Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Náměty a připomínky » Šavle vz. 24 prosba o radu

Vykupminci.cz
Numisargo

Šavle vz. 24 prosba o radu

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, téma šavle vz 24 zde již bylo probíráno. Chtěl bych poprosit o radu. Vlastním tuto šavli a potřeboval bych k ní pochvu. Nejsem v tom zrovna odborník, ale zjistil jsem že ta moje šavle má rozměry, které jsem v literatuře nenašel. Čepel má délku 84 cm, šířku 20 mm a tloušťku 5 mm. Je nestandardně tenká. Není na ní přejímaci ražení. Portepe má zlatou barvu. Koš má malý st. znak, myslím, že je to šavle pro důstojníky armády. Nerozumím těm rozměrům. Podle otěru na straně rukojeti byla asi běžně nošená. Výrobce je W. a Š. Možná si ji někdo nechal vyrobit tak tenkou kvůli menší váze??

Je možné někde sehnat, nechat si udělat...pochvu na takovou šavli?

Děkuji. Jirka

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Není to šavle, jde o kord. Musíte hledat, ale lepší kord bez pochvy než klasická šavle s pochvou
_______________
Registrovaný uživatel
Děkuji za informaci. To jsem nevěděl, něco takového existovalo. Tedy vz. 24. Byla to alternativa šavle? Nosili ji důstojníci? Budu to muset někde vyhledat :-). Ještě jednou děkuji.
Registrovaný uživatel
Podivejte se poradne, je to savle ;) ono zakriveni u techto savli nebyvalo moc velke. Je to klasicka vychazkova savle pro dustojniky armady. Ono bylo vlastne dvoji provedeni, sluzebni, to se fasovalo a byla tam armadni prejimaci znacka. U tech byla cepel sirsi a matovana. Pak vychazkove. Tu si dustojnik kupoval ze sveho. Takova savle mela cepel prevazne uzkou, niklovanou bez prejimacky. To je tento pripad. Byla lehci a na vychazky vhodnejsi. Sehnat pochvu je trochu orisek. Cepele maji ruzna zakriveni a delky. Delka se urcovala vyskou postavy.
Registrovaný uživatel
Dík za odpověď, s tím zakřivením je to asi pravda. Kord, jak jsem zjištil, je úplně rovný. Na portálu VHÚ je šavle pro vyšší pol. důstojníky široká 19 mm, ale kratší. Ta moje, když jsem ji předně změřil, tak má pod košem 19 mm a potom 18 mm. Tak asi kord to nebude. Škoda. :-( :-). Ještě pro zajímavost, při rytí zahrady jsem u plotu vyrýpnul šavli vz. 24. Zbyl z ní jenom koš a rezavé torzo... Hezký den.
Registrovaný uživatel
Nález

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Náměty a připomínky » Šavle vz. 24 prosba o radu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1