Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » Svatováclavské dukáty

Vykupminci.cz
Numisargo

Svatováclavské dukáty

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
:(
barbar napsal
Charon napsal
barbar - díky za informaci od RH, ale chci se tedy zeptat, nějak jsem to nepochytil, když jsem přinesl svoje zlato a oni mi za poplatek 5Kč pokud bylo Au dostačující, započítávalo se to do emise SVD nebo ne. Takže jeslti tomu správně rozumím, tak v Kremnice nerazili SVD navíc, ale mohli mi dát SVD ročník, který měli na skladě nebo razili extra ??? viz. z. 62/1923 Sb.......
.......Už v zákoně se povolila ražba dukátů pro soukromý účel ze zlata dodaného zákazníkem, když zákon stanovil že "Stát nesmí trvale zmenšiti své vlastní zásoby zlata." Dukáty za zlato vyměňovaly podle uvedených právních předpisů jen Hlavní puncovní úřad v Praze a Státní mincovna v Kremnici. Stanovené ražebné pro 1D a 2D bylo 5 Kč, pro 5D 10Kč a pro 10D 15Kč.


No představ si, že já pořád také né, právě díky přesnému znění zákona..

Ale zřejmě podle všeho co zde zaznělo, včetně info Radka Havla tomu tak bylo...
Doneslo se zlato vyhodnotila se ryzost a ihned výměnou bylo dotyčnému ekvivalentem nabídnuto to co zrovna bylo k dispozici skladem třeba dukáty ročníku 1923 plus zaplacení ražebního poplatku,čiže na emisi nákladů ročníků to vliv nemělo (výměnou se dávalo to co bylo zrovna k dispozici) evidováno bylo zlato které se přineslo a dukáty které za onu výměnu dotyčný dostal.
Alespoň takto to chápu já..

Tiež som to tak pochopil
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
jano7B9 - díky za info, tak už jsem klidný, už jsme 3 a tj většina :-)
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Registrovaný uživatel
Tak já to ještě upřesním. Dukáty ročník 1923 byly ražené jen na účet státu. Byly prodávány za různé ceny podle toho, zda šlo o jednodukáty jubilejní (číslované a opatřené letopočtem 1918 a 1923), tzv. pamětní dvojdukáty a tzv. obyčejné jednodukáty (s letopočtem 1923). Význačné osoby kupovaly jubilejní jednodukáty za pevnou cenu 150 Kč, ostatní osoby (vybrané v nabídkovém řízení) kupovaly jubilejní jednodukáty a pamětní dvojdukáty za cenu nejméně 300 Kč. Obyčejné jednodukáty se pak prodávaly zájemcům, kteří se o ně přihlásili do Vánoc 1923, za pevnou cenu 120 Kč.
Od roku 1924 se pak razily dukáty a jejich násobky na účet soukromý ze zlata dodaného zákazníkem. Ze zpráv puncovního úřadu vyplývá, že šlo o jakékoliv zlato (tedy nejrůznější ryzosti, i nepuncované a dentální slitiny). Jak stanovovaly laboratoře puncovního úřadu nebo státní mincovny ryzost dodaného zlata by mě moc zajímalo. Relativně rychlá zkouška črtem má na jedné straně riziko podvodu s masivně pozlaceným zbožím, na druhé straně znevýhodňuje zákazníka tím, že se ryzost zaokrouhluje na nejbližší nižší úředně stanovenou ryzost.
Nejsem numismatik, ale odhaduji, že zájem o ražbu SVD na soukromý účet nebyl tehdy vůbec motivovaný sběratelsky. Šlo o obchodní mince resp. investiční zlato, a zlatých mincí bylo mezi lidem z dob R-U dost (samozřejmě u těch bohatých víc). Nikdo tehdy asi netušil, že SVD vyvolají za 100 let takové sběratelské šílenství.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jazzdr 👍
Zajímavé je i označení dukátů..
dukát jubilejní, obyčejný dukát jednoduchý a pamětní dvojdukát...
Registrovaný uživatel
dukát #716 byl v II. aukci mincí Profil-Numismatika (Jiří Vandas) dne 24. 5. 1992 pod položkou 240 ve stavu deklarovaném jako 0/0 nabízen za 30 000 korun a neprodal se; foto bylo
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Jak stanovovaly laboratoře puncovního úřadu nebo státní mincovny ryzost dodaného zlata by mě moc zajímalo. Relativně rychlá zkouška črtem má na jedné straně riziko podvodu s masivně pozlaceným zbožím, na druhé straně znevýhodňuje zákazníka tím, že se ryzost zaokrouhluje na nejbližší nižší úředně stanovenou ryzost.


