Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rakousko » Uhorská poštová správa

Vykupminci.cz
Numisargo

Uhorská poštová správa

Moderátoři: babygulka, kolo101, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tak potom sa poštovné menilo može mi niekto napísať aj presne ako?
_______________
. . . To, že sa niečomu všeobecne verí, vôbec neznamená, že je to aj pravda. Mýty sú oddávna najväčším ohrozením poznania. Každý, kto má odvahu ich spochybniť, je na dobrej ceste . . .
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Já to trochu sbírám. :)
Ale zatím jsem tak úplně nepochopil ty desky u barevných psaníček s průsvitkou I.


Pokusil jsem se nafotit I. a II. typ vydání známky 5 krejcarů 1874 psaníček bez průsvitky. Liší se v kresbě ohraničení trojůhelníčku. Černobílý obrázek je z maďarského katalogu 1954, barevný z roku 2008. I. a II. deska vydání psaníček s průsvitkou I opět nejprve černobíle z katalogu 1954, kde je to lépe vidět - trojůhelníčky téměř splývají s okolím a "nejsou". Na barevném snímku 2, 3 a 10 krejcarů to není tak dobře vidět. obrázky připojuji.
Registrovaný uživatel
tak obráízky až teď

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
U těch 5 krejcarů není žádný problém, ale u těch druhých mají vždycky nakreslené proškrtané trojúhelníčky (levý horní) a to jsem nikdy nepochopil (vypadá spíš jako trojúhelníček u černých čísel). To mi nějak neštimuje, nebo nevím, co to jako značí. Navíc u těch 3 kr, zoubkování 12:11,5 (koukám, že některé symboly to nebere);, kde by měla být jenom II. deska, jsou, na některých, trojúhelníčky celkem dobře viditelné. Viz i poslední obrázek 10 kr. Kde je potom ta hranice?
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 11. 9. 2012, 17:09. »
Registrovaný uživatel
zoubkování na půl se musí napsat takto - 11 1/2, v katalozích je u II. desky řeč pouze o levých trojúhelníčcích "které až splývají s pozadím", logicky jsou pravé vidět
Moderátor
Já nevím, mně přijde každý barevný psaníčko jiný a přesto stejný!! :)
Moderátor
Ale největší mou chybou bylo, že jsem si, doslova za babku, nepořídil 3 krejcary zoubkování 9 1/4 : 9 1/2. Mohl jsem ji mít za nějaký cca 3000 Kč, ale už jsem tehdy dražil přetisk Zakarpatská Ukrajina-Chust (Zakarpatská Ukrjina převrácený) a už jsem na to zkrátka neměl fondy. Navíc se mi zdála taková trochu schmutzig, ale jinou jsem od té doby ani neviděl. Vzápětí se prodala v Maďarsku myslím za čtvrt miliónu Ft (a tam už měla atest).
Registrovaný uživatel
Nemáte někdo přebytečný Magyar Posta- és Illetékbélyeg Katalógus na prodej? Jak vypadá ten katalog na CD? Liší se nějak od knižní verze?
Registrovaný uživatel
http://www.filatelie-stosek.cz/index.php?d=161317 - Stošek má 3kr kamenotisk za 6000 Kč, ale zoubky tradičně v obraze.
Moderátor
Ešte k tým typom:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Voľný predklad:

Vydanie 1874

1.typ – prepona ľavého horného trojuholníka je jedna čiara, a odvesna ľavého dolného trojuholníka vždy je jedna čiara, ktorá je spojená s preponou
2.typ – prepona ľavého horného trojuholníka je zdvojená čiara, a vodorovná odvesna ľavého dolného trojuholníka nikdy nie je spojená s preponou a vo väčšine prípadov úplne chýba. Vzniklo to dorytím kontúr ľavého dolného trojuholníka.


