Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Tetradrachma Atheny

Vykupminci.cz
Numisargo

Tetradrachma Atheny

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pánové , co si myslíte o náhlém masivním výskytu klasických , athénských tetradrachem v poslední době na Aukru.Vždycky to byla celkem vzácná mince , která se objevila jednou za čas a nyní se jich jen za poslední měsíc vyrojila snad dvacítka .A i když jsou většinou z různých raznic , nějak mne to množství…dezorientuje .Děkuji za názor.
Registrovaný uživatel
Také mě to zaráží. Myslím, že to prodávají jen dva prodejci na Aukru.
Je to mimo oblast mého zájmu, takže neposuzuji jestli jsou originál, nebo ne,
ale ty stavy jsou většinou luxusní.
_______________
Registrovaný uživatel
sú to bežné mince, sú v každej aukcii skoro, dajú sa kúpiť už od cca 150 eur a originál v horšom stave. Vo Viedni v jednej aukčnej spoločnosti mali lot 300 kusov na predaj.
Registrovaný uživatel
No právě.Poslední rok se s nimi roztrhl pytel .Ale tak před rokem , dvěmi to byla věc , která se ve slušném stavu platila na zahraničních aukcích od 1000 Eur výše. Tak mě napadá , že se buď našel velký depot a podařil se rozprodat a nebo vznikla slušná dílna....
Registrovaný uživatel
Tie krajšie stoja aj dnes 1000€. Nerobil by som paniku. Za jednu loď sa platilo 2-3 tony týchto tetradrachiem, takže ak sa niečo občas nájde tak sú to kilá. Trh to vstrebe a zas sa cena upraví.
Registrovaný uživatel
...vznikla slušná dílna...

Myslím že stejně jako u tetradrachem Alexandrových tak i u tehle attické klasiky je různých falzátorských dílen a jejich výrobků více než dosti-a to v různých provedeních..

Jen na ukázku z Libanonské,Bulharské a Řecké"kuchyně":

1)...litá kopie se sníženou hmotností(téměř o 3gr.)..
dokonce i za tuto"lahůdku"někdo na Aukru vysolil přes 2 litry,ačkoli z fotografií prodejce je patrna spojnice na hraně mezi oběma stranami falza-což už samo o sobě by mělo potenciální zájemce odradit,pokud tak neučiní vizuální stránka či hmotnost(14,3)

2)..je jediný originál..ano,můj-no,nemám v úmyslu nikterak propagovat své aukce,jak mi jistě bude vyčteno..jde jen o ilustrační účel.- 17,19gr.

3)+6) ..poměrně snadno rozpoznatelná falza

4)..o hmotnosti 16,9gr. už může začínající sběratele ošálit.
Nejlepší pomůckou zde je téměř chybějící peří na přilbici Athény - což seu originálů nevyskytuje.

5)tento padělek se zdá býti nejnebezpečnějším,ačkoli jeho hmotnost je pouze 15,5gr.,(snížení hmotnosti šlo spolu ruku v ruce se změnou minc.obrazu až v pozdější době)..no,originály jsou velmi plastického provedení,kde nejvyvýšenějším místem je právě oblast lícní kosti,ucha a pramene vlasů s ním sousedícího.
....zde je to právě naopak-střed mince je zborcen a tvoří vzhledem k okrajům mírnou prohlubeň..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dík za shrnutí .Myslím , že si zatím nechám zajít chuť .
Registrovaný uživatel
Pred nejakou dobou (tak 2 roky?) se objevil velky depot, tak pred rokem jsem o tom nekde psal. Zacal ho rozprodavat Lanz, kdy denne po nekolik mesicu na ebayi prodaval 2-4 tetry. Snazim se tyhle veci sledovat, bylo tam velke mnozstvi razidel, takze podle me originaly, nekolik jsem jich mel v ruce.

Nasledne se zacaly objevovat v ruznych aukcich. Nevim, zda to rozhazoval Lanz, ale predpokladam, ze puvodni prodejce to nabidnul vice subjektum (coz je pro nej to nejlepsi :) nasledne krome ruznych aukci nabizeli mnozstvi teter i nekolik vyznamnejsich prodejcu jako Dionysos a pod. Prakticky se ale objevily ve vetsine velkych aukci.

Velmi zajimavy je cenovy prubeh tech tetradrachem. Napriklad na ebayi se prodavaly relativne draze, po par mesicich to trochu kleslo, ze se pekna tetradrachma dala sehnat i pod 16 tisic Kc, ale vydrzelo to jen par tydnu (neli dnu) a zase cena rostla, coz me udivilo a pekne se porad drzi nad 700 eur (klidne i dvojnasobek). To jen tak k cenovemu prubehu :)

