Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Rodokmen - genealogie - Prosím pomozte mi

Vykupminci.cz
Numisargo

Rodokmen - genealogie - Prosím pomozte mi

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vytvářím rodokmen mé rodiny a sháním informace o příbuzných.

Jedná se o rodinu Deusových z Prahy. Po 2.světové válce se odstěhovali do pohraničí v roce 1945 do Varnsdorfu.

Pradědeček : Josef Deus * 1901
Prababička : Božena Deusová ( rozená Surová ) * 1906

Měli celkem 11 dědí:( Karla, Jaroslava, Miroslava, Ladislava, Josefa, Stanislava, Annu, Boženu, Ladislavu, Marii a Martu )

Bydleli ve Šterboholech. Prababička pocházela z Ústí u Staré Paky. Vím, že měla ještě sestru a bratra. Praděda měl bratra a několik sester, přesný poče sourozenců nevím. Zde přikládám jejich svatební foto.

Pomozte mi prosím, tím že byla válka nic už bohužel nevím o rodičích pradědy ani prababičky. Moje babička je ani nepoznala. Bud vděčný za každou informaci, radu. Pokud znáte někoho ze stejný jménem, byl bych rád, třeba by se dalo dohledat že je k nám též bříbuzný.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 21. 6. 2013, 19:27. »
Registrovaný uživatel
Asi to nebude moc vecne, ale v soucasnosti existuji i profesionalni "genealogove", kteri patraji ve svem volnem case po vsemoznych matrikach a za ne zrovna malou uplatu Vam vypatraji x generaci, zde v Cechach vetsinou do poloviny 17. stoleti. Ja se o to zajimal uz od malicka a mnohokrat se u mych prarodicu hrabal ve fotkach a rodokmenech a nechal si vypravet pribehy mych predku.. Mel jsem i stesti, ze jsem se k rodokmenu me rodiny dostal jak slepy k houslim, vse jiz bylo vypracovano pred valkou nebo behem valky kvuli nemeckym zadostem o dolozeni "cistoty" rasy.. Moje jedina zasluha na celem zdokumentovani je maximalne v tom, ze jsem vse uvedl do elektronicke podoby a priradil jmena k lidem u veskere fotodokumentace. Ale k veci, v pripade opravdove touhy po patrani po svych predcich vrele doporucuji bud postupovat "manualne" v matrikach - zabere to more casu, nebo zaplatit profikovi, ale tom zas clovek prijde o tu pomyslnou atmosferu otevirani minulosti...
Registrovaný uživatel
Pokud nejsou pamětníci, nezbývá než dohledat někde svatbu prarodičů a tím se "odpíchnout".
Nebo pokud víte přesné datum a místo narození praprarodičů, pak by to mělo jít jednduše dohledat na příslušném úřadě či archivu, podle situace konkrétní oblasti.
Obecně bude problém, že jde asi stále o "živé matriky" ma úřadě či archivu a tak hledat "naslepo" na webu nepůjde. Pokud správnému úřadu ale doložíte, že jste potomek, lze zažádat o výpis konkrétního záznamu a od něj putovat nazpět. Chce to také hodně času, pevné nervy a nejednou trochu štěstí.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Já osobně jsem postupoval při sestavování mého rodokmenu procházením matrik. Naštěstí jsou nyní online a každým dnem přybývají další a další dokumenty. Je to tedy potom příjemná práce z pohodlí domova. A jak píše Hurley zabere to moře času, ale je to zajímavé. Nejhorší je rozlousknout co je v matričních listech napsáno (zprvu něměcky poté latinsky). Ale jakmile člověk nakouká pár provedení písmen jde to poté lehce. Takže doporučuji si vyzkoušet hledat v matrikách je to zajímavé ;)
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Hurley: A kam až jsi se dostal Ty? Za Německa se pro původ dokládaly tuším jen 3 generace (tedy většinou do cca 1850).
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
Hurley: A kam až jsi se dostal Ty? Za Německa se pro původ dokládaly tuším jen 3 generace (tedy většinou do cca 1850).


