Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Svobodní Zednáři

Vykupminci.cz
Numisargo

Svobodní Zednáři

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dostala se mi do spárů tato medaile svobodných zednářů,
pozlacené stříbro, rok 1927, výrobce Spencer Londýn.
Můj dotaz zní:
Patří tyto věci do feleristiky?
Sbírá se to v ČR?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Není to až tak jednoduché. Tyto anglické určitě ne. Ale u nás např. Lože 28. října, pokud je někdo má, tak je rád a do faleristiky bude tvrdit, že patří. Obecně je však většina z nás do faleristiky nezařazuje. Možná i z toho důvodu, že o historii toho moc nevíme.
Odvolám se tedy na pana Měřičku, který tyto dekorace za faleristiku nepovažoval.
Registrovaný uživatel
Pan Altmann má pravdu v tom, že o anglické není zájem a na Aukru si jich můžete pořídit poměrně dost a dokonce levně. Jinak je tomu zcela jinak u dekoracích našich a to zejména z období I. republiky, na jejichž tvorbě se podílel i Alfons Mucha. Ostatně na toto téma vyšel v SIGNU zajímavý článek s vyobrazením několika zajímavých klenotů. Sám jich několik vlastním a to dokonce ty vzácnější, kterých si docela vážím i když nepatří určitě do klasické faleristiky a lze je řadit spíše do kategorie tzv. rezortních či spolkových. Na téma zednářství jsem kdysi napsal článek, který v případě Vašeho zájmu mohu zaslat.
Registrovaný uživatel
Z definice faleristiky plyne, že pojednává o viditelně nošených vyznamenáních, tj. o řádech, medailích a odznacích, jež byly uděleny za zásluhy jakéhokoli druhu.
U zde zmíněných tedy nejde o dekorace v pravém faleristickém smyslu slova, tedy o záslužné či pamětní dekorace, ale tyto obecně v podobných řádech či společnostech označují pouze hodnost či postavení v jejich hierarchii.
Protože tyto dekorace a odznaky jsou vzhledově blízké či shodné s předměty klasické faleristiky, tak bych je tam zařadil. A když ne do faleristiky, tak se tedy ptám, kam jinam?
Moderátor
Byla by, nebo by toto mohla být moc pěkná diskuze. Pamatuji dobu, kdy mi pan Netrval, známý Východočeský sběratel a falerista vyprávěl, ják s panem Holáskem z Bratislavy museli pana Měřičku přemlouvat, aby naše plukovní medaile I. odboje zpracoval a zařadil do faleristiky. Naštěstí se to povedlo.
Dnes jsme rádi, že můžeme do faleristiky zařadit i vojenské odznaky a v neposlední řadě dne i tak zvané RU čepicové či čestné odznaky. Máme další objekty jako jsou např. tak zvané Scharafie. Dále sportovní ceny a sportovní vyznamenání, dekorace, veteránské a další. Je dobré, když si každý zařadí do této sekce co se mu líbí. :shock:
Registrovaný uživatel
Zdravím. Neviem ale asi podla toho co citam mi nepomože tu nikto zistit nieco viac o tomto slobodomurárskom vyznamenaní ?! :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
To co potřebujete tam je téměř vše napsané. je tam Lože, had zakousnutý do vlastního ocasu. Velké písmeno "C" což je sto let. Toto však jen těžko lze řadit mezi dekorace svobodných zednářů. Je to anglická tradice a u vzdělávacích institucí existovali tyto spolky. Později toto celé bylo živé v USA. K tomu patřil kroj, šavle, ale to již byla jen módní záležitost. Dnes za pár korun v USA takových dekorací nakoupíte hodně až moc. Není to tak dlouho, co se na Aukru jako raritní objevovali "starobylé" zednářské meče s hrůzostrašnými cenami. Kdo jste byl v USA a některé "Starožitnictví" navštívil, mohl jste vidět. Zda se, že odznak byl založen v roce 1824 a zde tento vyroben v roce 1924? Třeba mi někdo pomůže, nebo mně opraví.
Registrovaný uživatel
Používá to britské puncovní značky pro stříbro, ale krapet mi tam nesedí punc pro rok s městem.
Registrovaný uživatel
Obávám se, že o tyto zahraniční se u nás nikdo nezajímá.
Zkuste si zadat do vyhledávače „free masonic nedals“ a zkuste hledat. Jsou jich tam skutečně „tuny“. Třeba budete mít štěstí.
Registrovaný uživatel
oprava- free masonic medals.
Registrovaný uživatel
Nieco podobne som nasiel tu : http://www.ebay.co.uk/itm/Vintage-Masonic-1950-Silver-Breast-Jewel-Lodge-Of-Perseverance-1850-No-573-/201764174830?hash=item2efa14fbee:g:9XoAAOSw4GVYJxIm
Registrovaný uživatel
Ak prvá značka na punci ktorý je zle vidieť je kotva, bude to Birmingham 1925. Značku výrobcu tiež je zle vidieť.
Registrovaný uživatel
Ano je to kotva a znacka je R.S
stator napsal
Ak prvá značka na punci ktorý je zle vidieť je kotva, bude to Birmingham 1925. Značku výrobcu tiež je zle vidieť.
Moderátor
Z toho odkazu nám to bude trošku srozumitelné. Opravdu nelze hovořit o zednářské dekoraci, ale zde se to tak lépe prodává. Pamatuji počátek, kdy to sem lidé v Anglii pracující přivezli. Tehdy se prodávalo jeden kus kolem 1500 Kč, ale i více.V Anglii toho bylo hodně a nikdo o to zájem neměl, až na sběratelé z "Východní" Evropy. Koho to zajímá, nechť se podívá na odkaz. Existuji dokonce i lože pro dívky, což je nemožné, ale je to opět vzdělávací a výchovné zařízení pro dívky. Moderní dekorace jsou již z obecného kovu, ale práce je opět dosti kvalitní. Prostě nikdo nic moc neví.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
miki01 napsal
Ano je to kotva a znacka je R.S