Obrázek vložený uživatelem

Voľný preklad:

Vydanie 1881

1.typ – výrazné, doryté kontúry trojuholníkov ( 5 kr s dvojitou preponou v ľavom hornom rohu – tento typ u vydania r. 1874 je označený ako 2.typ)
2.typ – trojuholníky majú tenké línie vo vnútri rastrovou výplňou
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
(Těch 5 kr 1874 fakt není žádný problém, pokud ta známka není extrémně světlá či s blbým razítkem.)
smith napsal
Vydanie 1881

1.typ – výrazné, doryté kontúry trojuholníkov ( 5 kr s dvojitou preponou v ľavom hornom rohu – tento typ u vydania r. 1874 je označený ako 2.typ)
2.typ – trojuholníky majú tenké línie vo vnútri rastrovou výplňou


No, a to je právě to, co mi nějak neladí, s čím se nemůžu nějak srovnat. Mi přijde, že mám výrazně (relativně výrazně) doryté kontury s rastrem (částečným), částečný rastr bez kontur, úplně bez trojúhelníků (i bez jakéhokoliv rastru) a nikdy ne v levém horním rohu. Tam jsou buď silné nebo slabší kontury. Buď su blbé, nebo jsem nikdy neměl oba typy (což lze, vzhledem k zastoupení zoubkování, vyloučit).

Druhá věc, kterou jsem nikdy nepochopil, jsou typy u známky Maďarsko : Anglie - 6:3 z roku 1953 (MBK 1400, Mi 1340). Sice si umím přečíst, že jeden typ je 10-10,2 mm a druhý 10,9 mm, ale nějak nevím odkud kam. Nabízí se snad jen délka toho 6:3. (V tom případě bych druhý typ teda opravdu neměl.)
Moderátor
mefail napsal
http://www.filatelie-stosek.cz/index.php?d=161317 - Stošek má 3kr kamenotisk za 6000 Kč, ale zoubky tradičně v obraze.

Pokud to byla reakce na mou poznámku, tak já měl na mysli psaníčko bez průsvitky. :?
Moderátor
Takže (proč nevyužít skener, když už jsem si ho pořídil, jednotlivé známky ve větším počtu jsou děsně neposedné), na tom prvním obrázku by měly být všechny známky 2. deska, protože při zoubkování 12:11,5 by to jinak ani být nemělo; a na tom druhém jsou v prvním řádku známky s 2. deskou a ve druhém jsou první dvě 1. deska a další dvě 2. deska bez ohledu na to, že tam lze vidět (u trojúhelníků dole) část orámování?
(A ten 3.3.22 ábra považuju za zmatečný, tak to přece nikdy nevypadá. Navíc se má jednat o spodní trojúhelníky, ne? :| )

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 17. 10. 2012, 15:55. »
Moderátor
Dnešná radosť z Maďarska. Privigye = Prievidza

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
povraznicky majster :) pekne ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
Aj tá správa pre príjemcu je dobrá: "Ostatné 4 zlaté o pár týždňov pošlem, zle ide s tým vyberaním"
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Pavel_III, škoda, že jsi neukázal ten dvanáctiblok novinových známek také zepředu. Tak tady by měl své místo, protože jde myslím o výjimečnou věc.
Moderátor
Co není, může být!! :)
Jestli je to až tak výjimečné nedokážu posoudit, ale určitě to není běžné, to zase jo. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A když už jsme u těch novinových, tak něco, co se mi nedaří rozhojňovat: předem "razítkované" známky. Mám to jen z jedněch novin a jen ve 3 průsvitkách (z toho Wz VII v obou polohách).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pardon - Wz III s křížkem doleva, jestli doleva nahoru nebo doleva dolů netuším, neb tam není.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 20. 11. 2012, 22:25. »
Moderátor
Pavel_III napsal
A když už jsme u těch novinových, tak něco, co se mi nedaří rozhojňovat: předem "razítkované" známky. Mám to jen z jedněch novin a jen ve 3 průsvitkách (z toho Wz VII v obou polohách).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Pardon - Wz III s křížkem doleva, jestli doleva nahoru nebo doleva dolů netuším, neb tam není.

