Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Rodové a církevní ražby

Vykupminci.cz
Numisargo

Rodové a církevní ražby

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pěkný ho máš, často si dávám otázku kdo si dá do značky džbánek/konvicku, asi se tady hodně popijelo, zrovna 1634 jako ročník mi stále chybí. Jinak ta značka Begnera není Pegas ale gryf..
Registrovaný uživatel
Keď som to googlil, tak som našiel tento odkaz, ale preklad Kande alebo Cande som nikde nenašiel:
https://cs.wikisource.org/wiki/Ott%C5%AFv_slovn%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%BD/Kandler

Na toho pegasa som sa pýtal práve preto, lebo to malo taký zobák, ktorý mi k tomu moc nepasoval. Gryf je super. Ešte sa mi veľmi páči ako je nominál vsadený medzi letopočet. Fakt zaujímavá mincička. ;)
Registrovaný uživatel
Aha, jestli má cande spojitost s konvi tak je to pochopitelný, napadla mě možná svíčka (candle) a svícen ale na tolar ech je zřejmé že jde o nádobu/karafu/džbán a ne o svícen. Jo vizuálně, ač je ta zachovalost lepší průměr je to mince pěkná a zdařilá.
Moderátor
Ten gryf je pěknej. Neposkytnul bys mi lepší fotku té značky? Přidal bych ji do databáze značek. Tu ještě nemám. Dík. :P
Registrovaný uživatel
bohuzel to nemam jak poradne vyfotit.
Registrovaný uživatel
Ještě tu mám pro dnešek jednu otázku:
Použiji pro ni ilustrační foto :

Malá 9 za jménem supluje koncovku us


Vodorovná čárka nad slovy PCEPs a EPVS supluje chybějící litery ve slově:
-PRINCEPS a EPISCOPVS

...jaké je správný odbornější výraz pro tuhle latinskou"korekturu" ?
Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jsou to tachygrafické znaky.
Registrovaný uživatel
Super,díky...vždycky jsem tomu říkal zkracující čárka :D
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Vodorovná čárka nad slovy PCEPs a EPVS supluje chybějící litery ve slově:
-PRINCEPS a EPISCOPVS


No mňa asi porazí :D Teraz si mi objasnil záhadu, ktorú sme ešte s Archypovom riešili v jednom článku o uhorskom groši (mojom ;) ) Ľudovíta I.
Groš má neskrátené opisy akurát titulatúra je zakončená skratkou ETC. No a na vonkašom perlovci je práve nad C namiesto bodiek takáto čiarka (punc písmena I). Takže po 5-tich rokoch mi to konečne dáva zmysel...Díkes, Mr.Lopez a Mr.Kacuro ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslím že se tento tachygrafický znak(at to teda už napíši správně) používal občas nejen když bylo málo místa v opise ,ale i když bylo písmeno opomenuto rytcem..
Jako zřejmě třeba zde:

FERDINADVS
FERDINANDVS

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To je docela zajímavé, protože zrovna ETC je běžně ve středověku pouzivana zkrátka, která teoreticky nepotřebovala zadnou tachygrafickou značku, každý vzdělaný člověk znalý latiny ji musel znát. Ani nevím, jestli se používala takto jako vodorovná čárka. Toho jsem si zatím nikdy nevšiml. Takže si nejsem jistý, jestli je to ten samý případ.

A propo pan doktor historie Archy vy měl znát základy epigrafiky :P
Registrovaný uživatel
Áno, vyzerá to, že na výstupnej kontrole razidla bol tachygrafický znak dorytý.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
A propo pan doktor historie Archy vy měl znát základy epigrafiky :P


Hmm, kde mu je len koniec...? To boli moje najkrajšie numizmatické časy. 8)
Registrovaný uživatel
Aha, tak přeci jen se používala i ve vodorovné poloze. Novoveke mince nemám nastudování, evidentně tam bude mnoho epigrafickych zajímavosti. Např to provedeni etc na rubu je také pěkné.
Registrovaný uživatel
Sorry, píšu z mobilu, opravuje mi slova tak, jak nechci.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Áno, vyzerá to, že na výstupnej kontrole razidla bol tachygrafický znak dorytý.



Je hezké jak zjistil že má v opise pro poslední 3 písmena(DVS) hromadu místa...tak je hezky roztáhl....aby se posléze zjistilo že to vlastně"pohno..l :)
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Ten gryf je pěknej. Neposkytnul bys mi lepší fotku té značky? Přidal bych ji do databáze značek. Tu ještě nemám. Dík. :P

Napiš mi na akolita(pečenác) seznam.cz pošlu nějak to vyfotit zkusím.
« Poslední úpravu provedl(a) OtravnyKomar v 21. 5. 2020, 11:01. »
Registrovaný uživatel
Môže toto byť medené falzum? S takouto medenkou totiž vidím túto mincu prvýkrát. Prípadne by to mohla byť ona nehodnotná minca, na ktorú poukázal cisársky vardín Šalamún Hammerschmidt, keď v roku 1669 obvinil biskupa, že pretavuje vládne mince a razí z nich nehodnotnú mincu s nízkym obsahom striebra?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Z fotky tezko rict ale mohla by to klidne byt mince z nalezu s medenkou a hlinou.
Registrovaný uživatel
Bude normálny strieborný
Registrovaný uživatel
Není na něm to chloridové svinstvo?
Registrovaný uživatel
Videl som ich mraky a vždy boli pekné strieborné, tak preto sa pýtam...tento ponúka francúzsky predajca, čo je tiež celkom zaujímavé.
Registrovaný uživatel
Taky pridam dnesni postu, jeden spicek z norimberka. Vcelku vzacna mince, Smetana nezna ale uvadi tenhle gros RRR, nejblize variante P6C. Nekde jsem tady cetl ze se razidla delali ruznymi kolky a to i orlice a tady by se mi to teoreticky potvrzovalo, jelikoz hlavy orla jsou z variand P6A/B ale kridla varianta P6C
PS Pavle, nezapomnel jsem na fotku znacky k minulemu grosi, jen nemam macro objektiv ale uz se na tom pracuje.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) OtravnyKomar v 12. 6. 2020, 20:55. »
Moderátor
dula77 napsal
Bude normálny strieborný


Také si myslím..
Zřejmě je kopnuty...
Registrovaný uživatel
Nedavno se na internetu objevila zajimava varianta znacky Candlera na planskem grosi 1628. Smetana neuvadi.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Rodové a církevní ražby

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1