Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Typová sbírka mincí na území ČR

Vykupminci.cz
Numisargo

Typová sbírka mincí na území ČR

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
zajímalo by mne, zdali by mi mohl někdo ze zkušenějších sběratelů poradit ohledně typové sbíky mincí na území čr. Představoval bych si ji jako sbírku exemplářů typických mincí daného období od R-U až do hlubokého středověku stím, že v první fázi nemusím mít každý krejcar, který se liší třeba jen jiným typem hlavy panovníka, ale spíše základní mince.
Tedy např. u FJ I - 1/4, 1/2, 5/10, 1 , 2, 3, 4, 5, 6, 10, 20 Krejcary bez ohledu na ruzné typy nebo pamětní ražby v rámci stejných nominálů. Mým cílen je v podstatě seznam, kde si třeba dohledám orientační ceny, podle kterého bych se pak mohl orientovat při nákupu.
Myslíte si, že takto postavená "sbírka" má smysl, případně kde by se dal takto postavený seznam nalézt?
Registrovaný uživatel
orientační ceny jsou v katalozích, třeba pro 18.-20. století Krause a další, vyplatí se sledovat taky ceny v aktuálních aukcích, Aukro, aukce ČNS atd.
Registrovaný uživatel
Smysl to má, ale do roka budete se sbíráním u konce a stejně budete dokupovat po ročníkách a typech ;)
Registrovaný uživatel
Waluigi napsal
Smysl to má, ale do roka budete se sbíráním u konce a stejně budete dokupovat po ročníkách a typech ;)

Zozbiera to do roka iba vtedy, ak bude kupovať šrot. Ak bude kupovať kvalitné mince, tak je to na dlhšie a je to aj o peniazoch.
Registrovaný uživatel
Jistě, do roka možná s neomezenými zdroji, kterými ovšem rozhodně netrpím :'(. Jen třeba cena toalru půjde do tisíců...
Neznáte náhodou alespoň nějaké stránky či literaturu, které by se nějak uceleně věnovaly mincím platným na našem území (krom FJ I a čr mám jen obecné katalogy)?
Moderátor
Napr. Oliver má veľmi pekne spracované stránky:

http://www.richtera.cz/numismatics/
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
Pokud se tyce napriklad minci tolaroveho obdobi razenych na uzemi Cech, Moravy a Slezska, tak nejcasteji citovana v aukcnich katalozich je publikace od Ivo Halacky: Mince zemi koruny ceske (3 dily + dodatky I. a II.) Toto dilo je bezne dostupne napriklad i na Aukru. Mince jsou cleneny dle panovniku, mincoven, nominalu a dale na jednotlive typy a rocniky. Kazdy typ je vyobrazen perovkou, uvedeny metrologicke udaje, ale nejsou zde uvedeny ceny.
Co se tyce obecnejsich knih tak dle meho nazoru je velmi dobra publikace od P.Vorla: Od prazskeho grose ke korune ceske. Dozvite se tam dalsi zajimave informace ktere nejsou obsazeny v katalozich.
Moderátor
Davie napsal
Dobrý den,
zajímalo by mne, zdali by mi mohl někdo ze zkušenějších sběratelů poradit ohledně typové sbíky mincí na území čr. Představoval bych si ji jako sbírku exemplářů typických mincí daného období od R-U až do hlubokého středověku stím, že v první fázi nemusím mít každý krejcar, který se liší třeba jen jiným typem hlavy panovníka, ale spíše základní mince.
Tedy např. u FJ I - 1/4, 1/2, 5/10, 1 , 2, 3, 4, 5, 6, 10, 20 Krejcary bez ohledu na ruzné typy nebo pamětní ražby v rámci stejných nominálů. Mým cílen je v podstatě seznam, kde si třeba dohledám orientační ceny, podle kterého bych se pak mohl orientovat při nákupu.
Myslíte si, že takto postavená "sbírka" má smysl, případně kde by se dal takto postavený seznam nalézt?

Sbirka s timto zamerenim urcite smysl ma, z vlastni zkusenosti mohu rici ze zasluhou velke ruznorodosti mincovnich nominalu zaujme napriklad nesberatele mnohem vice nez treba sbirka pouze jednoho nominalu clenena dale na jednotlive typy, rocniky ci varianty - P.S. nemam nic proti podobnym uzce zamerenym sbirkam, kazdy at si sbira co se mu libi a co mu prinasi radost ;) .
Je dobre opatrit si nejdrive patricnou literaturu, nejpouzivanejsi pro jednotliva obdobi je uvedena napriklad v aukcnich katalozich renomovanych aukcnich firem a v odkazech u konkretni mince. Katalogove prirucky typu Novotneho moc nedoporucuji, zejmena cenove relace jsou tam velmi casto mimo. Udaje o vzacnosti jednotlivych nominalu a jejich cene na sberatelskem trhu ziskate hlavne dlouhodobym sledovanim aukci a tam zjisteneho vyskytu a dosazenych cen.
Registrovaný uživatel
Hodně literatury se dá stáhnout z netu (když víte co hledat...) a uvidíte, co všechno by jste si mohl koupit, druhá věc je ale, sehnat tyto mince v rozumném stavu za normál. peníze... To Vám bude trvat mnohem déle!

Především ale souhlasím s tím, co bylo výše napsáno, není problém dát dohromady obrovskou hromadu mincí z kompletního průřezu dějin (skoro), ale hodnota bode minimální, pokud budou mince ve stavu 3/3... (pokud nevíte co znamená 3/3, tak ještě raději nic nekupujte a studujte ;) )
Registrovaný uživatel
Waluigi napsal
Smysl to má, ale do roka budete se sbíráním u konce a stejně budete dokupovat po ročníkách a typech ;)


Promiň, ale tohle je blbost... Dělám do mincí 3 roky a jediný co mám komplet je Ag 45-53... (0/0 :mrgreen: )
Registrovaný uživatel
to Kucera: díky za tip, určitě se po těchhle publikacích poohlédnu. Ta atrativnost takto postavené sbírky i pro nesběratele je asi hlavní důvod, proč bych rád tímto směrem obrátil svou sběratelskou pozornost. Plus samozřejmě také skutečnost, že kdybych ji nakrásně třeba (do důchodu ;-) ) dosbíral, pak je asi vždy možné ji rozšířit na vyloženě typovou...
to xstancl1: určitou představu o významu stavu 3/3 mám, ale že bych si troufnul někomu oponovat, že ta která mince je 3/3 a ne třeba 2-/2-, to zase ne ;-)
Registrovaný uživatel
Davie napsal
to Kucera: díky za tip, určitě se po těchhle publikacích poohlédnu. Ta atrativnost takto postavené sbírky i pro nesběratele je asi hlavní důvod, proč bych rád tímto směrem obrátil svou sběratelskou pozornost. Plus samozřejmě také skutečnost, že kdybych ji nakrásně třeba (do důchodu ;-) ) dosbíral, pak je asi vždy možné ji rozšířit na vyloženě typovou...
to xstancl1: určitou představu o významu stavu 3/3 mám, ale že bych si troufnul někomu oponovat, že ta která mince je 3/3 a ne třeba 2-/2-, to zase ne ;-)


Jasný, jde o to, jít po kvalitě, jinak to nemá smysl...

O něco podobnýho (sběratelský záměr )se pokouším mimo jiné také... A je to opravdu nádhera jak pro mne, tak pro blízké okolí nezasvěcených...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Typová sbírka mincí na území ČR

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1