Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Skladování a čištění mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím,

potřeboval bych pár „začátečnických“ rad. Mince sbírám už pár let, ale sbíral jsem je spíš pasivně (buď jsem je našel nebo dostal). Teď si je začínám i kupovat a začínám řešit skladování a čištění mincí. K uložení hlavní sbírky (Československo) si pořídím album, ale zajímá mě, kam uložit přebytky mincí. Myslím, že asi nejlepší varianta by bylo uložení do papírových sáčků, ale bojím se, aby se mincím něco nestalo. Nevím jistě, jestli to s mincemi něco neudělá, pokud tam budou uloženy delší dobu. Je tento způsob bezpečný pro všechny druhy materiálů?
Dále si nejsem jistý čištěním mincí. Přečetl jsem si pár návodů, jak čistit různé mince, ale v žádném jsem se nedočetl, jak jsou dobrá prodávaná čistidla. Jsou lepší, šetrnější, účinnější? Také uvažuji o čištění ultrazvukem. Nejsem si ale jistý, jestli je pro mince vhodná i nějaká levnější ultrazvuková čistička. Používá někdo i jiné ultrazvukové čističky, než tu od firmy Leuchtturm?

Děkuji za případné odpovědi. ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Admin - Zdeněk Jindra v 14. 6. 2013, 9:36. »
Registrovaný uživatel
Na čištění Ti poradím ten nejlepší a zároveň nejlevnější fígl,
:shock:
NEČISTIT.
;)
Pokud jsi minci našel v hlíně nebo Ti náhodou spadla do hovna tak opláchnout vlažnou vodou. Jinak nečistit.
8)
Registrovaný uživatel
Olejovy kupel par dni a potom zavoskovat:)
Moderátor
Vidim, ze jsou tu same kvalitni rady :twisted:
Olejova koupel a voskovani (kteremu bych se teda opravdu vyhnul) neni ani tak cisteni, jako konzervace.. pokud ji nekdo udela pred docistenim, tak muzou byt vysledky opravdu "zajimave".
Nazory na cisteni se ruzni, ale jen malokdo si chce nechat na minci bordel, ktery na ni nema co delat, nepravou patinu, medenku na stribre nebo dokonce zhoubnou medenku.

Oboji dobre shrnuje Konzervace a cisteni mince od J. Bukvice.
Pokud jde o cistici prostredky, obecne plati, ze cim vic se to blizi te latce / tem latkam co potrebuju, tim je to lepsi a ucinejsi. Nejhorsi jsou ruzne drahe supercistici smesi, kde clovek nevi, jak co zareaguje. Dalsi zlate pravidlo je cistit co nejsetrneji a az kdyz to nejde, tak zkouset "tvrdsi" metody. Takze oplachnuti vodou opravdu byva prvni stupen cisteni :)
Registrovaný uživatel
Ono se řekne nečistit, ale pokud hledá detechtórem :lol: a najde třeba nějakej číbrňáček, tak v devadesáti procentech bude ve stavu, kdy bez čištění nikdo nepozná, co to je za minci. Viděl jsem i stříbrňáky, které měli na sobě zelené pecky tlusté několik mm. V tom případě je rada - nečistit - asi naprd, že? Takže Waordeon, pokud se jedná o takovéto kolečka, tak na čištění je asi nejlepší chelatonová lázeň, popisovaná v knize od Bukvice - Čištění a konzervace mincí.
Co se týče ukládání mincí. Já sám mám mince v papírových rámečcích s plastovou fólií a uložené v albu Numis, ale přep pár dny mi jeden numismatik řekl, že takto mince nedýchají a trpí a můžu být časem prý dost překvapen. Tudíž v tomto neporadím, ale prý je asi nejlepší je mít na platech. Jenže tam se mi je nechce ukládat. Blbě se to ukazuje, přenáší a když se na nějakou chce člověk mrknout, tak ji musí brát do ruky (byť třeba v rukavicích, nebo pinzetou). Snad se nám tedy k tomuto vyjádří i další odborníci, jak mince nejlépe ukládat... ;)

edit: tenzor, nepředbíhej :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
« Poslední úpravu provedl(a) krokodill v 29. 5. 2011, 10:01. »
Registrovaný uživatel
1) Tak zaprvé je nutné si přečíst výše zmíněného Bukviče (na ulozto.cz se dá stáhnout)

2) Troufám si říct, že něco kopnutého bude málokdy ve stavu do sbírky. U běžných mincí (novodobých) bude čištění a řazení do sbírky zbytečné a u středověku to bude chtít víc nastudovat... Problematika je obsáhlá a názorů na čištění mnoho...

3) Co chcete čistit na ČSR? Buď ty mince seženete ve sbírkovém stavu (1/1 - RL), nebo to nemá vůbec cenu do sbírky zařazovat!

