Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » Svatováclavské dukáty

Vykupminci.cz
Numisargo

Svatováclavské dukáty

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
jazzdr napsal
Zák. č. 62/1923Sb. uzákonil ražbu jednodukátu i dukátu dvojitého a vícenásobného (ač se dvojdukáty začaly razit až podle vyhlášky ministerstva financí z 8.5.1924, 5D a 10D pak podle nařízení vlády č. 94/1929Sb. Už v zákoně se povolila ražba dukátů pro soukromý účel ze zlata dodaného zákazníkem, když zákon stanovil že "Stát nesmí trvale zmenšiti své vlastní zásoby zlata." Dukáty za zlato vyměňovaly podle uvedených právních předpisů jen Hlavní puncovní úřad v Praze a Státní mincovna v Kremnici. Stanovené ražebné pro 1D a 2D bylo 5 Kč, pro 5D 10Kč a pro 10D 15Kč.


Pro soukromé účely,to známe pokud někdo ,,přitáhl zlato do Kremnice ,,a chtěl s toho,, nabouchat,,sv.dukáty ,tak mu je výměnou za příplatek nabouchali ..
To také znamená, pokud tomu dobře rozumím, že existují mimo oficiální počty nákladů i další soukromé ražby neznámého počtu..
Hmm
O takové existenci potenciálně soukromých prvorepublikových ražeb sv.dukatu slyším prvně, svým způsobem náklady tak jak je známe jsou v podstatě bezvýznamné ..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 4. 3. 2023, 19:18. »
Registrovaný uživatel
Chcel som sem dať tento výrez z jednej starej publikácie (F.Vlček – Mince, státovky a bankovky české korunové měny, 1941), ale jazzdr ma s rovnakou informáciou predbehol. :)
Jednu poznámku k tomu mám. Vymeniteľnosť/platnosť R-U zlaťákov skončila v roku 1928. Razba 2-, 5- a 10-dukátov zo súkromného zlata bola povolená v nasledujúucom roku 1929. Vyzerá to, ako keby štát dal týmto dodatočne možnosť, aby sa R-U zlaťáky, ktoré sa z nejakého dôvodu nezamenili, mohli použiť ako materiál pre razbu týchto násobkov SVD.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
barbar napsal
To také znamená, pokud tomu dobře rozumím, že existují mimo oficiální počty nákladů i další soukromé ražby neznámého počtu..

Tie počty sú podľa mňa kompletné a vychádzajú práve z evidencie razobných poplatkov na Ministerstve financií.
Moderátor
sigur napsal
barbar napsal
To také znamená, pokud tomu dobře rozumím, že existují mimo oficiální počty nákladů i další soukromé ražby neznámého počtu..

Tie počty sú podľa mňa kompletné a vychádzajú práve z evidencie razobných poplatkov na Ministerstve financií.


Tak doufejme, že je to tak...Nechce se mi věřit, že by to nepodléhalo nějaké evidenci..
Moderátor
sigur napsal
Vedel by, prosím, niekto zistiť alebo kvalifikovane odhadnúť, aký by mohol byť z pohľadu kúpnej sily súčasný ekvivalent napr. 100 Kč z roku 1923?

Velice zajímavé téma, ale pokud potřebuješ pouze rok 1923 tak doporučuji "Univerzitní knihovnu" , Klementinum apod. nevím přesně odkus jsi a tam si půjčit noviny z roku 1923 a určitě by se tam našly zprávy o výdělcích, ale bude to úmorná práce nebo snažší cesta vznést dotaz na Český statistický úřad/Slovenský..... a tam určitě poradí a poté srovnat s rokem 2023. Ale předem říkám, že to bude silně zavádějící protože současné ceny v ČR jsou zcela jinde než byly loni nebo předloni. Spíše bych si vybral jiný rok kde ceny nejsou na houpačce. Nebo srovnávat určité komodity v roce 1923 a např. 2019 nebo 2020. Ale záleží k čemu to srovnání bude použito jeslti např. referát do základní školy nebo esej na VŠE do Hospodářské politiky :-).
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Moderátor
jazzdr napsal
Zák. č. 62/1923Sb. uzákonil ražbu jednodukátu i dukátu dvojitého a vícenásobného (ač se dvojdukáty začaly razit až podle vyhlášky ministerstva financí z 8.5.1924, 5D a 10D pak podle nařízení vlády č. 94/1929Sb. Už v zákoně se povolila ražba dukátů pro soukromý účel ze zlata dodaného zákazníkem, když zákon stanovil že "Stát nesmí trvale zmenšiti své vlastní zásoby zlata." Dukáty za zlato vyměňovaly podle uvedených právních předpisů jen Hlavní puncovní úřad v Praze a Státní mincovna v Kremnici. Stanovené ražebné pro 1D a 2D bylo 5 Kč, pro 5D 10Kč a pro 10D 15Kč.