V roce 1923 by se dalo říct, že v této oblasti platilo ještě císařské nařízení z 26. května 1866, par. 25
Citovat
Mnoholi čistého kovu náčiní zlaté a stříbrné v sobě drží, ustanovuje se průbou, která se činí jehlou nebo třením.


Nicméně v roce 1927 (16.12) došlo k usnesení nového puncovního zákonu (s platností od 1.1.1929) a par. 10 obsahuje:
Citovat
(1) Ryzost stanoví se zpravidla srovnáním předmětu platinového, zlatého nebo stříbrného se zkušebními jehlami na zkušebním kameni.
(2) ...
(3) Uzná-li úřad nutným ryzost přesněji stanoviti, jest oprávněn roztaviti anebo jeho část a případně vyzkoušeti jej chemicky.


No vzhledem k technickému vývoji už v roce 1923 se pravděpodobné pužívaly chemické zkoušky.
_______________
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.
Registrovaný uživatel
Áno, technický vývoj nezastavíš...v rámci prípravy razby SVD mincovňa v Kremnici zakúpila automatické váhy na triedenie zlatých platničiek od firmy Kuhlmann, Hamburg. ;)
Registrovaný uživatel
arc napsal
dukát #716 byl v II. aukci mincí Profil-Numismatika (Jiří Vandas) dne 24. 5. 1992 pod položkou 240 ve stavu deklarovaném jako 0/0 nabízen za 30 000 korun a neprodal se; foto bylo


Díky. Nahrávám novou tabulku. :)
Registrovaný uživatel
NOVÝ JUBILEJNÍ SVD #716 OBJEVEN

Uživatel arc objevil ve starém aukčním katalogu z roku 1992 Profil-Numismatika Jiřího Vandase nový číslovaný SVD, který ještě není v naší společné tabulce. Určitě díky za upozornění a je vidět, že se vyplatí staré katalogy prolistovat.

Jiří Vandas uspořádal na počátku 90. let 3 aukce. Aukční katalogy k dispozici nemám, pouze jsou dohledatelné jejich titulní stránky na internetu. Je možné, že v aukci č. 1 v roce 1991 či ve 3. aukce v roce 1993 je i jiný dosud neevidovaný číslovaný dukát. Pokud někdo vlastníte tyto aukční katalogy, předem díky za info.

Toto platí i u ostatních starších aukčních katalogů a možných zdrojů pro objev ještě neevidovaných číslovaných dukátů. Své nálezy můžete také posílat na můj email cotopaxi(zavináč)email.cz. Každý zdokladovaný číslovaný dukát rád do tabulky zařadím.

Také jsem na základě upozornění uživatele Sigur opravil prodejní ceny u dukátů #134 a #691.

Všechny změny v tabulce jsou označeny zeleně.

K dnešnímu dni jsme společně objevili a zaevidovali výskyt 108 kusů jubilejních dukátů z roku 1923.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nezapomněl jste opravit údaje u č. 205?
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
Nezapomněl jste opravit údaje u č. 205?


