Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » REZ NA ZLATÉ MINCI - dotaz

Vykupminci.cz
Numisargo

REZ NA ZLATÉ MINCI - dotaz

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Možná, že je to zde již popsané, ale těch příspěvků je tolik, že jsem nic nenašel. Nebo to neumím. Na jedné medaili ( viz příloha ), jsem viděl červené flíčky. Již jsem toto viděl na jiných mincí a dozvěděl jsem se, že to je "Červená rez". Mohl by mi někdo znalý sdělit, jak vzniká, proč vzniká, jak jí předejít a nebo, jak jí odstranit. Děkuji za informaci.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
>>jak vzniká, proč vzniká
Příměsi cizích látek (stříbro, měď, síra).

>>jak jí předejít a nebo,
Dodržením technologického postupu při výrobě.

>>jak jí odstranit
Viz kniha JAN BUKVIC – JAN ZIKMUND, ČIŠTĚNÍ A KONZERVACE MINCÍ A MEDAILÍ, lázeň č.8 nebo lázeň č.10.
Registrovaný uživatel
gorila napsal
>>jak jí předejít a nebo,
Dodržením technologického postupu při výrobě.

Tato rada je však sběrateli platná jak mrtvému zimník :D ;)
Moderátor
Doporucuji precist si tento clanek s nejnovejsimi poznatky:
L.Richtera, M.Zmrzly, J.Wasserbauer, L.Kalina: Cervene skvrny na zlatych mincich a moznost jejich alternativniho a setrneho cisteni (Numismaticke listy, rocnik 67/2012, str.99-107)
Registrovaný uživatel
To už je rada mnohem lepší.
Já mám také jednu, sbírat starší mince.
Jestliže se na zlaté minci neobjevila tato “rez” za posledních řekněme 200 let, je velká pravděpodobnost že se už neobjeví. ;)
Moderátor
Mam jeste jednu poznamku tykajici se historickych zlatych minci. Pokud se na nich vyskytuji cervene skvrny tak bych se je nikdy nepokousel odstranit, je to totiz jeden ze znaku pravosti.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
gorila napsal
>>jak jí předejít a nebo,
Dodržením technologického postupu při výrobě.

Tato rada je však sběrateli platná jak mrtvému zimník :D ;)


Dokud se evropské mincovny nenaučí, že mají při ražbě moderních mincí a medailí z drahých kovů dodržovat podmínky 100% čistoty jako je to při výrobě čipů, tak se ty skvrny budou objevovat neustále.
Moderátor
100 % cistota rozhodne neuskodi, ale ono je to rekl bych spise veci zmeny technologie (asi nerealne, byt nektere zmeny by nutne drahe byt nemusely) a predevsim by bylo treba zavedeni prisnejsi vystupni kontroly (pokud si za proofky nechaji platit ty nehorazne penize, mely by z tech astronomickych vydelku investovat i do lepsiho systemu kontroly). radu z tech defektu (samozrejme ne zcela vsechny), ktere jsou pro lidsky zrak v okamziku razby v podstate latentni, lze bez problemu detekovat jiz ihned po vyrobe s vyuzitim modernich metod. ovsem je otazka, zda to uvedene mincovny vubec nejak zasadne trapi a neprijde jim (jsou-li solidnejsi) jednodussi pripadnym kriklounum zavrit usta vymenou. ty ostatni vam nejspis reknou, ze mince byla nevhodne ulozena a svoje zavineni poprou.

podobny problem by se nasel i u pametnich minci stribrnych - ostatne to vedlo jednoho naseho kolegu k tomu, ze na tyto mince zanevrel a sbirat je prestal uplne (no koho by nenastvalo koupit si proofku s flekama?). ale nakonec dobre, ze to tak dopadlo, protoze ted se muze aktivne venovat razbam jinym :twisted:

jinak cervena rez se muze na zlatych mincich vytvorit jiz v horizontu nekolika let, jak ukazuje otresny pripad ze zacatku tohoto vlakna (na miste by asi mohla byt diskuse stran slozeni). zpusob ulozeni samozrejme roli hrat bude, ale zcela zamezit se tomu neda (pochybuju, ze nekdo skladuje mince ve vakuu). pokud mate sto ci vice let starou razbu bez rzi, je jen velmi malo pravdepodobne, ze na ni ta rez jeste "vypuci". na tech novych proofkach je to proste ruska ruleta.
Registrovaný uživatel
Našel jsem si k tomuto problému také článek "Zlato je kov značně odolný vůči oxidaci, většina zlatých mincí je proto obvykle velmi dobře zachovalá. Protože však není mincovní zlato ryzí, ale vždy obsahuje příměs mědi, je případná oxidace spojena právě s přítomností tohoto kovu. Nejčastěji se na zlatých mincích vyskytují červené skvrny, tzv. červená rez, které má na svědomí právě oxidace mědi. Tyto skvrny údajně vznikají na povrchu zlatých mincí působením vysokých teplot a obsahují především oxid měďný". A to je to, co mi nejde do hlavy. Ta vysoká teplota. Pochybuji, že u shora uvedené medaile vysoká teplota působila. Myslel jsem si, že to bude naopak, že právě vlhko, chlad a pod. vyvolá tu reakci, která pak vytvoří uvedenou rez. Dále jde o tzv. dukátové zlato 999/1000, takže těch ostatních kovů je v medaili asi minimum. Nebo ne????
Moderátor
to jsou nazory platne drive. nejsou rekneme zcela aktualni (neznamena to, ze jsou zcela nespravne, ale nevysvetluji vse). nastinene uvahy i polozene otazky jsou pomerne logicke - doporucuji precist si ten clanek, verim, ze na vsechny otazky je tam odpoved.
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
Mam jeste jednu poznamku tykajici se historickych zlatych minci. Pokud se na nich vyskytuji cervene skvrny tak bych se je nikdy nepokousel odstranit, je to totiz jeden ze znaku pravosti.


Aha, takze staci udelat napr. na nejake vylestene medene minci (napr. janosikovu dukatu) par tecek cervenym fixem anebo treba emailovou barvou, a hned to znamena, ze jde o minci zlatou a pravou??
Sorry, ale takoveto rady - bez kvalitnich fotografii + navodu jak BEZPECNE ony PRAVE skvrny pozat, jsou vzdy na dve veci. Akorat to zblbne mlade sberatele, kteri zacnou hned (coby zlato) kupovat vse, co se s nejakymi skvrnami na Aukru ukaze..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Moderátor
elle napsal
Kucera napsal
Mam jeste jednu poznamku tykajici se historickych zlatych minci. Pokud se na nich vyskytuji cervene skvrny tak bych se je nikdy nepokousel odstranit, je to totiz jeden ze znaku pravosti.


Aha, takze staci udelat napr. na nejake vylestene medene minci (napr. janosikovu dukatu) par tecek cervenym fixem anebo treba emailovou barvou, a hned to znamena, ze jde o minci zlatou a pravou??
Sorry, ale takoveto rady - bez kvalitnich fotografii + navodu jak BEZPECNE ony PRAVE skvrny pozat, jsou vzdy na dve veci. Akorat to zblbne mlade sberatele, kteri zacnou hned (coby zlato) kupovat vse, co se s nejakymi skvrnami na Aukru ukaze..

Hm, tak jsem to zase jednou schytal za dobre minenou poznamku. Asi bude opravdu nejlepsi kdyz uz tady nebudu otravovat a zejmena blbnout svymi prispevky mlade sberatele, presto:
1. Nevim proc zde zminujete janosikuv dukat a medene mince kdyz toto tema je o skvrnach na zlatych mincich (v prispevku jsem to uvedl) a smysl byl odradit od jejich odstranovani na historickych mincich.
2. Vse podstatne o nich je v clanku z NL coz jsem uvedl ve svem predchozim prispevku, doporucuji si precist clanek i Vam nez mi odpovite zase nejakymi nesmysly.
3. Ze cervene skvrny na historickych zlatych mincich (tzv.cervena rez) je jeden ze znaku jejich pravosti za tim si stojim, potvrdi Vam to vetsina sberatelu ktera se temito razbami cilene zabyva. M.j. i na tomto foru jiz toto jednou bylo zmineno (prispevky #206, 207, 214) zde:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/zlato-8074x9
Registrovaný uživatel
mala technicka poznamka,
svetoznamy a oblubeny Janosikov dukat neni medeny, je mosadzny :mrgreen:
_______________
Registrovaný uživatel
elle – promiň ale meleš hlouposti. Jánošíky a podobné hlouposti nenakupují ani tak sběratelé ale kreténi a to je jejich problém.
příklad který tu uvádíš je jako by někdo napsal fixkou Ferrari na Trabanta.
Mladý sběratel by měl především kupovat literaturu a ne zlaté mince a už vůbec ne na Aukro.
Kučera – nenech se vytočit filatelistou provokatérem :D ;)
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
nenech se vytočit filatelistou provokatérem :D ;)
:mrgreen:

inac, mlady zberatel nikdy nebude nakupovat predrazenu literaturu,
mlademu sberateli su fotky idealnych minci niekde v knizke celkom na hovno,
mlady zberatel ma nakupovat konvoluty, za tych par drobnych co ma k dispozici..
drzat tie mince v ruke. pekne si to wocihnout. tak sa to robi.
_______________
Registrovaný uživatel
Další lahůdka. Kolegové zkuste sem dát medaile - mince s touto vadou. Možná, že to bude zajímavé album a poučné album této vady.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
pekne, skoda, ze to nelze vzit pod mikroskop. nebyl by alespon vyrez v co nejlepsim rozliseni? kazdopadne je mi lito lidi, kteri invetsuji do koupe techto razeb nemale penize a koupi zajice v pytli. ma nekdo zkusenost s reklamaci a jeji uspesnosti?
Registrovaný uživatel
Prodává to Aurea Numismatika za krásných 17.500,-Kč. Nekup to ????
Moderátor
hmmm, drsny. zatimco na historickych mincich (mince FJI ani svatovaclavske dukaty bych do toho ale jeste s prominutim vazne nepocital) zcela chapu a respektuji argumenty odborniku, kteri podobnou vec povazuji vlastne za zalezitost zvysujici atraktivitu a potvrzujici autenticitu razby, zde bych to tedy vazne takto brat nedokazal (a asi nikdo, nevim, opravte mne).

jinak i u tech historickych minci - je-li cervena skvrna nekde decentne uklizena a esteticky nevadi, urcite bych ji necistil ani ja. kdybych mel ale napr. nejaky cenny floren ci dukat a skvrnu napr. na obliceji panovnika ci jinde na rane, asi bych se k cisteni z estetickych duvodu priklonil.

toto (na obrazku v prispevku 16) jsou mince, s nimiz se naklada doslova v hedvabnych rukavickach, kazdy vlasovy skrabanec snizuje jejich cenu a takovyto doslova VRED by mel byt prehlizen?
Registrovaný uživatel
Tak jak koukám je toho dosti a běžně se to s touto vadou prodává na aukcích i za slušné peníze.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
kdybych se zajimal o zlato a sbiral ho, tak samozrejme u te druhe mince zadny problem. jak uz jsem se vyjadril, u te prvni mi prijdou ty fleky proste divny. ta mince neni ani 100 let stara a proste kdybych mel na vyber, asi bych dal prednost jine bez teto pridane hodnoty.

jak jsem ale pochopil, sberatelum to nevadi, dokonce spise naopak (?). presto by mne zajimalo jejich chovani v okamziku, kdy by pred nimi lezely dva naprosto identicke, oba prave (ci oba falesne) svatovaclavske dukaty, pritom jeden se skvrnou a druhy bez ni, po kterem by sahli.

predstava toho, ze se nekdo chlubi zlatou sbirkou svatovaclavskych dukatu s hodnotou ani nevim (rekneme milionovou) a ma to jak stado stracen na pastve ve mne vyvolava nezadrzitelne zachvaty smichu. fakt asi je, ze toto bude smich neznaleho.

presto vsechno. pominu-li tedy svatovaclavske dukaty apod., u nichz bych se z pritomnosti skvrn sice neradoval, ale jejich akceptovani chapal (technologie v te dobe nedovolovala zjisteni "vadnych" kusu), stale nevidim jediny duvod, aby cerveny flek kupoval "investor" na soudobe zlate minci (at uz proof nebo ne), jejiz cena je notne nad cenou draheho kovu a plati se tudy navic i za to, ze mam neco extra. kdybych platil navic za neco extra, tak bych to neco extra chtel mit v plne palbe.
Registrovaný uživatel
oliver napsal
...a ma to jak stado stracen na pastve ...

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Zní velice idylicky, úplně slyším ty zvonce...
;)
« Poslední úpravu provedl(a) turtleoverhead v 1. 5. 2013, 12:37. »
Registrovaný uživatel
Asi u našich dukátů je to běžné. Jo ten z r. 1937 se nabízí za pouhých 180.000,-Kč. Nekup to.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kokám, že československé dukáty vedou a pak si je sbírej.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ta rez na zlatě značí pravost mince ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pokec o mincích » REZ NA ZLATÉ MINCI - dotaz

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1