4) Uložení je také popsáno ve výše zmíněné knize. Na ČSR bude kvalitní album stačit... Jinak mám celkem dobrou zkušenost s plastovými kapslemi, mince dýchá, dá se prohlédnout z obou stran a neošahá se a při použití dvoj-kapslí se dá do druhé kapsy strčit popiska (Takhle prodává RAUCH mince na 1000,-) Uložení kapes už je na každém...

5) Chce to si něco nastudovat a vybrat si svou cestu, co preferuje jeden sběratel, zavrhuje druhej... (Ten bukvič je ale základ)

6) Na to koplé stříbro bych já osobně klidně použil čistič stříbra z drogerie...
nějakejch 30,- za lahvičku (prodavačky poradí). Čištění obyč mincí o ryzosti alespoň jako 5,- ČSR je bezproblémové, je otázka, co to udělá se starší mincí o nezaručené ryzosti...

7) S patinou je to ještě problematičtější... Buď máte štěstí na origo pěknou, nebo to vyčistíte do lesku a nějak zakonzervujete nebo naopak necháte znovu stárnout. Prý je to běžné u protektorátu (konzervování), ale viděl jsem i MT krejcar v RL (krásná ostrá ražba), asi byl taky nějak konzervovanej a před tím vyčistěnej, jinak nevím...
Registrovaný uživatel
xstancl1 napsal
...2) Troufám si říct, že něco kopnutého bude málokdy ve stavu do sbírky....
Troufám si naopak říct, že u hodně sběratelů hodně sbírek (mám na mysli hlavně stříbro, sem tam i Au) tvoří podstatnou část mince kopnuté. Tím samozřejmě nemyslím sbírky ČSR a mincí novodobých. Nebo mi chceš snad tvrdit, že většina antiky, říma, germánů, byzanc, středověk... má kdekdo normálně po staletí doma? Jasánek, pokud sbíráš vše ve stavu proof a je to od 19. století, tož to potom máš pravdu... ;) :lol:
Registrovaný uživatel
Měl jsem namysli hlavně novodobé mince... Těch se kope asi nejvíc (podle toho, co se ukazuje naveřejnosti...)

Dotaz: kolik takových mincí jste již vykopal? Já teda moc nevěřím tomu, že sbírka se dá udělat jen z nálezů... (pokud teda někdo jednou za x let nenarazí na poklad), ale vše je možné. ;)

Ale je pravda že na mince typu keltové jsem zapoměl... Ale tento trh a zdroje neznám!

Sbírám Ag FJI občas Ferdinand V., tam bych řekl, že velká většina mincí pochází ze sbírek. Proof mne "už" nezajímají, prodal jsem. 8)
Registrovaný uživatel
Ok trosku prerusim teda co je lepsie albumy alebo plata???
Registrovaný uživatel
Jozino89 napsal
Ok trosku prerusim teda co je lepsie albumy alebo plata???


Jakou chcete odpověď?
Na ročníkovej čsr hliník album bohatě stačí!
RU 5,- v 0/0 bych ale dal do plata!
Registrovaný uživatel
Myslim najpr mince Leopolda a toliare
Registrovaný uživatel
Já osobně bych dal LEUCHTURM plata...
Registrovaný uživatel
Ok dik budem musiet nieco zohnat.
Registrovaný uživatel
Dobře, díky za rady. :)
Knihu od Bukvice jsem četl a typy postupů, kdy bych měl doma míchat různé kyseliny, atd. mi moc nevyhovují. Navíc je kniha z roku 1992 (alespoň ta, co mám já) a technologie čištění ultrazvukem se od té doby musela hodně zdokonalit (aspoň myslím). Je použitelná na všechny typy mincí a měla by být mnohem šetrnější než chemie. K tomu mi ale nikdo neodpověděl. ;)
Registrovaný uživatel
Ultrazvuk není šetrnější, než právě třeba ta chemie. Pokud vytáhneš minci a bude mít třeba mikroskopickými trhlinkami narušený povrch, ultrazvukem se tyto trhlinky můžou zvětšit a minci víc poškodit.
Já bych se ale zase rád vrátil k tomu ukládání mincí. xstancl1 - dotázek: píšeš, že osobně bys dal mince na plata. Dobrá, ale důvod? (pokud pomineme hledisko, že je to pěknější to v tom mít :lol: ) Fakt se v papírových rámečcích můžou mince poškodit? Přece i tam se dostane vzduch, není to hermeticky uzavřené, jen jsou sešité normální sponkovačkou...????
Registrovaný uživatel
krokodill napsal
Ultrazvuk není šetrnější, než právě třeba ta chemie. Pokud vytáhneš minci a bude mít třeba mikroskopickými trhlinkami narušený povrch, ultrazvukem se tyto trhlinky můžou zvětšit a minci víc poškodit.
Já bych se ale zase rád vrátil k tomu ukládání mincí. xstancl1 - dotázek: píšeš, že osobně bys dal mince na plata. Dobrá, ale důvod? (pokud pomineme hledisko, že je to pěknější to v tom mít :lol: ) Fakt se v papírových rámečcích můžou mince poškodit? Přece i tam se dostane vzduch, není to hermeticky uzavřené, jen jsou sešité normální sponkovačkou...????


