Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Slovenský štát 1939-1945, Protektorát Čechy a Morava 1939-1945 a Nemecká okupácia Poľska tzv. Generalgouvernement 1939-1944

Vykupminci.cz
Numisargo

Slovenský štát 1939-1945, Protektorát Čechy a Morava 1939-1945 a Nemecká okupácia Poľska tzv. Generalgouvernement 1939-1944

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Moderátor
mas i harcek Heydricha? myslim original nie novotlac, i ked na trhu a v aukciach je ich dost...
_______________
Moderátor
Wjem chcem sa ta spytat ako skladujes harceky v klasickych zasobnikoch alebo na listoch? Ktore krajiny sa tazko zhanaju?
_______________
Moderátor
Babygulka, Heydrichblock dosud nemám, nicméně pevně věřím, že ho "vyhandluji" s Ellem, který ma údajně asi 3 či 4 pravé... Nepochybuji, že mé nabídce zaručeně pravých válečných INSEL POSTů a kompletního Kuronska neodolá... :P

Zatím mám blocky jen nastrkané do zásobníku, případně někdy chráněné havidkou... Měll jsem na ně druhdy speciální alba od Lindnera, ale ta jsem i aršíky asi před 10 lety prodal "angro" nějakému Rusákovi a doposud jsem se ještě "nerozhejbal", abych navštívil pražskou prodejnu Slovfily a nakoupil nové... :mrgreen:

Ale třebas by Zdeněk Jindra mohl dát rovnocenou nabídku, páč jsem koukal, že už taky nějaké věci od Lindnera nabízí...
Moderátor
Jo, nějaké ty BuM speciality - když tedy máme to nedávné výročí atentátu...

Tak, za prvé, poslední přírůstek v dopisové Heydrichovské řadě - doporučený, správně a nefilatelisticky frankovaný dopis, kde v heydrichovské spojené dvojce má ta známka vpravo krásný a zřetelný letopočet Heydrichova narození 1804 8)

Za druhé pravý rohový čtyřblok Heydrich s razítkem 25.8. 1941, neboli cca 10 měsíců před atentátem... :P
Jde buďto o totální selhání padělatele, který se takto pokoušel o něco málo "zhodnotit" rohový čtyřblok, který je ovšem v současnosti mnohem prodejnější, když je neupotřebený. Šlo-li o dobový padělek, zadělával si navíc padělatel o "sekyru", páč takováhle "provokace" by protektorátním úřadům asi moc "nevoněla... :-)
Anebo jde o chybné nastavení štemplu na pražské poště, ale tady váhám, protože neznám technické aspekty těhle poštovních razítek - neboli, zda mohlo vůbec k takovému omylu dojít... Pomozte protektorátní sběratelé, please :)

Jinak, tyhle razítkované rohové čtyřbloky se skutečně vyskytovaly...mám ještě další dva, samozřejmě s reálným datumem z roku 1943... I ten podivný "jedenačtyřicátý" štempl vypadá pod velkým zvětšením jako pravý...žádná inkoustovka :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Nepochybuji, že mé nabídce zaručeně pravých válečných INSEL POSTů a kompletního Kuronska neodolá... :P


Kdyby se našly nějaké přebytečné INSEL POSTY MiNr. 7,8 a 11, tak bych si asi dal říct :roll:
Moderátor
Yrjo, brzdi...:-) Anebo máš nějaké další speciální stipendium? Jinak Ti ta Tvoje milá asi pěkně dá, takhle rozhazovat... no, tedy spíš nedá:-))))

Nic... tuhle "sbírčičku" INSEL postů nemám na prodej... leda tak na výměnu. Prohrábni svůj zásobník, a kdybys tam našel nějaké "první" španělské blocky, i třebas ty neoficiální ze Španělské občanské války, anebo "první" portugalské blocky, tak se můžeme "bavit"... Případně jiné aršíky, nespadající do kategorie
"drahé, ale hojně přítomné na každé druhé aukci"...
Registrovaný uživatel
Wjem: Já se jenom zeptal a za zeptání nic nedám ;) Naopak si myslím, že líná huba holé neštěstí :D A na pěkné a zajímavé známky se zdroje vždycky dají nějak schrastit... Ony ty 3 INSEL POSTy, co jsem psal v nejběžnější variantě zoubkovéní a přetisku mají záznam "jen" kolem 1000 MiEuro :roll:

Rozhodně jsem ale nemyslel, abys kvůli mě rozbourával svou sbírku, zvlášť pokud je kompletní. Spíš kdybys měl některou z těch známek tolikrát, že by ti mohla jedna z nich scházet.

