Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Seznam používaných zkratek a pojmů

Vykupminci.cz
Numisargo

Seznam používaných zkratek a pojmů

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
FDC - obálka prvního dne
Moderátor
Ke katalogům:
Pof. - katalog Pofis (vychází v ČR, známková oblast naše území od roku 1918 dosud)
Mi - katalog Michel (vychází v Německu, celý svět)
Zu - katalog Zumstein (vychází ve Švýcarsku, Evropa)
Yv - katalog Yvert et Tellier (vychází ve Francii, celý svět)
SG - katalog Stanley Gibbons (vychází ve Spojeném království, celý svět)
Sc - katalog Scott (vychází v USA, celý svět)

Téměř každý stát vydává svůj vlastní katalog, u nás je známý (a používaná zkratka) třeba:
ANK - Austrian netto Katalog (vychází v Rakousku, Rakousko)
Fi - katalog Fischer (vychází v Polsku, známková území Polska)

Ve starší literatuře se dá narazit na zkratky
Li - katalog Lipsia (vycházel v NDR, celý svět)
CS - Specializovaný katalog ČSR (vyšel v ČSR v roce 1978, ČSR; číslování se neujalo)

Neuvádím poměrně rozšířený katalog Philex - používá číslování Michel
Rovněž třeba současné katalogy ČR používají shodné číslování a zkratka Pof je již zažitá.
« Poslední úpravu provedl(a) dejvy v 15. 2. 2009, 20:26. »
Moderátor
Od zkratek katalogů se odvíjí i zkratky pro katalogové ohodnocení známek:
Mi€ - Michel euro (dříve MiM - Michel marka)
ZuFr - Zumstein frank
Yv€ - Yvert euro (dříve YvFr - Yvert frank)
SG£ - Stanley Gibbons libra
Sc$ - Scott dolar
Tyto zkratky se používají proto, že katalogové hodnoty většinou neodrážejí skutečnou tržní realitu a cena uvedená v katalogu je touto zkratkou odlišená od skutečné tržní či prodejní ceny.
Moderátor
K předchozímu - bohužel u Stanley Gibbonse mi odmítá zobrazit znak libry, tak si ho tam domyslete.
Registrovaný uživatel
Tady najdete slovník filatelistických termínů
_______________
Hledám pomocníky na Seznam filatelistické literatury (aktuální verze ZDE formát pdf)
Moderátor
Jo jo, dobrá iniciativa, která ale po nadějném počátku ustrnula a mám trochu obavy, že po smrti Mirka Langammera se jen tak hned nerozběhne.
Pojmů je tam vysvětleno celkem dost, i když některé by už potřebovaly revidovat. Proto se snažím a budu snažit tady uvádět především to, co v tomto a v podobných seznamech není - viz třeba zkratky katalogů.
Moderátor
Protože asi nejpoužívanějšími katalogy u nás na zahraniční známky jsou katalogy Michel a ne každý ovládá němčinu, pokusím se vysvětlit pár pojmů. Nejprve tiskové techniky (už jsem to tu kdysi psal, ale ať to nemusíte hledat):

Stdr - Steindruck = kamenotisk
Odr - Offsetdruck = ofset
Bdr - Buchdruck = knihtisk
Ldr - Letterdruck = nepřímý tisk z výšky
StTdr - Stichtiefdruck = tisk z hloubky z rytiny (souhrnný název pro ocelotisk a měditisk)
RaTdr - Rastertiefdruck = hlubotisk
Rdr - Reliefdruck = reliéfní tisk (barvou)
Pdr - Prägedruck = reliéfní tisk (bezbarvý - vytlačení do papíru)
Moderátor
Kvalita lepu známek:
** - nepoužitá známka s neporušeným lepem bez jakéhokoliv poškození
* - nepoužitá známka s neporušeným lepem s nálepkou nebo stopou po nálepce
(*) - nepoužitá známka s poškozeným, případně částečně nebo úplně chybějícím lepem
o.G. - známka vydaná bez lepu (německy "ohne Gummi")
Moderátor
dejvy napsal
Ke katalogům:
Pof. - katalog Pofis (vychází v ČR, známková oblast naše území od roku 1918 dosud)
Mi - katalog Michel (vychází v Německu, celý svět)

Sc - katalog Scott (vychází v USA, celý svět)

Doplním:
Scott - řazený abecedně (anglické názvy států), velmi kvalitní obrázky známek, nejsou zobrazeny všechny známky v sérii, ukázka stránky z katalogu
Obrázek vložený uživatelem



Michel - řazený zeměpisně (Evropa, Asie, Afrika,...),, méně kvalitní obrázky, zvláště u starších známek je to "hrůza", obvykle vyobrazeny všechny známky v sérii, ukázka stránky katalogu
Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
Dlouho se zde neobjevilo nic nového, tak přidám alespoň systém číslování v katalogu Michel, resp. používání doplňkových písmen:

Každá známka má své katalogové číslo. Číslo může být:
- arabské - jde o vydanou známku
- římské - jde o nevydanou známku
Seznam nevydaných známek bývá vždy na začátku příslušného státu společně s poznámkou, kde se v katalogu nachází.

Pokud se někde objeví katalogové číslo v kombinaci s dalšími znaky, je to z následujících důvodů:

Písmeno před katalogovým číslem - dodatečně zařazená známka; aby nebyla narušena chronologie a nemuselo se měnit již zveřejněné číslování.


Všechny další pojmy se týkají znaků za katalogovým číslem.