No to je prave ono, moje prace byla temer nulova, nejvetsi zasluhu na tom mela vetev meho taty, tedy muj dedecek (me prijmeni-zde to mame prave do pol. 17.stoleti, respektive zname umrti nejstarsiho predka na poc.18.stoleti vcetne jeho priblizneho veku v case umrti, v ranne dobe matrik, a vzhledem k neceskemu prijmeni lze spekulovat o vlivu zoldaku za 30-lete valky), u strany babicky rovnez do tohoto obdobi a i zde to prijmeni nebylo puvodem ceske. Asi to byla prace spis nadsencu nebo nejake domluvy nez povinnost, jak pises, naciste chteli jen 3 generace, nikoli 8 - kolik jich znam.
« Poslední úpravu provedl(a) Hurley v 21. 6. 2013, 19:38. »
Registrovaný uživatel
8 ne, do pol.17.stoleti je to cca 9-10 generaci.
Moderátor
také jsme se do toho pustili
díky tomu, že rod pochází původně z jižních Čech, odkud jsou digitalizované matriky asi nejlépe dostupné (viz odkaz pod čarou v každém Dráčkově příspěvku) tak se nám postupně podařilo dostat až do 17. století (v otcově linii)

mé děti tak jsou již 12. generací, ke které máme nějaké podklady

je to jak píše LukeH2O - lze z domova (ty digitalizované), zabere to čas a chce to nakoukat písmo - k tomu existují i něco jako učebnice, resp. cvičebnice dělané na nácvik (a porozumění) čtení přímo matričních zápisů
Registrovaný uživatel
No pokud počítám sebe jako první generaci(ne jako jacx své děti), tak jsem se dostal u několika větví do 12.generace (t.j. osoby narozené kolem roku 1630-37), opakovaně se mi podařilo dohledat u těchto větví svatby předků kolem 1685-88. Jedenkrát mám doležené pouze jménem otce u zápisu úmrtí osoby narozené kolem 1637, tedy otec narozený kolem roku odhadem 1610-1620 (13.generace). Pravda u některých větví na Moravě jsem na tom mnohem hůře, neb matriky nejsou ještě všechny nafocené a do Brna nemám čas do archiivu jezdit. Také některé vedlejší větve mám zatím jen do 8-9.generace neb není cas louskat stovky stran špatně čitelných zápisů (snad někdy...).
Někdy je to ale o stěstí, zrovna 14-dní zpátky mi udělal velkou radost známý badatel z JČ, který mi poskytl fotku zápisu, kde se píše že v roce 1678 nechal arcibiskup(tedy asi jeho úředníci) přestěhovat mého předka z hlavní linie rodu do jiné obce, aby se mu tam staral snad o šenk(píše se o něm jako šenkýři), takže s trochou štěstí se u této mojí větve kde jsem zatím v době kolem roku 1650-60 dostanu třeba o nějakou generaci ještě nazpět v té jeho původní obci.
Jen to chce zase ten čas, pevné nervy s louskání textů po desítky i možná stovky dalších hodin a hlavně štěstí na matriky + gruntovnice nebo další dobové dokumenty.
Ostatně když jsem s hledáním začínal, tak jsem si musel brát volno a jezdit hledat z Prahy do Třeboně neb digitalizace matrik byla ješte scifi. ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Zajimavy. Moji predkove meli deti spise v pozdejsim veku, proto je muj nejstarsi dolozeny predek 10.generaci (pokud ja jsem 1.) a byl narozen rovnez cca ve 30. letech 17. stoleti jako drackuv prapredek 12.generace, a pritom jsem o jednu dekadu mladsi nez Dracek :)
Registrovaný uživatel
Všem moc děkuji za reakci, bohužel nevím jak právě začít ze strany pradědy, protože tam vůbec nevím kde s polu uzavřeli sňatek a kde se děda narodil a odkud pochází. Vím jen, že sňatek uzavřeli v roce 1924. A ještě vím,že než se přestěhovali do pohraničí ( do Varnsdorfu ), ta bydleli v Praze ve Šterboholech a jak prababička tak praděda, pracovali v cihelně. Je možné ještě dodat foto rodiny. Mám plné album starých fotek (prababičky,pradědy, dětí, ...)
Moderátor
jsem na tom zhruba stejne, jako kolegove, i kdyz rodokmen zpracovaval muj bratr (ja jsem s tim kdysi pred lety pouze zacal), v hlavni linii jsme nekde u roku 1650, v jine z hlavnich pak dokonce k roku 1611.