Něco takového jsem už někde viděl.
Registrovaný uživatel
Ještě přihodím zadní stranu toho dvanáctibloku s průsvitku (s IV a hvězdou mezi kruhy), ať je to pohromadě.
Obrázek vložený uživatelem

Je to krásná sběratelská věc v běžném provozu shodou okolností vzniklá a dodnes zachovaná. Kdyby ten blok byl nepoužitý, tak mě zdaleka tak nenadchne.
Moderátor
Podařilo se mi, spíše náhodou, ale za rozumnou cenu, koupit čtyřbloky III. emise Lajtabánságu. Do značné míry jsem jen tušil co to obsahuje a do jisté míry jsem netušil nic (viz první obr). Mi to dnes přišlo a byl jsem docela mile překvapen. i inspirovalo mne to k sepsání takového stručného úvodu do této emise.
Dále to tedy berte jako slohové cvičení na dané téma, třeba se mi to zalíbí a budou nějaké, stručné, článečky. ;)

V roce 1921, když bylo rozhodnuto, že Uhři přijdou o další část Uher, tentokráte na západě, navíc ve prospěch spoluporažené země, rozhodl se Pál Prónay, spoluzakladatel paravojenské útočné jednotky Rongyos gárda (Garda otrhanců, též Segedínska garda (na počátku) nebo Horthyovská garda), s tím něco dělat a dotyčnou oblast se pokusil obsadit. Úmysl se nezdařil tak zcela, ale konečným výsledkem bylo ustanovení plebiscitu a to, že Šoproň s okolím zůstala maďarská. Na obsazeném území vyhlásil Prónay "Litavský palatinát" (Lajtabánság) a prohlásil se jeho "presidentem". V průběhu poměrně krátké doby (od 4. srpna do 11. listopadu 1921) bylo vydáno 7 emisí (6 přetiskových a jedno definitivní) a dvě (1 přetisková + 1 definitivní) byly ještě vytištěny, ale už se nedostaly do běžného poštovního provozu (ačkoliv ta přetisková je známa na dopise). Emise označovaná jako III (třetí), byla přetištěna v tiskárně novin ve městě Felsőőr (Oberwart), a v prodeji na okolních poštách byla od 5. října s 50% přirážkou, výtěžek a příplatek byl určen na krytí válečných výdajů. Obyvatelstvo ale protestovalo (řekl bych brblalo, ale jedná se o Maďary a Rakušáky, ne o Čechy :lol: ) a proto byly známky dodatečně na zadní straně opatřeny nátiskem o 50% přirážce (to už bylo úřední potvrzení a byl klid), známky bez nátisku jsou o cosi vzácnější. Konec platnosti byl 29. listopadu. Známky byly skutečně používány v poštovním provozu. Náklad známek není znám, dochovalo se 25 kompletních, neroztrhaných, archů (nevím jakých hodnot). Přetisky byly zhotovovány i na archy s úředním průpichem známým pod pojmem "hármaslyukkal" (česky trojdíra) s výjimkou hodnoty 15 fillérů, která průpichem nebyla opatřena. Průpich byl vždy na 5. a 6. sloupci archu u Ženců a na 5. a 6. řádku u Parlamentu (tedy vždy 20 známek je s průpichem).
Nyní trošku odbornosti: přetiskové desky známek měly podobu čtvrtiny archu, tedy 25 polí 5×5 jak pro známky s motivem Ženců, tak pro známky s motivem Parlament.
Na druhém obrázku jsou k vidění čtyřbloky Ženců, hodnoty 10, 40 a 50 fillérů s průpichem, shodu okolností vždy ze 4. a 5. sloupce. u 50 fillérové známky je vyznačena desková vada "chybějící trojúhelník". Ta se nacházela na 25. poli přetiskové desky a je tedy na 45., 50., 95. a 100. ZP. Dotyčná známka je tedy 45. nebo 95. ZP. V průběhu tisku byla tato chyba odhalena a opravena.