Na Aukro koukam vyjmecne, jen kdyz mi nekdo neco posle na overeni, takze nekomentuji tetradrachmy tam, ale sem tam mi nekdo neco poslal a vypadaly ok (ale naposledy pred par mesici), takze je mozne, ze tam nekdo prodava ze stejneho zdroje, jak Lanz a spol.
« Poslední úpravu provedl(a) Tovy v 16. 3. 2020, 19:53. »
Registrovaný uživatel
na Aukru. Vždycky to byla celkem vzácná mince.
Je zajímavé, že na Aukru je hromada investičních tanzanitů a jiných drahokamů, obrazů slavných mistrů, vzácných bankovek a mincí a zrovna celkem běžná mince tam byla vzácná :P
Registrovaný uživatel
Jsem ráda, že jste toto téma zavedli, protože tohle sleduji už asi půl roku a nevím, co si o tom myslet.
Také mne napadly dvě varianty- buď se objevil obrovský depot, nebo šikovný falzifikátor, co vyrobil několik razidel.
Některé mince mi připadají dobré, u jiných si nejsem jistá pravostí. Už jsem také zvažovala, že si zkusím na jednu ušetřít, ale mít tak jistotu, že jsou opravdu z depotu.....
Každopádně jsou krásné a jednou bych ji chtěla mít také... (já nemusím mít luxusní :-) )
Registrovaný uživatel
Jistota je jen jedna, vykopat si ji sám/sama.
Registrovaný uživatel
Hm, to je pravda. Škoda, že tu nejsou :-)
Registrovaný uživatel
Nemusi jit o zadny nove nalezeny depot ani o falzifikaty, muze jit o postupny rozprodej nejake rozsahlejsi sbirky.
Registrovaný uživatel
Na to , že za poslední zhruba rok se objevily v různých evropských aukcích a i jinde , včetně Aukra , stovky těchto ražeb , by to byla dost úzce zaměřená zbírka :- )
Registrovaný uživatel
Myslel jsem to jen ciste teoreticky, tyhle mince osobne nijak nesleduju..
Registrovaný uživatel
pee55 napsal
, muze jit o postupny rozprodej nejake rozsahlejsi sbirky.

Na toto téma mám historku kterou mi vyprávěl můj známý, obchodník s mincemi v Sydney.
Přišel k němu do obchodu americký turista a během hovoru přišla řeč na 30 stříbrných které dostal Jidáš. Obchodník mu vysvětlil že šlo o tyrské šekely a jeden mu ukázal. Návštěvníka to zaujalo a zeptal se zda mu jich obchodník může sehnat 30?
"Můžu ale bude to dost drahé a nějakou dobu je budu shánět. Na co je potřebujete?"
"Dám si je na stůl v kanceláři a při obchodních jednáních budu říkat že svůj nejlepší obchod jsem již uzavřel" odvětil Američan, nechal šek na 50 000 $ a odešel. Obchodník je během půl roku opravdu nashromáždil a protože stejně letěl do USA na nějaký veletrh, mince mu přivezl.
Zhruba po roce a půl se Američan v jeho obchodě objevil znovu, že vtip je již okoukaný a chtěl svých 30 stříbrných prodat.
Jak vidíte, i tak se může z ničeho nic objevit na trhu větší množství poměrně vzácné mince. ;)
Registrovaný uživatel
Hm, tak to je hezké :-)
Nic není nemožné...

..no, v době rozmachu detektorů to může znamenat opravdu zajímavý depot, v době slušných výrobních technologií i slušný rozvoj falz.
Ach jo, já vím jen jedno: pravou bohužel nepoznám...
Registrovaný uživatel
korunka napsal
,... v době slušných výrobních technologií i slušný rozvoj falz.
Ach jo, já vím jen jedno: pravou bohužel nepoznám...

To byl také hlavní důvod proč jsem přestal sbírat keltské mince :'(
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
Za jednu loď sa platilo 2-3 tony týchto tetradrachiem...


No,nevím,nějak se mi údaj nepozdává.
2 tuny je cca.77 talentů stříbra attického standardu,což je ekvivalent 116.280 tetradrachem daného období.
Pro zajímavost jde o žold řadového aténského vojáka kolem 440 př.n.l. kdy byl jeden z nejvyšších(později poklesl až na triobol-1/2 drachmy) který by si vysloužil za 1274 let.

Lodí je zřejmě myšlena triéra..
Themistokles nechal vystavět ještě před bitvou u Salamíny 100 triér za výtěžek z nově objevených dolů v Lauriu,jež činil 100 talentů stříbra což je asi 2,6 tuny..v přepočtu 150.000 tetradrachem
Jedna triéra vyšla tedy asi na 26 kilogramů stříbra.

Nedlouho před ním dokázal jiný aténský vojevůdce Miltiadés postavit 70 trojveslic dokonce za 1,3 tuny stříbra....
Registrovaný uživatel
Mala to byť loď naložená tovarom.
Registrovaný uživatel
Kua Lopez ty máš znalosti naprieč tisícročiami. V ktorom múzeu pracuješ?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Jak jsem psal vyse - sleduji ten rozprodej uz asi 3 roky, takze neni to jeden rok. Musel to byt veliky depot. Jen z eBaye mam ulozene desitky spise stovky kusu. Samozrejme jsem mel nektere v ruce. Padelky to sice byt mohou, ale byly by dokonale a uz by na to davno poukazali odbornici. Takze za me jednoznacne velky depot (tak on nemusel bych az tak velky - proste par tisic teter).

To neznamena, ze Aukro je stejny zdroj, nekoukal jsem na to, jen se vyjadruji k tomu velkemu vyskytu v poslednich letech.
Registrovaný uživatel
Bez záruky, ale kdesi jsem zaslechl, že se mělo jednat o 6500ks.
Registrovaný uživatel
Plácnul jsem se přes kapsu :-) a jednu jsem na aukru nedávno koupil od člověka, se kterým mám dobré zkušenosti. Je moc pěkná a mohla by pocházet z toho depotu. Rád bych měl posudek od odborníka, poraďte mi někoho.
Registrovaný uživatel
milber napsal
Plácnul jsem se přes kapsu :-) a jednu jsem na aukru nedávno koupil od člověka, se kterým mám dobré zkušenosti. Je moc pěkná a mohla by pocházet z toho depotu. Rád bych měl posudek od odborníka, poraďte mi někoho.


Přidávám obrázek :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Antické mince » Tetradrachma Atheny

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1