Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Skladování a čištění mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Při koupi kapsiček se vždy informujte na přesný vnější rozměr, někteří prodejci ho zaměňují za vnitřní.
Aurea dává vydražené mince ze svých aukcí do dvoukapsiček které mají vnější rozměry cca 56x58mm (š x v) a tyto i sama prodává. Dvoukapsičky o vnějších rozměrech cca 50x50mm prodává německá firma Lindner.
Rozměry dvoukapsiček uvádím ve složeném stavu.
Registrovaný uživatel
Já jsem v poslední době od zkušených sběratelů slyšel, že podobné plastové kapsičky URČITĚ NEPOUŽÍVAT pro skladování mincí.
Jak to tedy je? Reagují s povrchem mince časem nebo nikoliv?
Registrovaný uživatel
Reagují a navíc mince v nich nemůže dýchat. Nejlepší je plato. Kapsička je dobrá na přenášení mince.
/Je mi jasné že se zase znovu rozpoutá debata/ :D ;)
Registrovaný uživatel
Mince v platech vypadaji nejlepe, ale jednak zabiraji moc mista a pak jsem pakrat platem pri prenaseni o neco zavadil a bylo zle. Pouzivam uz par let kapsicky KOBRA. Zatim jsem si nevsim, ze by mince s nimi jakkoliv reagovaly. Docela by me zajimaly negativni zkusenosti, jestli s nima nekdo ma.

Ja uz to tu nekde psal - mince se i v kvalitnich platech nici soupanim, pokud je tam dost mista, coz je skoro vzdy - jak jsem pred casem cetl clanek amika, ktery vozil sve drahe tetradrachmy po vystavach a s hruzou zjistil, ze jak je ma v platech v aute, tak se mu spodni strany brutalne vylestily a osoupaly :)
Registrovaný uživatel
Je nějaká nevýhoda papírových rámečků?Raději používám zacvakávací než-li samolepící.U samolepících se bojím reakce lepidla po několika letech, možná zbytečně, ale ten pocit ;)
Děkuji
Registrovaný uživatel
Tovy napsal
Ja uz to tu nekde psal - mince se i v kvalitnich platech nici soupanim, pokud je tam dost mista, coz je skoro vzdy - jak jsem pred casem cetl clanek amika, ktery vozil sve drahe tetradrachmy po vystavach a s hruzou zjistil, ze jak je ma v platech v aute, tak se mu spodni strany brutalne vylestily a osoupaly :)

Já měl na mysli uložení sbírky a ne sbírku na turné :D
tato debata už tu proběhla několikrát a očividně každý si bude hájit to svoje ;)
Registrovaný uživatel
V dnešní době existuje mnoho druhů obalů. Já používám na drobnější mince sáčky z umělého celofánu, který má potravinářský atest (používají se například k balení krabiček s čajem atd). Podle názoru sběratelů je tento materiál naprosto bezpečný.
Na hrubší mince používám dvoukapsičky Kobra, se kterými mám dobré zkušenosti, navíc podle praxe mnohaletého používání některými sběrateli jsou k mincím šetrné a nepozorují na nich změny.
Na trhu lze koupit několik druhů dvoukapsiček od různých firem, v různé kvalitě. Proto nelze paušalizovat, protože záleží především na materiálech, ze kterých jsou vyrobeny, dále jestli jsou použita změkčovadla atd. Například lze slyšet mnoho výhrad k dvoukapsičkám, které používá k balení aukčního materiálu firma Aurea.
Chce to vyzkoušet a také se ptát sběratelů na jejich osobní zkušenosti.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Reagují a navíc mince v nich nemůže dýchat. Nejlepší je plato. Kapsička je dobrá na přenášení mince.


Jak můžeš mít takto kategorický názor, když s nimi nemáš (určitě s těmi bezpečnými) žádné zkušenosti? Navíc kov nemusí dýchat. Pokud ho zabalíš do bezpečného (uzavřeného) obalu a zamezíš přístup vlhkosti a chemických výparů, jistě takto uloženou minci můžeš vyndat za desítky let bez známek nějaké změny.

To samé bude platit o platech. Jsou plata z neutrálních materiálů, ale také plata, která dokáží mince ve velmi krátké době povrchově ovlivnit.

Dále záleží na ovzduší, kterému jsou mince vystaveny. Atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 26. 5. 2015, 13:19. »
Registrovaný uživatel
Evropa1 - můžu poprosit odkaz na ty sáčky z umělého celofánu? nedokážu si pod tím moc představit. také jsem u menších mincí přemýšlel nad rámečky, tak ať můžu porovnat. díky moc za pomoc.
Registrovaný uživatel
Velmi také záleží na zachovalosti mincí. Pokud máme ražbu v pěkné zachovalosti, která má vlivem ražby neporušenou povrchovou tvrdší vrstvu, je proti změnám imunní. K tomuto závěru mě vede tato zkušenost, která s touto problematikou souvisí.
Mince na prodej jsem nosil v umělých deskách z nekvalitních materiálů ještě z dob minulých. Mince v horší zachovalosti s tímto materiálem poměrně rychle reagovaly, s čímž se asi setkal skoro každý (zelené kroužky). Měl jsem zde ale také uložen na výměnu i tolar v bezvadné zachovalosti, který zde přečkal osm let bez nejmenší známky změny. Z této zkušenosti si dovolím vyslovit názor, že některé dnešní materiály, ze kterých jsou dvoukapsičky vyrobeny, považuji za dostatečně bezpečné.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Já měl na mysli uložení sbírky a ne sbírku na turné :D
tato debata už tu proběhla několikrát a očividně každý si bude hájit to svoje ;)