Tak toto mi nějak ušlo a ani jsem to nikde nečetl, že toto bylo možné. A nepředpokládám, že by to razili bez přesné evidence. Takže těm číslům z emise bych věřil.
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Registrovaný uživatel
Trošku ste ma teraz prekvapkali. Myslel som, že každý kto sa seriózne venuje sv. dukátom a chce sa v nich orientovať, tak si v prvom rade prečíta zákony a vyhlášky, ktorými sa ich razba musela riadiť. Razba na súkromný účel sa rovnako riadila zákonom a podliehala prísnej evidencii. Tak šup-šup do toho...

- Zákon č.62/1923 Sb. o ražbě československých dukátů
- Vládní nařízení č.200 ze dne 18. října 1923 o vydání československých dukátů jubilejních i jiných (obyčejných) dukátů jednoduchých a dvojitých (pamětních dvojdukátů) s letopočtem 1923
- Vyhláška ministra financí č.135 ze dne 21. června 1924 o ražbě československých dukátů na účet soukromý
- Vyhláška ministra financí č.95/1929 Sb. ze dne 28. června 1929 o ražebném za československé pětidukáty a desetidukáty
- Vládní nařízení (II.) č.94/1929 Sb. ze dne 28. června 1929 o československých pětidukátech a desetidukátech
- Vyhláška ministra financí č.216/1937 Sb. ze dne 22. října 1937 o ražebném za československé dukáty
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Fidzi napsal
Trošku ste ma teraz prekvapkali. Myslel som, že každý kto sa seriózne venuje sv. dukátom a chce sa v nich orientovať, tak si v prvom rade prečíta zákony a vyhlášky, ktorými sa ich razba musela riadiť. Razba na súkromný účel sa rovnako riadila zákonom a podliehala prísnej evidencii. Tak šup-šup do toho...

- Zákon č.62/1923 Sb. o ražbě československých dukátů
- Vládní nařízení č.200 ze dne 18. října 1923 o vydání československých dukátů jubilejních i jiných (obyčejných) dukátů jednoduchých a dvojitých (pamětních dvojdukátů) s letopočtem 1923
- Vyhláška ministra financí č.135 ze dne 21. června 1924 o ražbě československých dukátů na účet soukromý
- Vyhláška ministra financí č.95/1929 Sb. ze dne 28. června 1929 o ražebném za československé pětidukáty a desetidukáty
- Vládní nařízení (II.) č.94/1929 Sb. ze dne 28. června 1929 o československých pětidukátech a desetidukátech
- Vyhláška ministra financí č.216/1937 Sb. ze dne 22. října 1937 o ražebném za československé dukáty


