Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Travancore a Travancore-Cochin

Vykupminci.cz
Numisargo

Travancore a Travancore-Cochin

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4

Autor Příspěvek
Moderátor
dědek napsal
Jeden způsob výroby štočků je, že se na kovovou desku nanese světlocitlivá vrstva, která se přes negativ světlem vytvrdí; ze zakrytých míst se vrstva smyje a deska se vyleptá do hloubky. Třeba se jim ten fotografický přenos nepovedl a opakovali ho. Stejně ale nechápu proč některé části (puntíky a "CHS:") zdvojené nejsou.

No tak tento způsob výroby to nebyl. Tak ten druhý :)
Registrovaný uživatel
Tak třeba rytina (pro tisk z výšky) a nepovedené moletování?
« Poslední úpravu provedl(a) dědek v 13. 1. 2014, 11:36. »
Moderátor
dědek napsal
Tak třeba rytina (pro tisk z výšky) a nepovedené moletování?

A co do toho pleteš rytinu :roll: . Je to ta druhá výroba štočku z předlohy. Kromě leptání desky se dalo použít ještě výroba jednotlivých štočků, které se pak sestavovali do desek.
Moderátor
dědek napsal
Tak třeba rytina (pro tisk z výšky) a nepovedené moletování?

Tato varianta se anglicky pak nazývá re-entry, česky pak dvojitá moletáž. Ale tato varianta se dá najít pouze na známkách tištěných pomocí "rytin" - třeba ocelotiskem, měditiskem,...
Registrovaný uživatel
Prostě hádám, ale úplná hloupost to není. Jako je známý třeba dřevoryt, tak se dá rýt i do kovu (razítka se prý tak vyráběla) a takový malý vyrytý štoček lze namnožit moletováním. Teď si ale uvědomuji, že by dvojitá moletáž vypadala jinak - bylo by tam naopak víc netisknoucích míst. Takže to bylo jinak, třeba to množili galvanoplasticky, ale to já neznám.
Moderátor
Ze stránek SČF:

Galvano = štoček nebo deska vyrobená pomocí galvanoplastické metody elektrolýzou roztoku, který obsahuje kovy; pak je možné na matrici z vosku nebo z jiného materiálu, do kterého byl originál otlačen, vyrobit dvojníka sazby nebo štočku; vyrobené galvano se zesiluje liteřinou, aby lépe odolalo tlaku tiskařského stroje.

No nedokáži říct, zda byl originál v těchto případech otištěn do vosku či papíru. Ani jeden materiál však nevede elektrický proud a tak se po vtlačení ještě poprašuje grafitem či jiným jemným kovem.

Ale jedno je jasné, během vtlačení došlo k částečnému zdvojení okraje a to se během pokovení neodstranilo. A to je i tento případ. Zase se to však nestávalo tak často a kromě této hodnoty 3 chuckramy, mám doložený ještě dvojitý roh na 1 1/2 chukramu.

Na této hodnotě jsem však našel ještě "hustější" variantu, jejíž vznik bych neočekával. A to několik štočků bylo vtlačeno zkorodovaným či jinak poškozeným štočkem. A našel jsem pak 3 pozice s velmi podobnými vadami.
Registrovaný uživatel
Tak to je hezký, to jsem nevěděl. Do papíru se klasicky odlévaly litery pro knihtisk.
Moderátor
Čím pak mi udělala radost tato třípáska?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jinak rozmazaný levý přetisk... :)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Dracek napsal
jinak rozmazaný levý přetisk... :)

To je asi dáno pozicí na archu - krajní dolní levý roh, ale není to přímo to, co jsem měl na mysli. :P
Moderátor
To to nikdo nepozná? Ani si netipne?
Moderátor
Myslel jsem si, že tady bude správná odpověď do 1 h. Ale ani do druhého dne se tady neobjevila. Není to žádná velká specialita, dokonce i Michel to asi vede.
Registrovaný uživatel
tak tedy lepší barva přetisku...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Dracek napsal
tak tedy lepší barva přetisku...

No jasně, modrý přetisk místo velmi běžného černého.
Moderátor
To tedy gratuluji, mně se ty barvy jeví stejné.
Moderátor
V denním světle je to vedle černého přetisku krásně a jednoznačně vidět. Ještě se pokusím zmírnit tu skvrnu od lepidla na pravé známce.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Travancore a Travancore-Cochin

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1