznikl stejný (zrcadlově neobrácený, jinak by nesedělo písmo) obraz na druhý straně. A to i brakteáty mají jednodušší obraz bez písmen..
Registrovaný uživatel
toml: naopak brakteáty mají i velmi propracované obrazy, hlavně v Německu. Co se týká opisů, tak na brakteátech jsou poměrně hojně také, u nás např. Přemysl Otakar II. Cach 816.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Videl bych to taky na raznici do neceho mekkeho (viz link), jak uz bylo diskutovano vyse. Napriklad do kuze bude predpokladam jednodussi vytvorit negativni otisk pozitivnim razidlem...

https://www.drakkaria.cz/kuze-brasnarstvi-opasky/Raznice-do-kuze/ruze-vitkovcu-raznice-do-kuze.html/?gclid=CN_84djypdECFUITGwodqPMAVw

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Raznice středověkých mincí.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1