Fidži nedělaj sa múdry
Pokud si něco o sv.dukátech přečteš příkladně plánování, návrhy, realizaci..
dozvíš se , že náklady byly plánovaný ,schválený dopředu, pak následně proběhla realizace ražba ....
Pokud opravdu jak píšeš tak hloupě a sebejistě,za mne jen na základě našich dedukcí a rozborů, včetně těch zákonů,tak ta evidence soukromých ražeb logický nemohla být součástí plánovaného nákladů pane chytrej Velká Baňo...
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 4. 3. 2023, 23:30. »
Moderátor
Hned jsem si našel vyhlášku MF 135/1924 Sb. - takže pro ostatní :-)
135/1924 Sb.
Vyhláška
ministra financí
ze dne 21. června 1924
o ražbě československých dukátů na účet soukromý.
Změna: 36/1926 Sb.
Podle § 4 zákona ze dne 23. března 1923, č. 62 Sb. z. a n., o ražbě československých dukátů, povoluje se od 1. července 1924 ražba jednoduchých dukátů na účet soukromý ze zlata dodaného zákazníkem.
Dukáty vyměňuje za zlato všeho druhu jak státní mincovna v Kremnici, tak i hlavní puncovní úřad v Praze.
Ražebné činí 4 Kč za kus.
Bečka v. r.
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
« Poslední úpravu provedl(a) Charon v 4. 3. 2023, 23:27. »
Moderátor
Charon napsal
Fidzi - máš pravdu :-) a hned hned jsem si našel vyhlášku MF 135/1924 Sb.
135/1924 Sb.
Vyhláška
ministra financí
ze dne 21. června 1924
o ražbě československých dukátů na účet soukromý.
Změna: 36/1926 Sb.
Podle § 4 zákona ze dne 23. března 1923, č. 62 Sb. z. a n., o ražbě československých dukátů, povoluje se od 1. července 1924 ražba jednoduchých dukátů na účet soukromý ze zlata dodaného zákazníkem.
Dukáty vyměňuje za zlato všeho druhu jak státní mincovna v Kremnici, tak i hlavní puncovní úřad v Praze.
Ražebné činí 4 Kč za kus.
Bečka v. r.


Ale tohle vše dávno víme,přečti si můj předešlý příspěvky,reakci na jeho příspěvek..
Registrovaný uživatel
Charon:
To je vykonávacia vyhláška. Razbu na súkromný účet umožňuje už zákon č. 62/1923 Sb. o ražbě československých dukátů v § 4.

Dukáty jubilejní (§ 2) razí stát jen na svůj účet; jinak raziti lze dukáty nejen pro stát, ale i na účet soukromý. Dobu, od které bude lze razit dukáty na účet soukromý, vyhlásí ministr financí.
Moderátor
barbar - JJ máš pravdu, ale je tam nějak moc informací k zapamatování :-)
sigur - ten z. 62/1923 Sb. jsem četl, jen jsem hledal právě tu vykonávací vyhlášku MF.
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Registrovaný uživatel
Ste šikovní a držím vám palec. Pozor na Barbara.. :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 5. 3. 2023, 0:27. »
Moderátor
Všechno dává vcelku smysl až na ty ražby na soukromý účet ..
Evidence těchto soukromých ražeb nemohla být součástí nákladů a o žádné takové evidenci pokud vůbec existuje jsem neslyšel....
Pokusím se zjistit kolem dané problematiky více...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
barbar- jsem zvědav co zjistíš 👍
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Moderátor
Se svolením si dovolím zde zveřejnit mailovou konverzaci s člověkem v tomto směru vysoce privilegovaným, sběratel a autor odborných, článku a publikací , československých a českých ražeb pan Radek Havel..
....

Dobrý den pane Havel
Předem vám chci ještě jednou poděkovat za informace k hranatým 20 haleřům ...

Znovu bych vás rád poprosil případně o další názor, informace tentokrát týkající se sv.dukatů.
Ve společných debatách na webu týkající se problematiky sběratelství svatováclavských dukátů jsme se dostali na téma prvorepublikových zákonů.
Ve své publikaci komentovaného katalogu československých a českých oběžných mincí 1919-2019 se o vyhláškách ministerstva financí také zmíňujete.Konkretně Vyhláška kde od 1.7.1924 vyhláškou č.135/1924 Sb.bylo umožněno vyrobit jednodukáty na účet soukromý,čili že zlata, které si poskytl zákazník sám..
Tady se nabízí otázka , zda-li existuje nějaká evidence těchto soukromých ražeb, samozřejmě pokud ovšem vůbec byly nějaké realizovány.
Pokud tomu dobře rozumím do plánovaných emisí nákladů ,nemohly být tyto soukromé ražby započítány, alespoň né u prvních ročníků vzhledem k datům vyhlášky.
Poprosím vás o váš názor, objasnění zdali existuje nějaká evidence těchto soukromých ražeb,jak a jestli vůbec ovlivnila plánování emisních nákladů ražeb sv.dukatů jednotlivých ročníků..
Děkuji za jakoukoliv reakci .

