Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » Tolar Rudolfa II. 1603 Kutná Hora vs České Budějovice

Vykupminci.cz
Numisargo

Tolar Rudolfa II. 1603 Kutná Hora vs České Budějovice

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím všechny numismatiky a mám jeden dotaz:

Jak poznat u tolaru Rudolfa II. zda se jedná o ražbu z Kutné Hory nebo z Českých Budějovic??? "Téměř" totožné tolary jsou někdy nabízeny jako ražba z KH někdy jako ražba z ČB. Např. obr. 1 je údajně tolar z ČB, obr. 2 a 3 je ražba z KH. Dle Nemeškala by hlava ve štítku měla být značkou mm Mattighofera z ČB, navíc jsem viděl i tolar 1603 se značkou hlavy v oválu, což by měl být Enderle z KH. Nebo se rozdíl v mincovně určuje jen podle tvaru hlavy ve štítku????

Díky za vaše odborné názory, budu rád za každou připomínku

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nejsem expert na tolary, nicméně v tom nevidím problém.
Dle Halačky

Pes - MAttighofer (ČB)
Pták se zobákem - Enderle (KH)
Registrovaný uživatel
To ano, ale na některých ražbách jsou si Enderleho sup a Mattighoferův lev velmi podobní. Šlo mi o to, jestli je u tohoto ročníku rozhodující znak ve štítu vs znak v oválu
Registrovaný uživatel
Důležitá je značka mincmistra a ta je sice podobná, ale na první pohled jasně rozeznatelná. "Mattighoferův lev", má i psa a ty variace další sice jako lev vypadaj, ale z pečetidel a sfragistiky jsem zjistil, že pes a lev, toť otázka. (Vycházím z toho, že psa používal a ty dvě další variace v Halačkovi maj čumák jako pes, ne lev, ale pokud on někde deklaroval, že je to lev, beru to, nehraje to roli.).

Ať se k tomu vyjádří někdo, kdo to sbírá, já asi nechápu přesně podstatu dotazu.
viz "znak ve štítu vs znak v oválu"
Mincmistrovská značka může bejt v oválu, nebo pavéze, závorkách, to je jedno, důležitá je sama o sobě a určující.

Možná by to asi chtělo foto, kde jsou ty značky "podobné", na foto viz výše jsou na první dobrou rozeznatelné.
Registrovaný uživatel
Mincovna sa určuje podla typu razidla a podla mincovej značky .Konkretne pri tomto ročniku 1603 ma Kutna Hora typ razidla 369 a minc.z.Spiess a Enderle.Budejovice typ razidla 428,430,431 a minc.z.Mattighofer /podla Halačku/
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » Tolar Rudolfa II. 1603 Kutná Hora vs České Budějovice

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1