Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Vykupminci.cz
Numisargo

Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 16 17 18 19 20 21 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Noví prírastok, denár Jána Žigmunda Zápoľského. 1556 NP (Nagybányai pénzein). Všimol som si, že je tu samostatné vlákno na tohto vladára, ale podľa mňa by mal byť v sedmohradku, veď on bol prvé sedmohradské knieža a začal raziť prvé sedmohradské mince. :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
PRO PATRIA ARIS ET FOCIS
Registrovaný uživatel
Plánujem dobrodružnú cestu sedmohradským kniežatstvom. V pláne mám zastávky:

Cluj-Napoca - hlavné mesto Transylvánie
Turda - soľná baňa
Biertan - opevnený dedinský kostol
Sighişoara – rodné mesto grófa Draculu
Viscri - opevnený dedinský kostol
Rupea - citadela
Brašov
Sinaia - hrad Peleș
Bran - hrad grófa Draculu
Transfagarașan Road
Sibiu
Alba Iulia - Apulum centrum rímskej provincie Dácia
Hunedoara - hrad rodu Huňadyovcov
Deva Fortresse - pevnosť

Rozmýšľal som nad mojím obľúbeným zlatým mestom Baia Mare, ale je to zachádzka a okrem 2.najväčšej ekologickej katastrofy v Európe (hneď po Černobyle) som tam nič zaujímavé nenašiel.

Navštívili ste Transylvániu? Chýba tam niečo podstatné čo by som mal vidieť alebo naopak je tam niečo čo nie je až tak zaujímavé?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Nechýba. Idem s tebou, ak ma zoberieš. :)
Registrovaný uživatel
Tak to bude krasny vylet. Ano ja som navstivil sedmohradsko v 2019, byval som v Brašove a trochchu som pochodil okolie, me sa dost pacila pevnost Rašnov asi 12km od brašova.
Co sa stalo v Baia Maire ?
_______________
PRO PATRIA ARIS ET FOCIS
Registrovaný uživatel
A co má hrad Bran společného s knížetem Drakulou?
Já bych řekl, že zhruba tolik, co rohaté přilby s Vikingy.
Adalbert
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Nechýba. Idem s tebou, ak ma zoberieš. :)

Žena povedala, že ak ju pošlem v tom termíne na Lofoty, tak ťa môžem zobrať namiesto nej na predné sedadlo. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
GabrielBathori napsal
Tak to bude krasny vylet. Ano ja som navstivil sedmohradsko v 2019, byval som v Brašove a trochchu som pochodil okolie, me sa dost pacila pevnost Rašnov asi 12km od brašova.
Co sa stalo v Baia Maire ?

30. januára 2000, unikol kyanid z bane na zlato Aurul v severorumunskom Baia Mare, spôsobil jednu z najväčších ekologických katastrof v Európe. Z odkaliska uniklo celkovo približne 100-tisíc metrov štvorcových odpadovej vody kontaminovanej kyanidom (asi sto ton kyanidu). Zamorenie postihlo Rumunsko, Maďarsko, Srbsko a čiastočne aj Ukrajinu. Znečistená bola rieka Someš, ktorá následne zamorila maďarskú rieku Tisa a z tej sa jed dostal do Dunaja. Kyanid v riekach zničil väčšinu fauny a flóry. Do povodia unikli taktiež tony vysoko toxických ťažkých kovov.

v roku 2006 súd rozhodol, že za katastrofu je zodpovedná spoločnosť Transgodl, nástupca Aurulu. Transgold ale nakoniec skončil v konkurze. Austrálsky koncern Esmeralda sa v obave pred maďarskými nárokmi dal už krátko po žalobe vyhlásiť za nesolventný a šiel tiež do konkurzu.

Katastrofa prenikla až do sveta populárnej hudby; v piesni Donaukinder (Deti Dunaja) o nej spieva nemecká skupina Rammstein. Baia Mare (voľne preložené ako veľká baňa) leží na severe Rumunska asi 70 kilometrov od maďarských hraníc. Je hlavným mestom župy Maramureš, žije v ňom vyše 120 000 obyvateľov.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Adalbert napsal
A co má hrad Bran společného s knížetem Drakulou?
Já bych řekl, že zhruba tolik, co rohaté přilby s Vikingy.
Adalbert

Adalbert, ja ťa chápem, ale nekaz mi radosť. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Nevím. Třeba Arad?
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Nevím. Třeba Arad?