Něco jsem přehlédl? Prosím ještě jednou. Opravím příště.
Moderátor
Cotopaxi - díky za aktualizaci - super práce
_______________
MEMENTO MORI ET CARPE DIEM
Moderátor
Cotopaxi napsal
Něco jsem přehlédl? Prosím ještě jednou. Opravím příště.

viz příspěvky 1470 a 1471
Registrovaný uživatel
ve 3. katalogu je z Československa "pouze" dukát 37 a pár zkoušek (viz příloha), v 1. aukci jednodukát není žádný (pouze 10d 1930)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Číslované SVD dostali prezident (#1,2,3), vláda a Národné zhromaždenie (#355 - Antonín Hnátek). Niekde musí existovať zoznam po #462, ktoré číslo išlo komu.

Podľa info na originálnom balení (prázdne sa vydražilo za 90 eur), zakúpil #851 Bohumil Koch za 500 Kč.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslíš ze by bol zoznam? Dukáty sa losovali, nie?
Niečo som guglil a z knihovny z časopisu Moravská Orlice vyskočilo ze najvyššia zrealizovana ponuka za cislovany dukát od obyčajného človeka bola 15000 Kč

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
Cotopaxi díky 👍 ostatním také za zajímavé doplňující informace..
Registrovaný uživatel
Neviem, podľa akého kľúča sa pridelovali. Info z webu Numismatika Pešek:

"Dukáty č. 1 až 3 obdržel T. G. Masaryk. Dukát č. 1 věnoval Národnímu muzeu v Praze a dukát č. 2 Rašínově rodině. Dukáty od č. 4 do 24 dostali členové vlády a předsedové Národního shromáždění. Čísla 25 až 431 získali členové Národního shromáždění. Rozmezí 432 až 462 přidělil výbor členům bývalé vlády a bankovního výboru. Pro jednotlivce byly mince s číslem 463 až 1000."
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Číslované SVD dostali prezident (#1,2,3), vláda a Národné zhromaždenie (#355 - Antonín Hnátek). Niekde musí existovať zoznam po #462, ktoré číslo išlo komu.

Podľa info na originálnom balení (prázdne sa vydražilo za 90 eur), zakúpil #851 Bohumil Koch za 500 Kč.

Je to zlatý dukát v určitej hodnote, určite existuje menovitý zoznam aj s protokolom o odovzdaní a prevzatí. Bude v archíve ŠBČS, teda ČNB. V banke sa všetko presne eviduje.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Myslíš ze by bol zoznam? Dukáty sa losovali, nie?
Niečo som guglil a z knihovny z časopisu Moravská Orlice vyskočilo ze najvyššia zrealizovana ponuka za cislovany dukát od obyčajného človeka bola 15000 Kč

Pokiaľ bol vysoký previs dopytu nad ponukou, tak aukcia alebo losovanie boli spravodlivým riešením ako rozdeliť číslované dukáty medzi bežných záujemcov.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Číslo 252 ale malo byť pre člena Národného zhromaždenia, to sa nemalo dražiť. Alebo ako to bolo?
Registrovaný uživatel
Čítal som, ze už vtedy americky vedeli , že čím menšie číslo tým väčšia zberateľská hodnota, takže sa losovalo číslo v jednotlivých skupinách do čísla 431 asi ako píše sigur.
A ostatné dukáty sa prideľovali podľa ponúknutej ceny. Najvyššia cena 15000 Kč za dukát. Najnižšia cena bola 300 Kč. Záujemcov o cislovany dukát bolo 2031, pricom sa zaviazali, že keď na nich nevyjde cislovany dukát, odoberú dvojdukat.
Pise sa to v starých novinách. Len sú bloknuté v digi knihovne. Tak si to treba overiť poriadne
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Rovnako píšu v novinách ze ten svoj nejaký demokrat poslanec predal a preslopal 😅
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Číslo 252 ale malo byť pre člena Národného zhromaždenia, to sa nemalo dražiť. Alebo ako to bolo?

To je poradové číslo vydania novín a nie dukátu. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Aha :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... > »

Sběratel.com » Naše mince » Svatováclavské dukáty

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1