Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Vykupminci.cz
Numisargo

Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 18 19 20 21 22 23 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Včera sa u Macha vydražila bez velkeho zaujmu jedna podla mna celkom zaujimava minca. Bola urcena ako:
3 Krejcar 1621, Slezsko. Jan Kristián a Jiří Rudolf (1602–1621), nedoražená

Domnievam sa však, že sa mincu razil už samostatne Jiří Rudolf Lehnický, nebude to však mincovňa Hajnov, ktorá by mala mincovú značku M-T Mareka Taubnera, ale bližšie neurčená mincovňa.

Tieto mince ešte nemám úplne v oku, preto by som vás rád poprosil o kontrolu môjho určenia

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Také bych řekl, že už to je samostatný Jiří Rudolf. Možná by to mohla být dle mých úvah i mincovna Wąsosz, u nás spíše známá jako Hernštat. Každopádně poměrně vzácná, i když výsledná cena tomu neodpovídá. Možná stavem, nebo špatným popisem.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
K tomu jen dovětek. Hernštat fungoval dle záznamů pouze v roce 1622, jestli se nemýlím.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Denar velmi pekne dakujem, myslim ze dalej to uz neposunieme. Este raz vdaka za potvrdenie mojho tusenia ak by som sa dozvedel nieco viac rad sa s vami o info podelim, ale co si pamatam najvacsie kapacity na tieto mince boli vzdy tu.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
ještě k tomu dodám, že právě Hernštat má podobné provedení čtvrceného štítu a navíc i hvězdičky po stranách štítu. Což může mít za vysvětlení i to, že razidla pro obě mincovny ryl stejný řežač. Další vysvětlení je, že jde jen o náhodu.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
15 krejcar- Württemberg-Olešnice- Sylvius Friedrich 1664-97 , 1675 SP Kop. -6221.
Sice stavem nikterak perfektní, ale s pěknou patinou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mince je pěkná,rozhodně ostudu neudělá.Horší je kvalita foto :-)
_______________
Konzultace a poradenství v oboru frenologie.
Registrovaný uživatel
Mam dotaz tak doufam ze spravny tema. Je bezny 3 kr Karla II z olesnice r 1612 se znackou mincmistra Baziliuse von Sonna? Nasel jsem jich na netu dost ale vsechny jen se znackou Christophera Hedwigera.
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
myslím, že to jsou celkem běžné ražby (15.e aukce Aurea)
Registrovaný uživatel
Zatím jsem ho tu ve vlákně neviděl,
Lehnice - Břeh, Friedrich II , III groš 1544 (Kop.4930)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je táto minca vzácna alebo niečim zaujímavá?
Registrovaný uživatel
Sigur - žádná velká rarita to není, ale na druhou stranu jsem ho moc často nabízet neviděl.
Registrovaný uživatel
Ja tieto mince poznám podľa Fridrichovho portrétu, pričom na reverze som si iný motív ako orlicu zatiaľ nevšimol. Ale tomuto sa nevenujem, tu som úplný laik. Namiesto nej je tam nápis, tak preto tiež usudzujem, že nebude bežná. Ďakujem za info, je to zaujímavá minca s peknou pätinou.
Registrovaný uživatel
Tiež ma zaujalo, že meno panovníka a jeho titulatúra nie je v opise na averze okolo portrétu, ale práve v nápise na reverze.
Moderátor
O víkendu se na aukru dražily velmi zajímavé Těšínské haléře..

První foto haléř Václav III. Adam (1524-1579) -Těšínský haléř kolem roku 1570 tato mince je stylizovaná jako mince, které byly řaženy ve Vratislavi po dohodě z roku 1511,s iniciály Českého krále Vladislava II Jagelonského.Haleř byl určen pro slezský trh, měl připomínat mince o několik let starší, považované za kvalitně lepší.Činnost Těšínských mincmistrů byla v dobách knížete Václava nasměrována na vývoz mincí mimo knížectví, mincí né zrovna nejvyšší jakosti, což přispívalo k nárůstu inflace v sousedních zemích.Pravdepodobně vzhledem k výše zmíněným okolnostem se mincí dochovalo minimum. Jedná se o velmi vzácný exemplář, aukčně se v podstatě nevyskytuje...


Druhé foto městský haléř z let 1442-1452 Vladislav II.,Přemysl II a Boleslav II.
Na tomto exempláři jsou zajímavé stopy po přeražbě u těchto Těšínských haléřů velmi ojedinělé, doposud jsou známé pouze dva exempláře,jeden se nachází v Těšínské muzeu.
Velmi pravděpodobně se jedná o přeražbu s městského haléře Hlohov...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tekly mně slzy, že jsem se nemohl zúčastnit. :'( Byly to pěkný kousky.
Moderátor
pavelgregor napsal
Tekly mně slzy, že jsem se nemohl zúčastnit. :'( Byly to pěkný kousky.