doporucil bych vam rozhodne jina fora a weby specializovane na rodokmeny, tady vas sice kdekdo "pochopi", ale jste zde "trosku mimo" - prece jen to neni sberatelstvi. nicmene pokud se posunete nekam dal, rad si o tom zde prectu :)

http://genealogie.taby.cz/

velmi prinosne pro moznost kontaktu dalsich osob muze byt (kdyz budete mit kliku) i toto:

http://www.rodclan.cz/
Registrovaný uživatel
Když už tu bylo založeno toto téma, tak se zeptám. Můj děděček byl slovák a tudíž jeho linie mi zcela chybí, neboť jaksi nemám čas jet na slovesko a brouzdat v archivech. Netušíte tedy zdali i na slovensku začali digitalizovat své matriky?
_______________
Když nejde o život, tak jde o h..no
http://cnspg.cz
Registrovaný uživatel
Vzhledem k platnosti zákona na ochranu osobních údajů a tedy omezené záznamy s přístupem pouze pro doložitelné potomky u matrik za posledních cca 100 let, je jediná šance začít u vé babičky a dohledávat narození(případně svatby) na jednotlivých matrikách a vždy zaplati správní poplatek za každé nahlédnutí(snad stále 50Kč). Nic víc mu na těch forech asi u záznamů z 20.století neporadí.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
to samozrejme ne, ale muze se dostat na kontakt lidi s prijmenim, ktere hleda (ta moznost napr. u toho druheho je). tedy pokud prijmeni dedecka zna, coz asi ano...
Moderátor
no tak jeho pradedecek tam neni, jsem se ted dival. to znamena zkusit bud zjistit prijmeni provdanych zen a nebo zkusit oslovit lidi po CR, vzhledem k cetnosti prijmeni v CR to bude brnkacka (podobne jsme take dohledavali nektere pribuzne):

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Deus/hustota/

samozrejme zacne v Nove Pace, kde ma tutove prizen (s ohledem na lokalitu)
Registrovaný uživatel
Když chci hledat lidi z Ostravy, tak si z tohoto seznamu: http://digi.ceskearchivy.cz/DA?lang=cs&menu=0&doctree=1na&id=18
předpokládám mám vybrat Zemský archiv v Opavě. Jenže Ostravu v archivu v Opavě vůbec nemají. Nevíte, kde ji mám hledat?
_______________
Kdo zná všechny odpovědi, tomu nebyly položeny všechny otázky.
http://www.youtube.com/watch?v=4T2ptyJE4f4
Registrovaný uživatel
Musíš hledat farnost konkrétní obce kam Tvá vesníce spadala jako např. Poruba apod.
ukázka zde...
http://vademecum.archives.cz/vademecum/SearchBean.action?searchExtended
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Dracek napsal
Vzhledem k platnosti zákona na ochranu osobních údajů a tedy omezené záznamy s přístupem pouze pro doložitelné potomky u matrik za posledních cca 100 let, je jediná šance začít u vé babičky a dohledávat narození(případně svatby) na jednotlivých matrikách a vždy zaplati správní poplatek za každé nahlédnutí(snad stále 50Kč). Nic víc mu na těch forech asi u záznamů z 20.století neporadí.

Nevím jak v Čechách, ale v JMK bude už tak 90% matrik zdigitalizovaných. 2x jsem někam chtěl jet kvůli tomu, že to nebylo na netu dostupné, ale stačilo to pár měsíců odkládat a najednou se to tam objevilo. :)
Registrovaný uživatel
Tenzor: Staré matriky se doplňují ve většině archivů pravidelně(někde jako JČ jsou již déle komplet). Podle zákona tuším na ochranu údajů (který si mnozí úředníci dost hlídají, aby je někdo neobvynil), je možné mít umístěmé pro veřejnost(tedy i digitálně) dle typu matriky 75 nebo 100 let od posledního zápisu v příslušné matrice (nekdy je to obcházeno uveřejněním jen části matriky starší než příslušný počet let. Pokud by to tak nebylo, může je kdokoliv žalovat a to si úředník dnes lpící na svém místě asi dost dobře rozmyslí.
Dotaz byl na 20.století a to nemá s postupem digitalizace archivu většinou nic moc společné.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
No to bylo spíš obecně k dohledatelnosti, psal jsi, že nemáš čas jezdit na Moravu apod., já si myslím, že by to ani nebylo třeba.
Ano, ochrana osobních údajů je skvělá výmluva. Nevím o tom, že by zákon na ochranu údajů (který je v rozporu s jinými zákony) ani ÚOOU někoho ochránil, různé databáze byly a jsou vesele rozkrádány a jediný efekt je, že je spoustě lidem komplikován život a gauneři jsou jím chráněni, snad bude jednou obojí zrušeno.
Ale to jsem odobočil, s těmi 75/100 lety to není přesné, všiml jsem si, že se neuveřejňují matriky, kde by byly žijící osoby (tím se to ale posunuje o víc než 100 let, až do konce 19. století) a úmrtí min. 75 let zpátky. Dřív byly na actapublica matriky až do 60. let minimálně, teď když chce člověk začít, tak by měl znát aspoň 3 generace svých předků (což mi ale zase nepřijde jako něco zvláštního, třeba otec i máma rodné listy měli a jsou tam uvedeni i jejich prarodiče).
Moderátor
kdyz hledal bracha, tak mi k tomuto sdelil:

ze je tam ta doba 100 let, ale k nekterym matrikam se neda dostat dyl, protoze sice lidi v nich z pocatku napsany uz tu podminku splnujou, ale matrika proste neni dokoncena ci byla dokoncena nedavno a musi se proste cekat na tech sto let od posledniho zaznamu, coz je proste v mensich obcich dost naprd.

nicmene dohledat dnes zijici pribuzne proste lze, neni to tezke, je to par jizd autem, vlakem, nejaky dopis, telefonat, jen clovek nesmi bejt lemra lina a vzdat to po prvni negativni zkusenosti ci neuspechu. vetsinou se lidi zajimaji, radi si prohlidnou i ukazou stare fotky. s brachou takhle jezdila mamka a to bylo neco pro ni si pokecat :D :D :D i kdyz nevim jak je to jinde, v podkrkonosi nejsou lidi takovy rypaci :D

vysledek je takovej, ze s nekterejma zapomenutejma pribuznejma se ted i navzajem navstevuji. zaver je - idealni k primarni fazi vyuzit duchodce :D
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
No to bylo spíš obecně k dohledatelnosti, psal jsi, že nemáš čas jezdit na Moravu apod., já si myslím, že by to ani nebylo třeba.
Ano, ochrana osobních údajů je skvělá výmluva. Nevím o tom, že by zákon na ochranu údajů (který je v rozporu s jinými zákony) ani ÚOOU někoho ochránil, různé databáze byly a jsou vesele rozkrádány a jediný efekt je, že je spoustě lidem komplikován život a gauneři jsou jím chráněni, snad bude jednou obojí zrušeno.
Ale to jsem odobočil, s těmi 75/100 lety to není přesné, všiml jsem si, že se neuveřejňují matriky, kde by byly žijící osoby (tím se to ale posunuje o víc než 100 let, až do konce 19. století) a úmrtí min. 75 let zpátky. Dřív byly na actapublica matriky až do 60. let minimálně, teď když chce člověk začít, tak by měl znát aspoň 3 generace svých předků (což mi ale zase nepřijde jako něco zvláštního, třeba otec i máma rodné listy měli a jsou tam uvedeni i jejich prarodiče).

Když jsem hledal naposledy tak cca letos v březnu, tak matriky tuším oddaných asi z první poloviny 19. století jižně od Brna kde jsem potřeboval záznam byly jedny z mála danné farnosti co scházely.
Jinak jsou menší farnosti, kde se na příslušných úřadech ještě nedávno psalo do matrik založených cca v druhé polovině 19. století a tedy v danném místě schází digitalizace od této doby(i když to je vzácné, osobně jsem nezažil, ale známý ano) a než uplyne doba od posledního zápisu v této matrice také chvíli potrvá - tedy jediná možnost pokud na to někdo narazí je zažádat si s kolkem a dokladem že jde o mého předka o výpis(tedy duplikát rodného listu?). :?
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 23. 6. 2013, 21:57. »
Moderátor
Tohle mi už dlouho vrtá hlavou.. prosím o rozluštění/interpretaci slova v rámečku, zbytek mám, ale tohle slovo mi nedává smysl..

Zápis je z roku 1784.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Koukám, že se to sem nevleze v plné velikosti, takže ještě výřez.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Rodokmen - genealogie - Prosím pomozte mi

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1