Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » SAFFORDIT - obsidián, nebo vltavín?

Vykupminci.cz
Numisargo

SAFFORDIT - obsidián, nebo vltavín?

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dovolím si založit toto téma.
Nedávno jsem rozšířila své obzory a zjistila, že existuje přírodní sklo pocházející z USA z Arizony, s názvem Saffordit (nalézá se nedaleko města Safford).
Do dnes není znám původ tohoto přírodního skla a není ani zřejmé, zda se jedná o sklo podobné obsidiánu vzniklé při sopečných erupcích, nebo sklo vzniklé meteoritem, jako naše vltavíny.
Jsou to tmavé valounky, které mohou být při prosvícení různých odstínů od šedé, hnědavé, vzácně zelenavé až po fialovou apod., jiné jsou neprůhledné a neprůsvitné. Váha cca 5,6g

Neodolala jsem a řekla jsem si, že si do sbírky jeden pořídím, viz foto. Je to
na první pohled černý valounek se skulptací, ale při prosvícení je krásně průsvitný s nádechem do fialova.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A tady ještě jak vypadá neprosvícený a ten samý kámen prosvícený... (stejný jako nahoře)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A protože nejsem žádná "troškařka", tak jsem se rozhodla koupit ještě dalších pár Safforditů přímo z Ameriky a už se moc těším, až přijdou.

Všechny si určitě nebudu moci nechat, takže se budu několika kousků určitě zbabovat ( aby se alespoň pár korunek vrátilo). Pokud budete někdo od tud chtít také nějaký do sbírky, až přijdou, tak vydržte, budu je, pravděpodobně zde, nabízet. ;)
Registrovaný uživatel
Myslím, že Saffordit je obsidiám podobně jako kolumbianit, který mi přijde mnohem hezčí.
Registrovaný uživatel
Ano, je to možné.
Také se přikláním spíše k názoru, že je sopečného původu jako obsidián, ale bohužel zatím není znám původ, takže se neví. Těžko říct. Ono omleté vltavíny mají podobný povrch a jsou také na první pohled černé.
Těžko říct. Dokud se neobjeví sopečný kráter, od kud by mohly pocházet, bude to tajemstvím. Každopádně jsou hodně zajímavé. Ostatně proto jsem si koupila další. Běžné rozhodně nejsou. Proto jsou i jejich ceny vysoké skoro jako ceny vltavínů. Je to šílené. (nebo alespoń co jsem viděla nabízet tady v Čechách)
O kolumbianitech jsem slyšela i viděla na internetu v zahraničí, ale bohužel zatím žádný nemám :-(((
Dají se u nás někde koupit?
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 30. 11. 2021, 17:53. »
Registrovaný uživatel
Minulý týden jsem koupil dva z Německa. Cena okolo 20 € za kus. Nepoškozené, s velmi pěknou skulptací. Existují ještě Healdsburgity ;-) Taky obsidián...
Registrovaný uživatel
:'( Lepší fotku teď nesvedu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ještě doplním, že se těmto sklům říká pseudotektity. Vypadají jako skutečný tektit, ale vždy se jedná o obsidián. Že je Saffordit obsidián je už vědecky potvrzeno, stejně jako u Columbianitů. Obsahují vodu, zatím co tektity a jiná impaktní skla jsou bezvodá ;-)
Registrovaný uživatel
Pekný tvar, vhodné aj do šperku.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Do šperků by určitě šli dát, vyskytují se především v malých exemplářích.
Registrovaný uživatel
Do prívesku určite, ale zrejme určite aj komplet: naušnice, prsteň, náramok.
Mne najviac imponujú komplety, má to svoje čaro...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Hodně připomínají indočínity. Jsou také průsvitné, jako ty saffordity?
20Eur kus- jak byly velké?
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 1. 12. 2021, 21:08. »
Registrovaný uživatel
Carloff napsal
Že je Saffordit obsidián je už vědecky potvrzeno, stejně jako u Columbianitů.

