Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Tisková operace "číslování bankovek"

Vykupminci.cz
Numisargo

Tisková operace "číslování bankovek"

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Již delší dobu si říkám, že by nebylo od věci, abychom se na jednom místě věnovali problematice číslování bankovek, resp. tisku sérií a sériových čísel.

Na tuto problematiku narážíme celkem často u českých korun - tam znova a zase vysvětlujeme, že je arch bankovek, na který se tisknou vždy stejná kontrolní čísla, avšak s různou sérií, tj. např. D01 - D28 123456.

Zajímalo by mě ovšem, jak tomu bylo dříve. Samozřejmě bych se omezil na platidla, kde je série i kontrolní číslo, tj. vyloučil bych např. protektorátní 1K a 5K. V této souvislosti pár dotazů:

1) Číslování je možno dělat "spojitě" od 000001 po 999999 nebo podle nějakého jiného systému, kde určité cifry mají předem dané významy, vazby na jiné cifry nebo série apod. (viz např. francouzské nebo rumunské bankovky). Můj dojem prozatím je, že se u nás (včetně Londýna, ABNCo. a poukázek 1944) číslovalo vždy "spojitě". Mám pravdu?

2) Velké archy bankovek jsou novodobá specialita. Dříve bývaly archy menší - 6, 8, 12 bankovek na archu. Znám článek J. Moravec, Ještě k nevydaným státovkám a bankovkám tzv. emise CII, MR 2/2003, 29-33, kde je uvedený systém číslování nevydaných 100 a 1000 Kčs (arch po 4x8 bankovkách, různé série a stejné kontrolní číslo). Neví se něco o číslování např. prvorepublikových nebo protektorátních bankovkách, kde je jen písmeno + kontrolní číslo? Tisklo se např. na arch totéž číslo na série A-H? Nebo se tiskla daná série a na archu se měnilo číslo? Nebo byl použitý podobný systém jako u emise CII?

3) Nemá někdo tušení, jak se číslovaly poukázky 1944, které mají dvě písmena a číslo? Napadá mě např. první písmeno stejné, druhé proměnné, kontrolní číslo na archu stejné, ale to je dost nelogické, protože k prvnímu písmenu bývá obecně různý počet druhých písmen. Navíc toto nefunguje u nominálů 500 a 1000.

Myslím, že pro začátek stačí - budu vděčný za jakékoli reakce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
"Nie je takej roboty", tak som urobil jeden pekný obrázok / tabuľku ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Už jsem to tu v minulosti k některým příspěvkům psal (v souvislosti s podchytáváním posledních sérií); ono to pak dá trochu i obraz o tom, kolik mohlo být sérií na jednom archu (vezmeme-li v úvahu, že jde vždy o násobky nějakého čísla).

Když bych to vzal od první emise:
1 Kč a 5 Kč ... nevím
10 Kč - s. H - 001 - 035 (předpokládám, že by to mohl být jeden arch, nejvyšší zachycené číslo přes všechny série 669043); stejné je to pak i u emise 10/27 (O 001-035, R 001-070, P 001-035, B 001-035, N 001-210 ... tam mám nejvyšší N182 983328 )
10 Kč - s. O - 001 - 210 (předpoklad stejný, poslední arch 176 - 210)
20 Kč - zachytil jsem P259 a U170, ale neodvažuju si tvrdit, jestli je poslední např. P280/P288 nebo U175/U180)
50 Kč, 100 Kč, 500 Kč, 5000 Kč - nevím, málo srovnávacího materiálu
1000 Kč - řekl bych, že byl vytištěn plný počet, lépe jsem sledoval u 1000/32 (nebo u 500/29, 5000/20) - zachytil jsem vždy poměrně nízká a vysoká čísla pro každou sérii; tady snad stojí zato poznamenat, že tisícovky mají sice (pro nás netypický) sedmimístný číslovač, ale první číslice byla vždy 0xxxxxx
jen tedy nevím, jak to bude s archem - tady bych předpokládal spíš nějaký odskok číslovače s tím, že tam bude stejná série pro celý arch
50 Kč/22 - tady bych si i tipnul, že archy byly buď po 12 nebo po 24 cedulích. Bajer sice uvádí, že není jasný přechod, ale všechny bankovky s číslem nad 049 - 013486 jsem viděl jen s číslovačem STC, takže nevěřím, že by série 049 nebo 050 měly číslovač Haase. Tj. 001-024, 025-048, 049-072
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 30. 12. 2014, 23:44. »
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
jen tedy nevím, jak to bude s archem - tady bych předpokládal spíš nějaký odskok číslovače s tím, že tam bude stejná série pro celý arch


A to je právě to, co netuším, jestli je někde podchycené nebo ne. Ani mi nejde tak o ty rozsahy vytištěných kontrolních čísel jako spíše o tu technikálii, jak se přiřazovaly série k číslům, tj. jestli se měnila na archu série (pokud ano, jak) nebo čísla s nějakými odskoky apod. Vím, že je to hodně technická informace a samozřejmě chápu, že nemusí být dostupná. Nemám v úmyslu spřádat nějaké teorie, jde mi hlavně o to, zjistit, jestli něco z toho nebylo publikováno - viz např. ten Moravcův článek - příp. zda to není nějak jinak "známé".

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Tisková operace "číslování bankovek"

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1