Arad je po ceste, ale aradská pevnosť, ktorú dala postaviť Mária Terézia na mieste staršej, postavenej Turkami je aj po stovkách rokov ešte stále vojenským objektom a je verejnosti neprístupná. Podobá sa našim pevnostiam v Nových Zámkoch alebo Komárne. Podobné sklamanie som zažil v pevnosti v Lille vo Francúzsku. :(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
GabrielBathori napsal
Tak to bude krasny vylet. Ano ja som navstivil sedmohradsko v 2019, byval som v Brašove a trochchu som pochodil okolie, me sa dost pacila pevnost Rašnov asi 12km od brašova.

Pevnosť Rašnov vyzerá desne sexi :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Fidzi napsal
Pavel_III napsal
Nevím. Třeba Arad?

Arad je po ceste, ale aradská pevnosť, ktorú dala postaviť Mária Terézia na mieste staršej, postavenej Turkami je aj po stovkách rokov ešte stále vojenským objektom a je verejnosti neprístupná. Podobá sa našim pevnostiam v Nových Zámkoch alebo Komárne. Podobné sklamanie som zažil v pevnosti v Lille vo Francúzsku. :(

Na den památek se prý otevírá (a možná ještě i na jiné svátky). Ale ono to bude zajímavé i zvenčí. Taková malá Olomouc nebo Králového Hradec či Josefov.
Ovšem známkama s přetiskem asi frankovat nebudeš moci. Ty už víc jak 100 let neplatí! :P
Registrovaný uživatel
Pevnosť Arad

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Já bych si z Kluže udělal malou zajížďku do Bukoviny a navštívil nějaké zdejší malované kláštery: Voronet, Sucevitu, Moldovitu, Humor atd.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Baia Mare mi naozaj naozaj neprišla ako nejako výnimočné miesto.
Naopak nenechal by som si ujsť múzeum zlata v Brade.
Keď som išiel akurát bolo napotvoru zavreté.
Fidzi napsal
Plánujem dobrodružnú cestu sedmohradským kniežatstvom. V pláne mám zastávky:

Cluj-Napoca - hlavné mesto Transylvánie
Turda - soľná baňa
Biertan - opevnený dedinský kostol
Sighişoara – rodné mesto grófa Draculu
Viscri - opevnený dedinský kostol
Rupea - citadela
Brašov
Sinaia - hrad Peleș
Bran - hrad grófa Draculu
Transfagarașan Road
Sibiu
Alba Iulia - Apulum centrum rímskej provincie Dácia
Hunedoara - hrad rodu Huňadyovcov
Deva Fortresse - pevnosť

Rozmýšľal som nad mojím obľúbeným zlatým mestom Baia Mare, ale je to zachádzka a okrem 2.najväčšej ekologickej katastrofy v Európe (hneď po Černobyle) som tam nič zaujímavé nenašiel.

Navštívili ste Transylvániu? Chýba tam niečo podstatné čo by som mal vidieť alebo naopak je tam niečo čo nie je až tak zaujímavé?
Registrovaný uživatel
Adalbert napsal
Já bych si z Kluže udělal malou zajížďku do Bukoviny a navštívil nějaké zdejší malované kláštery: Voronet, Sucevitu, Moldovitu, Humor atd.
Adalbert

Tie kláštory vyzerajú hodne zaujímavo, ale je to iným smerom z Kluže 4-5 hodín cesty autom. Je to fajn nápad na osobitnú cestu možno až do Moldavska.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
fukiwara napsal
Baia Mare mi naozaj naozaj neprišla ako nejako výnimočné miesto.
Naopak nenechal by som si ujsť múzeum zlata v Brade.
Keď som išiel akurát bolo napotvoru zavreté.