Ja nic nehajim, ani se s nikym nepru. Jen jsem napsat svou zkusenost. Samotneho me to dost zajima, nechci si mince znicit. Nicmene zatim co jsem cetl, tak nevim, ze by nekdo psal z vlastni zkusenosti primo se jmenovanymi znackami, ze by meli problemy.

Navic nekteri lidi prevazeji mince celkem casto napriklad z/do banky a dokazu si predstavit, ze kdyz mince mi na plate jezdi nekolikrat do roka cestu 15 minut v aute, za par let to na ni muze byt videt.
Moderátor
turtleoverhead napsal
Reagují a navíc mince v nich nemůže dýchat. Nejlepší je plato. Kapsička je dobrá na přenášení mince.
/Je mi jasné že se zase znovu rozpoutá debata/ :D ;)

Máš pravdu, musím reagovat ;)
Dvoukapsičky Kobra jsem objevil před pěti lety a hlavní důvody k jejich pořízení jsem uvedl zde - viz můj příspěvek #67: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/skladovani-a-cisteni-minci-9025x3 a zatím žádná negativní zkušenost s Ag ani Cu.
Registrovaný uživatel
Voloda16 napsal
Evropa1 - můžu poprosit odkaz na ty sáčky z umělého celofánu? nedokážu si pod tím moc představit. také jsem u menších mincí přemýšlel nad rámečky, tak ať můžu porovnat. díky moc za pomoc.


http://www.aktual-koralky.cz/katalog/zbozi/krabicky-a-sacky/celofanove-sacky
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Já používám na jednostranné mince plexisklové krabičky na hokejové kartičky.Přehledné,jednoduché,skladné.Nejlepší poměr cena/výkon.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pre Evropa1, citát z pravidiel fóra:

6 ) Fórum není místo pro bezplatnou reklamu, příspěvky s komerčním podtextem v tématech od firem či obchodníků budou odstraněny nebo redukovány. Totéž platí i o vkládání odkazů na běžící aukce, které prokazatelně vkládá sám prodejce.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Omlouvám se a prosím o vymazání článku č. 513.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Já používám na jednostranné mince plexisklové krabičky na hokejové kartičky.Přehledné,jednoduché,skladné.Nejlepší poměr cena/výkon.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


nedřou se mince horní stranou o to plexisklo??
Registrovaný uživatel
Ne.Po asi osmi pokusech jsem zvolil jako podklad vliselín.Je to měkké,pružné,neklouzavé.Přítlak je to minimální.První mince nahoře je prasklý haléř 0,1 g. Když jsem použil pod vliselín o milimatr slabší podložku,mince nebyly už fixovány.
Moderátor
Vzhledem k tomu, že sbírám opravdu drobotinu, tak jsem zkoušel různé způsoby. Řeším drobáky. Ne plechařinu větší než 1cm. Takže mé závěry jsou opravdu pro drobnou minci a rozhodně se nedá aplikovat na větší kusy.

Plata na drobáky rozhodně ne!!! Po pár měsících bylo až příliš hodně ulomených kousků na platíčkách. Takže tudy cesta nevede. Na druhou stranu pro vyšší plechařinu to může být velmi dobré uložení. A je na to hezký pohled.

Albumy jsou dobré, velmi skladné, ale při zasouvání mincí sem tam nějaká praskla. :oops: Dobré na dlouhodobé uložení odolnějších kusů. Výborný poměr plochy na uložené mince. Pro drobáky to je 77 kusů na list.

Kapsičky Kobra - Neshledal jsem nějakou degradaci mincí, ale musím uvést, že je požívám teprve pár let. Šetrné, výhodné, že do jedné půlky dám popisku, do druhé mincí. Snadné na prohledávání většího souboru mincí, snadné pro manipulaci. Vhodné kombinovat s kazetou, ve které jsou kapsičky seřazeny. Takže na minci není vyvíjen žádný tlak. Šetrné k minci.

Variantou jsou právě zmiňované celofánové sáčky, které se připnou sešívačkou k papírové popisce. Podle mně taky dobrý způsob.

Etue Quadrum s plnou výplní - výborná ochrana mince, Možnost přidání popisky na druhou stranu, výborná manipulace. Po pár otevřeních se ošoupou zámky, a kapsle se může vyhodit. Navíc z krabičky o 10 kusech jich většinou dva kusy vyhodíš, protože jsou pokroucené a tak se nedaj zavřít. Ale pokud nepotřebuješ minci často vyndávat, tak výborná volba ( vejdou se 4 fufníky do jedné kapsle).

