Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Rezavé skvrny

Vykupminci.cz
Numisargo

Rezavé skvrny

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak nejlépe a v jakém prostředí skladovat známky, aby se předešlo vzniku rezavých skvrn na známkách, a co vyloženě vznik rezavých skvrn podporuje. Za přápadnou odpověd předem děkuji.
Moderátor
Rezavé skvrny jsou plíseň a proto se jich lze vyvarovat uložením sbírek v suchém, dobře větratelném a teplém prostředí.
Registrovaný uživatel
Hm, tak nevim co s tim, máme v paneláku plastový okna a zdá se mi že je tu od té doby velká vlhkost. Přesto díky za odpověd.
Registrovaný uživatel
Sbírej zlaté mince, těm to nevadí. ;)
Registrovaný uživatel
No, to plasťáky dělaj.. zkusit změřit vlhkoměrem skutečnou vlhkost a pak řešit. Zásobníky se známkami nastojato, občas prolistovat, známky kontrolovat a při sebemenším náznaku narezlého zoubku nekompromisně když ne vyhodit, tak dát stranou od zdravých známek.
Moderátor
blazek007 napsal
Rezavé skvrny jsou plíseň a proto se jich lze vyvarovat uložením sbírek v suchém, dobře větratelném a teplém prostředí.


Suché prostředí rozhodně! Ale s tím teplem bych to nepřeháněl... naopak chladnější prostředí brzdí rozvoj plísní...
Registrovaný uživatel
turtleoverhead, není nad dobrou radu... :lol: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Mám s tým zlé skúsenosti.Bohužial pravdu povediac , som bol tak trochu :evil: ,,hamížny,, a kúpil som od niakeho zúfalca celý album A4 (50E).Neskor som zbadal že 70% známok má ,,hrdzu,,.Keď som to ponúkol na burze tak z toho bola hanba jako hrom - no bol som tam jako morová rana v stredoveku a doslova sa ma báli- nakoniec som celý album dal kamarátovi (on to používa ako dekoráciu pod sklenenú dosku na konferenčnom stole ).Takže 50E je fuč a je mám novú skúsenosť.PoDľa mňa hrdzavé-plesnivé známky majú ,alebo skor nemajú žiadnu hodnotu , osobne doporučujem spáliť (aj keď uznám srdce bolí :( )
Registrovaný uživatel
ano, to je celkem častá praxe, chce to vždy pořádně prohlédnout fotky, stopu po nálepce prodejce většinou zmíní, ale o rzi většinou taktně mlčí, přitom to často není ani pořádně vidět, je třeba chycený jen jeden dva zoubky, ale známka je tím pádem v háji a jak píšeš, téměř bezcenná. Jelikož jsem též hamiž, je mi je taky líto vyhodit a mám je proto v jedné obálce s nadpisem REZAVKY. A doufám,že na to někdy někdo něco šetrného vymyslí:) A propos, velmi často se prodejci zbavují nejen rezavých známek, ale taky celistvostí - když je nějaká zajímavá frankatura podezřele levná, téměř vždy se při bližším pohledu dá odhalit rez na známkách.
Moderátor
Pro Wjem: Tak měl jsem na mysli běžnou pokojovou teplotu, ne nějaké extrémní výkyvy teplot od -20 do +50. Jinak i v paneláku s plastovými okny by neměl být problém s udržením přijatelné vlhkosti, vždyť plastová okna mají přece mikroklimatizaci. Chce to jen nesušit v bytě prádlo a okna nezavírat "nadoraz". I jak píše Jaa-chym, občas zásobníky prolistovat, pokochat se a tím provětrat.
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za odpovědi a jen dodám, že sem tedy včera vyhodil do koše asi 8 známek co měly chycený trošku zoubky od rzi. Jsou to levné známky většina byla protektorátní s deskovými značkami a dvě z 1 republiky. Koupil jsem je na aukru a prodávající se o tom nezmínil, samozřejmě jsem mu to napsal do mailu. Tak jsem jen chtěl vědět co a jak. ;)
Moderátor
Protektorátní známky na rezavé skvrny bývají obzvlášť náchylné.
Registrovaný uživatel
Rezavé známky v kvalitě */** s cenou nižší než stokorunovou je opravdu nejlepší spálit, zbytek držet důsledně v "karanténě" Skvrny jsou způsobené ukládáním produktů metabolismu plísní (nejčastěji Aspergillus sp.), takže postižené známky mohou "nakazit" svoje okolí.
Registrovaný uživatel
Som rád že so mnou všetci súhlasia - ako píše ,,Frantig,, - spáliť.Tú plieseň dokonca odborne pomenoval (to si opíšem ,aby som aj ja mohlo ,,zamachrovať :mrgreen: )
Registrovaný uživatel
Čest pojmenovat plíseň měl již někdo jiný mnoho let přede mnou :-)
Moderátor
Savo by nepomohlo? ;)
Moderátor
Po několika hodinové lázni v koncentrovaném ethylalkoholu, methylalkoholu či propylakoholu lze rezavé" známky celkem bez obav zařadit mezi ostatní známky. Rez sice nezmizí, ale plíseň by měla být zničena.
« Poslední úpravu provedl(a) Wjem v 12. 2. 2015, 20:29. »
Moderátor
Tak mne napadá, že methyl byl poměrně nedávno celkem snadno k sehnání. 8)
Moderátor
Pavel_III napsal
Tak mne napadá, že methyl byl poměrně nedávno celkem snadno k sehnání. 8)


