Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Zajímavosti » Tabulky cen a mezd

Vykupminci.cz
Numisargo

Tabulky cen a mezd

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tabulky cen a mezd od E. Nohejlové-Prátové všichni nejspíš známe. Nevíte náhodou někdo, jestli existuje něco podobného, novějšího, dovedeného dál než do poloviny 19. století? Nepodařilo se mi nic vypátrat... a tak předkládám tento nápad k zamyšlení: pokud by někdo náhodou neměl co dělat a ví, kde hledat, mohl by se do tohoto bohulibého díla pustit...
Moderátor
Přiznám se, že tabulky cen a mezd do poloviny 19. století neznám, existuje na to link?
Jinak od 30. do 80. let 20. století jsem měl údaje v jedné statistické ročence, ale už nevím kde skončila.
Registrovaný uživatel
Chce to hledat v regionální literatuře a kronikách, já třeba našel v archivu ve staré školní kronice záznam, kde si pan řídící napsal někdy v roce 1920 tabulku pro cca 10-15 potravin a věcí(petrolej, boty...) a srovnával tam ceny z roku 1910, 1914, 1917(8), 1920. Taktéž mzdy lze dohledat v velmi často v obecních záznamech např. pro ponocného, strážníka, pomocníky, ....atd.
Regionálně býaly odlišnosti v jednu dobu často docela velké. Vím, že jsem někde viděl něco podobného i pro období kolem cca1815 a jistě by se našly další. Chce to jen pevné nervy, čas a hledat v archivech...
Registrovaný uživatel
No právě, a toho se mi jaksi nedostává... Jinak jsem měla na mysli brožuru Emanuela Nohejlová-Prátová: Krátký přehled českého mincovnictví a tabulky cen a mezd, Praha 1964, kde má vždycky rozepsánu měnu (název, letopočty, díly), denní mzdu třeba terařského mistra, zedníka nebo nádeníka a kolik stála kráva, slepice, pivo, pytel pšenice apod. Jenže právě končí první polovinou 19. století. Vím, že pro dvacítku jsou statistiky, a možná by se našly i pro konec 19. století, ale právě ten čas...
Registrovaný uživatel
Cenu a podobné veci má uvedené aj Slovenská Numimatika,aéééééé ktorý diel to netuším. :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
druha polovica 30-tych rokov 20 storocia:
robotnik 850 kc
inzinier 1175 kc
uradnik 1550 kc
kilo chleba 2,25 kc
liter mlieka 1,50 kc
kilo masla 16,50 kc
kilo hovadzieho masa 11,20 kc
kilo bravcoveho masa 13 kc
topanky 50-90 kc
oblek 250 - 500 kc
sietovane pancusky 12 kc
radio 1000 - 3000 kc
cena jednej kWh elektrickej energie 2,70 kc
auto skoda tudor 28 400 kc
skoda sedan 30 100 kc
skoda kabriolet 31 200 kc

atd atd. a to som otvoril len nahodou jednu knizku. a staci do googlu zadat vhodne slova a vypadne tolko udajov o mzdach a cenach v rakusko uhorsku aj csr ze sa az hlava zatoci ....
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Pokiaľ porovnávam ceny :shock: tak aj dnes stoja topánky od 30 do 200
oblek od 150 do 600
maso cca 13.
dokonca aj autá mame lacnejšie stoja od cca 7 000 lepšia doba. :D
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
atd atd. a to som otvoril len nahodou jednu knizku. a staci do googlu zadat vhodne slova a vypadne tolko udajov o mzdach a cenach v rakusko uhorsku aj csr ze sa az hlava zatoci ....


... a můžeš mi prosím ta slova poradit? Asi jsem hledala špatně... děkuju!
Registrovaný uživatel
Jano má pravdu :roll: -teda výnimočne :D trochu som za googlil a úspech :shock:
http://www.psp.cz/cgi-bin/win/eknih/1920ns/ps/stenprot/307schuz/s307001.htm
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Jasně, ale na tohle je právě třeba ten čas a trpělivost. Potřebovala jsem spíš právě nějaké ucelené zpracování, tabulky, přehledy a tak...
Registrovaný uživatel
No jóó :lol: tak takhle to je :lol: naša paní kolegyně nemá čas... :roll: :twisted:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Aha. Tak promiňte, že jsem obtěžovala.
Registrovaný uživatel
EvaS napsal
Jasně, ale na tohle je právě třeba ten čas a trpělivost....

pokud to chceš mít(nebo potřebuješ), tak si ten čas udělej a pokud to nemá tu správnou prioritu, pak to asi není zase tak důležité....

Jistě každý máme spoustu plánů a věcí k realizaci, bohužel ne na vše se člověk dostane hned(a něco možná nebude nikdy).
Jistě bych našel dost dílčích věcí, které bych rád našel někde již hotové bez hledání... :o :roll:

ostatně snaha poradit tu byla myslím dostatečná... ;) :evil:
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 11. 3. 2010, 13:16. »
Registrovaný uživatel
komplexnu tabulku tak ako si to ty predstavujes urcite nenajdes. tak ako pises chce to cas a trpezlivost. ;)
no a ked hladam mzdy,platy v rakusko uhorsku a csr tak predsa nenapisem do googlu bicykel :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Dračku súhlasím; dostatočne sme radili kde je potrebné nahliadnúť. :shock: :roll: ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
S tím časem to popsal hezky Jaromír tady(příspěvek č.27) :
https://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?post=78814#post78814

;)
Registrovaný uživatel
No tak fakt díky... Nejsem idiot, abych psala do googlu bicykel, když hledám mzdu, ty s tím máš nějakou osobní zkušenost? ;-) Chápu, že teď mě za to asi odstřihnete, ale vaše reakce se mi zdají trochu přehnané. Věřte nebo ne, ale jsou lidi, kteří fakt nemají na tohle čas. Sháněla jsem jen literaturu novější než tu z 60. let a chtěla jen ověřit, jestli jsem ji při googlování nepřehlédla. Potřebuju to rychle a potřebuju to do práce. Asi jsme se nepochopili, omlouvám se.
Registrovaný uživatel
A k tomu odkazu, jak to "popsal hezky Jaromír": pro mě to není koníček, těch mám dost jiných, pro mě je to zaměstnání.
Registrovaný uživatel
dracek to napisal pekne: pokud to nemá tu správnou prioritu, pak to asi není zase tak důležité.... ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
nehneváme sa EvaS; len ucelené tabuľky nevlastní asi nikto. :'(
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Jasně, tak jo, není to rozhodně tak důležité, abychom v tom pokračovali, to mi za to nestojí. Takže díky a mějte se!
Registrovaný uživatel
nehneváme sa EvaS; len ucelené tabuľky nevlastní asi nikto. :'(

Jo, pochopila jsem, díky! :-)
Registrovaný uživatel
Ahoj te EvaS; kľudne aj nabudúce ;"naše heslo "nemožné za chvíľu,zázraky do troch dní". ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
No já nevím, jestli bych nabudúce podobný frontální útok ustála, momentálně jsem z toho trochu otrávená. Asi jste to nemysleli zle a mělo to být i vtipné, ale rozhodně to vyznělo jinak. S tím nic neudělá ani dvacet všemožných smajlíků.
Registrovaný uživatel
grofik ty gentleman :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Zajímavosti » Tabulky cen a mezd

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1