Na třetím obrázku (doufám, že to bude aspoň trochu vidět) jsou čtyřbloky s motivem Parlamentu, čtyřblok doplňkové hodnoty 2,50 K na známce 5 fill a dva čtyřbloky Ženců s (10 a 15 fill) z předchozích známek na kterých jsou dvě polohy nátisku na rubu, ten druhý je, co vím, vzácnější. Doplnil jsem to o pár známek, které mám už z dřívějška, k nim se ještě dostaneme.
Čtyřbloky hodnot 1 K a 5 K jsou s průpichem, 1 K je ze 6. a 7. řádku, 5 K ze 4. a 5. řádku. Na prvním čtyřbloku hodnoty 1 K by měla být vidět desková chyba "tečka za posta" ( posta. ), ta se nacházela na 1. poli přetiskové desky, tedy na 1., 6., 51. a 56. ZP, uvedená známka je tedy buď 51. nebo 56. ZP. Čtyřblok hodnoty 2 K a 10 K obsahuje spojené typy normálního přetisku a "typu", která má levou kuličku otočenu o 90° proti směru hodinových ručiček. Tento typ se nacházel na 23. poli desky, tedy na 43., 48., 93. a 98. ZP. A protože známky jsou bez průpichu, musí to být 93. nebo 98. ZP. U hodnoty 3 K se zdá, že by částečně zasahující přetisk dolní známky mohl být rovněž s tímto typem. (Člověk 10 nenarazí na typy a najednou 2 čtyřbloky :mrgreen: , z toho ta 2 K na tom katalogovém zobrazení skutečně není vůbec vidět a v popisu nebylo nic.). Kolekci jsem doplnil čtyřblokem 1 K spojených typů s "plnou kuličkou" (kulička je vyplněna ze 3/4 soustřednými kruhy) - Maďaři tomu někdy říkají "chybotisk (chybotyp?? :? )" (tévnyomat - například Király Tibor ve své příručce). Tato chyba (hiba) se nacházela na 8. poli přetiskové desky, etdy na 13., 18., 63. a 68. ZP, z čehož vyplývá především to, že tento typ nemůže existovat s průpichem. Dále jsem přidal doplňkovou hodnotu s chybějícím trojúhelníčkem, s převráceným přetiskem a chybotisk, kdy místo známky 5 fill byla omylem přetištěna známka 2 fill. Na omyl se ale přišlo a většina těchto archů byla zničena. Podle Királyho příručky bylo přetištěno 10 archů a 8 z nich bylo zničeno, 2 by unikly, Brainard ovšem uvádí náklad 300 kusů, to by byly 3 uniknuvší archy. Předposlední známka 10 K má deskovou(?) vadu chybějící "j" (La tabánság), mám ji ještě na hodnotě 3 K a dokonce 20 fill Ženci, Király se o tomto ovšem nezmiňuje a jinde v literatuře jsem to taky nenašel. A poslední je nátisk na známkách s motivem Parlamentu (existuje i převrácený či dokonce šikmý, bohužel, nemám), doplněný o zkušební či garanční značku Lajtabánságu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Moc vidět to není, tak trošku větší:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pavel III: Výborné čítanie. Myslím si, že toto si zaslúži aj článok na Infofilu. Zdenek by bol len rád.

Od toho plebiscitu, keď Sopron ostal maďarským mestom, mesto hrdo používa prívlastok "najmaďarskejšie" ( snáď som to napísal správne) mesto. A zaujímavé je, že v dobe plebiscitu vo väčšine boli Nemci medzi občanmi mesta, a napriek tomu nechceli patriť Rakúsku.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Rakousko » Uhorská poštová správa

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1