S přátelským pozdravem
M.H.
......
.......
Dobrý den pane Heczko,
můj rychlý názor je ten, že v mincovně vedly velice přesné příjmové a výdajové deníky drahých kovů, zejména zlata.
Ražby dukátů jsou v denících velice přehledně rozpracovány a zúčtovány hmotnosti dukátů a cesálií, což v součtu muselo sedět se vstupem.
Slitina dukátového zlata je specifická a při výrobě muselo být vyhověno liteře zákona, kde dukát je definován slitinou 986/1000.
Pokud někdo přinesl do mincovny hrst prstýnků a chtěl za to dukáty, tak jsem přesvedčen, že to vždy proběhlo přes výrobní deníky, čili data z deníků jsou platná a obsahují všechny vyrobené dukáty.
Pouze se pak zájemci vypočítala příslušná cena za zlato výměnou.
Zda lze z něčeho vyčíst, kolik dukátů pro příslušné roky se vyrobilo z dodaného zlata a kolik ze zlata poskytnutého bankou, tak to asi vyčíst nepůjde.
Zdraví
RH
.....
.....
děkuji
Takže pokud tomu dobře rozumím tak jednodukáty na soukromý účet, respektive zlato které bylo předloženo k výměně bylo evidováno a obratem proběhla i záměna na dukáty , ročníků které byly zrovna k dispozici..
......
......

Já tomu tak rozumím, že to takto bylo.
Poštovní a bankovní úřady prodávaly za peníze.
A v mincovně si kdokoliv mohl pořídit dukáty za výměnu zlata. V mincovně se z předaného kovu vyloučilo ryzí zlato a podle toho se zákazníkovi vydaly dukáty.
Nemuseli to být jen obyčejní lidé, ale třeba i firmy, které si dodaly zlato.
Takto tomu bylo např. v roce 1937, kdy stát zakázal vydávat zlato, ale zákon o ražbě z dodaného zlata platil dál.
Možná to nebylo zcela takto doslova, ale obecně nějak takto to bylo :-)

Zdraví

RH
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 6. 3. 2023, 22:27. »
Registrovaný uživatel
OMG! :shock: To si sa fakt toto pýtal Radka? To si sa mohol opýtať aj mňa. :D
Ty si si predstavoval, že niekto priniesol do mincovne 3 zlaté zuby po dedovi, alebo tri zlaté vlasy deda vševeda a tam mu z nich vyrazili 3 dukáty? To je fakt prdel. Už sa ma aj žena pýta čo také zábavné čítam... :mrgreen:
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Fidzi napsal
OMG! :shock: To si sa fakt toto pýtal Radka? To si sa mohol opýtať aj mňa. :D
Ty si si predstavoval, že niekto priniesol do mincovne 3 zlaté zuby po dedovi, alebo tri zlaté vlasy deda vševeda a tam mu z nich vyrazili 3 dukáty? To je fakt prdel. Už sa ma aj žena pýta čo také zábavné čítam... :mrgreen:


To co nevím nestřílím od boku jako ty .. mimochodem ty nemáš problém reagovat často až poslední,po vyhodnocení všech informací co zde zazněly které po svém a povrchně predložiš..
Máš problém Fidzi a tvý znalosti je směs zmatenosti, hlouposti všeho možného..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 6. 3. 2023, 23:19. »
Registrovaný uživatel
barbar napsal
To co nevím nestřílím od boku jako ty ...

Zase gól do vlastnej bránky! :lol:
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Mimochodem Fidzi představ si , že ano myslel jsem si to tak , přinesete zlato a na zakázku vám za nějaký čas vyrobí dukáty jaký chcete ...

Důvod I to co zde zaznělo jazzdr
Zák. č. 62/1923Sb. uzákonil ražbu jednodukátu i dukátu dvojitého a vícenásobného (ač se dvojdukáty začaly razit až podle vyhlášky ministerstva financí z 8.5.1924, 5D a 10D pak podle nařízení vlády č. 94/1929Sb. Už v zákoně se povolila ražba dukátů pro soukromý účel ze zlata dodaného zákazníkem, když zákon stanovil že "Stát nesmí trvale zmenšiti své vlastní zásoby zlata." Dukáty za zlato vyměňovaly podle uvedených právních předpisů jen Hlavní puncovní úřad v Praze a Státní mincovna v Kremnici. Stanovené ražebné pro 1D a 2D bylo 5 Kč, pro 5D 10Kč a pro 10D 15Kč.