Šperkařské krabičky. Pěkné uložení, vyšší nároky na prostor. Možnost vložení popisky, ale je vidět jen jedna strana mince. Používám je na ty nejchoulostivější mince, které by se jinak rozpadly. Na druhou stranu popiska se vejde, a je snadná manipulace s mincemi. Spokojenost. Pouze se blbě sháněj. 6e by se mi nějak šoupali o plexisklo jsem si zatím nevšiml.

Poslední dva roky proto používám sice brutální kombinaci, ale prakticky se mi osvědčila. Mince dávám do rozstříhaných platíček z albumů Numis. Ty dávám do kapsiček Kobra (vejdou se tam 4 pole) po ostříhání. Tedy 4 mince, nebo 2 popisky a 2 mince. Do jedné půlky dám mince, do druhé popisku. To celé dávám do přenosného albumu i s kapsičkami.
Vím, že to vyzní příšerně, ale díky rozstříhaným listům albumů můžu uskladnit spoustu mincí (toto využití jsem viděl poprvé u Oliho, a je to supr.) Díky kapsičkám Kobra mám u každé mince popisku, a můžu s ní manipulovat bez jakýchkoliv problémů bez dotyku s mincí. Pokud chci nějaké mince vzít na výlet, tak použiju cestovní album, do kterého zasunu kapsičky i s obsahem. Takže se mincí nijak nedotýkám, pro přepravu je to pohodlné (albumy jsou malé, takže se dobře přepravují) Můžu si do albumu dát pouze to, co potřebuju. Čili ideální pro cestovatele.
Moderátor
Kucera napsal
Při koupi kapsiček se vždy informujte na přesný vnější rozměr, někteří prodejci ho zaměňují za vnitřní.
Aurea dává vydražené mince ze svých aukcí do dvoukapsiček které mají vnější rozměry cca 56x58mm (š x v) a tyto i sama prodává. Dvoukapsičky o vnějších rozměrech cca 50x50mm prodává německá firma Lindner.
Rozměry dvoukapsiček uvádím ve složeném stavu.

Pokud nepřešla Aurea na ty kapsičky, co dřív prodávali v Antium Aurum, tak jsou o něco menší, v 57 mm okénkách na rozdíl od nich nesedí a navíc jsou měkčí (= nejspíš s více změkčovacími látkami které škodí mincím).
Moderátor
Měřil jsem kapsičky od mincí které jsem u Aurey vydražil na sobotní aukci, ale to je jedno, u vás jsem stejně vždycky ve všem lhář.
P.S.
Co se týče kvality dvoukapsiček a jejich vlivů na uložené mince tak bezproblémovou zkušenost s dlouhodobým uložením mám již s výše zmiňovanými Kobrami a ještě od Lindnera 50x50mm (barva lehce do modra, tvrdší materiál).
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
... kov nemusí dýchat. Pokud ho zabalíš do bezpečného (uzavřeného) obalu a zamezíš přístup vlhkosti...

Já vím, měl jsem spíše na mysli ty případy kdy je extrémní vlhkost vzduchu nebo když někdo uchopí minci zpocenou rukou, tato vlhkost se pak s mincí uzavře a dělá neplechu.
PS
Svoje děti také nezavíráte do neprodyšného plastiku ;)
Registrovaný uživatel
Aurea inzerovala rozměry 55*55 a 85*85 na starých stránkách. Nyní je nemá vystaveny k prodeji. Při osobní návštěvě cca pře 1/4 rokem je měli, ale nemohli se domluvit na ceně. Pak jsem ji psal a odpověď jsem nedostal. Kolega Kucera má s rozměry pravdu (mám je z dřívějška). Zatím nemám s medailemi v nich uloženými problémy. A to jsem přesvědčen, že v bance jsou teploty a obsah vlhkosti ve vzduchu proměnlivé.
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Variantou jsou právě zmiňované celofánové sáčky, které se připnou sešívačkou k papírové popisce. Podle mně taky dobrý způsob.


Výhodou celofánových sáčků je jejich bezpečnost a navíc materiál, ze kterého jsou vyrobeny, je naprosto čirý.
Já používám box (odkaz uvedl kolega Kučera v článku č. 512-jedná se o článek č.67), který je velice přehledný. Sem vkládám hrubé mince ve dvoukapsičkách Kobra. Drobnější mince pak v celofánových sáčcích, které mají chlopeň s lepící páskou, kterou ohnu a přilepím na silnější papír o velikosti 50x50 mm.
Celý systém je naprosto bezpečný a to ve všech směrech.
1) Mince jsou uloženy v neagresivním materiálu a jsou chráněny proti vlivu
prostředí.
2) Mince jsou chráněny proti mechanickému poškození.
3) S mincemi se nechá jednoduše manipulovat.
4) U mincí jsou zároveň popisky a mince můžeme zkoumat zásluhou čirosti
materiálu i při jejich uložení.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Já u moderních mincí kombinuji celofánové sáčky s kobrama. Minci dám do sáčku, odsávačkou vysaju vzduch, zatavím kousek nad mincí, odstřihnu zbytek sáčku a dám do dvoukapsičky.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Skladování a čištění mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1