Aršíky bohužel nejsou úplně můj obor, pokud na nich tedy není nějaký ten létající aparát, ale kdyby se mi nějaký zajímavý dostal do ruky, tak určitě vím, na koho se obrátit ;) Z trochu zajímavějších známek bych měl na výměnu kompletní raženou Rakouskou leteckou emisi 1925 (MiNr 468-487), ale ta je zas asi nezajímavá pro tebe...
Moderátor
mam mensiu dilemu mam par lepsich veci, ktore by som chcel predat, ako kupony, par archov, posunute pretlace, lepy, rohove 4 bloky ako doskove cisla podla priesvitiek zvacsa Tiso, Hlinka, Tatranske, Letecke... neviem mam to predat alebo nie? co si myslite kedze to nezbieram a generalnu zbierku mam komplet, pripadne mal by niekto zaujem???
_______________
Moderátor
Treba urobiť prieskum trhu, aký je dopyt.....
Ak sa pozrieš na sk áčko, tak tam to je mrtvé, nikto nemá o to záujem. A v aukčných domoch myslím si, že nebude to inak. Ak ťa netlačia financie určite s tým počkaj do zimy, pred vianocami aj filatelisti sú šťedrejší voči sebe.... ;)
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
babygulka napsal
mam mensiu dilemu mam par lepsich veci, ktore by som chcel predat, ako kupony, par archov, posunute pretlace, lepy, rohove 4 bloky ako doskove cisla podla priesvitiek zvacsa Tiso, Hlinka, Tatranske, Letecke... neviem mam to predat alebo nie? co si myslite kedze to nezbieram a generalnu zbierku mam komplet, pripadne mal by niekto zaujem???


O archy by som mal záujem ak sa rozhodnete niečo predávať....
_______________
. . . To, že sa niečomu všeobecne verí, vôbec neznamená, že je to aj pravda. Mýty sú oddávna najväčším ohrozením poznania. Každý, kto má odvahu ich spochybniť, je na dobrej ceste . . .
Moderátor
ahoj woodmaker - moje rozhodnutie nebudem predavat...
_______________
Registrovaný uživatel
Taky sem přidám jednoho GG Koperníka a pár bloků k malému chlubení... Kdyby to někdo chtěl tak to můžeme třeba za něco zajímavého z DR + území vyměnit.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
gratulujem, pekne!!!
_______________
Registrovaný uživatel
Děkuji :) Tak tedy přidám ještě jeden GG, ale to už je slabota :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ze slabota??? krasny kus... toto ti zavidim
_______________
Registrovaný uživatel
Alespoň maličkost do "Chlubírny" z doby Protektorátu. Soudě podle zaslání EXPRES a s přihlédnutím k adresátovi se zřejmě někde u tehdejšího Baťova zaběhl lev a naposledy byl spatřen mířící na Ostravsko...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den, potřebuji poradit s přepážkovým archem PA A doruční známky 5 h. Mám specializovaný katalog protektorátu Čechy a Morava 2016 a výrobní vada (otisk hřebíčku) není zmíněna. Cenu PA A: 5 h s deskovou značkou 1A-39 v katalogu nemohu najít, je uvedena cena jenom za 4bloky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý večer, domnívám se, že jsem našel použitou výplatní známku 50 h k 3. 12. 1939 se smíšenou frankaturou doplňkového výplatného složeného z výpomocných a souběžných protektorátních známek čs. původu po jejím stažení z oběhu k 30. 11. 1939 a ukončení její platnosti k 15. 12. 1939 podle věstníku ministerstva dopravy pro obor protektorátní pošty Čech a Moravy číslo 57 b ze dne 6. 12. 1939. Podle mého názoru, celistvost nenese známky filatelistického výrobku. Prosím určil jsem celistvost správně.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Žádná reakce, na použité známky po jejich stažení 30. 11. 1939 a nařízení poštovním úředníkům provést výměnu předběžných a souběžných známek za protektorátní. Zatím jsem nějaké celistvosti použité 1. 12. 1939 – 15. 12. 1939 našel s podobně kombinovanou frankaturou, ale jedná se o filatelistické výrobky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) OskarOto v 26. 5. 2017, 23:16. »
Registrovaný uživatel
K Vámi popisované celistvosti - je řádně prošlá. Tarif 2,50 K, brněnské razítko devizové kontroly (DK/Br 2) + na zadní straně lepicí páska po otevření dopisu, příchozí razítko Budapest.