Velká písmena:
- A, B, C, D ... - znamenají rozdíly v oddělování stejných známek - buď rozdílný způsob (stříhání, zoubkování atd.) nebo rozdílný rozměr (zoubkování, průseku), případně i kombinaci obou (viz třeba Hradčany - stříhané + několik rozměrů zoubkování)

- U - nezoubkovaná známka, která úředně vyšla pouze zoubkovaná

- V - předem znehodnocená známka

- W, X, Y, Z - různé průsvitky nebo polohy průsvitek stejné známky; pokud vyšla známka s průsvitkou i bez průsvitky, pak se používá i u známek bez průsvitky (pro tyto zpravidla "X")

- a, b, c, d ... - stejná známka v rozdílných barevných odstínech (může se týkat i rozdílné barvy přetisku nebo lepu)

- v, w, x, y, z - rozdíly v papíru známek; může jít o luminiscenci (s/bez), fosforescenci (s/bez), žilkovaný papír (ano/ne), rýhovaný papír (ano/ne), lesklý / matný papír, silný / slabý papír apod.

- I, II, III ... - označení nákladu nebo typu známky, někdy také rozdílný způsob tisku téže známky

Samozřejmě pokud se sejde více rozdílů, používá se kombinace více pismen za katalogovým číslem.

Určitě jsem tento seznam nevyčerpal; budu jen rád, když jej ještě někdo doplní.
Registrovaný uživatel
zdravím,
jak už jsem psal jinde, zdědil jsem zajímavou sbírku známek. Na netu jsem stáhl část katalogu Michel (2004/2005) kde bohužel chybí vysvětlivky. Chtěl jsem se tedy zeptat co znamenají následující symboly a jak moc se hýbají ceny z tohoto katalogu vzhledem k dnešku (ne těchto vyobrazených známek, ale tak nějak celkově) ?

díky za odpověď

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
** - nepoužitá známka s dokonalým pôvodným lepom
* - nepoužitá známka so stopou po nálepke
(o) - opečiatkovaná známka

K cenám sa neviem vyjadriť.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
díky za info, ještě co se týká toho "FDC" -> to je tohle? Taky jich tu pár mám

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý deň,
chcel by som sa skúsenejších opýtať, ako je hodnotená známka bez lepu. Je nepečiatkovaná. Všetko skvelé, až na ten lep. Viem, že * bývy nejaký zlomok z **. Ale bez lepu si to neviem určiť.
Ďakujem za odpovede
Moderátor
tomato2305 napsal
Dobrý deň,
chcel by som sa skúsenejších opýtať, ako je hodnotená známka bez lepu. Je nepečiatkovaná. Všetko skvelé, až na ten lep. Viem, že * bývy nejaký zlomok z **. Ale bez lepu si to neviem určiť.
Ďakujem za odpovede


Príliš všeobecná otázka. Nie je možné striktne odpovedať, že koľko % ceny z ** známky to je.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
K cenam #11-pri nizkych katalogovych cenach je realna cena cca 10-15%,pri kat c.nad 1000€ je realna cena cca 30%.K#13 Ano FDC je razitko prveho dna emisie ,v tomto pripade 4.9.1987.
_______________
Registrovaný uživatel
smith napsal
tomato2305 napsal
Dobrý deň,
chcel by som sa skúsenejších opýtať, ako je hodnotená známka bez lepu. Je nepečiatkovaná. Všetko skvelé, až na ten lep. Viem, že * bývy nejaký zlomok z **. Ale bez lepu si to neviem určiť.
Ďakujem za odpovede


Príliš všeobecná otázka. Nie je možné striktne odpovedať, že koľko % ceny z ** známky to je.


ďakujem za odpoveď.

Takže predpokladám, že je to dané len hodnotou záujmu o túto známku. Nejaká % hodnota asi nebude.
Registrovaný uživatel
zdravím tomato bylo by dobré zveřejnit sken oné známky to co popisuješ je přípustné u prvních známek dané země př. RU č. 1 bez lepu je i katalogizována
s lepem i jako jednohvězdičková má cenu 2500euro a bez lepu (*) stále 600 euro
u nových je lepší takovou pokud je to česká známka použít jako porto ale jak píši
v úvodu vše odvisí od toho o jakou známku jde Jirka z Moravy
Registrovaný uživatel
Zdravim vas, vedel by mi niekto napisat kde kupim nahradne vrecka Detektor priesvitiek - Morley Bright - 307 731
Dakujem vopred.
Registrovaný uživatel
U firmy Leuchtturm
_______________
Registrovaný uživatel
A na Slovensku, alebo v CZ to nekupim?
Registrovaný uživatel
nolimit napsal
A na Slovensku, alebo v CZ to nekupim?

Myslím, že asi najlepšie by bolo kontaktovať majiteľa týchto stránok, alebo leuchtturm.sk
Registrovaný uživatel
Ještě pro úplného začátečníka... DV je vada desková. Co j VV?
Registrovaný uživatel
VV - je výrobní vada
Registrovaný uživatel
Dobrý den
doufám, že se to moc neodklání od tématu vlákna.
katalog pofis uvádí označení deskových vad. Může mi někdo vysvětlit číslice za písmeny DV
Například 19125 DV3/2.
Dedukuji, že pofis uvádí jen příkladmo výraznější vadu. Pak bych se chtěl zeptat v jakém materiálu lze upřesnění vad nalézt. Pokud mají čísla, pak by to mělo být v nějakém filatelistickém manuálu jako třeba monografiích. Děkuji za vysvětlení
Marek

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Seznam používaných zkratek a pojmů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1