Ak medzi iniciálami R a S je bodka, malo by ísť o londýsku firmu Spencer & Co, zakladateľ Richard Spencer. Firma mala výrobný závod v Birminghame. Značky R.S v obdĺžniku má registrované v oboch mestách. Firma vyrábala aj slobodomurárske medaile.
Registrovaný uživatel
Ma bodku tak ako som napisal. A nieco podobne som aj ja našiel. Vdaka za utvrdenie. :mrgreen:
stator napsal
miki01 napsal
Ano je to kotva a znacka je R.S


Ak medzi iniciálami R a S je bodka, malo by ísť o londýsku firmu Spencer & Co, zakladateľ Richard Spencer. Firma mala výrobný závod v Birminghame. Značky R.S v obdĺžniku má registrované v oboch mestách. Firma vyrábala aj slobodomurárske medaile.
Registrovaný uživatel
taky jeden kousek z Anglie výrobce: JRG&S
punc : kotva – lev – A = kotva a lev je Birmingham „A“ je rok 1925
BRO.H.J.Burt
No 3817
váha 18g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslím, že tyto "klenoty" nebo "bijou" jistě do faleristiky patří. Nejsou to medaile (patřící do numismatiky), ale nákrční dekorace, které se nosí v lóži.
Moderátor
Je jisté, že dekorace, které nazýváme "zednářské" do faleristiky řadíme. Problém však je ten, že mezi zednářské dekorace řadíme vše i to čemu nerozumíme. Např. anglické školní medaile. Další problém je ten, že neexistuje žádná odborná literatura. Musíme je tedy řadit mezi spolkové odznaky a dekorace. Více to nechci rozvádět neb každý má svůj názor. Jen na ukázku dva odznaky vložím:

Poznámka:
Čekal jsem s odpovědí a doufal, že některý z kolegů na toto téma zaujme svůj názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pokusím se do toho vnést jasno. Existuje několik skupin zednářských “dekorací”:

A) zednářské klenoty - tj. Bijou, které identifikuje nositele s nějakou určitou zednářskou lóží. Může mít dvě formy:

1. Forma “řádu” např. u nás klenot lóže JAK (viz časopis Signum)
2. Forma “medaile” např. lóže Sibi et posteris

B) pamětní - vydané k nějakému významnému výročí)

1. Forma řádu (např. VLČR)
2. Forma medaile ((viz výše zobrazená medaile velmistra A. Girschicka)

C) odznaky, které identifikují člena lóže s nějakým úřadem (např. Stoliční mistr, řečník, samaritán atp.)

D) odznaky tzv. vyšších stupňů (např. kříž 33. stupně - Svrchovaný Veliký generální inspektor, Rytíř Kadoš, atd.


Sice nejsem vůbec žádným expertem na faleristiku ani numismatiky, ale na toto téma by byl zajímavý článek. Zkusím něco sepsat (včetně pravidel). Z kontextu pak bude jasné co, proč a kdy.

Přeji krásný nový rok 2018.
Moderátor
Beru Vás za slovo. Slíbil jste to před svědky :mrgreen: a již se těším a děkuji. :lol:
Registrovaný uživatel
Budeme se v redakci Signum velmi těšit na takový příspěvek.
S pozdravy "faleristika" - Brno
Registrovaný uživatel
Pro " janhiram" : Je zřejmé, že o této sběratelské kategorii něco víte. Váš článek bude jistě velmi užitečný. Mám pro Vás neskromný dotaz, kterým určitě rozvířím hladinu a to: Dokázal byste popsat co do barevného provedení nákrční stuhu brněnského klenotu Cestou světla z roku 1926? Myslím tím klenot který je vyobrazen na příspěvku pana Altmana ze dne 28.12. ale v provedení na závěsném kroužku. Druhý dotaz je: Jak je vyznačována signatura na řádových klenotech, zvláště u pražské dekorace dle návrhu A. Muchy PRAVDA VÍTĚZÍ ? Zde jsem v reversu nic nenašel. Díky za Vaší odpověď. ČeFr.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Beru Vás za slovo. Slíbil jste to před svědky :mrgreen: a již se těším a děkuji. :lol:

Môžem poprosiť o názov témy a číslo príspevku, kde sa tak stalo? Myslím ten sľub. Nemôžem to dohľadať.

faleristika napsal
Budeme se v redakci Signum velmi těšit na takový příspěvek.
S pozdravy "faleristika" - Brno

On janhiram ten článok sľúbil Signu?
Moderátor
Myslím, že to je zcela jeho věc, no a mi jsme jen lobisté :lol: :lol: :lol: :lol:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Faleristika » Svobodní Zednáři

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1