V čem se již neshodneme je, že je "nefilatelistická". Naopak je "filatelistická" těžce! Důvody? Nebyla frankovaná poštovním úředníkem na přepážce - ten by v přechodném období (od 1. do 15.12.1939) vylepil co největší počet cenin, které po této době ztratí platnost. Tedy buď 50h Plzeň (x 5), nebo 50h Plzeň s přetiskem (x 5). V žádném případě by v tomto období nevylepoval dále platně protektorátní známky...

Ostatně - tarif ve výši 2,50 K je vylepen tak, že je vyskládán z pěti různých hodnot. To je bezesporu znakem, že u vylepování byl filatelista (nebo zásilka byla jemu určena). Ale pozor, to nijak nesnižuje hodnotu vlastní celistvosti - je řádně frankována a má veškeré další znaky poštovního provozu!

Zajímavostí je jistě použití razítka devizové kontroly (jeden ze znaků pravosti dopisu) a razítka (razítek) poštovního úřadu "BRÜN 2 - BRNO 2", který v té době ještě používal razítka československé provenience tzv. III. typu (malý průměr), s textem "BRNO 2". Tato razítka jsou v případě brněnské pošty zajímavá tím, že byla dodána na poštovní úřad v květnu 1939, vyměněna za dvojjazyčná (německo-česká) byla až v lednu 1940. Razítka podle "Monografie poštovní historie Protektorát Čechy a Morava 1939-1945" jsou uváděna jako typ "A.09".

Ještě k přechodnému období. V době od pátku 1. do pátku 15. prosince 1939 všechny poštovní úřady u přepážek vyměňovaly stranám platné československé, česko-slovenské, a provizorní (předběžné přetiskové) protektorátní poštovní známky za známky definitivní protektorátní. Tj. emise "Lipová ratolest" a "Krajinářské motivy", hodnoty vydané do 1. prosince 1939. V případě oprávněných uživatelů (firmy, organizace) se ještě mohlo jednat o výměnu známek novinových a pro obchodní tiskoviny. Letecké známky byly měněny za známky výplatní.

Takto získané známky se ještě do 15. března 1939 poštovní úřady snažily upotřebit - ať již vylepováním na korespondenci podanou u přepážek, případně na tiskopisy pošty (poštovní balíkové či peněžní průvodky apod.). Zkrátka podnik se choval naprosto ekonomicky.

Snad jsem zodpověděl vše...
Registrovaný uživatel
Moc děkuji, za nadstandardní odpověď a váš čas. V žádném případě nechci rozporovat váš podrobný rozbor, jenom přidám pár poznatků, ke kterým jsem jako začátečník dospěl.
Podle zde přítomných diskutujících, je rozdíl mezi filatelistickým výrobkem a filatelisticky motivovaným dopisem. Filatelistický výrobek: je celistvost, která je evidentně dodatečně orazítkovaná a neprošla poštou. Filatelisticky motivovaná: je celistvost přefrankovaná a poslaná filatelistovi za účelem výměny známek. Já nemám žádný problém zařadit do sbírky filatelisticky motivovaný dopis, protože filatelista je zákazník pošty jako každý jiný.
Známky předběžné a souběžné měl poštovní úředník po 30. 11. 1939 vyměnit za definitivní protektorátní. Zdroj: ( jde o dopisnice) http://www.burda-auction.com/cz/sberatelstvi/odborne-clanky/show/20/definitivni-protektoratni-dopisnice-s-doplnkovym-vyplatnym-soubeznych-a-vypomocnych-znamek-cs-puvodu/
Podle přelepeného nadpisu na dopisu známkami, se domnívám, že známky na dopis nalepil poštovní úředník (sabotér), který samozřejmě filatelii rozuměl. Jméno adresáta je dost německé tak chtěl drobet provokovat.
Proto jsem dospěl k názoru, že nejde o filatelistický výrobek.
Moderátor
OskarOto napsal
Filatelisticky motivovaná: je celistvost přefrankovaná a poslaná filatelistovi za účelem výměny známek.


