Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Svátostka

Vykupminci.cz
Numisargo

Svátostka

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nevíte někdo o jakou se jedná popřípadě odkud pochází a jaký století? díky moc za odpovědi.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Doupus, ťažko sa určujú také artefakty bez ďalších podrobností. Táto sviatostka či nazvime to prívesok podľa typu písma a ikonografie môže pochádzať od polovice 18. až začiatkom 19. storočia. Je to pravdaže môj hrubý odhad. Na jednej strane je zobrazená postava Sv. Agnesy (nápis Sancta Agnes) s baránkom v náručí, dá sa dohľadať na googli čoho bola patrónka a jej životné osudy. Na druhej strane sa nachádza Madona s jezuliatkom a nápis Patrona Hungariae. Čo sa mi vidí zvláštne na tej sviatostke je podobnosť vyobrazenia Madony ako zväčšenina portrétov na uhorských minciach. Tu znázornený motív mi veľmi pripomína napr. poltury Márie Terézie. Aj ten obraz bol na uhorských minciach i s nápisom Patrona Hungariae (patrónka Uhorska) razený pár sto rokov až do konca panovania Ferdinanda V. v roku 1848, samozrejme trocha v inom prevedení. Je dokonca možné že ak ju dala raziť v tom období nejaká cirkevná inštitúcia, tak ju vyrobila Kremnica. Predpokladám, že podľa týchto motívov pochádzala z územia vtedajšieho Uhorska. Už len na okraj. Nie sú tam ešte nejaké značky? A prípadný priemer aby som si to mohol porovnať s veľkosťou poltury II. typu. Podľa obrázku by som ako kov tipoval meď alebo bronz.
Registrovaný uživatel
Ano ano jednotlivě se dají vygooglit ale obě dvě stejné strany najít nelze, nebo se mi doposud nepodařilo. Jiné značky kromě nápisu tam nejsou, materiál je nejspíš mincovní stříbro nebo bronz. Pruměr je 32mm. Jinak díky za informace. :)
Registrovaný uživatel
Podobných svátostek se dělaly snad stovky typů, takže to, že jsi nedohledal zrovna tuto kombinaci, nic neznamená. Tato vypadá, že je ražená, tipoval bych konec 19. nebo začátek 20. stol.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Podobných svátostek se dělaly snad stovky typů, takže to, že jsi nedohledal zrovna tuto kombinaci, nic neznamená. Tato vypadá, že je ražená, tipoval bych konec 19. nebo začátek 20. stol.

jo podle očka by ta datace seděla
Registrovaný uživatel
i podle stylu písma
Registrovaný uživatel
Podle mého odhadu tato mince patří do počátku 19. století, matný materiál a barva mě nutí hádat, že byla ražena z mosazi. Na líci je vyražena soška Panny Marie s Ježíškemeggy car. To mi připomíná svátost, že obraz Panny Marie připomíná zvětšený obraz na uherských mincích.
Moderátor
Taky tam je napsaný "PATRONA HUNGARIAE"

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Nálezy s detektorem » Svátostka

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1