Teda co odporucas?
Registrovaný uživatel
většinou nečistit a pokud ano, tak až po letech osvědčené praxe! Není nad to učit se na levných mincích. Osobně po dost letech lecos dokáži, ale stále jsou věci, které si do sbírky nechám udělat od kamaráda co opravdu "umí" a rád mu zaplatím...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
krokodill napsal
Já bych se ale zase rád vrátil k tomu ukládání mincí. xstancl1 - dotázek: píšeš, že osobně bys dal mince na plata. Dobrá, ale důvod? (pokud pomineme hledisko, že je to pěknější to v tom mít :lol: ) Fakt se v papírových rámečcích můžou mince poškodit? Přece i tam se dostane vzduch, není to hermeticky uzavřené, jen jsou sešité normální sponkovačkou...????


Mě se to v těch rámečcích hrozně nelíbí :mrgreen: A v těch albech jim to tak sluší...

Ne vážně, myslím si, že je to nejpřirozenější a nejšetrnější uložení. Mince je prostě položená ve své přihrádce a s žádnou jinou nepřijde do kontaktu. K tomu minimální otřesy při manipulaci. Měl jsem nějaké mince koupené v těch obalech a zdálo se mi, že se mince jakoby vtiskávala do obalu a při kontaktu rámečků navzájem byl slyšet kovový zvuk jakoby "oťukávání". Jasně u mince v 0/0 dojde max. k nějaké té hrance (u mince za litr už to nase.e!), a to jsou moderní mince, co mám ze středověku (zatím toho moc není) tak jsou to takové tenké plíšky, které bych v tom neriskoval...

Ale jsou jiní, co potvrdí velmi dobré zkušenosti... Když se ale vezme v potaz cena plata od leuchturmu (třeba MBS 20/41; 250,-) tak se tam dá uložit třeba 20 mincí po 1000,- koruně (není problém utratit...), to je 20 000 kvalitně uloženejch na 250 korunách... ;)
Registrovaný uživatel
no keď dáš tie papierové holdery do albumu, tak sa mince nebudú oťukávať
inak samozrejme na tenké stredoveké razby by som to v žiadnom prípade neodporúčal
Registrovaný uživatel
No právě. Vždyť jsem to psal, že to mám v těch papírových rámečcích (holderech) a v nich to je uložené v albu Numis ;) Ale proč to neukládat? Nějaký důvod? Jak a čím to škodí mincím???
« Poslední úpravu provedl(a) krokodill v 29. 5. 2011, 16:19. »
Registrovaný uživatel
tyhle rámečky jsou spíše na krátkodobé uložení moderních dublet k prodeji...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
S ukládáním středověké drobotiny ještě stále laboruju.

Plata - absolutně nevhodný dojde vlivem pohybu mince k olámání okrajů.

Albumy - je to lepší, Snadno přenosné, ale vzhledem k jejich tuhosti dochází k namáhání mince, která není zcela rovná. Nepraktické při vyndávání mincí. Pár mi jich takto prasklo. :oops:

Kapsle - testuju je teprve krátce. Nejlepší mi přijdou ty zlatnický ( ale nedaří se mi je sehnat ). Mají měkký podklad, takže minci nenamáhají, popiska se dá snadno doplnit. Nevýhoda mince je vidět pouze z jedné strany a větší nároky na umístění.
Teď zkouším Quadrum bez výřezu. Podklad je trošičku tužší, ale dá se to zkorigovat. Takže je lepši do nich dávat trošičku odolnější mince. Výhodou je, že se do kapsle vejdou 4 mince. Popisku dávám na druhou stranu. Uvidíme po pár letech.
Velmi křehký dávám do zlatnických kasplí, pevnější do Quadrumu. Čas ukáže.

Jinak mince nečistím. Maximálně odstraním měděnku. Vlažná voda ale nikdy nic nezkazí.
Registrovaný uživatel
krokodill napsal
Ultrazvuk není šetrnější, než právě třeba ta chemie. Pokud vytáhneš minci a bude mít třeba mikroskopickými trhlinkami narušený povrch, ultrazvukem se tyto trhlinky můžou zvětšit a minci víc poškodit.



Takže tomu mám rozumět tak, že ultrazvuk není vhodný na čištění mincí? Co tedy ta prodávaná čistidla?
Jinak samozřejmě nemám v plánu čistit nějaké vzácné mince. Spíš mě zajímá, jak vyčistit podobné nečistoty. Jak říkám, do domácí chemie se moc pouštět nechci. ;)
Registrovaný uživatel
podobné běžné mince si kup rovnou pěkné, nevyplatí se je čistit a na Ag stačí běžná chemie(slabší roztok příslušné kyseliny) pokud to musíš čistit, jde také o zcela běžné mince s cenou Ag kovu
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
ZAJÍMAVOSTI / Čištění mincí
http://www.richtera.cz/numismatics/loadframe.html?interest/cleaning_cuni.html

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1