Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Uhorské mince grošového obdobia

Vykupminci.cz
Numisargo

Uhorské mince grošového obdobia

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 50 51 52 53 54 55 56 57 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
Je to teda široký groš Gabriela Betléna, origoš. Denáre s tou značkou sa v tom roku nerazili. Priemer musí mať väčší ako denár.


Ďakujem za usmernenie , už som ho dohľadal. Široký groš, Gabriel Bethlen, 1624 CM
Registrovaný uživatel
Dnes mi od milstra prišiel tento vratislavský halier. Keďže je to Žigmund, tak ho dávam sem. :)
Veľmi pekná minca a celkom zaujímavý štýl. Ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poštárka mi práve priniesla tento denár Ľudovíta Jagelovského. Obsah striebra je len (25 %) a takto výborný stav sa často nevidí. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Každá mince z nominálů o nízké ryzosti je v dnešní době již sběratelsky velmi zajímavá, protože se u těchto ražeb většinou setkáváme s nejrůznějšími vadami, které je znehodnocují. Velmi hledané jsou ty, které mají navíc pěknou plochu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Neví někdo, jaký byl obsah stříbra v denáru v následujícím období, tedy za Ferdinanda I?
Registrovaný uživatel
Ferdinand vydal v roku 1536 zákon, ktorý stanovil denárom 50%- nú rýdzosť a hmotnosť 0,55 - 0,6g. Bolo to podľa normy Mateja Korvína z menovej reformy 1468.
Moderátor
Já si říkal, že jeho denáry většinou vypadají oproti Ludvíkovým pěkně :) Jinak zajímavá revalvace. Díky za odpověď.
Registrovaný uživatel
Ľudovítova menová reforma z roku 1521 vyústila do banských povstaní, takže v roku 1526 nariadil návrat k pôvodnej rýdzosti (50%) starých denárov. Aké parametre mali denáre medzi 1527 a 1536 je otázka.
Inak, Ľudovítove denáre Moneta Antiqa sú podľa mňa omnoho krajšie ako Ferdinandove.
Registrovaný uživatel
Po dlhej dobe mi do zbierky pribudol ďalší Karol Róbert. Je to celkom vzácny denár, H-473, mincovňa Lippa (L - I), rok 1330.
Zaujímavé je tu zobrazenie panovníka, ktorý má na hlave klobúk a až na ňom korunu. Na iných denároch je vždy len koruna.
Na nete som našiel jediné dobové vyobrazenie Karola a čuduj sa svete...na hlave štýlový klobúk a koruna ;) Že by módny hit 30-tych rokov 14.storočia z Neapolu? :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
To není kloubouk, ale přilba :roll:
Pravda, u krále poněkud podivná (většinou ji nosili pěšáci).

http://www.ceskakorouhev.cz/galerie/vybaveni/WAGNER_ODEV/Wagner/WAG03_02.JPG

Typ 1, kolem roku 1350.

Na té minci to ale na nějakou pokrývku hlavy vypadá.
Registrovaný uživatel
Zrovna kukám do Pohla: Kopf mit Hut und Krone, takže asi áno.
Čo sa týka toho obrázku, priznám sa, neviem...ale tiež mi príde divné, že by mal pešiacku prilbu...ehm, keď na neho dlhšie kukám, tak celý outfit je divný...minibrnenie a na tom minišaty? A presne také isté vyťahané pančuchy som nosil do škôlky :lol:
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Zrovna kukám do Pohla: Kopf mit Hut und Krone, takže asi áno.
Čo sa týka toho obrázku, priznám sa, neviem...ale tiež mi príde divné, že by mal pešiacku prilbu...ehm, keď na neho dlhšie kukám, tak celý outfit je divný...minibrnenie a na tom minišaty? A presne také isté vyťahané pančuchy som nosil do škôlky :lol:


Je to uplně běžné rytířské oblečení té doby.Má na sobě varkoč pod ním kroužkovou košili na ramenou má chrániče ramen jestli jsou kovové nebo kožené to nejde poznat.na nohou má podle mě kožené chrániče kolen a holení které vypadají jak ty pančochy.Přilba je fakt atypická měl by mít na hlavě bud Barbutu nebo Bacinet.ten železný klobouk má 100% na hlavě proto aby bylo na iluminaci vidět obličej a vlasy aby se vědělo přesně o koho se jedná,protože pod jinou přilbou by musel mít kroužkovou kapuci a z obličeje by mu byli vidět jenom oči,nos a ústa.
Registrovaný uživatel
Alarich, ďakujem za super výklad.
Začínam mať pocit, že sa Huszár a Pohl s tým klobúkom na minci sekli a tiež to bude pravdepodobne prilba. Dáva to väčší zmysel. Ale "železný klobouk" tiež nie je zlé pomenovanie, je to taký kompromis. :)
Registrovaný uživatel
Nečakám, že Vás týmto obrázkom z filmu presvedčím, ale bola to bežná kombinácia (spomeňte si len, aké kúzelné kombinácie výstroja sme nosievali na vojne ...) a minca je nádherná !