Byl to boj :) v tom náhlém sletů příhozů se mi vše seklo, možná krátký výpadek WiFi nevím,jen tak tak jsem zabránil vzteku a vyhození laptopu na zahradu,nakonec u dalšího draženého haléře se to povedlo... 8)
Registrovaný uživatel
Dobrý podvečer, povedl se poměrně pěkný Vratislavský groš ale nevím si rady s tímto drobáčkem. Nemůže se jednat o nějakou Slezskou ražbu?
Moc díky za případnou radu. Petr

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vypadá to na kvartník města Štětín
https://wcn.pl/archive?q=Szczecin+kwartnik
Moderátor
Po stopách záhadného Těšínského haléře 1442-1452

Rád bych se podělil se svou novou zkušenosti ,spolupráci s našimi polskými kolegy k rozluštění záhady kolem městského haléře Těšín, také bych jim rád touto cestou poděkoval.
Zprvu jsem kontaktoval naše Těšínské muzeum,po zaslání fotografií s popisem a odkazem k článku s publikace pana profesora Spyry, se zmínkou o variantě přeražby s městského haléře Hlohov,mi následně bylo doporučeno abych kontaktoval Polské muzeum v Těšíně,konkrétně pana Borowského.
Po konzultaci s panem Borowskim mi byly zaslány fotografie mincí, Těšínské haléře s daného období,všechny exempláře ze sbírky muzea, včetně onoho haléře o které se zmiňuje pan profesor Spyra a který by se měl nacházet v muzeu.Bohužel pan Borowski nemohl jednoznačně potvrdit skutečnost takových informacích ,pouze předpokládá, že by se snad mohlo jednat o tento haléř viz.poslední foto..
Po porovnání fotografií jsme s panem Borowskim nemohli na mincí nalézt jakoukoliv shodu, či podobnost vady, která by jakkoliv potvrdila teorii o přeražbě.
Nakonec mi pan Borowski doporučil kontaktovat profesora Paszkiewicze, dle jeho slov snad nejpovolanějšího člověka na těšínském ražby v Polsku.
Kontaktoval jsem ho a také pana profesora Spyru.
Profesor Spyra mne v emailu ,,ujistil,, že není zrovna ta správná osoba na kterou se mám obrátit a publikaci mince v dávném Těšíně sestavil na žádost Muzea a to z několika odborných knih k těšínským ražbám ve spolupráci s muzeem a stejně tak jako profesor Borowski mne odkazal na profesora Paszkiewicze.
Pan profesor Paszkiewicz mi poslal tento e-mail, který je z mé strany bez jakýchkoliv pochybnosti.
Nepochopím, že mne to hned nenapadlo, že se jedná o efekt die-ghosting, opakovaně na sběrateli jsme tento,, jev,,na mincích probírali.



Szanowny Panie,

dziękuję za wiadomość. Moim zdaniem to, co Pan widzi na stronie z literą T, to wklęsłe zarysy orła z drugiej strony tej samej monety. Podobnie na stronie z orłem zobaczy Pan wklęsły zarys litery T, a nawet pierścieni z przeciwnej strony. Brytyjczycy mówią na to "die-ghosting" - to dość częste zjawisko na monetach z cienkiej blachy, o mocnym reliefie.

Niezależnie od tego, jest to bardzo piękny okaz halerza, dobrze wybity i dobrze zachowany.

Łączę pozdrowienia

Prof. Borys Paszkiewicz
Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Pałac Matuschków, ul. Szewska 48
50-139 Wrocław, Poland

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 11. 8. 2023, 19:46. »
Registrovaný uživatel
Zdravím ve spolek,
mám dotaz ohledně tohoto krnovského haléře z roku 1561.
Prošel jsem mě známou literaturu, ale bohužel bez výsledku.
Psal jsem i do muzea v Krnově, jestli ho náhodou nemají v num. sbírce, tady stále čekám na odpověď.

Tak bych se chtěl zeptat zkušenějších, zda tento drobáček (krom tohoto od Künkera z roku 2015) někde v minulosti zahlédli nebo jestli se o této minci zmiňuje v mě neznámé literatuře, nějakém numismatickém časopisu nebo článku.
Díky ;)



Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tady na sběrateli o tomhle penízku proběhla kdysi diskuze. Zaměřil bych se spíš na Hohenzollerny.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
A můžu se zeptat ve kterém vlákně to bylo, nedaří se mi to dohledat..
Moderátor
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/chlubirna-_post_-238070#post238070
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Moderátor
Až teď jsem si všiml,že ten penízek z chlubírny je o rok mladší a se zkráceným letopočtem,tak nic.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 18 19 20 21 22 23 >

Sběratel.com » Mince Habsburků » Slezské knížecí, církevní a městské ražby

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1