Také se k tomu přikláním, ale žádnou studii jsem nečetla.
Nešel by sem dát odkaz? Ráda počtu a možná i další šutrologové :-)
Registrovaný uživatel
korunka napsal
Ano, je to možné.
Také se přikláním spíše k názoru, že je sopečného původu jako obsidián, ale bohužel zatím není znám původ, takže se neví. Těžko říct. Ono omleté vltavíny mají podobný povrch a jsou také na první pohled černé.
Těžko říct. Dokud se neobjeví sopečný kráter, od kud by mohly pocházet, bude to tajemstvím. Každopádně jsou hodně zajímavé. Ostatně proto jsem si koupila další. Běžné rozhodně nejsou. Proto jsou i jejich ceny vysoké skoro jako ceny vltavínů. Je to šílené. (nebo alespoń co jsem viděla nabízet tady v Čechách)
O kolumbianitech jsem slyšela i viděla na internetu v zahraničí, ale bohužel zatím žádný nemám :-(((
Dají se u nás někde koupit?


nechce sa mi to teraz hladať ,ale je jasne potvrdené že je to obsidián. a vlastne aj samotný amíci to tak predávajú
Registrovaný uživatel
Odkazy sem dám zítra, musím to vygůglit. Ten horní columbianit má velikost 24 x 15 x14 mm, váží 6,26 g. Stál 15 €. Ten druhý je 24 x 19 x 15 mm velký, váží 7,63 g a stál 20 €. Přidám zítra nějaké fotky za denního světla. I mých Safforditů.
Registrovaný uživatel
caco napsal
nechce sa mi to teraz hladať ,ale je jasne potvrdené že je to obsidián. a vlastne aj samotný amíci to tak predávajú

No, amíci to právě prodávají jako obojí :-)
Osobně věřím, že je to obsidiánové sklo. Ale oni to nabízí i jako tektit. Co jsem právě v minulosti googlila, tak jedni tvrdili že je to obsidián a jiní zase tektit. Proto mne zajímala seriozní studie, která to potvrzuje.
Registrovaný uživatel
Carloff napsal
Odkazy sem dám zítra, musím to vygůglit. Ten horní columbianit má velikost 24 x 15 x14 mm, váží 6,26 g. Stál 15 €. Ten druhý je 24 x 19 x 15 mm velký, váží 7,63 g a stál 20 €. Přidám zítra nějaké fotky za denního světla. I mých Safforditů.

To je hodně dobrá cena!!
Nemáš nějaký přebytek? Také bych jeden do sbírky chtěla.
Teď už mám ty saffordity v Čechách, tak čekám, jak se s tím popasují celníci a co bude za pecku za ostatní poplatky :shock:
Registrovaný uživatel
.. tak je to dobré... už jsou kamínky proclené, tak doufám, že už snad v brzské době konečně dorazí... jsem zvědavá, co přijde....
Pak něco vyfotím, popř. nabídnu dalším zájemcům ;-)
Registrovaný uživatel
Tak jsem se konečně dočkala!!! Šutříky dorazily a mám obří radost. Je jich spousta a jsou pěkné. Od maličkých, po větším různé tvary a povrch...
Mám radost...
Až budu mít čas, přeberu co zůstane ve sbírce a pár jich půjde do světa.
U nás se prodávají od 150-200 Kč/g.
Rozhodně je hodlám nabídnout levněji, kolem 30,- až 100 kč/gram, podle povrchu a průhlednosti. Pokud už teď někdo víte, že by jste nějaký chtěl, ozvěte se mi na mail (objeví se, když se klikne na mou přezdívku)

Jsou to fešáci a po těch útrapách, než ke mně docestovaly.... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak jsem konečně dala do sbírky pár kousků a zbylo docela dost kamínků navíc, které třeba udělají někomu radost. Na ceně není problém se nějak dohodnout. (jen chci, aby se mi vrátilo alespoň pár korunek). Dám sem na ukázku pár kamínků. Jinak spíše pište na mail (když se klikne na mou přezdívku, objeví se) a mohu poslat další fotky, nebo nabídnout jiný kamínek.
Registrovaný uživatel
1. saffordit, oba kousky mají přes pět gramů (kolem 5,4-5,7g) Je to ten typ, který je černý, není průsvitný. Cena za 1 kus je 200,- (+ pošta)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
2. kousek cca 6,5 g, s kresbou uvnitř, částečně průsvitný. Cena 400,-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
3. a do třetice sice menší, zato nejhezčí kousek, váha cca 4,3g, celý krásně průhledný s pěknou barvou. Cena 280,-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Více to tu nechci spamovat. Pokud má někdo zájem o podobné, nebo tyto, ozvěte se na mail, ráda se jich zbavím, případně se na ceně můžeme nějak dohodnout :-)
Nebo i vyměnit za jiné šutry :-)
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 19. 12. 2021, 0:13. »
Registrovaný uživatel
Včera mi přišel do sbírky nový přírůstek- sklo z Jávy, nazývané také - Agni Manitite- Perla božského ohně. Další obsidánek.... tento nový mazlík váží cca 17g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Minerály » SAFFORDIT - obsidián, nebo vltavín?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1