Fukiwara, to je zásah do čierneho! Zaujímavé múzeum a len 40km z Devy. Ďakujem za tip. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi - tak to bude kur*VA dobrý výlet 👍👍
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
fukiwara napsal
Baia Mare mi naozaj naozaj neprišla ako nejako výnimočné miesto.
Naopak nenechal by som si ujsť múzeum zlata v Brade.
Keď som išiel akurát bolo napotvoru zavreté.
Fidzi napsal
Plánujem dobrodružnú cestu sedmohradským kniežatstvom. V pláne mám zastávky:

Cluj-Napoca - hlavné mesto Transylvánie
Turda - soľná baňa
Biertan - opevnený dedinský kostol
Sighişoara – rodné mesto grófa Draculu
Viscri - opevnený dedinský kostol
Rupea - citadela
Brašov
Sinaia - hrad Peleș
Bran - hrad grófa Draculu
Transfagarașan Road
Sibiu
Alba Iulia - Apulum centrum rímskej provincie Dácia
Hunedoara - hrad rodu Huňadyovcov
Deva Fortresse - pevnosť

Rozmýšľal som nad mojím obľúbeným zlatým mestom Baia Mare, ale je to zachádzka a okrem 2.najväčšej ekologickej katastrofy v Európe (hneď po Černobyle) som tam nič zaujímavé nenašiel.

Navštívili ste Transylvániu? Chýba tam niečo podstatné čo by som mal vidieť alebo naopak je tam niečo čo nie je až tak zaujímavé?


A co mincovna v Baia Mare ? Tiez slabota ? Tam by som niekedy chcel ist pozriet ake tam maju kusky.
_______________
PRO PATRIA ARIS ET FOCIS
Registrovaný uživatel
GabrielBathori napsal
A co mincovna v Baia Mare ? Tiez slabota ? Tam by som niekedy chcel ist pozriet ake tam maju kusky.

V budove bývalej mincovne v Baia Mare v súčasnosti sídli Múzeum histórie a archeológie Marmarošskej stolice (župy). Ale napríklad v Tripadvisore toto múzeum nie je ani spomenuté, tak to veľká sláva nebude. Dokonca na siedmej priečke v rebríčku "Čo robiť v Baia Mare" sa umiestnilo nákupné centrum. :(

Bohužiaľ žiadne múzeum mincovníctva v Baia Mare som nenašiel. :(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Hmmm, tak to je velka škoda. Na to že to bola snad 2. najvyznamnejšia mincovna v Uhrach v niektorych dobach.
_______________
PRO PATRIA ARIS ET FOCIS
Registrovaný uživatel
Les Hoia Baciu
Transylvánský les Hoia Baciu leží poblíž města Cluj-Napoca, ale místní sem rozhodně na vycházku nechodí. Les provází velmi nelichotivá pověst místa, kterému je lepší se obloukem vyhnout. Již odedávna se zde dějí podivné a nevysvětlitelné věci, někteří lidé se tu navždy ztratili neznámo kam.
Ti, co se vrátili, podávají svědectví o tom, že je pozorovaly podivné stínové bytosti a žhnoucí oči zjevující se z mlh, že slyšeli zvláštní zvuky, tajemné hlasy nebo šílený smích či ženský hlas a děsivý křik vycházející z hlubin lesa. Jiní pociťují působení výrazně negativní energii, přepadá je úzkost, bolest hlavy, nevolnost, jdou na ně mdloby.
Výjimkou nejsou ani případy, kdy se návštěvník lesa vrátil s podrásanou nebo popálenou kůží, aniž by si pamatoval, co se mu stalo, a aniž by měli jakkoli poškozené oblečení. Některé legendy tvrdí, že zde straší světelné bytosti, které žijí ve stromech, nemají rádi lidi, a proto je lákají do lesa a následně je zabíjí, nebo se o to minimálně pokouší.
Do tohoto konceptu však příliš nezapadá množství záhadných létajících objektů pozorovaných a mnohdy i fotograficky zachycených přímo nad lesem. Tyto záhady nejsou doteď vyřešení a paranormální jevy tam jsou i do dnes!!!
Registrovaný uživatel
Do lesa Hoia Baciu by som sa odvážil len s Adrianom Patrutom, prezidentom Rumunskej parapsychologickej spoločnosti (pán na foto).

Obrázek vložený uživatelem

Foto lesa Hoia Baciu

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
"prezidentom Rumunskej parapsychologickej spoločnosti"
S ním bych se do toho lesa teda asi fakt bál! :D
Registrovaný uživatel
3 groš Štefan Bočkai 1606.
Vyslobodený zo slabu. Krabička neutrpela žiadne zranenie. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 16 17 18 19 20 21 >

Sběratel.com » Uherské mince » Sedmohradské kniežatá (Transylvánia)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1