Ano, Pavle... kolikpak máš nynčko dioptrií? :P
Moderátor
A když to já moc nepiju, tím pádem to ani nekupujem, a to lepší máme od stréců a ti to mají z vlastních zdrojů! (Inu, Žarošice a okolí.) Takže budu muset koupat v ethanolu s vůní kadlátek! :D

P.S.: Lep by šel asi do řiti, že?
Moderátor
Pavel_III napsal
A když to já moc nepiju, tím pádem to ani nekupujem, a to lepší máme od stréců a ti to mají z vlastních zdrojů! (Inu, Žarošice a okolí.) Takže budu muset koupat v ethanolu s vůní kadlátek! :D

P.S.: Lep by šel asi do řiti, že?



Nevím, tohle je recept od restaurátorů starých tisků, kde lep samozřejmě nehraje roli. Nicméně, musí jít o opravdu silný koncentrát - 90% a víc. Docela bych však věřil, že lékařský benzín, který lep nepoškozuje, by mohl dosáhnout stejného smrtícího účinku na dotyčnou plíseň (bez záruky).
Registrovaný uživatel
Tak jsem zkoušel na vyřazený známce ze zvědavosti to savo proti plísni, abych věděl co to udělá s lepem a lep šel do kytek. Známka je bez lepu. :mrgreen:
Moderátor
Myslím, že použitím Sava šla do kytek i známka.
Registrovaný uživatel
Myslim ze v beznych domovnich podminkach jako jsou dnesni normalne obyvany byty nebo domy (i s plast. okny) kde se normalne topi a aspon obcas vetra onu plisen nikdy nechytite. Pokud teda nemate v pokoji botanickou zahradu nebo nemate znamky ulozeny nekde v koupelne nebo v kuchyni kde denne varite 5 hodin ovar, drstky nebo starou slepici.. nebo pokud denne ve vlhky garsonce s plisni na zdi v obrovskym hrnci na sporaku nevyvarite pleny pro vase trojcata tak jako driv :-)

Podle mne byly vsechny ty rezaty znamky dlouhodobe skladovany nekde na pude, ve sklepe, v kulne nebo nekde na dvorecku v byvaly kralikarne..

Ale dal bych si samozr. pozor i na moznost nakazeni od nejakejch jiz infikovanejch po case pridanejch k tem zdravejm..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
« Poslední úpravu provedl(a) elle v 13. 2. 2015, 9:42. »
Registrovaný uživatel
Kéž by jsi měl elle pravdu. Tak vývařovnu a prádelnu doma nemám, ale je fakt že mi jednou když sem hodně vyvařoval a měl zabedníno, zrezly činky a z oken se lilo. -)) Ale ted už mám mikroventilaci tak snad nic nehrozí. -)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Rezavé skvrny

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1