S toho vyplývá pokud jste si přinesli zlato do Kremnice,mohli jste ho ihned směnit za jakýkoliv nominál a ročník který byl zrovna k dispozici, plus s onen poplatek...To ale také znamená, že narozdíl od jiných bankovních institucí kde se dukáty prodávaly za stanovenou cenu příklad jednodukátu za 120 korun v Kremnici výměnou stál kolem 77korun což je výrazně méně...Ryzí zlato na dukát 3,4 g vyšlo podle tehdejšího kurzu v přepočtu něco málo přes 70korun plus ražební poplatek 5 korun ..
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 7. 3. 2023, 8:00. »
Registrovaný uživatel
Barbar opováž to zmazať. Aj keď sa nezhodnete, da sa to čítať 🤔
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
jano7B9 napsal
Barbar opováž to zmazať. Aj keď sa nezhodnete, da sa to čítať 🤔


Hanz takový věci nemažu, hlavně aby si ty nepodlehl nějakému externímu vlivu a nesmazal to .. ;)
Moderátor
barbar - díky za informaci od RH, ale chci se tedy zeptat, nějak jsem to nepochytil, když jsem přinesl svoje zlato a oni mi za poplatek 5Kč pokud bylo Au dostačující, započítávalo se to do emise SVD nebo ne. Takže jeslti tomu správně rozumím, tak v Kremnice nerazili SVD navíc, ale mohli mi dát SVD ročník, který měli na skladě nebo razili extra ??? viz. z. 62/1923 Sb.......
.......Už v zákoně se povolila ražba dukátů pro soukromý účel ze zlata dodaného zákazníkem, když zákon stanovil že "Stát nesmí trvale zmenšiti své vlastní zásoby zlata." Dukáty za zlato vyměňovaly podle uvedených právních předpisů jen Hlavní puncovní úřad v Praze a Státní mincovna v Kremnici. Stanovené ražebné pro 1D a 2D bylo 5 Kč, pro 5D 10Kč a pro 10D 15Kč.
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Moderátor
Charon napsal
barbar - díky za informaci od RH, ale chci se tedy zeptat, nějak jsem to nepochytil, když jsem přinesl svoje zlato a oni mi za poplatek 5Kč pokud bylo Au dostačující, započítávalo se to do emise SVD nebo ne. Takže jeslti tomu správně rozumím, tak v Kremnice nerazili SVD navíc, ale mohli mi dát SVD ročník, který měli na skladě nebo razili extra ??? viz. z. 62/1923 Sb.......
.......Už v zákoně se povolila ražba dukátů pro soukromý účel ze zlata dodaného zákazníkem, když zákon stanovil že "Stát nesmí trvale zmenšiti své vlastní zásoby zlata." Dukáty za zlato vyměňovaly podle uvedených právních předpisů jen Hlavní puncovní úřad v Praze a Státní mincovna v Kremnici. Stanovené ražebné pro 1D a 2D bylo 5 Kč, pro 5D 10Kč a pro 10D 15Kč.


No představ si, že já pořád také né, právě díky přesnému znění zákona..

Ale zřejmě podle všeho co zde zaznělo, včetně info Radka Havla tomu tak bylo...
Doneslo se zlato vyhodnotila se ryzost a ihned výměnou bylo dotyčnému ekvivalentem nabídnuto to co zrovna bylo k dispozici skladem třeba dukáty ročníku 1923 plus zaplacení ražebního poplatku,čiže na emisi nákladů ročníků to vliv nemělo (výměnou se dávalo to co bylo zrovna k dispozici) evidováno bylo zlato které se přineslo a dukáty které za onu výměnu dotyčný dostal.
Alespoň takto to chápu já..
Moderátor
barbar - díky za dopřesnění, tak to chápu/chápeme stejně a správně :-) tedy snad :-) . Případně poprosím i ostatní o Váš názor. Díky předem
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... > »

Sběratel.com » Naše mince » Svatováclavské dukáty

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1