Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Tlusty gros

Vykupminci.cz
Numisargo

Tlusty gros

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tlustymi grosi byl jak se zda zaplacen i rezac/preger...

V roce 1508 nechal český král Vladislav II. Jagellonský vyrazit pro svého syna tzv. tlustý groš. Tato čistě representativní ražba byla patrně rozdávána u příležitosti královské korunovace teprve tříletého Ludvíka českým králem, která se uskutečnila 11. 3. 1509. Jedná se tak o vůbec první ražbu medailového charakteru v kutnohorské královské mincovně ve Vlašském dvoře. Tlustý groš odpovídá v lícní straně kompozici pražských grošů, kdy ve středu mince je koruna a kolem ní dvojitý opis: WLADISLAVS : ET : LVDEVICVS / : REGES : BOHEMIE. Rubní strana však nenese ani název měny (GROSSI PRAGENSES), ani českého lva. Zcela bez textu zobrazuje pouze poprsí českého patrona svatého Václava. Autorem těchto ražebních kolků je kutnohorský zlatník Hanuš (Hanzl). Jako řezač želez pracoval pro královské mincovny v Kutné Hoře a Praze a šlikovskou mincovnu v Jáchymově. Hanuš je tak autorem i nejstarších šlikovských tolarů. Archivní prameny z roku 1508 uvádějí, že zlatník Hanuš obdržel "15 grošů od pregování grošův tlustých a peněz tlustých panu mincmajstrovi, bylo 19 grošův tlustých a kopa peněz tlustých" (Leminger, Em.: Královská mincovna v Kutné Hoře. Praha 1912).
Registrovaný uživatel
xjert01: už tu pleteš holky a vdolky...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
xjert01 napsal
...tudiz byly proste pouzivany asi i jako spropitne (pri zahranicnich cestach):).

taky totalni nesmysl :roll:
raději místo diskuse studuj literaturu... :|
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Klid. Bylo to mysleno s nadsazkou - to, ze se udelovaly pri zahranicnich cestach neni z moji hlavy...
Registrovaný uživatel
Tady to mas...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Bílé peníze Vladislava II.,malé groše Rudolfa II.,1/4 tolary Matyáše třeba i 24 krejcar Fridricha falckého - některé byly raženy jako tlusté mince. Tlusté pražské groše razil i Karel IV.,Václav IV.,L.Pohrobek,J.z Poděbrad a Vl.II.Jagellonský. Ražby jsou poměrně vzácné a moc se nevidí, mají různé hmotnosti, které většinou neodpovídají násobkům. Jako reprezentativní odražky bývaly darovávány návštěvám v mincovně. Padělků je nadbytek, koupit si jakýkoliv tlustý groš bez jasného původu v dnešní době je sázka do loterie.
Registrovaný uživatel
Aká je cca hrúbka týchto grošov? Napr. čo som pozeral foto v Základoch numizmatiky od Nohejlovej-Prátovej, tak ten vyzerá na slušného macka.
Registrovaný uživatel
skoro každý kus je jiný...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
U Vladislava ma Smolik rozmezi 12g-33g...
Registrovaný uživatel
sigur napsal
...čo som pozeral foto v Základoch numizmatiky od Nohejlovej-Prátovej, tak ten vyzerá na slušného macka.


to xjert01: Vladislav II., hmotnosť 111,025 g, priemer 28,8 mm, hrúbka 20 mm ...skrátka riadny mamlas ;)
Registrovaný uživatel
sigur: tak to je fakt kus...vic jak 3 nasobny oproti nejtezsimu podle Smolika...
Registrovaný uživatel
N. listy 1971 č. 2 strana 46. Autor Jarmila Hásková.
Registrovaný uživatel
Byl jsem tam, držel jsem ho v ruce, a tento byl/je vyjímečně a zcela určitě pravý.
xjert01 napsal
Narazil jsem na netu na katalog aukcniho domu Meister & Sonntag z roku 2004, kde se drazila sbirka H. Dietikera - mezi raritami i jeden tlusty prazsky gros. Zajimalo by me, jestli nekdo z vas mel moznost neco podobneho drzet v ruce. Ja osobne ne, ale dal jsem se loni na aukci Aurea do reci s nejakym postarsim numismatikem z Chebu a ten mi tvrdil, ze pred desetiletimi mel jeden ve sbirce (ukazoval ho pry i Haskove, ktere se naramne libil), nasledne ho ale za neco vymenil. Taky zminoval, ze i na tech malo kusu co jich je mezi sberateli je hodne falz - coz se da vzhledem k cene pochopit. Dovolim si tvrdit, ze kdyby ted byl v nabidce sbirky Dr. HP tak porazi i ty 10 dukaty...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
4 z 5-ti jsou falešné. Někdy je to vidět na "první" pohled, jindy ne. Falšovaly se už v 19. století viz článek E. Fialy ve Wiener Nimismatische Zeitschrift, kde je jich publikována celá řada.
Takže když se někdo dušuje, že to má po dědečkovi, je to jen reklama, která nic neznamená.
Hanz napsal
Bílé peníze Vladislava II.,malé groše Rudolfa II.,1/4 tolary Matyáše třeba i 24 krejcar Fridricha falckého - některé byly raženy jako tlusté mince. Tlusté pražské groše razil i Karel IV.,Václav IV.,L.Pohrobek,J.z Poděbrad a Vl.II.Jagellonský. Ražby jsou poměrně vzácné a moc se nevidí, mají různé hmotnosti, které většinou neodpovídají násobkům. Jako reprezentativní odražky bývaly darovávány návštěvám v mincovně. Padělků je nadbytek, koupit si jakýkoliv tlustý groš bez jasného původu v dnešní době je sázka do loterie.
Registrovaný uživatel
Do aukce u Kunkera jde tlustý groš Václava IV. (aukce 379/100).

