Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » SK kolok - perforácia SPECIMEN

Vykupminci.cz
Numisargo

SK kolok - perforácia SPECIMEN

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Kolegovia, viete mi niekto povedať ako je možné, že na Slovenských bankovkách je iný druh perforácie ako poznáme. Jedná sa o originál, prípadne možný bankový vzor?

Viac foto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Voľným okom nevidím rozdiel. ale séria 01 by sa páčila zrejme viacerým. :)
Mňa by skôr zaujímalo, ktoré série boli perforované.
Registrovaný uživatel
openroad, myslíš tím, proč na těch bankovkách není slovenská perforace s "úzkým" E? Možná jsou to jedny z prvních perforovaných - z doby, kdy ještě nebyla k dispozici slovenská perforačka.
Registrovaný uživatel
majkl napsal
openroad, myslíš tím, proč na těch bankovkách není slovenská perforace s "úzkým" E? Možná jsou to jedny z prvních perforovaných - z doby, kdy ještě nebyla k dispozici slovenská perforačka.


Presne to myslim, lebo este som sa este s touto perforaciou u kolkovanych bankoviek nestretol. Stretol sa uz niekto????
Registrovaný uživatel
Porovnanie

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
EXTRA ZAJIMAVE !! Sirokou perforaci jsem na SK kolkovanych nevidel ...
Registrovaný uživatel
Velmi hezké kousky, taky jsem zatím neviděl. Ale já jsem všeobecně dost skeptický k nově se objevujícím perforacím. Myslím, že by to mělo být vcelku důkladně zmapováno a popsáno na to , aby se pořád něco objevovalo. I když možné je všechno. Přikládám perforaci 1000 Kč 1985 pro porovnání.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Porovnával som uvedené perforácie s mojím BV 1000 Kčs 1985 a s perforáciami v publikácii od Karasiewicza. Mám identickú sériu a perforáciu ako Tráva a táto perforácia je používaná na československých bankovkách od roku 1960. Domnievam sa, že táto bankovka je perforovaná podľa staršej perforácie používanej v ŠBČS pred rokom 1960 a bankovka pravdepodobne nebola perforovaná v NBS, pretože tá používala pre svoje bankové vzory úplne iný perforačný stroj.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Souhlasím na 100 % s kolegou Fidžim a posílám perforaci do roku 1958 / naposledy u 25 Kč 1958/ a perforaci od roku 1960 / již na 10 Kč 1960 /.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ale i přesto mi nesouhlasí ani jedna perforace s perforací od kolegy OPEROADA.
Registrovaný uživatel
Teď by chtělo zjistit, která existující, nebo již zaniklá banka mělo tento perforační strojek, který je použit u těch Slovenských kolkovaných bankovek. Prohlédněte si své šeky a podobně a zkuste porovnávat.
možná to bude obdobné jako u kolkovaných bankovek roku 1953 s perforací specimen.
Registrovaný uživatel
V sekcii Zaujímavé aukcie ma zaujala bankovka na aukcii Burda - 100 Kč 1931 (príspevok Openroada).
http://www.burda-auction.com/cz/salova-aukce-39/show/2840/papirova-platidla/
Skúste porovnať prvú originálnu perforáciu Specimen a ďalšie tri. Určite nájdete pár rozdielov. Takže podľa mňa niekto bezcenný Specimen perforoval, aby vyrobil unikát. A nielen to. tá perforácia je podľa mňa zhodná s tu preberanou 1000 Kčs 1985 so slovenským kolkom a zhodná aj s inými lacnými bankovkami, z ktorých pár dierok urobilo "bankové vzory". Mám pravdu, mýlim sa ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Je jasné, že originální perforace je pouze ta první vrchní. Další jsou dodělány až někdy ...., protože jak píše Fidži, je možno najít několik rozdílů v těch 3 přidaných perforacích oproti té vrchní. A shodnost s perforací s diskutovanýma bankovkama se "bohužel "nedá vyloučit. !!!
Registrovaný uživatel
perfektni postreh - ja jsem si toho u burdy ani nevsiml (a to jsem nabidku prochazel pred tydnem) ... zjevne dodelavana perforace, t.j. horni original, 3x pod tim dodelavana, jak pise Zdenek o prispevek vyse.