Filatelisticky motivovaná celistvosť nie je nutne prefrankovaná.
Filatelisticky motivovaná celistvosť môže mať presnú výšku vyfrankovaných známok. Ide o vzhľad, výber a kombináciu známok, ktoré pri bežnej prevádzke pošty majú malú pravdepodobnosť vzniku.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
smith - tú "definíciu" si vymyslel Ty, alebo niekto iný?
Lepšie by som to nenapísal. Zodpovedá to presne mojej predstave, čo sa skrýva za pojmom Filatelisticky motivovaná celistvosť.
Registrovaný uživatel
smith napsal
OskarOto napsal
Filatelisticky motivovaná: je celistvost přefrankovaná a poslaná filatelistovi za účelem výměny známek.


Filatelisticky motivovaná celistvosť nie je nutne prefrankovaná.
Filatelisticky motivovaná celistvosť môže mať presnú výšku vyfrankovaných známok. Ide o vzhľad, výber a kombináciu známok, ktoré pri bežnej prevádzke pošty majú malú pravdepodobnosť vzniku.

Neriešim presnú definíciu,ale to čo si napísal,to presne robím ja.
Obálku nepodám pracovníčke do ruky,ale si kúpim známky a "hurá" na to.
Napr.dopor.dopis do ČR=2,2€.Vyskladám a polepím to známkami v tejto hodnote,je ich povedzme aj 10.kraje neotrhávam,lepím celé pásky a lepím ich všade kde je miesto.Ako je to motivované? Ja nie som filatelista,ani to neposielam filatelistovi.Páči sa mi to,bavím sa.Aj pár "nefilatelistov" tu z fóra by mohlo potvrdiť,že nekecám :D,že som "estét" :D :D
-s-
Registrovaný uživatel
OskarOto napsal
Známky předběžné a souběžné měl poštovní úředník po 30. 11. 1939 vyměnit za definitivní protektorátní. Zdroj: ( jde o dopisnice) http://www.burda-auction.com/cz/sberatelstvi/odborne-clanky/show/20/definitivni-protektoratni-dopisnice-s-doplnkovym-vyplatnym-soubeznych-a-vypomocnych-znamek-cs-puvodu/
Podle přelepeného nadpisu na dopisu známkami, se domnívám, že známky na dopis nalepil poštovní úředník (sabotér), který samozřejmě filatelii rozuměl. Jméno adresáta je dost německé tak chtěl drobet provokovat.
Proto jsem dospěl k názoru, že nejde o filatelistický výrobek.


Pokud jste na přepážku donesl (v období od 1. do 15. prosince 1939) budoucně neplatné známky a požadoval jejich výměnu za již protektorátní, poštovní úředník (či úřednice) Vám samozřejmě vyhověl...
Pokud jste však k přepážce donesl nevyfrankovaný (ev. částečně vyfrankovaný) dopis a příslušný poštovní úřad měl k dispozici ještě "staré" známky, pracovníci pošty je logicky spotřebovali - a to zejména z důvodu, aby se následně nemuseli "patlat" s jejich odvodem. Obdobná praxe fungovala v roce 1919 v případě rakouských či uherských známek na našem území (případně od 1. ledna do 30. září 1993 na území České republiky a Slovenské republiky). Pošta se zkrátka chovala ekonomicky...

Ale to neznamenalo, že příslušný pracovník hledal pět různých hodnot (včetně již protektorátních), které by vylepil. V tom případě našel nejmenší možný počet známek (ev. různých hodnot, které měl k dispozici) a ty upotřebil...

Omlouvám se, ale Vaše teorie o poštovním úředníkovi - sabotérovi - zkrátka nesedí... Ale je fajn (jak to zatím vypadá), že máme dalšího sběratele protektorátu, a to nejen poštovních známek, ale i celistvostí... Vydržte!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Slovenský štát 1939-1945, Protektorát Čechy a Morava 1939-1945 a Nemecká okupácia Poľska tzv. Generalgouvernement 1939-1944

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1