Prager Groschen o. J., Prag. Dickabschlag (Piéfort) zu 15 Prager Groschen. 34,10 g. Innen: + WEnCEZLAVS ± TERCIVS, außen: + DEI : GRATIA Ê REX : BOEMIE Krone, umher Perlkreis//º+º GROSSI ±° PRAGENSES Böhmischer Löwe l. Doneb. 850 (dieses Exemplar).
Von größter Seltenheit. Hübsche Patina, sehr schön-vorzüglich

Exemplar der Slg. Donebauer, Auktion Adolph Hess, Frankfurt/Main 1889, Nr. 850 und der Slg. Wunderly von Muralt, Auktion L. + L. Hamburger, Frankfurt/Main, April 1899, Nr. 61.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na mě dobrý dojem nedělá...
Registrovaný uživatel
Přesně to je taky můj dojem, hlavně ten lvíček je až jakby moc dokonalý. Kdesi jsem četl, že v 19. století se dělalo dost falz těchto tlustých grošů. Ale s takovou aukční historií to nikdo nebude rozporovat.
Registrovaný uživatel
Hrubý pražský groš (15-násť násobok) Karola IV. z mincovne Kutná Hora

Obrázek vložený uživatelem

Predal sa na jubilejnej aukcii Sincona #50, 23.10.2018, položka 1210. Na aukcii bol spochybnený ako falzum - pravdepodobne dielo z 19. storočia. Napriek upozorneniu licitátora pred dražbou tejto položky, sa predal za 32.000 CHF + %.
O tri roky neskôr sa opäť objavil na aukcii Sincona #73, 22.11.2021, položka 1812. Vyvolávacia cena 5.000 CHF (rovnako ako v jubilejnej aukcii) s nasledovným popisom:
"Pravdepodobne dielo z 19. storočia. Tento kus opísal už Eduard Fiala pri spracovaní zbierky Ernsta Prinza zu Windisch-Graetz v roku 1895."
Nakoniec sa nepredal ani za vyvolávaciu cenu.
Neviete niekto ako to dopadlo v tej jubilejnej 50-tej aukcii? Vydražiteľ ho vrátil?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Nelíbí se mi hodně ta hlava lva a vnitřní a vnější perlovec na druhé straně je jakoby rytý na několikrát , prostě kruh je výrazně kostrbatý atd …Hrana mince je otlučená také více než je dobrým zvykem , jako by jí někdo používal na zatloukání čehosi…prostě sám za sebe bych minci a to nejenom pocitově …nevěřil :- ))
rektor napsal
Přesně to je taky můj dojem, hlavně ten lvíček je až jakby moc dokonalý. Kdesi jsem četl, že v 19. století se dělalo dost falz těchto tlustých grošů. Ale s takovou aukční historií to nikdo nebude rozporovat.
Registrovaný uživatel
K tomu tlustému Václovovi typově velmi podobný lev z běžného groše, velmi pravděpodobně autentického.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zajímavá diskuze. Kolegové máte prachy na koupi? Já ne, tak mi je jedno jestli je pravý. Myslím, že tohle se kupuje jako způsob uložení peněz. Na rozdíl od bitcoinu se to dá osahat, použít jako těžítko, k zatloukání hřebíků :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Pro zajímavost tohle je vystaveno v Národním muzeu v rámci té současné numismatické výstavy. Podle popisu je to Václav IV.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
taky ho mám vyfoceného odtam :)
Registrovaný uživatel
výstava: Poklady numismatických sbírek?
Registrovaný uživatel
Vladislav Jagelovsky, 111,023g, vyobrazený v publikácii Základy numismatiky od Nohejlovej-Prátovej. V popise je uvedené, že groš aj foto sú z MM (Moravské Muzeum v Brně).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Pražské groše » Tlusty gros

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1