Mimochodem, toto je to jeste jina perforace nez ta falesna, co byla na tech bankovkach "kubanske krize" - ted jsem koukal na obrazek.
Registrovaný uživatel
Přátelé, na sbírání bankovek se mi vždycky líbilo mj. i to, že padělat je je velký problém (na rozdíl od mincí nebo známek). Jistý problém je třeba u přetisků nebo u kolků, ale to je omezená záležitost. Že se jednou objeví celé nové "odvětví" sběratelství, které se našroubuje na relativně okrajovou zajímavost (zvláštní perforace), začne se do něj pumpovat zájem sběratelů, aby se velmi brzo všechno začalo zpochybňovat, to jsem fakt nečekal. Jsem rád, že jsem se nenechal strhnout a že stojím bokem. Moje jediné vzory jsou dva přetisky Slovenský štát, u kterých je naštěstí docela pitomost perforaci dodělávat. Současně je to ale škoda, protože pár dalších bankovních vzorů bych si klidně pořídil. Ovšem těch pravých a původních. Bojím se ale, že rozhodnout, které to jsou, dnes asi neumí nikdo.
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 9. 4. 2013, 7:53. »
Registrovaný uživatel
a proto jsem rad, ze vetsinu "vzoru" jsem nakoupil jeste pred tim, nez vylezla kniha V.K. - jednak byly nizsi ceny (i kdyz uz ne uplne smesne - tedy ne podle pravidla SPECIMEN JAKO SPECIMEN) a hlavne byla celkem jistota, ze nekupuji nejakou novodobou zalezitost.

ALE POZOR !! Porad si myslim, ze tam, kde cena bankovniho vzoru je nizsi nebo podobna jako neperforovane bankovky (1. republika - snad krome 1K1919 a 5K1919), tak tam bych se nebal - NEVYPLATI SE TO PERFOROVAT. Porad 1000K1934 UNC neperfor je cennejsi nez 1000K1934 UNC NEPLATNE svisle.

Obezretny bych byl naopak uz u bankovek londyna a vsech novejsich ...
Registrovaný uživatel
Faktom je, že v poslednej dobe sa objavilo na Slovensku viacero unikátov
- čierna pretlač Slovenský štát na perforovaných bankovkách Specimen 100 Kč 1931 a 1000 Kč 1934
- jednostranný nátlačok 20 Ks 1942
- tu uvedené unikátne "BV" kolkovaných bankoviek
Máme tu zdatného bankovkára s fantáziou. ktorý už má perforačku a je schopný z lacnej bankovky urobiť BV alebo inú neobvyklú perforáciu. Otázne koľko ich už predal "pod rukou" zberateľom...
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Vidina levného a rychlého zisku dělá své. Je to škoda a člověk teď musí být opravdu na pozoru. Naštěstí jsem na tom podobně jako Jirka, vzory zakoupeny v klidných dobách za směšné ceny. I když si rád doplním vzor i dnes , ale určitě nejdu po novodobých kouscích. A to nemluvím o Slovenských bankovkách 1993 - 2007. Tam je perforace 1x,2x,3x, rovně nebo šikmo a td, prostě hrůza. Na co by oficiálně NBS dělala tolik varianrt, nevidím jediný důvod. Ale to je na delší povídání.
« Poslední úpravu provedl(a) trava v 9. 4. 2013, 15:12. »
Moderátor
este nieco... falosne perforacie "NEPLATNE" :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na študijné účely by som ju zobral. ;) :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Brzdi, brzdi, zas nám to nemůžeš vykoupit všechno !!!
Registrovaný uživatel
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Máš pravdu. Je to stav 1 a nie UNC. Nieje to nič pre mňa. ;)
Registrovaný uživatel
numpszi napsal
este nieco... falosne perforacie "NEPLATNE" :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


no jo, to je zrovna ten priklad, kdy takovahle neperforovana za 250, ale perforovana treba za 3000 ...
Registrovaný uživatel
A čo toto? Karasiewicz túto sériu síce neuvádza, ale falzum to zrejmen nebude. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem
nechcem byt zly, ale... :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Naše papírová platidla » SK kolok - perforácia SPECIMEN

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1