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Alarich, ďakujem za super výklad.
Začínam mať pocit, že sa Huszár a Pohl s tým klobúkom na minci sekli a tiež to bude pravdepodobne prilba. Dáva to väčší zmysel. Ale "železný klobouk" tiež nie je zlé pomenovanie, je to taký kompromis. :)


ŽELEZNÝ KLOBOUK JE BĚŽNÉ POJMENOVÁNÍ TOHOTO TIPU PŘILBY V TÉ DOBĚ VELMI ROZŠÍŘENÉ.
TO VYOBRAZENÍ TÉ BUSTY NA TÉ MINCI JE ALE FAKT UNIKÁT.JEŠTĚ SEM SE S TÍM NIKDE CO SE TÝČE GOTICKÝCH MINCÍ NESETKAL.
Moderátor
sigur: na te minci to vypada spis na (nezelezny :) ) kloubouk.. nebude nekde lepsi exemplar? Neco podobneho se nosilo, ale mam pocit ze az v 2. polovine 14. stoleti a spis v jiznich, kulturne vyspelejsich krajich.. na druhe strane jsem cetl o tom, ze Karel Robert v Uhrach zavedl par modnich novinek..

alarich: taky jsem si rikal, ze by mel mit jeste dratenou kuklu.. asi je to tak, umelec chtel zobrazit podobu krale ve zbroji a tak to udelal prakticteji na ukor realnosti

comes: Dobre :lol:
Registrovaný uživatel
Zohnať bežné Karolove mince v pekných stavoch je fuška, pri vzácnych som rád, že ich vôbec mám. Moja minca je celkom v pohode, hlavne to inkriminované miesto. Pre porovnanie:
http://katalogus.numismatics.hu/product_info.php?currency=EUR&cPath=31_38_40&products_id=2642

http://www.pannoniaterra.hu/tetel/14/220

http://numismatica.hu/c_ms/downloads/02%20Vegyeshaz.pdf (položka 190)

to comes: :lol: dosť dobré, mňa si presvedčil

to tenzor: No vidíš, tak nakoniec som sa celkom trafil. Je to klobúk (obyčajný aj železný) a možno aj módna vlna z južných krajov. :D
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 10. 2. 2012, 18:18. »
Registrovaný uživatel
sigur napsal
...ovšem s výnimkou PG Vladislava. ;)

Ešte jedna otázka k literatúre:
Mal niekto v ruke túto knihu? Ak áno, tak ma zaujíma, či tam je veľa nových vecí v porovnaní s Pohlom, Huszárom a Ungerom.

Gyöngyössy Márton, Winter Heinz, Münzen und Medaillen des ungarischen Mittelalters 1000 - 1526, Wien, Kunsthistorisches museum, 2007

Nie sú tam žiadne nové veci. Ide o súpis 1755 uhorských mincí a 45 medailí v Kunsthistorischen Museum.
Registrovaný uživatel
Vďaka za info. Nevadí, už ju mám objednanú a teším sa, že pokukám pekné obrázky. ;)
Registrovaný uživatel
mne momentalne vyschli takmer vsetky zmysluplne zdroje takze pozeram vase mince a musim len pogratulovat, nadhera
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Inak celkom bežný denár Vladislava II (H805/809, U643/641). Len rezač mal na háku nejaké V a U: M.WLADISLAI.R.WNGAR :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Toto je môj prvý denár Jána Huňadyho. Materiál je pravdepodobne billon, H-620, značka h-A, mincovňa Sibiu, komorský gróf Antonio Czáthy de Florentia, razba z rokov 1447 – 1451.
V Čechách v období neplnoletosti Ladislava Pohrobka bol regentom a správcom krajiny Jiří z Poděbrad (opravte ma, ak sa mýlim), v Uhorsku plnil túto funkciu až do roku 1452 rumunský vojvoda Ján Huňady. Nikde som sa nedopátral, že by si navzájom zasahovali do svojich záležitostí, navyše Ján bol dosť zaneprázdnený bojom proti osmanským vpádom. Z opisu na reverze (MONETA REGNI VNGARIE) jednoznačne vyplýva, že sa jedná o uhorskú mincu.
Budem veľmi vďačný, keď mi niekto vysvetlí, z akého dôvodu sa na averz mince dostal český lev.
Foto nie je moje, lepšie som totiž pod umelým svetlom nedokázal.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Že je mi ten lev povědomej.....?! ;) Paráda!
Registrovaný uživatel
:D kukám, že ranná kocovina nebola až tak strašná. Pamätáš si dobre ;)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
:D kukám, že ranná kocovina nebola až tak strašná. Pamätáš si dobre ;)

:lol: Zvládl jsem to..... 8) :mrgreen:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 50 51 52 53 54 55 56 57 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Uhorské mince grošového obdobia

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1